Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Guess Who
Karolina

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później… …Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience...

Dwadzieścia pięć lat później…

…Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która.

Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą.

W pokoju z każdą upływającą minutą gęstnieje atmosfera. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń. Sheppard, walcząc ze swoimi ograniczeniami i uzależnieniami oraz pokonując niechęć otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Aby uratować siebie i pozostałych przed niechybną śmiercią, będzie musiał cofnąć się do lat swojego dzieciństwa i zmierzyć się z duchami przeszłości.

Zgadnij kto to kryminał napisany w konwencji popularnych ostatnimi laty escape roomów. Klaustrofobiczna atmosfera ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i reszta niewinnych, na pozór przypadkowych osób sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Escape room w makabrycznej odsłonie

Chyba każdy z Was kojarzy popularną grę escape room, w której uczestnicy zostają zamknięci w pokoju i w określonym czasie muszą rozwikłać zagadkę, by wydostać się na zewnątrz. To forma zabawy, która daje nie tylko mnóstwo frajdy, ale i stwarza możliwość do grupowej burzy mózgów oraz integracji. Jednak co, jeśli w pokoju znalazłyby się prawdziwe zwłoki, a wśród graczy czaiłby się morderca? Taką wizję przedstawia w swoim debiucie pod tytułem „Zgadnij kto” Chris McGeorge, łącząc w pasjonującym thrillerze klimat „Piły” z zagadką na miarę książek Agathy Christie.

Głównym bohaterem powieści jest Morgan Sheppard, osobowość telewizyjna, prowadzący programu o zagadkach kryminalnych, znany i lubiany dzięki swoim osiągnięciom z przeszłości. Otóż w wieku jedenastu lat sam rozwiązał zagadkę tajemniczej śmierci swojego nauczyciela matematyki i zyskał przydomek „małoletniego detektywa”. Teraz, gdy jest już dorosłym mężczyzną, korzysta ze sławy i bogactwa, ale zatraca się także w świecie używek. Pewnego dnia po kolejnej zakrapianej nocy budzi się przykuty do łóżka w hotelowym pokoju. Szybko okazuje się, że nie jest w nim sam, a z piątką obcych osób i trupem w łazience. Kontaktuje się z nimi mężczyzna, który daje Sheppardowi trzy godziny na odkrycie, która z osób obecnych w pokoju jest mordercą. Jeśli mu się nie powiedzie, wszyscy zginą. Rozpoczyna się niebezpieczna rozgrywka, w której podejrzanym jest każdy, a na jaw wychodzą głęboko skrywane demony przeszłości.

„Zgadnij kto” to bardzo...

„Zgadnij kto” to bardzo udany debiut, atrakcyjny nie tylko pod względem oryginalnej fabuły, ale i bardzo przyjemnego stylu pisania autora. Czyta się go szybko i z rosnącym zainteresowaniem. Chris McGeorge gra z czytelnikiem, zwodzi go i naprowadza na błędne tropy, zapewniając tym samym świetną rozrywkę przez wiele godzin i zmuszając do ciągłych spekulacji.

Fabuła przeplata ze sobą wydarzenia z teraźniejszości, w których bohaterowie są zamknięci w pokoju hotelowym i usiłują wydostać się na zewnątrz, z wydarzeniami z przeszłości, w których poznajemy lepiej postać Shepparda, odkrywamy, jakim jest człowiekiem i co tak naprawdę doprowadziło go do tak tragicznego położenia. Dzięki takim rozwiązaniom czytelnik nie tylko jest utrzymywany w napięciu i niepewności do samego końca powieści, ale także ma szansę na samodzielne rozwikłanie zagadki, bazując na bieżących informacjach, jakie Sheppard zbiera od wszystkich osób w pomieszczeniu oraz na przeszłości detektywa, która niejednokrotnie podsuwa istotne wskazówki.

Sami bohaterowie zostali skonstruowani bardzo ciekawie. Każdy z nich jest inny, oryginalny, każdy ma odmienny sposób na radzenie sobie z zagrożeniem, w którym się znaleźli. Z biegiem fabuły wychodzą na jaw sprawy, które ich łączą i wyjaśnia się, dlaczego właśnie oni zostali wybrani do tej makabrycznej zabawy. Co ciekawe, żadne z nich nie wzbudza w czytelniku większej sympatii do samego końca powieści. Nawet Sheppard, który, wydawałoby się, jest osobą najbardziej poszkodowaną, na którą zrzucono pełną odpowiedzialność za ewentualną śmierć pozostałych, nie jest bohaterem, z którym się sympatyzuje i któremu się kibicuje. Autor tak przedstawia wszystkie postaci, że każdy z nich jest podejrzany, nikomu nie można zaufać i ciężko jest kogokolwiek od początku do końca polubić.

„Zgadnij kto” to bardzo interesująca pozycja, jeśli chodzi o współczesne thrillery. Konwencja escape roomu daje mnóstwo frajdy, jeśli chodzi o rozwiązywanie zagadek i szukanie poszlak pod presją czasu, a dodatkowe morderstwo, mnóstwo krwi i realne zagrożenie sprawia, że wszystkie emocje są jeszcze bardziej intensywne. Autor pisze prostym i przyjemnym językiem, a szybkie tempo akcji sprawia, że książka wciąga bez reszty. To udany debiut, który sprawia, że czekam na więcej!

Angelika Paterak

Piotr | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

"Zgadnij kto" jest powieścią debiutancką i tutaj pojawiło się moje zaskoczenie. Napisanie książki w takiej formie i na takim poziomie wymaga czegoś więcej niż talentu. Autor stworzył historię, będącą pełną zagadek i niedopowiedzeń, ale na szczęście zakończenie (ostatnie rozdziały) wyjaśnia wszystko, zamykając wątki. Obawiałem się pewnego schematyzmu i banalności, ale na szczęście otrzymałem soczysty utwór, do tego napisany na wysokim poziomie.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Morgan Sheppard jest świadkiem śmierci nauczyciela matematyki, kiedy wkrada się do szkoły. Dwadzieścia pięć lat później budzi się w pokoju hotelowym. Wraz z nim jest pięć nieznanych mu osób, a łazience zwłoki. Ma trzy godziny na wskazanie zabójcy. W przypadku pomyłki lub niewskazania winnego zginą wszyscy uwięzieni z Sheppardem, a do tego goście hotelu. Tak przynajmniej twierdzi człowiek z telewizora o głowie konia.

"Zgadnij kto" jest emocjonalną karuzelą, napisana w sposób pełen niespodzianek....

Aneta Wiola | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Morgan Sheppard to znana postać w świecie show-biznesu. 25 lat temu zasłynął jako „mały detektyw”, rozwiązując sprawę morderstwa nauczyciela matematyki.
Po latach mężczyzna jest zmuszony ponownie rozwiązać zagadkę zabójstwa. Budzi się pośród 5 nieznajomych twarzy i… zwłok. Którychś z nich dokonał zabójstwa. Sheppard ma 3 godziny na dotarcie do prawdy, w przeciwnym razie wszyscy zginą.

TIK-TAK, ZACZYNA SIĘ ODLICZANIE.
Czas nie sprzyja nikomu w podejmowaniu decyzji. Co może się wydarzyć, kiedy w pomieszczeniu zostają zamknięci ludzie, którzy są dla siebie kompletnie obcy i grozi im śmierć?

Autor zarysował doskonale sylwetki postaci, które dały się poznać z różnych stron czytelnikowi.
Kto doprowadzi do zguby, ukrywając przed wszystkimi swoje demony z przeszłości?
Czego nie można powiedzieć o tej książce, to na pewno, że była nudna. Akcja trzymała mnie w napięciu do ostatnich stron. Chris McGeorge przeplata wydarzenia teraźniejsze z przeszłością.
Układasz rozwiązanie w głowie i...

Kiwi_Agnik | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Beztreściwy i miałki kryminał z nijakimi bohaterami.

Flegmatyczna fabuła wlecze się niemożebnie, wątek główny bazujący na schematach już utartych, rozpisany na wiele(eee) stron, gubi się przez niepotrzebne dłużyzny i traci większość zamierzonej idei.
Brak atmosfery, racjonalności i napięcia, do tego zakończenie, które jest banalne i wręcz śmieszne.

Książkę czyta się opieszale, opornie.
Fala absurdu zalewa.

Nudność, marność, żałość.
Nie polecam.

katala | 2018-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2018

Sprawiedliwie powiedziałabym, że to interesująca książka. Nie „porywająca”, „niewiarygodna”, „nieprzewidywalna”, „nowatorska”, „odkrywcza”, „wciągająca od pierwsze j strony”. Nie. Też nie „nudna”, „przewidywalna”, „odtwórcza”. Pewnie jak zwykle, prawda ukryta jest gdzieś po środku.
Ciekawa i interesująca, jak dla mnie. Oparta na schemacie znanym z zabaw podczas których trzeba znaleźć w określonym czasie mordercę/wyjście/ukryty skarb w niewielkiej grupie mniej lub bardziej znajomych. Świetna zabawa kiedy trafi się na odpowiednich ludzi, i kiepska, kiedy ludzie nie do końca wiedzą, co ze sobą zrobić.
Tutaj nikt się nie bawił. Odkryte w łazience zwłoki mężczyzny potwierdziły obawy zamkniętych w pokoju hotelowym nieznajomych. Sześć osób, a wśród nich jeden morderca. Czas: trzy godziny. Zadanie: odkrycie kto zabił starszego mężczyznę.
Akcja prowadzona jest dwutorowo. Oprócz współczesności zamkniętej w czterech ścianach pokoju hotelowego, poznajemy przeszłość głównego bohatera. I tę...

Katarzyna | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

"Un homme sans demons est pas un homme du tout. Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem." (str.410)

Tyle wiemy o gwiazdach, gwiazdeczkach, celebrytach i uśmiechniętych twarzach z ekranów lub kolorowych okładek, ile nam pokazano. Ile zdradzono z ich bardziej czy mniej wymyślonego życia, ile pokazano w krzywym zwierciadle medialnego blichtru i przekłamania. Ile dla nas stworzono dla uciechy, rozrywki, sensacji, przykrywając jednocześnie prawdę, która niekoniecznie jest tak łatwa, miła czy efektowna jak jej plastikowa wersja. Panie i Panowie - Chris McGeorge na zaszczyt przedstawić gwiazdę telewizji, wyjętego ze śniadaniowych rozmów prezentera programów o wybaczaniu, laniu łez i rzucaniu obelg - jedynego w swoim rodzaju Morgana Shepparda! Prosimy o aplauz!
"Sheppard był detektywem, który niczego nie potrafił. Ale ponieważ przede wszystkim był osobowością - telewizyjną, internetową - jego brak talentu nie miał tak naprawdę znaczenia. Miał rację nawet wtedy,...

Jolka | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

"Zgadnij kto" jak na debiut to muszę przyznać,że Chrisa McGeorge napisał naprawdę dobrą a wręcz bardzo dobrą książkę.

"Jeden pokój. Pięcioro podejrzanych. Trzy godziny na wykrycie zabójcy."

To powieść napisana w formie "zabawy w escape roomu" co uwielbiam.Poszukiwania,zagadki,odkrywanie tajemnic i trzeba wmieścić się w określony czas.Mi osobiście nie udało się odgadnąć,kto jest zabójca,troszkę brakowało mi tu dodatkowych informacji ale kto stał pod postacią Maski to szybko odkryłam :-)

Tutaj głównym bohaterem jest Morgan Sheppard ,który mając jedenaście lat jest świadkiem śmierci nauczyciela matematyki, kiedy wkrada się do szkoły.Po dwudziestu pięciu latach już jako gospodarz niezwykle popularnego programu telewizyjnego „Detektyw z sąsiedztwa” – musi odkryć, kto zabił, mając na to trzy godziny i w zasadzie wszystkich i wszystko przeciwko sobie.Zostaje zamknięty wraz z pięcioma nieznanymi mu osobami w jednym pokoju i dodatkowo ze zwłokami w łazience .Kto zabił?Musi...

Dorota | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Morgan Sheppard jest gwiazdą porannej telewizji. Prowadzi program "detektywistyczny". Wielu ludzi, niesłusznie oskarżonych, cierpi przez niego. Pewnego dnia Morgan budzi się w pokoju hotelowym wraz z 5 innych ludzi. Są uwięzieni, nie wiedzą kto ich zamknął. W wannie zaś leży trup. Morgan ma 3 godziny na dowiedzenie się kto spośród współlokatorów jest mordercą.
Początek książki był bardzo dobry, spodobał mi się pomysł na książkę. Taki trochę escape room tylko w bardziej makabrycznym wydaniu. Na plus zasługuje atmosfera jaką stworzył Autor. Czasami czujemy dokładnie to co bohaterowie, zamknięci w pokoju z mordercą i ciałem w wannie. Jest interesująco i intrygująco. Bardzo ciekawie mi się czytało opowieści z życia każdego z bohaterów, podobnie jak Morgan starałam się wyłapać najważniejsze fakty i szukać winnego.
Niestety w momencie kiedy przenosimy się w przeszłość Morgana, który jako dziecko rozwikłał zagadkę morderstwa swojego nauczyciela, napięcie jakby siada. Nie ma już tych...

magia_stron | 2018-10-08

Niebanalny thriller, utrzymany w dusznej konwencji escape room. Sześć osób, w tym morderca oraz ociekające krwią zwłoki w wannie- w jednym, zamkniętym pomieszczeniu. Żeby przeżyć musisz rozwiązać zagadkę morderstwa, jeśli Ci się nie uda będziesz mieć na sumieniu życie niewinnych osób. To zadanie przypadło prezenterowi telewizyjnemu Morganowi Sheppardowi, który na antenie „ bawi się „ w detektywa. Jednak to nie jedyny powód dla którego urządzono dla niego tą psychodeliczną imprezę zamkniętą z wstępem tylko dla wybranych. Otóż ten zapijaczony, rozpustny, żałosny człowiek skrywa tajemnicę. Mroczną i mglistą, z którą czytelnik będzie miał okazję stopniowo się zapoznać, gdyż autor wplata retrospekcję. Ten zabieg nadaje powieści jeszcze większych rumieńców i rozpędu. Prowadzona w ten sposób fabuła w przypadku tej książki to strzał w 10! Historia małego detektywa podobała mi się na równi z akcją toczącą się w zamknięciu, a może nawet bardziej? Także Panie autorze udany debiut, brawa...

emindflow | 2018-09-15
Przeczytana: 14 września 2018

Chris McGeorge, jak podaje notatka na końcu książki jest " świeżo upieczonym absolwentem studiów twórczego pisania (!!!) na City, University of London”, a „Zgadnij kto” to podobno jego praca magisterska z pisarstwa (!!!).
No cóż, w takim razie ja, jako prosty czytelnik, który nawet nie słyszał o takim kierunku studiów, pozwolę sobie obrazoburczo stwierdzić, że „Zgadnij kto” to wyjątkowa chała.
Ta książka nie broni się w żadnym aspekcie. Reklamowana jako emocjonujący thriller okazała się nudna niczym ligowy mecz piłkarski i jedyne emocje, które była w stanie we mnie wzbudzić to niepohamowany odruch ziewania. Zero oryginalności, kompletnie absurdalna fabuła, brak sensu i logiki oraz banalne, oczywiste zakończenie to tylko pierwsze z brzegu zarzuty. Jeśli do tego dołożyć ubożuchny warsztat wyrażający się choćby w braku umiejętności zbudowania jakiejkolwiek atmosfery czy nadętych, pompatycznych monologach to musiało to skończyć katastrofą.
Gratuluję londyńskim wykładowcom, a...

Tulipce | 2018-12-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 października 2018

Zgadnij kto- to główna zasada by być wolnym.
"Zgadnij kto zabił"
"Kto zabił osobę, z której ciałem jesteś uwięziony w mieszkaniu."
"Kto zabił spośród osób, które wraz z Tobą i ciałem są zamknięte w tym mieszkaniu"

Przed takim wyzwaniem staje główny bohater książki. Budzi się z bólem głowy w hotelowym pokoju, nie wie gdzie jest, nie wie co się stało, nie wie kim są osoby przebywające w tym pokoju z nim, nie wie dlaczego jest spięty kajdankami.
Gdy myśli, że gorzej być nie może z łazienki słychać krzyki. Osoba, która je wydała twierdzi, że w łazience są zwłoki.
Zaczyna się gra.
Na ekranie telewizora pojawia się postać w masce konia.
Jeśli główny bohater, okrzyknięty w dzieciństwie młodym detektywem chce wyjść żywy z mieszkania i uratować pozostałych musi zgadnąć kto wpośród obecnych jest mordercą. Inaczej wszyscy zginą.
Zaczyna się gra z czasem. Każda próba oszukania mężczyzny w masce konia zawodzi. Chcąc, nie chcąc trzeba podjąć wyzwani i zacząć nierówną walkę.

Książka...