Ameryka w ogniu

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.
American War
L_Settembrini

W roku 2074 w Stanach Zjednoczonych wybucha druga wojna secesyjna. Akkad przedstawia dzieje rodziny z Luizjany, opowiedziane z perspektywy sześciolatki Sarat. Niewinna dziewczynka, która szybko oswaja się z grozą wojny, staje się niebezpiecznym narzędziem w rękach jednej ze stron sporu. Ameryka w ogniu to przejmująca opowieść o przeobrażaniu się jednostki pod wpływem wojny, a także...

Ameryka w ogniu to przejmująca opowieść o przeobrażaniu się jednostki pod wpływem wojny, a także niepokojąca wizja mocarstwa
w rozkładzie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 605

Historia lubi się powtarzać

Do wszelkiego rodzaju wyobrażeń przyszłości podchodzę z ekscytacją, a zarazem z niepokojem. Z jednej strony jestem ciekaw, co takiego wymyślili twórcy i w jaką ich zdaniem stronę podąży nasz gatunek. Z drugiej zaś obawiam się tej jak najbardziej możliwej, ale na swój sposób taniej futurystyki, poświęcenia bohaterów dla świata oraz plastikowych molochów, które nie tyle rozbudzają wyobraźnię, ile sprawiają, że ziewanie czytelnika staje się ich najbardziej naturalnym akompaniamentem.

Dodatkowy problem związany z lekturą prezentowanej książki tkwi w jej hucznej kampanii i licznych zapowiedziach. „Ameryka w ogniu” – już sam tytuł brzmi tabloidowo. Z daleka przyciąga wzrok i obiecuje raczej tanią sensację niż godne uwagi spojrzenie w przyszłość. Oczywiście pozory mogą mylić, ale trudno nie być na nie wyczulonym po tylu porażkach, które miały być murowanym sukcesem.

Na szczęście wizja Omara El Akkada, choć wydaje się dość skromna, znakomicie wpisuje się w bardziej przyziemne, co nie znaczy płytsze, spojrzenie na to, co jest dopiero przed nami. Jego wizja drugiej wojny secesyjnej to mariaż starych emocji, które wciąż tkwią w Amerykanach, i nowej technologii, która pozwala rozognić na nowo dawne spory.

Cały ten świat poznajemy z perspektywy rodziny Chestnutów, gdzie w każdym okresie inny jej przedstawiciel relacjonuje toczące się wydarzenia. Główną rolę odgrywa tu Sarat, najpierw dziewczynka, a z czasem kobieta, która dorasta w czasie wojny i jest żywym dowodem doświadczanych w jej wyniku widocznych i ukrytych ran. Ran, które wciąż domagają się uwagi, nie pozwalając o sobie zapomnieć.

Sarat jest w zasadzie jedną wielką jątrzącą się raną. To, co zdąży się w niej zasklepić, za chwilę znów zaczyna boleć. Choć w czasie wojny bywają spokojniejsze okresy, nigdy nie wiadomo, gdzie czai się niebezpieczeństwo. Skąd po raz kolejny wychynie śmierć i zabierze najbliższe nam osoby. El Akkad umiejętnie ukazuje losowość, kruchość życia, grozę konfliktu, ciszę przed burzą. Postrzega bezpieczeństwo jako coś iluzorycznego, bardziej życzeniowego niż rzeczywistego.

Przemiany bohaterów zależą od środowiska, a dokładniej jego niedoskonałości. Wciąż muszą oni walczyć o okruchy normalności, a ulatujące istnienia pogłębiają tylko ich traumę. Każda uczynność jest mile widziana, a ukryte motywy trudno dostrzec. Autorowi udało się świetnie nakreślić temat fanatyzmu, jakże aktualny i dziś. Przedstawiony od zalążka, poprzez powolne wzrastanie i umacnianie, aż do zapomnienia się w nim i determinacji, którą może powstrzymać jedynie śmierć.

Co warte zaznaczenia, choć jest to lektura, która opowiada o rzeczach trudnych, niczego nie próbując łagodzić, to czyta się ją naprawdę dobrze. Sama chęć poznania dalszych losów Sarat, jej wewnętrznej złożoności i tego, do czego ją to doprowadzi, sprawiła, że z zainteresowaniem pochłaniałem kolejne strony. Pod względem językowym nie jest to może książka wybitna, ale z pewnością klarowna, świadoma wartości słowa i potrafiąca nakreślić wiarygodny, łatwy do wyobrażenia świat i zamieszkujących go bohaterów.

„Ameryka w ogniu” nie jest może opowieścią tak wstrząsającą, jakbym tego oczekiwał, ale z pewnością stanowi warte uwagi ostrzeżenie przed dalszym rozwojem wypadków. Omar El Akkad dobrze wywiązał się ze swojego zadania i dość trudny temat zamienił we wciągającą opowieść, która ma wiele do przekazania i nie serwuje nam tanich morałów. Pokazuje wojnę taką, jaką jest – brudną, niepewną, raniącą bezbronnych swymi odłamkami. Każdy w niej przegrywa, tylko niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy.

Patryk Rzemyszkiewicz

Omar El Akkad to dziennikarz egipskiego pochodzenia, były korespondent wojenny "The Globe and Mail". Podczas swojej reporterskiej kariery mógł na własne oczy ujrzeć piekło wojny w Afganistanie czy gehennę arabskiej wiosny w ojczystym kraju, które to wydarzenia i towarzyszące im obserwacje oraz doświadczenia posłużyły mu do stworzenia przerażającej wizji przyszłości, zawartej na kartach „Ameryki w ogniu”, powieści, która przez krytyków okrzyknięta została nową „Drogą” McCarthy’ego i spuścizną „Spisku przeciwko Ameryce” Roth’a. To także kolejna, po „Następnym życiu” oraz „Długim marszu w połowie meczu” książka wydana w Polsce w ostatnim czasie, która na nowo próbuje rozprawić się z mitem amerykańskiej wojny.

Akcja powieści osadzona została w Stanach Zjednoczony w roku 2074. To właśnie wtedy wybucha trwająca ponad dwadzieścia lat druga wojna secesyjna. Konflikt jest przyczyną sprzeciwu jednej ze stron - Południa, w skład którego wchodziły Missisipi, Alabama, Georgia oraz Karolina...

Katarzyna | 2018-10-23
Na półkach: Posiadam, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2018

Wojna domowa to w moim mniemaniu najstraszniejsza z wojen. Tutaj nie ma miejsca na braterskie wartości, tutaj patriotyzm przybiera skrajnie różne formy, tu lokalne umiłowanie tradycji bierze górę nad wielowiekowym istnieniem w kompromisie i lekko buzującym spokoju. Tutaj brakuje zrozumienia dla ludzi nie poczuwających się do przynależności do jednej z dwóch walczących stron. Jest strona prawa i strona lewa, jest postępowa i jest konserwatywna. Jest Północ i Południe, są Niebiescy i Czerwoni. Tutaj miarą wartości człowieka jest to, czy stanie naprzeciw dawnego sąsiada i z wypaczonym poczuciem wierności swoim towarzyszom, wypali owemu sąsiadowi w twarz.

Wojna secesyjna, której przykład znamy już z historii Stanów Zjednoczonych, u Omara El Akkada przydarza się Amerykanom jeszcze raz. W alternatywnej przyszłości, w świecie gdzie podstawą niepokojów staje się niezgoda na wprowadzenie prawa zakazującego używania paliw kopalnych, mieszkańcy Stanów ponownie dzielą swój kraj na postępową...

Bursikowa | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Niestety ale coś mi tu nie zaskoczyło... Nawet wiele spraw... Przede wszystkim to co mnie nie przyciągnęło do całej historii, która w gruncie rzeczy nie była zła - to styl pisarza... Męczyłam się, usypiałam i często musiałam wracać kilka stron wcześniej, żeby ogarnąć o czym to ja czytałam... Ponadto miała to być przerażająca wizja świata podczas wojny, o cierpieniu i przeobrażaniu się człowieka na skutek wydarzeń... Nie było tej wizji jaką spodziewałam się tu zastać... Nie było fajnie zarysowanej postaci... Nie było tu nic co mogłabym uznać za dobre.... Ale wiecie co mnie najbardziej przeraża?? To, że książka ma naprawdę dobre opinie i ja jej chyba najzwyczajniej w świecie nie zrozumiałam :(

Annam | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

cierpienia w czasie drugiej wojny secesyjnej 2074 r w Stanach Zjednoczonych.
Historia rodziny z Luizjany uciekajacej przed groźbą wojny była chyba najgorszą decyzją w ich życiu a zwłaszcza sześcioletniej Sarat.
Dziewczyna bardzo szybko musiała wydorosleć tracąc praktycznie wszystko stając się narzędziem konfliktu jednej ze stron i tortur, aż trudno sobie to wyobrazić.
Lektura jest przerażająca a zarazem bardzo piękna.
"Ameryka w ogniu" książka,którą nie da się szybko przeczytać. Jest historią której się nie zapomina ponieważ zapada głęboko w pamięć i serce.
Polecam ją bardzo.

Dariusz Karbowiak | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Uff, jakoś dobrnąłem do końca. Dawno się tak nie wynudziłem, pierwszy raz trafiłem na książkę o tak radykalnie odbiegającej od powszechnych dobrych ocen. Skusiły mnie recenzje wizji przyszłości wywołanej zjawiskiem ocieplania się klimatu. Nic z tego. Toczące się życie w namiotowym obozie dla uchodźców. Ktoś snuje jakieś opowieści o dawnej Ameryce, ale chyba tylko dla wypełnienia ilości zaplanowanej słów na dzień. Żadna z osób nie jest na tyle wyrazista, aby warta była uwagi. Rozdziały przeplatane są quasi-dokumentami mającymi chyba na celu uwiarygodnienie wydarzeń opisywanych, ze skutkiem marnym. Z cała pewnością to nie „Uległość” Houellbecq’a, o Orwelu, Zamiatinie i Huxley’u nawet nie wspominam.
Może jednak z drugiej strony książka do mnie nie trafiła, albo za dużo obiecywałem sobie po niej. Ponoć nawet najgorsza książka czegoś uczy, mnie nauczyła poczekać na opinię czytelników na lubimyczytac.pl.

czyczytasz | 2018-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Gdy w Ameryce wybucha druga wojna secesyjna pewna rodzina z Luizjany staje w obliczu trudnych decyzji. Poznajemy historię widzianą oczami jednej z ich córek Sarat, która bardzo szybko musi stać się dorosła aby móc przetrwać w trudnych okolicznościach. "Ameryka w ogniu" to "niezwykła kronika ludzkich losów i działań wojennych futurystycznej przyszłości największego światowego mocarstwa". Historia, w której jedno z najsilniejszych państw staje w obliczu bratobójczej wojny połączonej z epidemia szaleńczej zarazy oraz klęskami żywiołowymi. Jak potoczą się losy niewinnego dziecka w obliczu nagromadzenia takiej ilości cierpienia ? Jak żyć w swiecie gdzie zewsząd grozi Ci niebezpieczeństwo ? Przyznam szczerze, że do lektury książki podchodziłam jednocześnie z ciekawością jak i ostrożnością. Obawiałam się, że apokaliptyczny obraz Ameryki może przerażać tak bardzo, że zapomnę o fikcyjnym aspekcie przedstawionej historii. Poznajemy wydarzenia z perspektywy Sarat i jej najbliższych. Widzimy...

Uleczkaa38 | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

W swoim czytelniczym życiu uświadczyłam wielu literackich spojrzeń na apokalipsę naszego świata, czasami bardziej udanych, innym razem zaś mniej przekonujących. Niemniej chyba żadne z nich nie wywarło na mnie tak wielkiego wrażenie, jak to zawarte w powieści Omara El Akkada pt. "Ameryka w ogniu", która to ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa W.A.B. Wrażenie nie tyle nawet za sprawa swej fabuły, ileż trudnych i bolesnych emocji, o których to nie można zapomnieć...

Fabuła książki przenosi nas sobą do Stanów Zjednoczonych roku 2074, które mają za sobą kolejne bratobójcze domowe wojny Północy z Południem, epidemię śmiertelnej zarazy, jak i też klęskę natury klimatycznej, objawiającej się coraz większymi powodziami. W tym świecie poznajemy nasza główną bohaterkę - Sarat, która najpierw z perspektyw małej dziewczynki, następnie buntowniczej nastolatki i wreszcie dorosłej kobiety, opowiada nam o tej ponurej, bolesnej i trudnej rzeczywistości, jak i też o losach swoich...

unirosbooks | 2018-07-26
Przeczytana: 23 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co mogę powiedzieć.. To było dobre.
Kiedy zabierałam się za tę książkę miałam w głowie zupełnie inny zarys fabuły. Widziałam sześcioletnią dziewczynkę na tle zarazy i walki o pożywienie w Ameryce spustoszonej przez wojnę. Tymczasem dostałam coś zupełnie innego. Nasza Sarat owszem ma sześć lat, ale tylko na początku. Patrzymy na jej dojrzewanie, obserwujemy ją w obozie dla uchodźców, niemal pozwalamy jej stać się maszyną w rękach jednej ze stron konfliktu i do pewnego momentu myślimy, że robi coś dobrego.
Nie będę zdradzać fabuły, bo jeśli ktoś sięgnie po tę książce powinien mieć czysty umysł i sam wszystko przeżywać.
Wgryzłam się w przedstawiony obraz od samego początku, byłam oczarowana, choć jednocześnie doskonale zdawałam sobie sprawę, że autor przedstawił nam historię tragiczną, która skazana jest na brak szczęśliwego zakończenia. "Ameryka w ogniu" zapewnia czytelnikowi wiele emocji: gniew, radość, smutek i przerażenie. Wszystko miesza się ze sobą, dając nam kawałek wspaniałej...

rumun_żuraf | 2018-10-10

„Ameryka w ogniu” to utrzymana w postapokaliptycznym klimacie powieść z silną bohaterką kobiecą w roli głównej. Niedaleka przyszłość. Na skutek katastrof ekologicznych i wyczerpania zasobów paliw kopalnych sytuacja na świecie ulega radykalnej zmianie. Europejczycy za wszelką cenę starają się pokonać Morze Śródziemne i dostać do mlekiem i miodem płynącego Imperium Buazizi obejmującego Afrykę Północną i Bliski Wschód. W Stanach Zjednoczonych lepiej nie jest- zaliczają powtórkę z Północ- Południe. Wszędzie gorzej niż źle i to gorzej niż źle stanowi tło dla historii Sarat, ta opowiedziana po latach przez bratanka. Dzieciństwo spędzone nad martwą radioaktywną rzeką, bratobójcze walki tuż za domem, tułaczy los wojennej ofiary, dojrzewanie w obozie dla uchodźców i towarzysząca temu dojmująca niepewność jutra, taka pukająca do drzwi właściwie każdego dnia. Czy ten zlepek nieszczęść i tragedii mógł zaoferować nastoletniej dziewczynie coś dobrego? Raczej nie. Zwerbowana przez przedstawiciela...

margoz | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Książka Omara El Akkada to historia wojny, której nie było, lat, których wielu z nas nie dożyje i cierpienia, które jednak codziennie staje się udziałem setek tysięcy ludzi. Dziś na tapecie najnowsza premiera Wydawnictwa W.A.B.: "Ameryka w ogniu" - czy tylko fikcja literacka, czy już ponura wizja przyszłości światowego mocarstwa?

Omar El Akkad jest dziennikarzem egipskiego pochodzenia, a pozycja o której chcę Wam dziś opowiedzieć jest jego literackim debiutem. Autor był korespondentem wojennym kanadyjskiego "The Globe and Mail" m.in. w trakcie wojny w Afganistanie i arabskiej wiosny w Egipcie. Doświadczenia z tego okresu sprawiły, że wizja przyszłości świata, którą roztacza w "Ameryce w ogniu" jest bardzo realistyczna - mało tego, sprawia wrażenie ziszczającej się już teraz, obok nas.

"Ameryka w ogniu" jest jednocześnie historią przemian geopolitycznych w skali globalnej, wojny domowej dzielącej pobratymców jednego kraju oraz okrutną opowieścią o cierpieniu jednostek - w tym...