Zgadnij kto

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Guess Who
Karolina

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później… …Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience...

Dwadzieścia pięć lat później…

…Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która.

Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą.

W pokoju z każdą upływającą minutą gęstnieje atmosfera. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń. Sheppard, walcząc ze swoimi ograniczeniami i uzależnieniami oraz pokonując niechęć otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Aby uratować siebie i pozostałych przed niechybną śmiercią, będzie musiał cofnąć się do lat swojego dzieciństwa i zmierzyć się z duchami przeszłości.

Zgadnij kto to kryminał napisany w konwencji popularnych ostatnimi laty escape roomów. Klaustrofobiczna atmosfera ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i reszta niewinnych, na pozór przypadkowych osób sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/zgadnij-kto/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Escape room w makabrycznej odsłonie

Chyba każdy z Was kojarzy popularną grę escape room, w której uczestnicy zostają zamknięci w pokoju i w określonym czasie muszą rozwikłać zagadkę, by wydostać się na zewnątrz. To forma zabawy, która daje nie tylko mnóstwo frajdy, ale i stwarza możliwość do grupowej burzy mózgów oraz integracji. Jednak co, jeśli w pokoju znalazłyby się prawdziwe zwłoki, a wśród graczy czaiłby się morderca? Taką wizję przedstawia w swoim debiucie pod tytułem „Zgadnij kto” Chris McGeorge, łącząc w pasjonującym thrillerze klimat „Piły” z zagadką na miarę książek Agathy Christie.

Głównym bohaterem powieści jest Morgan Sheppard, osobowość telewizyjna, prowadzący programu o zagadkach kryminalnych, znany i lubiany dzięki swoim osiągnięciom z przeszłości. Otóż w wieku jedenastu lat sam rozwiązał zagadkę tajemniczej śmierci swojego nauczyciela matematyki i zyskał przydomek „małoletniego detektywa”. Teraz, gdy jest już dorosłym mężczyzną, korzysta ze sławy i bogactwa, ale zatraca się także w świecie używek. Pewnego dnia po kolejnej zakrapianej nocy budzi się przykuty do łóżka w hotelowym pokoju. Szybko okazuje się, że nie jest w nim sam, a z piątką obcych osób i trupem w łazience. Kontaktuje się z nimi mężczyzna, który daje Sheppardowi trzy godziny na odkrycie, która z osób obecnych w pokoju jest mordercą. Jeśli mu się nie powiedzie, wszyscy zginą. Rozpoczyna się niebezpieczna rozgrywka, w której podejrzanym jest każdy, a na jaw wychodzą głęboko skrywane demony przeszłości.

„Zgadnij kto” to bardzo...

„Zgadnij kto” to bardzo udany debiut, atrakcyjny nie tylko pod względem oryginalnej fabuły, ale i bardzo przyjemnego stylu pisania autora. Czyta się go szybko i z rosnącym zainteresowaniem. Chris McGeorge gra z czytelnikiem, zwodzi go i naprowadza na błędne tropy, zapewniając tym samym świetną rozrywkę przez wiele godzin i zmuszając do ciągłych spekulacji.

Fabuła przeplata ze sobą wydarzenia z teraźniejszości, w których bohaterowie są zamknięci w pokoju hotelowym i usiłują wydostać się na zewnątrz, z wydarzeniami z przeszłości, w których poznajemy lepiej postać Shepparda, odkrywamy, jakim jest człowiekiem i co tak naprawdę doprowadziło go do tak tragicznego położenia. Dzięki takim rozwiązaniom czytelnik nie tylko jest utrzymywany w napięciu i niepewności do samego końca powieści, ale także ma szansę na samodzielne rozwikłanie zagadki, bazując na bieżących informacjach, jakie Sheppard zbiera od wszystkich osób w pomieszczeniu oraz na przeszłości detektywa, która niejednokrotnie podsuwa istotne wskazówki.

Sami bohaterowie zostali skonstruowani bardzo ciekawie. Każdy z nich jest inny, oryginalny, każdy ma odmienny sposób na radzenie sobie z zagrożeniem, w którym się znaleźli. Z biegiem fabuły wychodzą na jaw sprawy, które ich łączą i wyjaśnia się, dlaczego właśnie oni zostali wybrani do tej makabrycznej zabawy. Co ciekawe, żadne z nich nie wzbudza w czytelniku większej sympatii do samego końca powieści. Nawet Sheppard, który, wydawałoby się, jest osobą najbardziej poszkodowaną, na którą zrzucono pełną odpowiedzialność za ewentualną śmierć pozostałych, nie jest bohaterem, z którym się sympatyzuje i któremu się kibicuje. Autor tak przedstawia wszystkie postaci, że każdy z nich jest podejrzany, nikomu nie można zaufać i ciężko jest kogokolwiek od początku do końca polubić.

„Zgadnij kto” to bardzo interesująca pozycja, jeśli chodzi o współczesne thrillery. Konwencja escape roomu daje mnóstwo frajdy, jeśli chodzi o rozwiązywanie zagadek i szukanie poszlak pod presją czasu, a dodatkowe morderstwo, mnóstwo krwi i realne zagrożenie sprawia, że wszystkie emocje są jeszcze bardziej intensywne. Autor pisze prostym i przyjemnym językiem, a szybkie tempo akcji sprawia, że książka wciąga bez reszty. To udany debiut, który sprawia, że czekam na więcej!

Angelika Paterak

Piotr | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

"Zgadnij kto" jest powieścią debiutancką i tutaj pojawiło się moje zaskoczenie. Napisanie książki w takiej formie i na takim poziomie wymaga czegoś więcej niż talentu. Autor stworzył historię, będącą pełną zagadek i niedopowiedzeń, ale na szczęście zakończenie (ostatnie rozdziały) wyjaśnia wszystko, zamykając wątki. Obawiałem się pewnego schematyzmu i banalności, ale na szczęście otrzymałem soczysty utwór, do tego napisany na wysokim poziomie.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Morgan Sheppard jest świadkiem śmierci nauczyciela matematyki, kiedy wkrada się do szkoły. Dwadzieścia pięć lat później budzi się w pokoju hotelowym. Wraz z nim jest pięć nieznanych mu osób, a łazience zwłoki. Ma trzy godziny na wskazanie zabójcy. W przypadku pomyłki lub niewskazania winnego zginą wszyscy uwięzieni z Sheppardem, a do tego goście hotelu. Tak przynajmniej twierdzi człowiek z telewizora o głowie konia.

"Zgadnij kto" jest emocjonalną karuzelą, napisana w sposób pełen niespodzianek....

Kiwi_Agnik | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Beztreściwy i miałki kryminał z nijakimi bohaterami.

Flegmatyczna fabuła wlecze się niemożebnie, wątek główny bazujący na schematach już utartych, rozpisany na wiele(eee) stron, gubi się przez niepotrzebne dłużyzny i traci większość zamierzonej idei.
Brak atmosfery, racjonalności i napięcia, do tego zakończenie, które jest banalne i wręcz śmieszne.

Książkę czyta się opieszale, opornie.
Fala absurdu zalewa.

Nudność, marność, żałość.
Nie polecam.

katala | 2018-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2018

Sprawiedliwie powiedziałabym, że to interesująca książka. Nie „porywająca”, „niewiarygodna”, „nieprzewidywalna”, „nowatorska”, „odkrywcza”, „wciągająca od pierwsze j strony”. Nie. Też nie „nudna”, „przewidywalna”, „odtwórcza”. Pewnie jak zwykle, prawda ukryta jest gdzieś po środku.
Ciekawa i interesująca, jak dla mnie. Oparta na schemacie znanym z zabaw podczas których trzeba znaleźć w określonym czasie mordercę/wyjście/ukryty skarb w niewielkiej grupie mniej lub bardziej znajomych. Świetna zabawa kiedy trafi się na odpowiednich ludzi, i kiepska, kiedy ludzie nie do końca wiedzą, co ze sobą zrobić.
Tutaj nikt się nie bawił. Odkryte w łazience zwłoki mężczyzny potwierdziły obawy zamkniętych w pokoju hotelowym nieznajomych. Sześć osób, a wśród nich jeden morderca. Czas: trzy godziny. Zadanie: odkrycie kto zabił starszego mężczyznę.
Akcja prowadzona jest dwutorowo. Oprócz współczesności zamkniętej w czterech ścianach pokoju hotelowego, poznajemy przeszłość głównego bohatera. I tę...

Jolka | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

"Zgadnij kto" jak na debiut to muszę przyznać,że Chrisa McGeorge napisał naprawdę dobrą a wręcz bardzo dobrą książkę.

"Jeden pokój. Pięcioro podejrzanych. Trzy godziny na wykrycie zabójcy."

To powieść napisana w formie "zabawy w escape roomu" co uwielbiam.Poszukiwania,zagadki,odkrywanie tajemnic i trzeba wmieścić się w określony czas.Mi osobiście nie udało się odgadnąć,kto jest zabójca,troszkę brakowało mi tu dodatkowych informacji ale kto stał pod postacią Maski to szybko odkryłam :-)

Tutaj głównym bohaterem jest Morgan Sheppard ,który mając jedenaście lat jest świadkiem śmierci nauczyciela matematyki, kiedy wkrada się do szkoły.Po dwudziestu pięciu latach już jako gospodarz niezwykle popularnego programu telewizyjnego „Detektyw z sąsiedztwa” – musi odkryć, kto zabił, mając na to trzy godziny i w zasadzie wszystkich i wszystko przeciwko sobie.Zostaje zamknięty wraz z pięcioma nieznanymi mu osobami w jednym pokoju i dodatkowo ze zwłokami w łazience .Kto zabił?Musi...

emindflow | 2018-09-15
Przeczytana: 14 września 2018

Chris McGeorge, jak podaje notatka na końcu książki jest " świeżo upieczonym absolwentem studiów twórczego pisania (!!!) na City, University of London”, a „Zgadnij kto” to podobno jego praca magisterska z pisarstwa (!!!).
No cóż, w takim razie ja, jako prosty czytelnik, który nawet nie słyszał o takim kierunku studiów, pozwolę sobie obrazoburczo stwierdzić, że „Zgadnij kto” to wyjątkowa chała.
Ta książka nie broni się w żadnym aspekcie. Reklamowana jako emocjonujący thriller okazała się nudna niczym ligowy mecz piłkarski i jedyne emocje, które była w stanie we mnie wzbudzić to niepohamowany odruch ziewania. Zero oryginalności, kompletnie absurdalna fabuła, brak sensu i logiki oraz banalne, oczywiste zakończenie to tylko pierwsze z brzegu zarzuty. Jeśli do tego dołożyć ubożuchny warsztat wyrażający się choćby w braku umiejętności zbudowania jakiejkolwiek atmosfery czy nadętych, pompatycznych monologach to musiało to skończyć katastrofą.
Gratuluję londyńskim wykładowcom, a...

magia_stron | 2018-10-08

Niebanalny thriller, utrzymany w dusznej konwencji escape room. Sześć osób, w tym morderca oraz ociekające krwią zwłoki w wannie- w jednym, zamkniętym pomieszczeniu. Żeby przeżyć musisz rozwiązać zagadkę morderstwa, jeśli Ci się nie uda będziesz mieć na sumieniu życie niewinnych osób. To zadanie przypadło prezenterowi telewizyjnemu Morganowi Sheppardowi, który na antenie „ bawi się „ w detektywa. Jednak to nie jedyny powód dla którego urządzono dla niego tą psychodeliczną imprezę zamkniętą z wstępem tylko dla wybranych. Otóż ten zapijaczony, rozpustny, żałosny człowiek skrywa tajemnicę. Mroczną i mglistą, z którą czytelnik będzie miał okazję stopniowo się zapoznać, gdyż autor wplata retrospekcję. Ten zabieg nadaje powieści jeszcze większych rumieńców i rozpędu. Prowadzona w ten sposób fabuła w przypadku tej książki to strzał w 10! Historia małego detektywa podobała mi się na równi z akcją toczącą się w zamknięciu, a może nawet bardziej? Także Panie autorze udany debiut, brawa...

Daga | 2018-10-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jeśli to jest debiut autora, to chylę czoło i wpisuję się na listę jego fanów.
Cała akcja rozgrywa się w klaustrofobicznym pokoju hotelowym, a w nim sześć uwiezionych osób + okaleczone zwłoki mężczyzny. Morgan Sheppard (gwiazda reality show - alkoholik i lekoman) jest jedną z uprowadzonych osób. To on musi rozwikłać zagadkę morderstwa i wskazać winnego, który jest pośród nich...
Takie otrzymał zadanie od tajemniczego mężczyzny w masce.
Czas start. Na rozwikłanie tej zagadki ma tylko 3 godziny. Brak rozwiązania zagadki równa się ze śmiercią wszystkich uwięzionych.
Zapewniam, że książka nie jest nudna. Autorowi udało się stopniowo podgrzewać temperaturę, aż osiągnęła apogeum! Mało brakowało, a zaczęłabym obgryzać paznokcie z nerwów ;) Dodatkowym atutem są bohaterowie książki. Każdy z nich posiada skrajnie inny temperament. Będzie się działo! :) ZGADNIJ KTO? Kto jest mordercą?

WielkiBuk | 2018-08-30
Przeczytana: sierpień 2018

„Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem.”

Komu tęskno do klasycznych fabuł kryminalnych, ten w „Zgadnij kto” odnajdzie odpowiedź na swoje potrzeby. Chris McGeorge debiutuje intrygującą, współczesną historią, która wciąga, fascynuje i doprowadza czytelnika do białej gorączki swoją morderczą zagadką. Być może zabrakło tutaj błyskotliwości detektywa, ale diaboliczny złoczyńca sprytnie ciągnie wszystkich za swoje sznurki. A wszystko to w starym, dobrym dopracowanym stylu, zapoczątkowanym przez tuzy brytyjskiej powieści kryminalnej z Agathą Christie na czele. Tego typu opowieści to gwarancja dobrej zabawy, lekka, niezobowiązująca lektura dla wszystkich miłośników gatunku.

Lady Margot | 2018-09-05

LADYMARGOT.PL

Na pewno niejeden raz słyszeliście o escape roomie. Założę się wręcz, że część z Was miała okazję uczestniczyć w zabawie polegającej na jak najszybszym wydostaniu się z zamkniętego pokoju. Właśnie ta zabawa stanowiła dla Chrisa McGeorge’a inspirację do swojej debiutanckiej powieść „Zgadnij kto”. Ze względu na to, że ogromnie czekaliście na recenzję tej pozycji, zarwałam noc, by przeczytać ją i dziś, z okazji premiery, co nieco Wam na jej temat poopowiadam 🙂 Zaparzcie sobie herbatę, usiądźcie przed ekranem komputera i pozwólcie, że przeprowadzę Was przez najważniejsze kwestie dotyczące tej nietypowego kryminału. Do dzieła!

***

POSTACI

Morgan Sheppard – główny bohater, jeden z grupy osób zamkniętych w hotelowym pokoju. To on ma odszukać mordercę osoby, której ciało znaleziono w łazience…

Wspomniana już pięcioosobowa grupa nieznanych sobie ludzi, którzy znaleźli się razem w zamkniętym pokoju.

FABUŁA

Kiedy przed dwudziestoma pięcioma laty Morgan Sheppard odkrył,...

popiszsieplay | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

"Na świecie istnieją dwa rodzaje ludzi, ale kiedy odkrywamy, do którego rodzaju należymy, zawsze jest za późno."

Debiutancka powieść Chrisa McGeorge'a. I muszę przyznać, że całkiem udana!
Historia utrzymana w konwencji escape roomu: zamykamy ludzi w pomieszczeniu i dajemy określony czas na wydostanie się w niego. Tutaj elementem dodatkowym są... zwłoki. I potrzeba zdefiniowania mordercy. A wskazówek praktycznie nie ma.
Klaustrofobiczna atmosfera udziela się nie tylko bohaterom tego kryminału. Jego potoczna narracja i przebieg fabuły wciągają od pierwszej strony. Na uznanie zasługują też wyraziści bohaterowie, z których każdy ma do opowiedzenia ciekawą historię.
Chris McGeorge napisał naprawdę dobrą książkę. Znakomicie manewrował faktami i uśpił czujność czytelników. Do ostatniej chwili nie zorientowałam się, kto odpowiada za całą tę intrygę.

"Ojciec nauczył mnie, żebym byłą gotowa na najgorsze. Wszystko inne jest miłą niespodzianką."
"Ich ostatnia nadzieja. Wątła, ale...