Pułapka

Tłumaczenie: Jacek Godek
Cykl: Reykjavik Noir (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Snare
aleqsia

Seksowny feministyczny kryminał prosto z serca zimnej Islandii Sonja prowadziła szczęśliwe życie jako żona i matka. Jednak kiedy wdała się w gorący romans z kobietą, mąż Adam zażądał od niej rozwodu i przejął opiekę nad ich synem Tomasem. Zrozpaczona kobieta potrzebuje pieniędzy, by udowodnić przed sądem, że jest w stanie zająć się dzieckiem. Gdy dostaje propozycję przemytu kokainy za...

Seksowny feministyczny kryminał prosto z serca zimnej Islandii

Zrozpaczona kobieta potrzebuje pieniędzy, by udowodnić przed sądem, że jest w stanie zająć się dzieckiem. Gdy dostaje propozycję przemytu kokainy za pokaźną sumę gotówki, nie waha się ani przez chwilę.

Okazuje się, że zdesperowana matka doskonale sprawdza się w roli przemytniczki i przyjmuje kolejne zlecenia. Nie wie jednak, że ktoś bacznie obserwuje każdy jej ruch. Sonja szybko się przekona, że z przestępczego świata nie ma powrotu. Wpada w pułapkę.

źródło opisu: Kobiece

źródło okładki: Kobiece

WielkiBuk | 2018-09-22
Przeczytana: wrzesień 2018

W „Pułapce” czytelnik nie znajdzie brutalnych opisów, ani scen pełnych bezmyślnej przemocy, odnajdzie natomiast emocje i wybory, z którymi może się zidentyfikować. Czego zabrakło? Pazura ostrości i kryminalnej głębi. „Pułapka” okazała się stonowaną powieścią sensacyjną, subtelną w dawkowaniu kryminalnych doznań, ale satysfakcjonującą dla tych, którzy szukają w kryminałach czegoś nieco odmiennego. Lilja Sigurdardottir pokazuje rozpad jednostki rodzinnej, stratę, tęsknotę za bliskością oraz związaną z nią samotność bohaterów. Główny nacisk kładzie na skomplikowane relacje i uczucia, co sprawia, że wątek narkotykowy, który przecież napędza fabułę, jest główną osią, wokół której poruszają się wszyscy wkręceni w intrygę, wydaje się mniej istotny, chociaż wiemy, że gdyby nie narkotyki, to historia Sonji nigdy by się nie wydarzyła.

Pierwszy tom islandzkiej serii Reykjavik Noir intryguje, ale czekamy na więcej – więcej noir, więcej ciemności.

emczytelnik | 2018-09-27
Przeczytana: 25 września 2018

W zapowiedziach #wydawnictwokobiece ostatnio bardzo dużo dobroci się znalazło, a ja przeglądając je - czułam się jak w najlepszej cukierni na świecie. Wyobraźcie sobie teraz jak musiały mi sie oczy świecić, wybierając pozycje, które chcialabym przeczytać 😂 No i tak natrafiłam na "Pułapkę" Lilji Sigurdardóttir, która swoją premiere miała niedawno, o ile sie nie myle 19 września ❤️
Co mnie zachęciło do przeczytania tej książki? Bardzo zachęcił mnie opis i ta obietnica bardzo dobrego kryminału. Jak mówiłam Wam już kilka razy rok 2018 to rok u mnie mafijny. Zabieram się bardzo mocno za ten temat i tutaj prosze Was bardzo... Książka dotyka tematu przemytu narkotyków! No przecież ja MUSIAŁAM to przeczytać.
Na tej książce nie zawiodłam się. Bawiłam się wspaniale po wykreowanym przez Autorke świecie, z wielkim napięciem czytałam co dalej spotka główną bohaterke i jak wyjdzie z tej sytuacji. Pełna zwrotów akcji i napięcia, które było świetnie zbudowane i wykreowane.... Totalnie...

GirlsBooksLovers | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Ile jest w stanie zrobić matka, by odzyskać prawa rodzicielskie dla dziecka? Odpowiedź jest prosta-wszystko. Jest nawet w stanie łamać prawo, by zapewnić swojemu dziecku przyszłość i dobrobyt.

Sonja po, tym jak została przyłapana przez męża na zdradzie z kochanką. Traci nie tylko dom i ich wspólny majątek, ale także syna. Załamana faktem, że nie ma za co żyć, a tym bardziej opłacić adwokata, przystaje na jego propozycję i za pokaźną sumę przemyca kokainę. Wpada w pułapkę, z której chce się uwolnić, gdy tylko uzbiera wystarczające środki na zapewnienie sobie i dziecku wystarczającej sumy. Okazuje się, że nie jest to takie proste, bo Sonja jest bardzo skuteczna w tym co robi, a "pracodawcy'' zadowoleni z jej skuteczności dają jej coraz większe zlecenia. Kobieta nie wie również, że każdy jej ruch w tym jakże podstępnym procederze jest śledzony.
Czy Sonja zdoła uwolnić się z Pułapki?

“Serce waliło jej jak młotem. Na początku, gdy znalazła się w pułapce, dopadło ją poczucie winy, że...

Volumen | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

Bardzo ciekawa powieść. Interesujący temat, ciekawy klimat. Moza było by pisać o głupocie głównej bohaterki, że jak mogła wynająć adwokata do sprawy rozwodowej, który był kolegą męża? Ale z drugiej strony tysiące kobiet w momencie rozwodu znajdują się w takiej samej sytuacji. Bez pracy, mieszkania i środków do życia. Wystarczył jeden błąd i temat na książke murowany. Mnie zaciekawiły losy Sonji. Czekam na dalsze części.

Monika | 2018-09-05
Przeczytana: 03 września 2018

Czemu zdecydowałam się sięgnąć po powieść „Pułapka” autorstwa Lilja Sigurdardóttir, pomimo tego, iż nazwisko to nic mi nie mówiło? Powodów niewątpliwie było kilka: moja słabość do kryminałów osadzonych w północnych klimatach, chęć przeżycia rozedrganej przejażdżki emocjonalnej gwarantowanej z reguły przez autorów tego gatunku oraz sama historia nakreślona w kilku zdaniach na tylnej okładce. Obiecano mi mroczny, niepokojący kryminał, z matką, lesbijką oraz przemytniczką w jednej osobie, która wpadła w tytułową pułapkę. Czy takim zapewnieniom można się było oprzeć? Oczywiście, że nie!
Chwilę czasu muszę poświęcić warsztatowi, jaki reprezentuje Lilja Sigurdardóttir, bowiem jest niezwykle dopracowany, zróżnicowany, a przez co warty poznania i zapamiętania. Pisarka potrafi świetnie nakreślić postacie, chociażby chodziło jedynie o bohaterów pojawiających się w tej historii dosłownie na chwilę. Sprawia, że nie są jedynie „zapchaj dziurami”, a ludźmi jakich można spotkać w banku, urzędzie...

Aga | 2018-09-20

Przyznam szczerze, że zainteresował mnie opis książki i niesamowicie długie nazwisko autorki. Jednocześnie chciałam sprawdzić czy kryminał może być tak niewielki objętościowo i jednocześnie wciągnąć. Czy tak się stało?

'Starała się nie wykonywać energicznych ruchów, żeby cząsteczki proszku nie wzbiły się w powietrze, co skończyłoby się kichaniem i odlotem. Dziwne, ale przemyt kokainy zabił w niej wszelkie zainteresowanie byciem na haju.'

Sonja prowadziła szczęśliwe życie rodzinne, do czasu. Pewnego dnia jej mąż z synkiem przyłapali ją w łóżku z inną kobietą. Był to początek końca. Rozwód, rozdzielenie z dzieckiem, brak pieniędzy na dalsze życie. Nic więc dziwnego, że Sonja szukała szybkiego źródła dochodu. Została przemytniczką narkotyków. I to nie byle jaką, bo okazała się być naprawdę dobra w tym, co robi. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy chce zrezygnować i wyrwać się z przemytniczego świata...

'Wiedziała, że dzięki temu w oczach Agli już zawsze będzie doskonała,...

Uleczkaa38 | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

"Aura tajemnicy, potęgujące się napięcie oraz poczucie osaczenia z każdej strony... - to klasyczny scenariusz dobrego thrillera spod znaku kryminału i sensacji, który to wciąż tak bardzo nas intryguje, ciekawi i porywa za sprawą kolejnych swych literackich odsłon... Jedną z najświeższych z nich, jest fascynująca powieść islandzkiej pisarski - Lilji Sigurdardóttir, pt. "Pułapka"

Całą recenzję powieści Lilji Sigurdardóttir, znajdziecie tu: -

namikobooks | 2018-09-15
Przeczytana: 13 września 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Tytuł: Pułapka
Autor: Lilja Sigurdardóttir
Data premiery: 19 września 2018

Jeszcze do niedawna Sonja była szczęśliwa. Widywała Tomasa codziennie, mieszkali razem, był jej oczkiem w głowie. Był jej synkiem. Jedna chwila zmienia wszystko. Mąż Sonji nakrywa ją w sypialni z kobietą. Tak kończy się małżeństwo, a co gorsze, kończą się jej prawa rodzicielskie. Sonja rozpoczyna walkę o dziecko. Niestety pieniędzy, które świadczyłyby o tym, że ma warunki do wychowania syna, jest coraz mniej. Sonja podstępem zostaje zwerbowana do przemytu kokainy, za nie małą gotówkę, która może pozwolić jej przejąć prawa do opieki nad Tomasem. To może być jej szansa. Tak naprawdę to jej jedyna nadzieja. Zdesperowana matka doskonale odnajduje się w roli przemytniczki. Ale kiedyś w końcu coś musi pójść nie tak. Sonja wpada w pułapkę i uświadamia sobie, że z przestępczego świata nie ma już powrotu... Opis powieści od razu mnie zachęcił – uwielbiam kryminały!
Kiedy biorę w ręce...

Dagmara | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

“Mrok daje schronienie.”

Kiedy matce zostaje odebrane dziecko, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Priorytetem staje się odzyskanie praw rodzicielskich, a konsekwencje zdają się nie mieć znaczenia. Chyba, że trafisz w Pułapkę. Wtedy sprawa nieco się komplikuje.

Sonja wiedzie szczęśliwe życie z mężem i synkiem. Kto by pomyślał, że moment nieuwagi i chwila uniesienia mogą na dobre zmienić dotychczasowe życie. Mężczyzna przyłapuje żonę w łóżku z kochanką. Kończy się związek i szczęście, a rozpoczyna się walka o dziecko. Kto stanie po przegranej stronie?

Sonja traci prawo do opieki nad synkiem. Jednak jako kochająca matka nie ma zamiaru się poddawać. Niestety brak funduszów wcale jej w tym nie pomaga i zrozpaczona kobieta przebiegle zostaje nakłoniona do przemytu kokainy. Spora suma wydaje się być świetną perspektywą na nowy start. Kobieta doskonale odnajduje się w nowej roli. Jednak nim się orientuje wpada w pułapkę. Czy powrót z przestępczego świata jest możliwy?...

Absurdalna | 2018-09-30
Przeczytana: 23 września 2018

Akcja „Pułapki” toczy się w zimnej i ponurej Islandii. Główna bohaterka, niegdyś żona i matka, odkąd wdała się w romans z kobietą musi walczyć o prawa do opieki nad synem i poprawę swojej sytuacji finansowej. Sonja staje się przemytniczką i niestety szybko przekonuje się, że po wejściu do tego świata nie ma odwrotu.

Tutaj zaczyna się tytułowa pułapka.

To, co szczególnie spodobało mi się w tej książce, to sposób budowania akcji. Thriller wcale nie musi bazować na rozlewie krwi, pościgach i wybuchach, największy dramatyzm tworzą trudne decyzje, splecione ze sobą emocje i zagadka. Dobrze, że w tej książce postawiono na emocjonalną warstwę, bo gdyby nie to, główną bohaterkę moglibyśmy oceniać jedynie przez pryzmat bycia osobą biseksualną. Nie ukrywam, że wszystkie dialogi w tej książce były wybitne i na wysokim poziomie, ale jestem w stanie je wybaczyć dzięki kryminalnej warstwie. Wydaje mi się, że warsztatowo autorka nie ukazała jeszcze pełni swoich możliwości. Potrafi zgrabnie...