Allegro - kampania wrzesień (25 najpopularniejszych)

Zgadnij kto

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Guess Who
Karolina

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później… …Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience...

Dwadzieścia pięć lat później…

…Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która.

Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą.

W pokoju z każdą upływającą minutą gęstnieje atmosfera. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń. Sheppard, walcząc ze swoimi ograniczeniami i uzależnieniami oraz pokonując niechęć otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Aby uratować siebie i pozostałych przed niechybną śmiercią, będzie musiał cofnąć się do lat swojego dzieciństwa i zmierzyć się z duchami przeszłości.

Zgadnij kto to kryminał napisany w konwencji popularnych ostatnimi laty escape roomów. Klaustrofobiczna atmosfera ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i reszta niewinnych, na pozór przypadkowych osób sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 493

Escape room w niezwykle makabrycznej odsłonie

Chyba każdy z Was kojarzy popularną grę escape room, w której uczestnicy zostają zamknięci w pokoju i w określonym czasie muszą rozwikłać zagadkę, by wydostać się na zewnątrz. To forma zabawy, która daje nie tylko mnóstwo frajdy, ale i stwarza możliwość do grupowej burzy mózgów oraz integracji. Jednak co, jeśli w pokoju znalazłyby się prawdziwe zwłoki, a wśród graczy czaiłby się morderca? Taką wizję przedstawia w swoim debiucie pod tytułem „Zgadnij kto” Chris McGeorge, łącząc w pasjonującym thrillerze klimat „Piły” z zagadką na miarę książek Agathy Christie.

Głównym bohaterem powieści jest Morgan Sheppard, osobowość telewizyjna, prowadzący programu o zagadkach kryminalnych, znany i lubiany dzięki swoim osiągnięciom z przeszłości. Otóż, w wieku jedenastu lat sam rozwiązał zagadkę tajemniczej śmierci swojego nauczyciela matematyki i zyskał przydomek „małoletniego detektywa”. Teraz, gdy jest już dorosłym mężczyzną, korzysta ze sławy i bogactwa, ale zatraca się także w świecie używek. Pewnego dnia po kolejnej zakrapianej nocy budzi się przykuty do łóżka w hotelowym pokoju. Szybko okazuje się, że nie jest w nim sam, a z piątką obcych osób i trupem w łazience. Kontaktuje się z nimi mężczyzna, który daje Sheppardowi trzy godziny na odkrycie, która z osób obecnych w pokoju jest mordercą. Jeśli mu się nie powiedzie, wszyscy zginą. Rozpoczyna się niebezpieczna rozgrywka, w której podejrzanym jest każdy, a na jaw wychodzą głęboko skrywane demony przeszłości.

„Zgadnij kto” to bardzo...

„Zgadnij kto” to bardzo udany debiut, atrakcyjny nie tylko pod względem oryginalnej fabuły, ale i bardzo przyjemnego stylu pisania autora. Czyta się go szybko i z rosnącym zainteresowaniem. Chris McGeorge gra z czytelnikiem, zwodzi go i naprowadza na błędne tropy, zapewniając tym samym świetną rozrywkę przez wiele godzin i zmuszając do ciągłych spekulacji.

Fabuła przeplata ze sobą wydarzenia z teraźniejszości, w których bohaterowie są zamknięci w pokoju hotelowym i usiłują wydostać się na zewnątrz, z wydarzeniami z przeszłości, w których poznajemy lepiej postać Shepparda, odkrywamy jakim jest człowiekiem i co tak naprawdę doprowadziło go do tak tragicznego położenia. Dzięki takim rozwiązaniom czytelnik nie tylko jest utrzymywany w napięciu i niepewności do samego końca powieści, ale także ma szansę na samodzielne rozwikłanie zagadki, bazując na bieżących informacjach, jakie Sheppard zbiera od wszystkich osób w pomieszczeniu oraz na przeszłości detektywa, która niejednokrotnie podsuwa istotne wskazówki.

Sami bohaterowie zostali skonstruowani bardzo ciekawie. Każdy z nich jest inny, oryginalny, każdy ma odmienny sposób na radzenie sobie z zagrożeniem, w którym się znaleźli. Z biegiem fabuły wychodzą na jaw sprawy, które ich łączą i wyjaśnia się, dlaczego właśnie oni zostali wybrani do tej makabrycznej zabawy. Co ciekawe, żadne z nich nie wzbudza w czytelniku większej sympatii do samego końca powieści. Nawet Sheppard, który wydawałoby się, że jest osobą najbardziej poszkodowaną, na którą zrzucono pełną odpowiedzialność za ewentualną śmierć pozostałych, nie jest bohaterem z którym się sympatyzuje i któremu się kibicuje. Autor tak przedstawia wszystkie postaci, że każdy z nich jest podejrzany, nikomu nie można zaufać i ciężko jest kogokolwiek od początku do końca polubić.

„Zgadnij kto” to bardzo interesująca pozycja, jeśli chodzi o współczesne thrillery. Konwencja escape roomu daje mnóstwo frajdy, jeśli chodzi o rozwiązywanie zagadek i szukanie poszlak pod presją czasu, a dodatkowe morderstwo, mnóstwo krwi i realne zagrożenie sprawia, że wszystkie emocje są jeszcze bardziej intensywne. Autor pisze prostym i przyjemnym językiem, a szybkie tempo akcji sprawia, że książka wciąga bez reszty. To udany debiut, który sprawia, że czekam na więcej!

Angelika Paterak

Piotr | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

"Zgadnij kto" jest powieścią debiutancką i tutaj pojawiło się moje zaskoczenie. Napisanie książki w takiej formie i na takim poziomie wymaga czegoś więcej niż talentu. Autor stworzył historię, będącą pełną zagadek i niedopowiedzeń, ale na szczęście zakończenie (ostatnie rozdziały) wyjaśnia wszystko, zamykając wątki. Obawiałem się pewnego schematyzmu i banalności, ale na szczęście otrzymałem soczysty utwór, do tego napisany na wysokim poziomie.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Morgan Sheppard jest świadkiem śmierci nauczyciela matematyki, kiedy wkrada się do szkoły. Dwadzieścia pięć lat później budzi się w pokoju hotelowym. Wraz z nim jest pięć nieznanych mu osób, a łazience zwłoki. Ma trzy godziny na wskazanie zabójcy. W przypadku pomyłki lub niewskazania winnego zginą wszyscy uwięzieni z Sheppardem, a do tego goście hotelu. Tak przynajmniej twierdzi człowiek z telewizora o głowie konia.

"Zgadnij kto" jest emocjonalną karuzelą, napisana w sposób pełen niespodzianek....

emindflow | 2018-09-15
Przeczytana: 14 września 2018

Chris McGeorge, jak podaje notatka na końcu książki jest " świeżo upieczonym absolwentem studiów twórczego pisania (!!!) na City, University of London”, a „Zgadnij kto” to podobno jego praca magisterska z pisarstwa (!!!).
No cóż, w takim razie ja, jako prosty czytelnik, który nawet nie słyszał o takim kierunku studiów, pozwolę sobie obrazoburczo stwierdzić, że „Zgadnij kto” to wyjątkowa chała.
Ta książka nie broni się w żadnym aspekcie. Reklamowana jako emocjonujący thriller okazała się nudna niczym ligowy mecz piłkarski i jedyne emocje, które była w stanie we mnie wzbudzić to niepohamowany odruch ziewania. Zero oryginalności, kompletnie absurdalna fabuła, brak sensu i logiki oraz banalne, oczywiste zakończenie to tylko pierwsze z brzegu zarzuty. Jeśli do tego dołożyć ubożuchny warsztat wyrażający się choćby w braku umiejętności zbudowania jakiejkolwiek atmosfery czy nadętych, pompatycznych monologach to musiało to skończyć katastrofą.
Gratuluję londyńskim wykładowcom, a...

WielkiBuk | 2018-08-30
Przeczytana: sierpień 2018

„Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem.”

Komu tęskno do klasycznych fabuł kryminalnych, ten w „Zgadnij kto” odnajdzie odpowiedź na swoje potrzeby. Chris McGeorge debiutuje intrygującą, współczesną historią, która wciąga, fascynuje i doprowadza czytelnika do białej gorączki swoją morderczą zagadką. Być może zabrakło tutaj błyskotliwości detektywa, ale diaboliczny złoczyńca sprytnie ciągnie wszystkich za swoje sznurki. A wszystko to w starym, dobrym dopracowanym stylu, zapoczątkowanym przez tuzy brytyjskiej powieści kryminalnej z Agathą Christie na czele. Tego typu opowieści to gwarancja dobrej zabawy, lekka, niezobowiązująca lektura dla wszystkich miłośników gatunku.

Aniaczyanka | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Jeszcze nie czytałam książki w takim klimacie. Bardzo byłam jej ciekawa. Mam jednak mieszane uczucia. 2/3 książki były dość smętne, ale potem akcja ruszyła. Jednak, gdy ruszyła, domyśliłam się finału. Czasem tak bywa :) Pomysł sam w sobie bardzo fajny, wstawki z przeszłości ciekawe, jednak czegoś w niej zabrakło, może akcji, może klimatu, a może to kwestia świetnej książki, którą czytałam przed tą?

Lady Margot | 2018-09-05

LADYMARGOT.PL

Na pewno niejeden raz słyszeliście o escape roomie. Założę się wręcz, że część z Was miała okazję uczestniczyć w zabawie polegającej na jak najszybszym wydostaniu się z zamkniętego pokoju. Właśnie ta zabawa stanowiła dla Chrisa McGeorge’a inspirację do swojej debiutanckiej powieść „Zgadnij kto”. Ze względu na to, że ogromnie czekaliście na recenzję tej pozycji, zarwałam noc, by przeczytać ją i dziś, z okazji premiery, co nieco Wam na jej temat poopowiadam 🙂 Zaparzcie sobie herbatę, usiądźcie przed ekranem komputera i pozwólcie, że przeprowadzę Was przez najważniejsze kwestie dotyczące tej nietypowego kryminału. Do dzieła!

***

POSTACI

Morgan Sheppard – główny bohater, jeden z grupy osób zamkniętych w hotelowym pokoju. To on ma odszukać mordercę osoby, której ciało znaleziono w łazience…

Wspomniana już pięcioosobowa grupa nieznanych sobie ludzi, którzy znaleźli się razem w zamkniętym pokoju.

FABUŁA

Kiedy przed dwudziestoma pięcioma laty Morgan Sheppard odkrył,...

Anna-mojeksiążki | 2018-09-04

Zgadnij kto to thriller nawiązujący do formuły escaperoomów oraz klasycznych kryminałów, gdzie akcja toczy się w jednym zamkniętym pomieszczeniu. Mnie Zgadnij kto przypomina kryminały Agathy Christie z Herkulesem Poirot. Uczta dla wielbicieli zagadek kryminalnych!

Morgan Sheppard, główny bohater powieści, wykreował swoją przyszłość na wydarzeniach z przeszłości. Jego przyjaciel Eren znalazł martwego nauczyciela, który rzekomo popełnił samobójstwo. Dla chłopców z podstawówki to była trauma, a jednak coś nie dawało mu spokoju i postanowił sam poprowadzić śledztwo. Morgan towarzyszył przyjacielowi i udało im się zidentyfikować sprawcę. Nie chciał jednak tego ujawniać, zrobił to Morgan i przypisał sobie wynik wspólnego śledztwa. Ich ścieżki się rozeszły, ale Morgan zbudował swoją przyszłość na ej sprawie.
Minęło dwadzieścia pięć lat i aktualnie prowadzi program detektywistyczny w telewizji, a przy tym dużo pije. Jedzie na opinii i nawet nie stara się angażować w prowadzone...

joan_stark | 2018-09-07
Przeczytana: 06 września 2018

Dawno nie czytałam żadnego kryminału (chyba już rok? Dwa lata?), więc postanowiłam w końcu to zmienić i sięgnęłam po tę książkę - uwielbiam pokoje zagadek, więc pomysł wydał mi się ciekawy i oryginalny.Znalazłam w tej książce zarówno plusy, jak i minusy, ale ogólna ocena jest pozytywna tym bardziej, że jest to debiut autora.
Na plus na pewno pomysł i ciekawie poprowadzona akcja; dodatkowo nie ma tutaj bohatera, z którym można sympatyzować, Morgan jest nie do zniesienia (przynajmniej dla mnie), przez większą część historii mnie irytował. Jest to na pewno coś innego, z czym czytelnik nie spotyka się na co dzień i co było odważnym pomysłem - w większości książek czytelnicy chcą się identyfikować z głównym bohaterem.
Rozwiązałam zagadkę już w połowie książki i myślałam, że reszta będzie przez to nudna - nic z tych rzeczy, bo autor nie postawił nam tu tylko jednej niewiadomej, jest ich kilka i stopniowo odkrywamy pełen obraz sytuacji.
Nie obyło się też bez minusów i jednej, według mnie...

Ver-reads | 2018-09-17

Centrum Londynu. Jeden całkowicie odcięty od zewnętrznego świata hotelowy pokój, zmasakrowane zwłoki ułożone na dnie wypełnionej zakrzepłą już krwią wanny, szóstka przypadkowych, charakterystycznych i skrajnie różnych od siebie osób. A wśród nich jeden detektyw, przed którym postawione zostanie największe wyzwanie w całym jego dotychczasowym życiu - rozwikłanie tożsamość znajdującego się wśród nich mordercy. I zaledwie trzy godziny, które z każdą kolejną sekundą zdają się biegnąć szybciej, coraz bardziej zagęszczając ponurą atmosferę. Sheppard krok po kroku będzie starał się połączyć ze sobą pozostawione ślady i równocześnie rozgryźć prawdziwe twarze pozostałej piątki zamkniętych w pomieszczeniu osób. Czy ich wybór był przypadkowy, czy też łączy ich jakiś wspólny mianownik? Z jakimi demonami przeszłości ostatecznie będzie musiał zmierzyć się detektyw, by sprostać wyzwaniu tajemniczego oprawcy i uratować wszystkich przed nieubłaganie zbliżającą się śmiercią?

"Mimo to gdzieś w...

wposzukiwaniuidealow | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

"Zgadnij kto" to jedna z książek, które potrafią nieźle sponiewierać czytelnika. W przypadku kryminałów/thrillerów ostatni raz miałam tak z "Czwartą małpą" - podobny poziom dezorientacji, snucia domysłów i przypuszczeń. McGeorgebawi się z odbiorcą w kotka i myszkę, trzeba przyznać, że skutecznie. Trudno mi było uwierzyć, że to debiut tego autora.

Morgan Sheppard to celebryta znany z tego, że będąc nastolatkiem odnalazł mordercę swojego nauczyciela. Obecnie mężczyzna prowadzi detektywistyczne show, a ewentualne przebłyski moralności zalewa alkoholem i przykrywa tabletkami. Pewnego dnia Morgan budzi się przykuty do hotelowego łóżka. Pewnie pomyślicie sobie, że nieźle zaszalał. Nic bardziej mylnego. Oprócz niego w pokoju znajduje się pięć obcych osób, a w łazience jest trup. Tajemniczy mężczyzna w masce daje detektywowi trzy godziny na odnalezienie mordercy, bo jest nim jeden z towarzyszy niedoli Shepparda. Ale nic nie jest takie na jakie wygląda.

Prawnik, atrakcyjna młoda kobieta,...

ZaczytanaOlaa | 2018-09-12
Przeczytana: 11 września 2018

"Jeden pokój. Pięcioro podejrzanych. Trzy godziny na wykrycie zabójcy."

Po przeczytaniu opisu i zobaczeniu okładki musiałam przeczytać tą książkę.

Czy żałuję? Oczywiście,że nie. Tą książkę czyta się bardzo szybko, wciąga od pierwszych stron, później na chwilę akcja zwalnia, ale zakończenie zaskakuje. Sama niestety nie zgadłam kto zabił.
Atmosfera książki ciągle jest napięta, a że książka ta utrzymana jest w konwencji escape roomu to naprawdę wielki plus, bo ostatnio dużo ludzi to interesuje oraz chętnie odwiedzają takie miejsca. Sama bym z chęcią się wybrała.

"Zgadnij kto" to zaskakujący, wciągający i warty przeczytania kryminał.
Czyta się ją z zapartym tchem i nie idzie się oderwać aż do poznania prawdy kto jest zabójcą.

Polecam serdecznie !! Ja bardzo dobrze spędziłam czas na czytaniu tej książki.
Moja ocena to 8/10