Następne życie

2018-03-14
2018-03-14
2015-04-02
Szymon Żuchowski
bieda literatura amerykańska Nowy Jork odmiana losu poszukiwanie szczęścia psychoza samotność spotkanie trauma uczucie wojna współczesność wykluczenie społeczne
Inne

Zdarzyło mi się obserwować kilometrami slamsy w Kairze z okna turystycznego autokaru i zrobiło to na mnie duuuuże wrażenie. Ta książka mi to przypomniała tylko w wersji amerykańskiej. Atmosfera beznadziei i życia na marginesie. Ale ja jako czytelnik jestem w tym autobusie. Nie mogę w tym znaleźć nic dla siebie. Nie utożsamiam się z bohaterami i nie chcę o tym czytać. Moja ocena dotyczy mojego gustu czytelniczego a nie książki. Nie polecam.

2092

"Następne życie" Atticus Lish to książka uhonorowana Nagrodą Pen/ Faulkner 2015.
Wywołujący obrażenia obraz imigrantów i weteranów misji w Iraku. Prawdziwy do bólu.
Nielegalna imigrantka, Zou próbuje sobie ułożyć życie w Ameryce. Podejmuje pracę w niebezpiecznej okolicy. Żyje w ciągłym stresie harując w chińskiej restauracji. Każdego dnia towarzyszy jej strach by nie wylądować w więzieniu albo być deportowaną.
Skinner jest młodym weteranem. Trzykrotnie przebywał na misji w Iraku. Za wszelką cenę próbuje odnaleźć się w normalnej rzeczywistości. Niezbyt mu się to udaje. Jest niestabilny psychicznie. Zmaga się z traumą. Państwo nie pomaga mu w powrocie do normalności. Mimo to mężczyzna nie poddaje się.
Pewnego dnia drogi Zou i Skinnera krzyżują się. Od tej pory wzajemnie się wspierają. Wydaje się, że ich życie nabiera sensu. Zou jest silniejsza od Skinnera. Nieustannie pomaga mu walczyć z demonami. On jest gotowy dla niej na wszystko byleby jej nie deportowano.
Ameryka widziana oczami Atticus Lish nie jest krajem jak ze snu. To nie tylko nielegalni imigranci i wojenni weterani. To również ludzie biedni, z więzienną przeszłością, uzależnieni od nałogów.
"Następne życie" to trudna książka. Czytanie jej nie jest przyjemnością. Dłuży się, ale nie pozwala na rezygnację. Ciekawość jak potoczy się życie dwojga ludzi każdego dnia walczących o godność, akceptację i normalne życie zwycięża. Jedna z tych książek, których nie da się wymazać z pamięci. GORĄCO POLECAM!

Brutalna prawda o USA.Mało znane dla przeciętnego czytelnika życie imigrantów,biedaków,uzależnionych od nałogów,a przede wszystkim weteranów,współczesnych weteranów.Dzielnice w których żyją skazani na wegetację,nie tylko z własnej woli,Amerykanie i przybysze z innych krajów ,szukający lepszego życia. Nie jest ono dla nich dostępne,pozostaje w sferze marzeń,jest nadal walką. Do tego w tekście nie są zaznaczone dialogi,tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni - to jeszcze bardziej utrudnia dbiór. Ale warto przebrnąć przez te pełne smutku i beznadziei strony.

Momentami prawdziwa droga przez mękę. Już dawno żadni bohaterowie nie byli mi tak obojętni, jak Zou i Brad. Zou to nielegalna imigrantka, która próbuje sobie ułożyć życie w Stanach, wiedząc, że jedno jej potknięcie i może skończyć w więzieniu, ale zostać deportowana. Brad to młody weteran po trzech turach w Iraku, którego historia obnaża nieudolność systemu, który ma pomóc tym osobom wrócić do normalnego życia. Opis z tyłu książki obiecywał antyromans, przejmującą historię i opowieść, jakiej jeszcze nie było. A otrzymała coś, o czym czytałam już wielokrotnie i to w zdecydowanie lepszym wykonaniu. Autorowi udało się w końcu przykuć moją uwagę na ostatnich osiemdziesięciu stronach, gdzie faktycznie zdecydował się na wprowadzenie chociaż trochę akcji i próbę zaskoczenia czytelnika, jednak przy prawie pięciuset stronicowej historii to zdecydowanie za mało.

To nie była łatwa lektura. Początkowo bardzo trudno było mi zagłębić się w książkę i zastanawiałam się nad tym czy jej nie odłożyć. Wydaje mi się jednak, że wynikało to z trudnej tematyki i stylu, w jakim książka została napisana. Autor trzymał mnie na muszce. Na zmianę wierzyłam, że bohaterowie wyjdą na prostą, a następnie traciłam na to absolutnie nadzieję. Mimo początkowych trudności książka wciągnęła mnie w swój świat, a narracja sprawiała, że cały świat przedstawiony stawał mi przed oczami. To trudna, lecz wartościową lektura, którą zmusiła mnie do myślenia i otworzyła oczy na wiele spraw.

Gdy czytam zdarza mi się, że od czasu do czasu odrywam wzrok od stron książki, zamykam oczy i myśląc o tym, co jest napisane, staram się wyobrazić sobie wydarzenia, ludzi, rozpoznać emocje.

Ta książka nie jest taka.

Tu jest inaczej.

Czytając litery, wyrazy, zdania, jednocześnie wszystko widzę, słyszę i czuję. Nie potrzebuję zamykać oczu. Nie czytam opisów, widzę je od razu w głowie, słyszę łamaną angielszczyznę Zou Lei i jej naiwną radość, gdy rozmawia ze Skinnerem. Widzę brud pod paznokciami Skinnera, jego blizny i zagrzybioną mosznę. Czuję smród siłowni i chińskiego jedzenia.

Zdumiewa mnie, jak niewiele różni się jakość życia nielegalnej imigrantki, człowieka nieistniejącego, nie mającego prawa bytu w amerykańskim społeczeństwie, od obywatela, Amerykanina z krwi i kości, byłego żołnierza, którego cześć i godność rozgłasza się po całym świecie.

I przestaje się jawić Ameryka jako "the land of the free". A marzenie o zobaczeniu Nowego Jorku rozwiewa się.

To jest straszna książka, bo od pierwszych stron powoli odbiera nadzieję.

Miejscami bardzo nużąca, wypełniona dłużyznami.
Nie mogłam jej szybko skończyć.

Myślę jednak, że warto ją przeczytać.

Ta książka nie jest taka.

Tu jest inaczej.

Źycie kompletnie inne niż pokazywane w filmach i książkach.

Źycie kompletnie inne niż pokazywane w filmach i książkach.

Wciągająca, momentami bardzo poplątana, dla mnie zbyt brutalna i chaotyczna

Wciągająca, momentami bardzo poplątana, dla mnie zbyt brutalna i chaotyczna

1924

Ona. On. Walka. Poszukiwania i bieg. Życie.
Raczej zostanie w pamięci. Bo bohaterowie, bo forma.
Ważne, a może nawet ważkie.

Ona. On. Walka. Poszukiwania i bieg. Życie.
Raczej zostanie w pamięci. Bo bohaterowie, bo forma.
Ważne, a może nawet ważkie.

Bardzo dobra historia, bez ozdobników, bez rozczulania się. Tak lubię. Denerwował mnie tylko czasami strumień świadomości, ale ogółem zacna lektura.

Dodaj cytat z książki Następne życie