Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Bezimienna

Fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. - Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę - mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów, gen. Tadeusza Kuziory. Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukali Rosjanie? Co...

Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukali Rosjanie? Co zdecydowało, że Zenon Jankowski przegrał wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego Bohaterowie Związku Radzieckiego nie mogli wymiotować? Jak toczyło się codzienne życie w Gwiezdnym Miasteczku Gdy Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, a Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę, Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą.

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jaką zapłacił za to cenę? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? „Cena nieważkości" to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

źródło opisu: wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: wydawnictwo Agora 2018

Monika | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Ze wszystkich ludzkich aktywności loty kosmiczne zawsze wydawały mi się najbardziej pozbawione sensu. Człowiek-zakała i największy szkodnik tej planety...mało mu...sprawdzi co w kosmosie. To tak pół żartem, pół serio. Bardziej jednak serio.

A książka jest naprawdę świetna. To nie tylko, jak napisano na okładce, "kulisy lotu Polaka w kosmos". To także historia lotów kosmicznych, sporo ciekawostek i anegdot na ten temat, a wszystko podane w formie interesującej dla laika. Będzie i o polityce, która miała naprawdę kolosalny wpływ na program kosmiczny (nie tylko w Związku Radzieckim czy Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych).
Warto przeczytać.

georgia93 | 2018-09-02
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2018

Włączyłam tego audiobooka z ciekawości, z zamiarem sprawdzenia, czy cokolwiek mnie w tę historię wciągnie, zainteresuje. Głownie myślałam o moim chłopaku, który sięgnie po tę pozycję, jak tylko będzie miał możliwość, bo to jego „klimat” i wielkie hobby: kosmos. Pomyślałam, że może jakoś przemęczę, to choć odrobinę poszerzę moją wiedzę, żeby móc rozmawiać na kolejny wspólny temat i więcej rozumieć. Włączyłam więc. I wciąknęłam na cały dzień, zaskakując samą siebie.
To jest niesamowita książka. Po prostu patrząc na jej formę – tego się słucha i człowiekowi stają prze oczami obrazy, jakby oglądał jakiś film dokumentalny czy reportaż.
Autorzy wykonali ogrom mrówczej pracy, przynajmniej w moim odczuciu.
Niesamowicie opowiedziano historię człowieka w kosmosie. Nie jednego człowieka, jak się spodziewałam, a wszystkim – jako ludzkości. Obleczono to w rys historyczny, w politykę, ale tak wprawnie, że jedno wynikało przyjemnie z drugiego. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie opowiedziane...

Dworzanin | 2018-09-16
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2018

Jedna z moich myśli pod koniec słuchania tej książki to: "Najgorszemu wrogowi nie życzę być za życia bohaterem w Polsce". O tym właśnie jest ta pozycja. Dosłownie i w przenośni jest to cena za szczytowe momenty programu Interkosmos, za życiowy sukces Mirosława Hermaszewskiego i za małostkowość ludzi, którzy do tego doprowadzili.
Wszystkie wątki są zanurzone w historii kraju i świata. Zaczynamy drobiazgowym opisem rekrutacji kosmonautów. Oczywiście decydują warunki fizyczne i psychiczne ale ostateczne zdanie i tak zależy od zależności pomiędzy poszczególnymi instytucjami i satelitami ZSRR. I tak jest cały czas. Niewątpliwą zaletą tej książki jest to, że nie trzeba orientować się w tamtych czasach. Wszystko jest wyłożone klarownie i bez natłoku. Moduły historyczne są umiejętnie przeplatane wspomnieniami bohaterów. Tych zaś jest całkiem sporo i pomimo dokumentalnego charakteru książki można się nawet wczuć w ich opowieści. Szczególnie, że im dalej tym historia nabiera tempa. Bywa, że...

nasze_zrodlo | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nawet ciekawa jesli nie lewackie polityczne wstawki, zwlaszcza pod koniec no ale wydawca jest Agora to sie mozna bylo tego spodziewac. Ksiazka ta potwierdza ze Hermaszewski to sowiecki cham i ze go wyslali bo mial najmocniejsze "plecy". Pod koniec zbiera sie na wymioty bo wiecej jest o PiSie i Michniku niz Hermaszewskim. Autorzy staraja sie bronic PZPR cytujac anonimowe wpisy z internetu albo anonimowe "glosy publicznosci" na poparcie tezy ze generalowie PRL to wieksi bohaterowie od np. podziemia niepodleglosciowego polskiego z lat 40.

eubz | 2018-09-02
Przeczytana: 01 września 2018

Wybitna nie jest.

Spodziewałem się kulis lotu Polaka w kosmos, dostałem zebrane w jednym miejscu dostępne na internetach informacje. Po przeczytaniu z rozbudzonej ciekawości zacząłem oglądać i po obejrzeniu 2-3 wywiadów z Hermaszewskim zdałem sobie sprawę z tego, że w różnych miejscach książki przeczytałem je prawie w całości, także ten... poważne śledztwo to nie jest.

Klamra scalająca podtytuł "kulisy lotu polaka...." jest dla mnie za szeroka, kulis tu jak na lekarstwo... o "cenie lotu" trochę jest, lecz tendencyjnie.

Lektura jednak przybliża postać Hermaszewskiego i choćby to zasługuje na plusa, bo wydaje się, że postać ta dziś mniej jest znana ze swojej heroiczności (a lot w kosmos, to przecież nie w kij dmuchał) tylko z tego, że poleciał w czasach PRL, nie odmówił, zaraz po lądowaniu nie pozdrowił papieża polaka, a to zwyczajnie w stosunku do niego nieuczciwe.

Marcin W | 2018-09-16
Przeczytana: 15 września 2018

Autorzy książki w niezwykle wciągający sposób napisali reportaż, który czyta się niczym powieść sensacyjną. Polecam bardzo. Nie tylko fanom kosmosu. Chociaż jeśli fascynuje Cię Wszechświat to tą książkę koniecznie musisz przeczytać.

Rogi | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

"Cena nieważkości" to opowieść o tej mniej efektownej odmianie bohaterstwa - Hermaszewski nie był bowiem nigdzie ani pierwszy, ani ostatni (w odróżnieniu od Gagarina czy Armstronga), nie przytrafiła mu się też żadna mrożąca krew w żyłach przygoda (w odróżnieniu od załogi Apollo 13). Poleciał tam, gdzie miał polecieć, i wykonał - zgodnie z planem - dobrą robotę. Choć jego odwaga bez wątpienia zasługuje na szacunek, nie najlepiej służy za kanwę frapującego reportażu - dlatego też Kortko i Pietraszewski mnóstwo miejsca poświęcają dookreślaniu kontekstu wyprawy Hermaszewskiego, a zatem historii zarówno programu Interkosmos, jak i inicjatyw NASA. Wszystkie te dygresje - nawet epizody o wysyłaniu w kosmos zwierząt, albo o badaniach psychologicznych prowadzonych wśród załogi stacji arktycznej - nieustannie przyćmiewają główny wątek. Myśl przewodnia lubi się gubić, a ogólna niespójność i bezbarwny styl nie pomagają; ale jeśli - podobnie jak ja - historię astronautyki znacie tylko w...

Alchomik | 2018-09-02
Na półkach: Kosmos, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kulisy lotu Polaka w kosmos – po takim tytule spodziewałam się, że będzie dużo o przygotowaniach do misji i jej przebiegu. I było... przez 1/3 książki. Poza tym polityka, początki wyścigu kosmicznego pomiędzy ZSRR a USA (co dla miłośnika tematu lotów kosmicznych jest powtórką tego, co już pewnie wie) i znowu polityka, nie tylko z lat 70., ale także z okresu upadku PRLu i rządów obecnych władz. A wszędzie gdzieś wplątana postać gen. Mirosława Hermaszewskiego.

Książkę jednak warto przeczytać, choćby dla samego zaspokojenia ciekawości jak wyglądał trening Hermaszewskiego i Jankowskiego, a także innych pilotów, którzy rywalizowali o tytuł pierwszego polskiego kosmonauty. Oczywiście więcej o przebiegu misji czy funkcjonowaniu rosyjskiej kontroli lotów (na co po cichu liczyłam) się nie dowiemy – tajne.

Opowieść o locie Mirosława Hermaszewskiego w kosmos. Na bazie aktualnej wiedzy o Gagrinie, rozmowie z Piotrek Klimukiem, wspomnieniem Zenona Jankowskiego. Fajnie się czyta.

starshefa | 2018-09-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Kindle