To nie powinno się zdarzyć

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
It Shouldn't Happen to a Vet
wspomnienia, biografia
czupirek

Inne wydania

Weterynarz James Herriot po rocznej praktyce - mimo usilnych starań, by opanować wszystkie tajniki zawodu - wciąż popada w tarapaty. Trudne do przewidzenia zachowanie czworonożnych pacjentów sprawia, że nigdy nie wie, co go czeka za chwilę. Leczy rozmaite zwierzęta, od koni wyścigowych po kociaki, uczestnicząc jednocześnie w życiu ich właścicieli, barwnych postaci z gór Yorkshire. Jego stołem operacyjnym są oblane słońcem pola, a miejscem pracy - kręte górskie drogi oraz budynki z szarych kamieni. Życie domowe nieustannie ubarwiają mu student Tristan i błyskotliwy, lecz kapryśny pracodawca Siegfried Farnon, autor przestrogi życiowej: "Bardzo cieniutka granica dzieli naprawdę dobrego weterynarza od piramidalnego głupca".

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 1998]

Leeloo_Dallas | 2016-06-29
Na półkach: Posiadam, 2016, Moje ZOO, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Drugi tom cyklu „Wszystkie stworzenia małe i duże” podobał mi się o wiele bardziej niż pierwszy.
Z zadowoleniem obserwowałam, jak młody weterynarz James Herriot zdobywał doświadczenie i podczas operacji przechodził z fazy „nerwowego dziobania pacjenta” do fazy „rzetelnego cięcia”.
Z satysfakcją czytałam o tym, jak pewien stary farmer zapewnił swoim koniom godziwą emeryturę po latach ciężkiej pracy; emeryturę na której konie mogły sobie brykać w strumyku i podjadać wonną trawkę.
Chichotałam prawie w głos czytając o Pani Pumphrey, zakochanej w swoim tłuściutkim pekińczyku, odnajdując w niej rzecz jasna cząstkę samej siebie.
I zazdrościłam Jamesowi Herriotowi, że mógł mieszkać w tak pięknym miejscu jak góry Dale, pośród wrzosowisk Yorkshire i robił to, co kochał.
Były też smutki i łzy, ale o tym sza.

To przemiła książka, mnóstwo w niej ciepła, humoru i rzeczywiście jest pochwałą życia, jak głosi opinia na obwolucie.
Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na lżejsze tematy.

allison | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

W zbiorze tym autor opisuje najdziwniejsze przypadki swoich czworonożnych pacjentów, którzy potrafią zaskoczyć nie tylko nieprzewidzianymi reakcjami fizycznymi, ale i emocjonalnymi zachowaniami.
Treść obfituje w wiele komicznych sytuacji, których bohaterami są przede wszystkim zwierzaki, ale również ich właściciele oraz sam autor i jego koledzy po fachu.
Nie brak tu i wzruszających momentów, które towarzyszą cierpieniom i śmierci zwierząt i ich właścicieli.
Ta umiejętność połączenia poczucia humoru z powagą to na pewno jedna z najważniejszych zalet pisarstwa Herriota.

Tom ten ukazuje blaski i cienie pracy wiejskiego weterynarza, który często musi jechać do swoich pacjentów bez względu na aurę i porę dnia. Okazuje się jednak, że jeśli leczenie zwierzaków jest powołaniem, nawet największe trudności dają zawodową satysfakcję.

Podziwiam w autorze i jego znajomych farmerach pogodę ducha i stosunek do świata - pełen optymizmu, otwartości i bezinteresownej ludzkiej dobroci, o którą...

qcdorota | 2016-05-25
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2016

Dalsze przygody młodego weterynarza praktykującego w dolinie Dales w górach Yorkshire.

W przypadku opowieści o zwierzakach nawet nie staram się o zachowanie obiektywizmu w ocenianiu :)

malby | 2016-05-24

Z twórczością doktora Jamesa Herriota po raz pierwszy zetknęłam się jakieś 30 lat temu, kiedy kupiłam książkę "Wszystkie stworzenia duże i małe" (wydana w 1980 r. przez wydawnictwo Czytelnik.). Lektura tej pozycji była dla mnie wielką przyjemnością i radością, czytałam ją kilka, jeśli nie kilkanaście razy. Opisywane historie dotyczące zwierząt wszelakich, dowcip autora i jego lekkie pióro, ciekawe opisy ludzi i urody terenów hrabstwa Yorkshire sprawiły, że "Stworzenia" stanęły na półce moich ulubionych książek.
Dlatego z radością przyjęłam fakt, że oficyna Zysk i S-ka od dłuższego czasu wydaje kolejne tomy wspomnień Jamesa Herriota. Przeczytałam "Weterynarza w zaprzęgu", "Nie budźcie zmęczonego weterynarza", a kilka dni temu kupiłam tom "To nie powinno się zdarzyć". Tradycyjnie jest to dowcipnie i lekko napisany zbiór wspomnień z pracy przy zwierzętach, czasami w bardzo trudnych warunkach, na otwartej przestrzeni, kiedy bez względu na pogodę weterynarz musiał daleko iść na...

Kamciax | 2016-09-17

Druga część weterynaryjnych opowiadań nie przynosi rozczarowania. Autor przedstawia najróżniejsze perypetie z codziennego życia lekarza weterynarii, a większość z nich potrafi rozbawić czytelnika do łez. Jeszcze nigdy nie sięgnęliście po książkę Herriota? To nie powinno się zdarzyć! Nadróbcie zaległości czym prędzej a naprawdę nie będziecie żałować!

RoBaal | 2014-02-21

Drugi tom cyklu jest zdecydowanie mniej zabawny, gdyż opowiada o niepowodzeniach młodego weterynarza - zarówno w życiu zawodowym jak i uczuciowym. Książka zawiera sporo gorzkich obserwacji, co nie ujmuje jej bezpretensjonalności i uroku. Seria obecna jest w moim domu od lat i co jakiś czas z przyjemnością do niej wracam.

Kakyuu | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Przed nami książka słodko-gorzka w moim mniemaniu. Kolejna z cyklu „ Wszystkie stworzenia duże i małe” książka czekała na mnie zaraz po zakończeniu pierwszego tomu. Praktyka pana Herriota pochłonęła mnie bez reszty.
Kolejne dni spędzone z doktorem na przemierzaniu farm w Yorkshire. Z każdą stroną coraz bardziej zakochana w tym miejscu, z wypiekami na twarzy śledzę dalsze losy Jamesa.
Jak widać zawód weterynarza nie jest usłany samymi sukcesami.
[...]
Książka jest troszkę łatwiejsza w odbiorze kiedy ma jakiś wspólny wykładnik, brakowało mi tego w poprzedniej części która prócz początku była zlepkiem rożnych niepowiązanych ze sobą opowiadań. Tutaj jedno wynika z drugiego, historie się zazębiają i łatwiej widzimy zmiany pór roku czy upływ czasu w Darrowby. Z przyjemnością sięgnę po kolejne części cyklu i Was również do tego zachęcam!

Po więcej zapraszam na wilczeczytanie.pl

Demismo | 2012-10-29

Ta recenzja będzie wyjątkowo krótka, ponieważ za bardzo nie wiem co mam napisać na temat tej książki. Więc tak jak już wiecie jest to druga część cyklu "Wszystkie zwierzęta małe i duże", autorstwa Jamesa Herriota. P. James opisuje w tej książce swoje wspomnienia związane ze swoją praktyką weterynaryjną. Coś mnie ciągnęło do tej książki, lecz z drugiej strony myślałam, że z trudem przez nią przebrnę. Lecz kiedy zaczęłam ją czytać bardzo się zdziwiłam, wciągnęła mnie. Momentami było naprawdę śmiesznie.

Każdy rozdział porusza inny wątek praktyki autora książki. James jest weterynarzem i ma stalowe nerwy, co jak się okazuje w tym zawodzie jest bardzo potrzebne. Książkę uważam za bardzo udaną, po przeczytaniu tej książki mam już ochotę na kolejną część.

Na podstawie całej serii, powstał film i serial, osobiście ani tego, ani tego nie oglądałam.

Moja ocena: 10/10

malowanaświatem | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Bardzo ważna książka w moim życiu. Płakałam z śmiechu jak i z smutnych momentów. Moim ulubionym momentem książki jest fragment jak Herriot mówi o duszy zwierząt. Naprawdę polecam każdemu miłośnikowi zwierząt oraz lekarzowi weterynarii.

Zuzia Kazior | 2014-07-16
Przeczytana: lipiec 2014