Weterynarz w zaprzęgu

Okładka książki Weterynarz w zaprzęgu James Herriot
Okładka książki Weterynarz w zaprzęgu
James Herriot Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 4) literatura piękna
Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 4)
Vet in Harness
Zysk i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
1975-01-01
Zbigniew A. Królicki
wspomnienia

Cudowne, aczkolwiek surowe Yorkshire, bardzo brytyjski klimat i humor. Zawód weterynarza przedstawiony jako nielekki, wymagający trudu, zupełnie inaczej niż współczesny wet kojarzący się z miejską kliniką zajmującą się głównie kotkami, świnkami morskimi i pieskami.

4. tom perypetii wiejskiego lekarza weterynarii, który nigdy nie wie, czego się może spodziewać w pracy. Humor, ciepło, gwarantowany relaks.
Trzeba być z kamienia, by nie polubić przesympatycznego weterynarza, jego bliskich i pacjentów, wśród których nie brakuje oryginałów 😁
Ten niezwykle popularny na całym świecie cykl książek doczekał się ekranizacji w postaci nie mniej popularnego serialu telewizyjnego "Wszystkie stworzenia małe i duże", w którym w jednej z głównych ról wystąpił sir Anthony Hopkins. Za swoje zasługi (zarówno jako pisarz, jak i weterynarz) James Herriot otrzymał od brytyjskiej królowej tytuł szlachecki, natomiast region Anglii, w którym prowadził praktykę został przemianowany na Herriot Country.

James Herriot ożenił się z Helen i wiedzie spokojne życie na wsi. Czy na pewno spokojne? Otóż nie. Anglia przyłącza się do wojny. James i Siegfried zgłaszają się na ochotnika do RAFu. Helen spodziewa się dziecka. James zaprzyjaźnia się ze zwariowanym weterynarzem z pobliskiej miejscowości.
Książka bawi i uczy. Prawdę mówiąc po lekturze zaczęłam inaczej patrzeć na zwierzęta i na pracę weterynarza. Gdy byłam dzieckiem to przyszedł mi do głowy pomysł aby zostać weterynarzem. Wyobrażałam sobie, że to praca w cichym gabinecie z kotkami, pieskami i papużkami, teraz wiem, że to ciężka i odpowiedzialna praca w warunkach mocno odbiegających od moich wyobrażeń.

1982

Czytanie Herriota to czysta przyjemność. Razem z nim kocha się tę pracę, te góry i tych - nie pozbawionych słabości - ludzi.

Bardzo lubię książki Jamesa Herriota - zawsze poprawiają mi humor i przypominają dzieciństwo, gdyż namiętnie oglądałam wówczas serial "Wszystkie zwierzęta duże i małe" na podstawie powieści tego pisarza.

"Weterynarz w zaprzęgu" to czwarta część cyklu, ale można ją czytać jako odrębną całość, podobnie jak inne tomy.

Tym razem główny bohater, narrator i autor w jednej osobie opowiada nie tylko o swoich przejściach z pacjentami. Ważną rolę odgrywają tu właściciele, zarówno małych psów i kotów, jak i dużych hodowlanych krów, byków, owiec.

Okazuje się, że niekiedy ludzie bywają bardziej uciążliwi i męczący niż ich chore zwierzęta. W galerii wyjątkowo natrętnych i marudnych sąsiadów Jamesa mamy m.in. wiecznie niezadowolonych i mędrkujących hodowców bydła, zbzikowaną właścicielkę ciężarnej suczki, sknerusa, który najchętniej nie płaciłby za żadną wizytę...

Wielu sąsiadów korzystających z usług zapracowanego weterynarza jest przekonanych, że powinien on w ogóle nie spać, nie jeść i wciąż stać na posterunku, a do odległych farm i domostw przybywać z prędkością światła.
Inni z kolei tak bardzo litują się nad zapracowanym młodym człowiekiem, że wciąż raczą go domowymi specjałami, za którymi James niekoniecznie przepada (scena ze śniadaniem składającym się z plastrów słoniny i ostrych pikli - nie do podrobienia:)).
Wszystko to doprowadza nieraz Jamesa do rozpaczy, ale często takie sytuacje okazują się rozbrajające i wprowadzają do akcji wiele humoru.

Całość czyta się lekko i przyjemnie, raz z uśmiechem na twarzy, innym razem z zadumą.
Ta książka to wspaniała odskocznia od codziennych problemów i trudniejszych lektur.
Polecam z czystym sumieniem, nie tylko miłośnikom zwierząt.

Tym razem główny bohater, narrator i autor w jednej...

To jest to co kocham :)

To jest to co kocham :)

1982

Dla mnie - bomba! Piękny język, humor i świat z lat trzydziestych.

Dla mnie - bomba! Piękny język, humor i świat z lat trzydziestych.

Zabawna, czasem wzruszająca, a przede wszystkim bardzo mądra książka.
To już kolejna pozycja z cyklu o weterynarzu Herriocie, a nadal opowieści o leczonych zwierzętach i perypetiach młodego weterynarza są ciekawe, ciągle inne, zachwycające.
Polecam nie tylko miłośnikom zwierząt, chociaż dla nich to pozycja obowiązkowa!

Zabawna, czasem wzruszająca, a przede wszystkim bardzo mądra książka.
Polecam nie tylko miłośnikom zwierząt, chociaż dla nich to pozycja obowiązkowa!

• Obyczajowe
  • Zwierzęta