Amundsen. Ostatni wiking

2018-05-09
Krzysztof Cieślik
Krzysztof Cieślik Amundsen odkrycia geograficzne wielcy odkrywcy
Inne

Historia norweskiego podróżnika do świata lodu. Książka pokazuje od kuchni, jak wygląda cały proces organizowania wyprawy, począwszy od procesu kompletowania zaopatrzenia, pozyskiwania sponsorów itd. itp. O samym Amundsenie również dowiemy się wiele. Plusem jest opisanie i przedstawienie życia rdzennych mieszkańców koła podbiegunowego, co było jedną z pasji Norwega. Mnie najbardziej zaciekawiła cała ta otoczka wokół podróży, która była moim zdaniem ciekawsza niż sama podróż w nieznane.

Minęło 150 lat od wyprawy Beringa (książki Stephena Bowna poznaję w kolejności występowania ich wydarzeń w dziejach świata),a ludzkość wciąż ma białe plamy na mapach. Na przełomie XIX i XX wieku! Nie do końca jasna jest sprawa magnetycznego Bieguna Północnego, nikt nie przepłynął legendarnego Przejścia Północno-Zachodniego, no i niezdobytym pozostaje wciąż Biegun Południowy (Północny rzekomo właśnie zdobyto).
Narracja brnie powoli jak przez lodowy pak i rozsmakowuje się w nie zawsze smakowitych momentach wypraw. Jest to wspaniała i prowadzona z rozmachem opowieść, ale i bogate źródło faktograficzne epoki - ostatniej epoki zdobywców. Kolejni marzyciele - co prorokował już sam Amundsen, ciesząc się z czasów, w jakich przyszło mu żyć - musieli już szukać białych plam poza ziemskim globem i spoglądać tęsknie na Księżyc. Swoją drogą, to już pół wieku po pierwszym zdobyciu Bieguna Południowego człowiek postawił i na nim stopę; szybciej poszło z podróżami kosmicznymi, niż z eksploracją samej macierzystej planety…
Jakiej skali (głównie czasowo) były to wyprawy, niech świadczy fakt, iż podczas kilku lat ich trwania świat potrafił dość istotnie się odmienić. Wojny wybuchały, państwa upadały i rodziły się, a młody kapitan opromieniony sławą pierwszego przejścia przez północne wybrzeże Ameryki wrócił jako pierwszy narodowy bohater nowo powstałego państwa Norwegii.
Losy Norwega, to zresztą nieustające huśtawki: finansowe, emocjonalne, popularności. Nieustanne krążenie wokół Bieguna Północnego - oddalanie się i zbliżanie - a po drodze wiele innych przez samego ich autora niedocenianych odkryć: przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego, zdobycie Bieguna Południowego. Istnieje wiele niedomówień w historii jego wypraw, wiele przekłamań dotyczących jego dokonań, a wynikających z osobistych animozji między polarnikami i konkurowania o jedną i tę samą sławę. Książka ta stara się rzetelnie rozprawić z wszelkimi niejasnościami, a by to zrobić - sięga do licznych źródeł i narracji wielu osób.
Ciekawe obserwacje dotyczą przemian świata, jaki dokonał się w czasie wypraw Amundsena. To z jednej strony kolejne przełomy techniczne (zmiana napędu parowego na spalinowy, powstanie sterowców i samolotów),ale też unowocześnienie komunikacji (telegraf, później też radiokomunikacja). Dojrzewał też stosunek samego Amundsena do przekonania o skuteczności metod sprzedaży i kreowania własnego wizerunku, zarządzania prawami do relacji z wypraw, reklamowania sprzętu służącego na wyprawach i sprzedawania opowieści o planach kolejnych arktycznych podbojów. Jak dobrze, że nie miał do dyspozycji mediów społecznościowych w naszym współczesnym rozumieniu…
Dobra, zajmująca książka; porywająca opowieść o czasie ostatnich romantycznych odkrywców. Za chwilę wyprawy i odkrycia miały się stać bezpieczniejsze, a człowiek w większym stopniu posługiwać się sprzętem i odkryciami technicznymi. Aż do dzisiejszego modelu podróżowania, komercjalizującego jak się tylko da jego legendę i tęsknoty związane z odkrywaniem nieznanego…

Rzetelnie napisana i ciekawa. Świetnie przeczytana.

Rzetelnie napisana i ciekawa. Świetnie przeczytana.

Znakomita opowieść o jednym z największych odkrywców w historii.
Nie jest to po prostu biografia, raczej próba zrozumienia powodów, które pchały Amundsena do kolejnych kroków, nierzadko krańcowo trudnych, jak spędzenie kilkunastu miesięcy wśród Inuitów, aby poznać w szczegółach to, w jaki sposób radzą sobie wśród wiecznych śniegów, ponieważ wiedza ta mogłaby przydać mu się kilka lat później na Antarktydzie.
Opowieść o człowieku gotowym poświęcić kolejne miesiące czy lata swojego życia na realizację celów, doskonale umiejącego przygotować się do swoich wypraw, ale z drugiej strony człowieka umiejącego poruszać się w wielkim świecie i korzystać ze swoich osiągnięć.
Warto, bo to nie tylko opowieść o wielkim odkrywcy.

Znakomita opowieść o jednym z największych odkrywców w historii.

Książka "miałka" w porównaniu do Wyspy niebieskich lisów tego autora.

Książka "miałka" w porównaniu do Wyspy niebieskich lisów tego autora.

Ta książka zainteresowała mnie od razu, kiedy tylko o niej usłyszałam. Nie znałam wcześniej postaci Amundsena i czułam się zażenowana faktem, że nigdy nie dowiedziałam się kto jako pierwszy zdobył biegun południowy.
Jak tylko sobie kupiłam zaczęłam tę książkę czytać. I niestety ugrzęzłam w połowie. Do kontynuacji zmotywowało mnie wyzwanie styczniowe "lubimy czytać", które miało w temacie śnieg.
A zatem postanowiłam, że wymęczę tę książkę do końca.
Sama historia podróżnika i polarnika jest bardzo interesująca. Niektóre fragmenty książki czyta się wręcz z zapartym tchem. Przez inne jednak musiałam przedzierać się niczym sam polarnik przez zamarznięte odmęty lodu w czasie swoich eskapad.
Wydaje mi się, że autor za dużo chciał momentami wrzucić, jak dla mnie zbędnych szczegółów z życia bohatera. Szczególnie z czasów pomiędzy kolejnymi wyprawami.
A szkoda, bo same analizy życia i postępowania Amundsena są niemniej ciekawe od jego podróży.
Trochę mniej szczegółów i książka byłaby genialna.

Jest to znakomita książka biograficzna, która skupia się na problemowym ujęciu wypraw polarnika. Minusem są liczne pomyłki przy opisie np. zamiany biegunów północny-południowy co jest bardzo, bardzo dziwne w tej serii. Książka przybliża relacje Amundsena ze światem zewnętrznym, towarzystwami, rządami oraz mediami.

Świetna biografia. Jeden z ostatnich takich podróżników.

Świetna biografia. Jeden z ostatnich takich podróżników.

Nie może być inaczej jak 10. Rewelacyjna biografia Amundsena, opisująca jego wyprawy.

Fascynująca opowieść o niesamowitym człowieku!

Fascynująca opowieść o niesamowitym człowieku!

• Biografie
  • Biografia