Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej

Wydawnictwo: MANDO
literatura faktu
Edunia

To ona rządzi światem. Twoim też Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym, które z państw są mocarstwami, a które uzależnionymi od mocarstw klientami. Drażni wszystkich żyjących w zgodzie z naturą. Ropa. Niektórzy wróżą...

To ona rządzi światem. Twoim też

Ropa. Niektórzy wróżą jej rychły koniec, jednak ona ciągle pojawia się na salonach, bryluje, potem siada do dyskretnych rozmów. Ma nas wszystkich w garści. Wiodła życie gwałtowne. Czy wreszcie się ustatkowała? „Pani triumfu i upadku" rozpoczęła karierę w Polsce za sprawą Ignacego Łukasiewicza, pierwszego światowego potentata naftowego. Andrzej Krajewski podąża jej czarnymi ścieżkami. Tropi gigantyczne paliwowe interesy, ujawnia kontrowersje i rzuca światło na awanturniczą historię ropy - krwi naszej cywilizacji.

Andrzej Krajewski - dziennikarz oraz historyk. Przez dwie dekady parania się piórem publikował swoje teksty na łamach najpoczytniejszych polskich czasopism: „Focusa", „Forbesa", „Newsweeka", „Polityki". Obecnie na stałe związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną". Od czasu do czasu pisze książki m.in.: Największe wpadki tajnych służb (2013), Jak wykuwały się fortuny (2013). Jego Krew cywilizacji to epicka opowieść, którą czyta się z narastającym zdumieniem.

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.krew-cywilizacji.11731.htm?sku=77229

źródło okładki: https://wydawnictwowam.pl/prod.krew-cywilizacji.11731.htm?sku=77229

Carmel | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Jednym z najpotężniejszych współczesnych materialnych katalizatorów globalnych zmian okazała się ropa naftowa. Jest jednocześnie tymczasowym zbawieniem i narastającym przekleństwem ludzkiej cywilizacji. Przez nią cierpią i giną tysiące; dzięki niej mogą być też realizowane różne wspaniałe ludzkie pomysły. Nie ma w ziemskiej skorupie bardziej pożądanego składnika, a to głównie za sprawą nierównomiernego jej występowania.

Andrzej Krajewski, dziennikarz i historyk, w książce "Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej" zgrabnym językiem prześledził wpływ czarnej mazi na zmiany na świecie, głównie geopolitykę. Książka jest ciekawym zebraniem podstawowych mechanizmów generujących zmiany o zasięgu światowym (konfliktów, wzlotów i upadków gospodarek, graniem cenami światowymi), w których główną kartą przetargową było 'czarne złoto'. Z racji wykształcenia i zawodu autora, książka ma formę esejów historycznych podanych w formie reportaży. W chronologiczny sposób poznajemy kluczowe etapy...

Buchling | 2018-11-30
Przeczytana: styczeń 2019

Książka na pewno ciekawa, świetny temat, historycznie wszystko fajnie. Ale.
No właśnie, ale podczas czytania fragmentów dotyczących Stanów Zjednoczonych nie dało się nie zauważyć przesytu negatywnych informacji, to samo dotyczyło Rosji. USA złe, Rosja zła, Arabia zła, tylko Żydzi dobrzy i biedni hmm. Na wielu stronach można zwietrzyć spisek wszystkich wielkich państw.
Wierzę, że w każdej historii jest ziarno prawdy, ale niektórych fragmentów nie dało się wręcz czytać.
Chwilami wiało nudą. Według mnie zbyt duża ilość szczegółów zupełnie nie potrzebnych i niczego nie wnoszących do biografii ropy naftowej.
Na szczęście większość książki ciekawa. Dla mnie zwykłego żółtodzioba dużo bardzo ciekawych informacji, dobre odniesienia historyczne, opisy wydarzeń i postaci jak należy.
Na pewno warto przeczytać, ale w taki sposób żeby nie udzielały nam się nastroje i przekonania autora, nie można wszędzie węszyć spisku, bo skończymy z całym pakietem natręctw a za oglądanie się przez ramię...

aali | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Przez tysiące lat błotnista maź, określana mianem oleju skalnego była przez ludzi kompletnie ignorowana. Wszystko zmieniło się za sprawą marzenia pewnego kupca i karczmarza Abrahama Schreinera i szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Jesienią 1852 roku przybył on do lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą" i poprosił pracującego tam Ignacego Łukasiewicza, by przerobił olej skalny na pewien przeznaczony do konsumpcji płyn. Niestety polskiemu aptekarzowi nie udało się wydestylować alkoholu z ropy, jednak udało mu się dokonać czegoś innego. Opracował on genialną technologię rafinacji ropy naftowej, rozbijając ją na frakcje o niezwykłych właściwościach.
Ropa naftowa szybko stała się płynnym złotem, iskrą, której pojawienie się doprowadziło do wybuchu rewolucji przemysłowej.
"Pani upadku i triumfu" została milczącą królową, która od końca XIX wieku niepodzielnie rządzi światem, wpływając na państwa, przebieg wojen, światowej gospodarki i losy każdego z nas.
Dzięki historykowi i...

Mairon | 2018-11-26
Przeczytana: 20 listopada 2018

Bardzo ciekawa treść, podana w bardzo przystępnej formie. Ponadto dobrze udokumentowana. Z kilkoma ciekawostkami o kilku ciekawych osobach jak Ronald Reagan, oraz kilku ciekawych zdarzeniach jak przyczyna wybuchu pierwszej wojny światowej.

Dałbym nawet osiem gwiazdek gdyby nie ciągłe wylewanie pomyj na Johna D. Rockefellera, który wcale taki zły nie był (polecam filmik na kanale Prostej Ekonomii na YouTube: Standard Oil - ten straszny monopol!), oraz niemal całkowite pomijanie milionów ludzi którzy zyskali na ekspansji Standard Oil.
Razi też to, że nie ma nawet najmniejszej bezpośredniej sugestii że państwo jako instytucja, może być nieodpowiednim podmiotem do brania się za te sprawy. Lecz autor pomimo małej spostrzegawczości, pozostaje obiektywny i to się ceni.

Myślę jednak że autor pomylił się przy tytule. Ropa naftowa nie jest krwią cywilizacji, lecz jej narkotykiem. Kiedy się skończy, nie czeka nas apokalipsa, lecz detoks. Martwi mnie jednak to że niektórym zdaje się że to w...

Dawid | 2018-08-29

"Jeśli nie dostaniemy ropy, nie dostaniemy kukurydzy, nie dostaniemy bawełny i nie dostaniemy tysiąca i jeden towarów, niezbędnych do zachodania potęgi ekonomicznej Wielkiej Brytanii" - grzmiał na forum Izby Gmin w lipcu 1913 roku Winston Churchill.

Tak spróbowałbym określić jednym zdaniem tę książkę. Poza ciekawymi faktami odnośnie początków rafinacji ropy czy gonitwy na tle motoryzacyjnym, ropa to przedewszystkim polityka, konflikty, wojny oraz wielki biznes.

Martins | 2018-10-24

Świetna książka. Autor opisuje dzieje ropy naftowej i jej wpływu na świat od wynalezienia jej rafinacji przez Ignacego Łukasiewicza aż do dnia dzisiejszego. Kolejne rozdziały mają formę esejów skupiających na różnych kwestiach takich jak np. wynalezienie silnika spalinowego i jego konkurencja z innymi rodzajami napędów czy powstanie Standard Oil i monopolizacja przez tą firmę rynku w USA. Całość jest poprowadzona chronologicznie i zgrabnie ze sobą powiązana. Książka jest zarazem napisana lekkim popularnonaukowym stylem.

Dawno nie czytałem książki, która pozwalałaby w tak świeży i intrygujący sposób spojrzeć na współczesną polityczną i gospodarczą historię świata.

Odzio | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Rewelacyjna książka, poświęcona historii ropy naftowej. Od jej początków z przełomu XIX i XX w po dni dzisiejsze. Po lekturze tej pozycji lepiej zrozumiecie niuanse polityki międzynarodowej oraz zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie.
Do tego wiele ciekawostek związanych z II Wojną światową, dowiecie się też które koncerny finansowały Hitlera i jego partię polityczną.
Kryzy naftowy z początków lat 70 okaże się bardziej zrozumiały, a upadek bloku komunistycznego w dużej mierze zawdzięczamy manipulacjom USA na ropie naftowej....

Weronika | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Sam temat jest interesujący. Fakty - ciekawe. Natomiast forma przedstawienia tych faktów jest nieprzystępna. Po pierwsze ze względu na zawiłości językowe i szyk przestawny zdań który autor opanował do perfekcji, po drugie ze względu na ogromną liczbę literówek. I o ile niekiedy przymykam na nie oko, o tyle tutaj co dwie strony jest jakaś, a niekiedy to nie jest tylko kwestia napisania "najpeirw" zamiast "najpierw", ale kompletne pominięcie spójników, przez co trzeba jedno zdanie czytać kilka razy, aby wreszcie zrozumieć o co chodziło. Proofreading by się przydał, redakcjo. Książka mimo że wzbudziała we mnie ogromne zainteresowanie przeczytana została nawet nie w 1/3 ze względu na uciążliwości, które wymieniłam. Nie polecam.
Być może zrobią audiobooka, tam zwykle literówek nie ma, wtedy może do pozycji wrócę

jasamek | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019