Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski Patronat LC
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos
Dariusz KortkoMarcin Pietraszewski Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2018-08-29
2018-08-20
1978 Edward Gierek kosmonauta kosmos literatura faktu Mirosław Hermaszewski NASA polityka międzynarodowa PRL reportaż rywalizacja USA wyścig zbrojeń ZSRR

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,6
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,4
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Słodziutki. Biografia cukru Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Ocena 6,8
Słodziutki. Bi... Dariusz Kortko, Jud...
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,8
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...

Rosja to naprawdę dziwny kraj. Propaganda. Wszystko na pokaz.

Rosja to naprawdę dziwny kraj. Propaganda. Wszystko na pokaz.

Wyzej opis mowi wszystko. Swietnie opisane kulisy szkolenia i lotu w kosmos pierwszego Polaka w 1978

Mega ciekawa opowieść o epoce rywalizacji mocarstw w podboju kosmosu. Pełna pasjonujących wspomnień, opowieści o astronautyce "zza kulis i soczystych zapadających w pamięć anegdot , napisana - mimo sporej dawki wiedzy technicznej i politycznego tła - bardzo przystepnym językiem. Na styku literatury popularno-naukowej i reportażu przybliża sylwetkę Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego Polaka wyniesionego na orbitę oraz innych kosmonautów tamtej niezwykłej choć trudnej epoki. Pochłonęłam w jedno popołudnie z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem !

Lekko napisana historia lotu Generała Mirosława Hermaszewskiego w kosmos. Dużo dygresji i wątków pobocznych przybliżających tło rywalizacji ZSRR/USA o pierwszeństwo w tej dziedzinie. Czasami może nawet zbyt dużo dygresji, bo gubi się główny bohater w tej gmatwaninie wątków. Zbyt mało Hermaszewskiego w Hermaszewskim ;-). Całość jednak ciekawa i interesująca. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem i czasami tzw. "demokracji ludowej" :-).

Początkowe 100 str dłużyło mi się, dodatkowo czułam się przytłoczona ilością informacji, przez co na jakiś czas ją porzuciłam. Później jednak się wciągnęłam i książkę przeczytałam za jednym tchem. Fakt że można znaleźć też zdjęcia, powoduje że czytanie staję się przyjemniejsze, a do tego pozwala lepiej wczuć się w historię. W książce poznajmy wiele informacji, które są przedstawione w sposób prosty, dlatego każdy będzie w stanie to zrozumieć. Poznajemy też wiele anegdotek, które są dobrym urozmaiceniem. Możemy też poznać jak wyglądała polityka w tamtym okresie, a dzięki temu że nie jest ona głównym wątkiem, to osoby nią niezainteresowane też nie powinny mieć problemu przy czytaniu książki.

Zdecydowanie polecam, mimo iż książka nie w moim gatunku to nie mogłam się oderwać i przeczytanie jej było dobrą decyzją. Dodatkowo warto pochwalić autorów za to, że przedstawili historię bez żadnych osądów, swoich opinii czy zdań na temat opisywanych wydarzeń.

Świetna. Dobrze napisana. Przystępna, ale bardzo dużo ciekawych informacji. Od kontekstu politycznego, wyścig Rosja-USA, po wypróżnianie sie w statku kosmicznym na orbicie. Od kulis lotow NASA po propagande w Rosji i degradacje roli Hermaszewskiego w Polsce. Aż chce się więcej na temat lotów w kosmos.

Świetna! Przez jakiś czas zmagałam się z nią. Czułam się przytłoczona ilością informacji. Wszystko było dla mnie nowe, jako dla laika w temacie. Poza oczywistościami . Chciałam jak najwięcej zapamiętać i czułam że się tym gubię. Nielinearne opowiadanie mi nie pomagało A później stało się coś niezwykłego - dałam się ponieść tej opowieści i wsiąknęłam. Tak się właśnie snuje najlepsze opowieści z możliwych. Ta książka jest "żywa" czujemy się jak bliski obserwator zdarzeń tam opisanych. Dostajemy tutaj bardzo dużo informacji, wszelakich. O samym Hermaszewskim, o wyścigu amerykańsko - radzieckim, historii podbojów kosmosu, polskiej polityce, światowej polityce. Nie ma łatwych ocen, jest ogromna różnorodność perspektyw.
I koniec końców muszę przyznać że świetnie się to czytało patrząc globalnie, z perspektywy lektury całości . Tak dobrze, że mam ochotę zgłębiać temat jaki tu jest opisany i z pewnością sięgnąć po inne książki autorów

Autor wstawił historię, które z tytułem książki nie miały nic wspólnego, ale wg mnie ani wartości, ani oceny nie obniżają. Polecam

Czytając ją można odnieść wrażenie, że jest pisana w sposób chaotyczny. Wiele wątków została "wtrącona" i nie ma swojej kontynuacji.
Niemniej jest to bardzo ciekawa lektura przedstawiająca sytuację nie tylko z perspektywy Polski, ale również ZSRR i USA.
Zawiera wiele interesujących faktów dotyczących lotów w kosmos, a archiwalne fotografie pozwalają wczuć się w klimat ówczesnych lat.

Bardzo przyjemna pozycja, dla ludzi ciekawych kulis posłania jedynego Polaka w kosmos. W książce nie brakuje także ciekawych informacji dotyczących zarówno amerykańskiego, jak i radzieckiego programu kosmicznego. Osobiście jednak uważam, że pewne wątki zostały poruszone, bez większej potrzeby.