Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Bezimienna

Fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. - Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę - mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów, gen. Tadeusza Kuziory. Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukali Rosjanie? Co...

Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukali Rosjanie? Co zdecydowało, że Zenon Jankowski przegrał wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego Bohaterowie Związku Radzieckiego nie mogli wymiotować? Jak toczyło się codzienne życie w Gwiezdnym Miasteczku Gdy Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, a Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę, Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą.

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jaką zapłacił za to cenę? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? „Cena nieważkości" to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

źródło opisu: wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: wydawnictwo Agora 2018

Monika | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Ze wszystkich ludzkich aktywności loty kosmiczne zawsze wydawały mi się najbardziej pozbawione sensu. Człowiek-zakała i największy szkodnik tej planety...mało mu...sprawdzi co w kosmosie. To tak pół żartem, pół serio. Bardziej jednak serio.

A książka jest naprawdę świetna. To nie tylko, jak napisano na okładce, "kulisy lotu Polaka w kosmos". To także historia lotów kosmicznych, sporo ciekawostek i anegdot na ten temat, a wszystko podane w formie interesującej dla laika. Będzie i o polityce, która miała naprawdę kolosalny wpływ na program kosmiczny (nie tylko w Związku Radzieckim czy Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych).
Warto przeczytać.

Izabela Pycio | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

"Ziemia autentycznie "wisi" w przestrzeni. Świadomość obecności w bezkresie, wśród miliardów gwiazd naszej galaktyki rodzi naturalne pytania o miejsce ludzi, sens istnienia i daje przekonanie, że człowiek jest tylko niepokorną nicością."

Sięgając po książkę liczyłam, że będzie to publikacja, która w bardziej szczegółowy sposób niż ogólnie dostępne materiały internetowe i prasowe przedstawi sylwetkę Mirosława Hermaszewskiego. Oczywiście, autorzy skorzystali również z książek, filmów i dokumentów, ale to rozmowy własne z uczestnikami i świadkami pierwszego lotu Polaka w kosmos wydały mi się najbardziej interesujące i odkrywcze.

Podtytuł "Kulisy lotu Polaka w kosmos" jest trafnym odzwierciedleniem konstrukcji i zawartości książki. Doniosłe wydarzenie ciekawie osadzono w kontekście i realiach lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, szerokich nawiązaniach do sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, masowej socjalistycznej propagandy sukcesu,...

Woody | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Po lekturze "Ciężaru nieważkości" autorstwa Generała Hermaszewskiego, "Cena nieważkości" nie wnosi w zasadzie niczego nowego w moje życie. Bazuje zresztą na "Ciężarze...".
Przede wszystkim niewłaściwy jest podtytuł - "Kulisy lotu Polaka w Kosmos". 2/3 książki traktuje o Hermaszewskim, i to głównie na uproszczeniach wziętych z książki Generała. Parafrazy spłaszczają, skracają i przeinaczają fragmenty "Ciężaru nieważkości". Pozostała 1/3 to różne dygresje i historie: o życiu w PRL-u, sytuacji gospodarczo-politycznej kraju, o astronautach amerykańskich, o historii lotnictwa, kosmonautyki i budownictwa rakiet. Autorzy sięgają nawet XVI wieku, także samych wątków historycznych, niekoniecznie związanych z meritum, jest aż nazbyt. Bardzo szczegółowo opisany jest amerykański plan podboju kosmosu, historia pułkownika Kuklińskiego oraz 18 stron o arktycznej bazie marynarzy, na której Hermaszewski ani inny kosmonauta nie był.
Książka jest napisana tak, by była modna. Krótki, szybki montaż...

Balcar | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Mirosław Hermaszewski pozostaje jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos. Autorzy, Dariusz Korytko i Marcin Pietraszewski przedstawiają kulisy lotu kosmonauty, który miał miejsce w 1978 roku. Często narzekam na ilustracje lub ich dobór w różnych pozycjach i o ile co do ich wyboru w niniejszej książce nie mogę się jakoś zbytnio przyczepić, to jednak 81 ilustracji na 350 stron, to z drugiej strony lekka przesada. Jeśli, dodamy do tego różnego rodzaju zapychacze, nawet jeśli są to zapychacze ciekawe, to w zasadzie książka mogłaby liczyć o połowę mniej stron. Autorzy chcieli przedstawić sprawę Hermaszewskiego w bardzo szerokim świetle, w związku z tym mamy poruszonych bardzo dużo różnego rodzaju tematów. W zasadzie książka to skrót historii lotów w kosmos, autorzy opisują różne katastrofy z udziałem astronautów, kwestie wypróżniania się w kosmosie, historię programu Apollo, stosunków międzyludzkich w stacji Arctowskiego na Antarktydzie (!) czy przedstawienie postaci Wernera von...

georgia93 | 2018-09-02
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2018

Włączyłam tego audiobooka z ciekawości, z zamiarem sprawdzenia, czy cokolwiek mnie w tę historię wciągnie, zainteresuje. Głownie myślałam o moim chłopaku, który sięgnie po tę pozycję, jak tylko będzie miał możliwość, bo to jego „klimat” i wielkie hobby: kosmos. Pomyślałam, że może jakoś przemęczę, to choć odrobinę poszerzę moją wiedzę, żeby móc rozmawiać na kolejny wspólny temat i więcej rozumieć. Włączyłam więc. I wciąknęłam na cały dzień, zaskakując samą siebie.
To jest niesamowita książka. Po prostu patrząc na jej formę – tego się słucha i człowiekowi stają prze oczami obrazy, jakby oglądał jakiś film dokumentalny czy reportaż.
Autorzy wykonali ogrom mrówczej pracy, przynajmniej w moim odczuciu.
Niesamowicie opowiedziano historię człowieka w kosmosie. Nie jednego człowieka, jak się spodziewałam, a wszystkim – jako ludzkości. Obleczono to w rys historyczny, w politykę, ale tak wprawnie, że jedno wynikało przyjemnie z drugiego. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie opowiedziane...

Diana | 2018-10-03

bardziejlubieksiazki.pl

Tym razem Kortko i Pietraszewski wzięli na warsztat historię Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego (i jedynego) polskiego astronauty. To bardzo ciekawy temat, kawał historii, i naszej polskiej, i ogólnie kosmicznej. Każdy wie, kim był Hermaszewski, ale kto wie o nim coś więcej? Autorzy przybliżają nam jego postać – możemy się dowiedzieć skąd był, kim byli jego rodzice, jaki był, kiedy był dzieckiem, czy miał rodzinę i tak dalej. Przede wszystkim jednak opisują jego drogę do zostania astronautą i w bardzo ciekawy sposób pokazują okoliczności, które temu towarzyszyły. Jest dużo niedopowiedzeń w tej opowieści – do tej pory nie wszyscy bohaterowie chcą mówić otwarcie o niektórych sprawach. Trzeba zrozumieć, że sprawy kosmosu to nie przelewki – żeby zostać astronautą (zwłaszcza w tamtych czasach) nie wystarczy być idealnym kandydatem. Zawsze wmiesza się polityka, przydadzą się znajomości, ktoś będzie chciał na czymś skorzystać. Odbędzie się gra, w której wygra...

Pawello | 2018-10-28

Wciągający reportaż o jednej z bardziej fascynujących aktywności człowieka - eksploracji skrawków kosmosu w polskim wykonaniu. Sporo ciekawostek, bardzo szeroko nakreślone tło historyczne, dużo informacji ale wybalansowanych tak, żeby nie zanudzić czytelnika i wypowiedzi osób, świadków, którzy uzupełnili ogólną narrację. Trochę mi brakuje szerszego tła polskich prób podboju kosmosu a tutaj naprawdę nie mamy się czego wstydzić - ale może kiedyś powstanie o tym książka? Niepotrzebne są tylko wstawki polityczne - źle to autorzy rozegrali.

Dworzanin | 2018-09-16
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2018

Jedna z moich myśli pod koniec słuchania tej książki to: "Najgorszemu wrogowi nie życzę być za życia bohaterem w Polsce". O tym właśnie jest ta pozycja. Dosłownie i w przenośni jest to cena za szczytowe momenty programu Interkosmos, za życiowy sukces Mirosława Hermaszewskiego i za małostkowość ludzi, którzy do tego doprowadzili.
Wszystkie wątki są zanurzone w historii kraju i świata. Zaczynamy drobiazgowym opisem rekrutacji kosmonautów. Oczywiście decydują warunki fizyczne i psychiczne ale ostateczne zdanie i tak zależy od zależności pomiędzy poszczególnymi instytucjami i satelitami ZSRR. I tak jest cały czas. Niewątpliwą zaletą tej książki jest to, że nie trzeba orientować się w tamtych czasach. Wszystko jest wyłożone klarownie i bez natłoku. Moduły historyczne są umiejętnie przeplatane wspomnieniami bohaterów. Tych zaś jest całkiem sporo i pomimo dokumentalnego charakteru książki można się nawet wczuć w ich opowieści. Szczególnie, że im dalej tym historia nabiera tempa. Bywa, że...

Marcin W | 2018-09-16
Przeczytana: 15 września 2018

Autorzy książki w niezwykle wciągający sposób napisali reportaż, który czyta się niczym powieść sensacyjną. Polecam bardzo. Nie tylko fanom kosmosu. Chociaż jeśli fascynuje Cię Wszechświat to tą książkę koniecznie musisz przeczytać.

eubz | 2018-09-02
Przeczytana: 01 września 2018

Wybitna nie jest.

Spodziewałem się kulis lotu Polaka w kosmos, dostałem zebrane w jednym miejscu dostępne na internetach informacje. Po przeczytaniu z rozbudzonej ciekawości zacząłem oglądać i po obejrzeniu 2-3 wywiadów z Hermaszewskim zdałem sobie sprawę z tego, że w różnych miejscach książki przeczytałem je prawie w całości, także ten... poważne śledztwo to nie jest.

Klamra scalająca podtytuł "kulisy lotu polaka...." jest dla mnie za szeroka, kulis tu jak na lekarstwo... o "cenie lotu" trochę jest, lecz tendencyjnie.

Lektura jednak przybliża postać Hermaszewskiego i choćby to zasługuje na plusa, bo wydaje się, że postać ta dziś mniej jest znana ze swojej heroiczności (a lot w kosmos, to przecież nie w kij dmuchał) tylko z tego, że poleciał w czasach PRL, nie odmówił, zaraz po lądowaniu nie pozdrowił papieża polaka, a to zwyczajnie w stosunku do niego nieuczciwe.