rozwińzwiń

Rabin

Okładka książki Rabin Noah Gordon
Okładka książki Rabin
Noah Gordon Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
458 str. 7 godz. 38 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Książnica kieszonkowa
Tytuł oryginału:
The rabbi
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
458
Czas czytania
7 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788325000622
Tłumacz:
Łukasz Nicpan
Tagi:
powieść
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
235 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
935
935

Na półkach: , ,

Długa, ciągnąca się jak przysłowiowy makaron opowieść o kilku pokoleniach ( w zasadzie mężczyznach, kobiety są potraktowane marginalnie) Żydów, pochodzących z Kiszyniowa, a od początków zeszłego wieku mieszkających w Stanach Zjednoczonych, z których to dwóch zostaje rabinami. Opowieść pełna uproszczeń, banałów i stereotypów. Gnuśne i bezproduktywne życie głównego bohatera (rabina),pomimo wyjątkowej estymy jaką darzy Go Autor, jest dla czytelnika (dla mnie) denerwujące, a wręcz frustrujące. Jedyną ciekawą historią, są doświadczenia żony rabina, pochodzącej z rodziny protestanckiego pastora, w której życiu skupiają się destrukcyjne konsekwencje paranoicznych religijnych nakazów i zakazów, skutecznie niszczących Jej psychikę. Co gorsza Autor nie wykorzystał okazji do pokazania bardzo bogatej żydowskiej obrzędowości, opisując ją pobieżnie, popełniając sporo błędów merytorycznych. W sumie dla mnie spore rozczarowanie.

Długa, ciągnąca się jak przysłowiowy makaron opowieść o kilku pokoleniach ( w zasadzie mężczyznach, kobiety są potraktowane marginalnie) Żydów, pochodzących z Kiszyniowa, a od początków zeszłego wieku mieszkających w Stanach Zjednoczonych, z których to dwóch zostaje rabinami. Opowieść pełna uproszczeń, banałów i stereotypów. Gnuśne i bezproduktywne życie głównego bohatera...

więcej Pokaż mimo to

avatar
801
362

Na półkach:

Dałabym więcej gwiazdek ale...
Może jednak najpierw o zaletach tej książki. Jest obszerna (a ja bardzo lubię grube książki),mimo to wcale nie nudziłam się czytając tę powieść. Wręcz przeciwnie. Perypetie głównego bohatera mocno mnie wciągnęły. Bardzo ciekawe było też dla mnie przedstawienie środowiska żydów w Ameryce, ich codzienność, mentalność i obyczaje. Może nawet bardziej interesujące niż losy bohatera:) Szczególnie ta mentalność była bardzo ciekawa:) sposób działania w celu zebrania funduszy na nową synagogę iście w amerykańskim stylu:) W końcu wiara to też biznes.
Najsłabiej wypadła postać żony rabina. Jej konwersja na żydówkę nie była poprzedzona żadnymi przemyśleniami. Oto nagle w pewnym momencie zostajemy dziewczynę na rozmowie w sprawie przejścia na judaizm. Skąd, jak i dlaczego? No niby wiadomo dlaczego, z miłości, ale wyszło to jak pstryknięcie palcem. No i taka z tego wyszła zmiana wiary, że przy porodzie wołała: o Jezu:) I niestety źle się czuła w środowisku żydowskich kobiet i być może stąd jej problemy psychiczne.
Akcja obejmuje okres od dzieciństwa aż do życia dorosłego rabina, poprzez jego dojrzewanie fizyczne i seksualne oraz zaskakujący wybór zawodu. Życie mu się w miarę układa, żeni się, rodzą mu się dzieci, wykonuje satysfakcjonującą posługę. na zakończenie zostawiamy bohaterów w całkiem przyzwoitym punkcie życia.

Dałabym więcej gwiazdek ale...
Może jednak najpierw o zaletach tej książki. Jest obszerna (a ja bardzo lubię grube książki),mimo to wcale nie nudziłam się czytając tę powieść. Wręcz przeciwnie. Perypetie głównego bohatera mocno mnie wciągnęły. Bardzo ciekawe było też dla mnie przedstawienie środowiska żydów w Ameryce, ich codzienność, mentalność i obyczaje. Może nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
107

Na półkach:

Uwielbiam twórczość Noah Gordona. Jego książki czyta się tak łatwo, jakby oglądało się film. Mnóstwo opisów i bardzo szczegółowo pokazana akcja sprawia, że nie gubię się w akcji, Podobnie jak poprzedniczki "Rabin" traktuje o losach Żyda - tym razem jednak nie lekarza a rabina. To jak toczą się losy ludzi, którzy chcą pozostać wierni wierze czy to tej, w której wzrastali, czy to tej, którą wybrali dojrzałą decyzją. Została tu pokazana specyfika kultury czy wręcz mentalności społeczeństwa Żydowskiego. Książka rewelacyjna - jak zwykle polecam.

Uwielbiam twórczość Noah Gordona. Jego książki czyta się tak łatwo, jakby oglądało się film. Mnóstwo opisów i bardzo szczegółowo pokazana akcja sprawia, że nie gubię się w akcji, Podobnie jak poprzedniczki "Rabin" traktuje o losach Żyda - tym razem jednak nie lekarza a rabina. To jak toczą się losy ludzi, którzy chcą pozostać wierni wierze czy to tej, w której wzrastali,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1676
1676

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka obyczajowa, której akcja rozgrywa się w środowisku Żydów w Stanach Zjednoczonych. Żydzi, których życie poznajemy, osiedlili się w Stanach po wojnie. Początkowo mieszkali wśród swoich. Z czasem, gdy okrzepli, mogli osiedlać się poza dzielnicami żydowskimi. Stali się amerykańskimi Żydami. Jak rabin Michael Kind. Obecnie są coraz mniej ortodoksyjni. Niektórzy z nich ograniczają swoją pobożność do płacenia składek na gminę. Jak mówi jeden ze starych Żydów - chcą, by to rabin był za nich Żydem. Michelowi taka rola nie odpowiada. Przyjmuje biedniejszą gminę z wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwach a pozostawia tę z pustymi krzesłami za to z wysoką pensją dla rabina. Jego żoną jest konwertytką (metodystka w żydówkę) co nie ułatwia życia rabinostwu. Małżeństwa tych dwojga nie akceptuje ojciec dziewczyny , który jest pastorem. Środowisko Michaela też nie jest zachwycone pochodzeniem żony ich rabina. Są ledwie tolerowani w jego gminie jako związek Żyda z sziksą. Poznajemy życie rodziny żydowskiej, poglądy, zasady jakimi się kierują, ich obrzędy i zwyczaje. Ponadto czytelnika może zdziwić rasizm niektórych Żydów czy fakt że jeden z nich jest …. właścicielem chińskiej knajpy. Ameryka. Taki interes. Książkę polecam, bo pozwala poznać świat Żydów a przynajmniej otrzeć się o niego i nieco oswoić.

Bardzo dobra książka obyczajowa, której akcja rozgrywa się w środowisku Żydów w Stanach Zjednoczonych. Żydzi, których życie poznajemy, osiedlili się w Stanach po wojnie. Początkowo mieszkali wśród swoich. Z czasem, gdy okrzepli, mogli osiedlać się poza dzielnicami żydowskimi. Stali się amerykańskimi Żydami. Jak rabin Michael Kind. Obecnie są coraz mniej ortodoksyjni....

więcej Pokaż mimo to

avatar
461
456

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra POWIEŚĆ OBYCZAJOWA z 1965r. opowiadająca historię życia RABINA, czterdziestoparoletniego Żyda, żyjącego w powojennej Ameryce.
Fabuła jest spójna, bohater nakreślony bardzo dobrze, a wnioski z obserwacji jego życia, dostarczają czytelnikowi refleksji.
Powieść rozszerza horyzonty i wiedzę, jak również obala stereotypy. Dowiadujemy się z niej jak wygląda życie rabina, religijne i prywatne. Spokojna akcja nie wzbudza skrajnych emocji, a mimo to powieść jest interesująca i na swój sposób wciągająca.
Myślę, że warto ją przeczytać, nawet po to by lepiej poznać tę grupę społeczną i nie myśleć stereotypowo na temat Żydów, jak to się często w naszej Polsce dzieje. POLECAM!

Bardzo dobra POWIEŚĆ OBYCZAJOWA z 1965r. opowiadająca historię życia RABINA, czterdziestoparoletniego Żyda, żyjącego w powojennej Ameryce.
Fabuła jest spójna, bohater nakreślony bardzo dobrze, a wnioski z obserwacji jego życia, dostarczają czytelnikowi refleksji.
Powieść rozszerza horyzonty i wiedzę, jak również obala stereotypy. Dowiadujemy się z niej jak wygląda życie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1284
1284

Na półkach: , ,

'' Zdołał nawet zapomnieć o pytaniu, gdzie będzie Bóg, kiedy świat rozwieje się pewnego dnia w chmurę radioaktywnego pyłu.''

Powojenna Ameryka, lata bodajże sześćdziesiąte , opowieść zaczyna się w dniu 45 urodzin rabina Michaela Kinda . Rabin jest smutny i niepocieszony , ponieważ jego ukochana żona Leslie przebywa w szpitalu psychiatrycznym w stanie ciężkiej depresji . Urodziny jak i choroba żony staje się przyczynkiem wspomnień Michaela. Poznajemy więc retrospektywnie dzieje rodziny Kindów, od ortodoksyjnego dziadka Michaela, przez ojca, oraz jego samego . Jego znajomość i małżeństwo z Leslie , córką pastora . Ich starania o dzieci i jego, Michaela posługi religijnej .
Książka rzeczywiście bardzo...żydowska . Wiele w niej informacji dotyczących żydowskiej kultury obrzędów , zwyczajów . Wszystko to opowiedziane bardzo dokładnie i z detalami , zwłaszcza moment kiedy Leslie przechodziła na judaizm . Bo to młodziutka Leslie , bez wahania zmieniła swoją wiarę ,z miłości do młodziutkiego rabina . On mimo że podobno też w niej zakochany na zabój, nawet się nie zająknął , nawet mu przez maleńki momencik do głowy nie przyszło, że mógłby przestać być rabinem i zmienić wiarę . Tak jakby było to odgórnie narzucone jej, kobiecie . Jeśli mnie kochasz i chcesz żebym się z tobą ożenił, to wyprzyj się swojej wiary i przejdź na judaizm . W ogóle, skoro już jestem przy kobietach i ich '' obowiązkach '', muszę nadmienić też, że nie podoba mi się , w jaki seksistowski sposób, autor wyraża się o kobietach .

'' gruba jak beka damulka ''; '' kręciły chudymi kuprami '':'' Była przekwitającą starą panną i rabbi Sher nie potrafił na nią patrzeć bez współczucia '' i wszystkie kobiety w tej książce (oprócz Leslie, rzecz jasna) niezależne od wieku miały tylko dwa rodzaje biustu , albo '' obwisłe cycki , albo wielkie jak balony i szerokie zady ''.

Niestety seksistowskie traktowanie kobiet, to nie jeden stereotypowy '' grzech '' autora . Podobnie '' ciasno myślowo '' obchodzi się z Polakami . Jak ktoś Żydowi dokucza , to jest to Polak Staś Kwiatkowski , jak ktoś w firmie kradnie, to też Polak Stanisław .

Kolejny banał, generalizujący, to stwierdzenie że wszyscy, cały świat Żydów prześladuje .

'' Czy zdaje sobie pani sprawę z tego że Żydzi są prześladowani przez cały świat. Zdaje sobie pani sprawę, że jako jednostki jesteśmy pogardzani przez gojów , a jako naród izolowani ? ''

''Wobec podłych świństw jakie się o nas powtarza we wszystkich krajach świata obstajemy twardo przy poglądzie , że Żydzi nie są gorsi od innych ludzkich społeczności ''

Jednak oddając sprawiedliwość autorowi trzeba też wspomnieć, że i swojemu narodowi wytyka pewne '' wady '' , kiedy na przykład okazuje się że ośmioletnia Rachela nie może iść na urodziny kolegi ze szkoły, bo ten nosi włoskie nazwisko . Lub wtedy, kiedy na przyjęciu pewien gość zalewa się w trupa, a Michael komentuje w rozmowie to zdarzenie w ten sposób .

'' To był goj skarbie ,to kujący , głupi , wulgarny goj , pijany , zarzygany chrześcijanin , jeden z was ''

Autor ubolewa też nad tym, że młodzi już nie bardzo chcą być Żydami, że wolą robić '' interesiki '' niż chodzić do synagogi, że wolą płacić nawet duże składki na utrzymanie rabina, by ten za nich się modlił

'' Nasze składki są dość wygórowane, bądź co bądź to młoda, dobrze prosperująca gmina. Poza tym czasy są sprzyjające, interesiki dobrze idą. Więc robią pieniądze i płacą składki, żeby pan, rabbi, mógł być Żydem za nich.''

Takie oto rozważania snuje sobie nasz rabin pomiędzy modlitewną posługą, a odwiedzinami u żony w szpitalu . Jednak najbardziej zasmuciło mnie zdanie , które obrałam za cytat rozpoczynający moją wypowiedź na temat debiutanckiej książki pt. '' Rabin '' Noaha Gordona . Zdanie które ja sobie interpretuję w taki sposób, że w sumie nie ważne '' czyj lepszy Bóg '' , w obliczu zagłady świata, nic się już nie będzie liczyło...

'' Zdołał nawet zapomnieć o pytaniu, gdzie będzie Bóg, kiedy świat rozwieje się pewnego dnia w chmurę radioaktywnego pyłu.''

Powojenna Ameryka, lata bodajże sześćdziesiąte , opowieść zaczyna się w dniu 45 urodzin rabina Michaela Kinda . Rabin jest smutny i niepocieszony , ponieważ jego ukochana żona Leslie przebywa w szpitalu psychiatrycznym w stanie ciężkiej depresji ....

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
33

Na półkach:

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, byłam jeszcze w szkole średniej. Na uwagę zasługuje styl pisarski Gordona- naprawdę lekkie pióro, bez popadania w wulgaryzmy i dziwne formy, ciekawie opisuje otaczającą rzeczywistość - trochę z nostalgią, gdzieniegdzie przyspieszy, gdzieindziej się zatrzyma...

Opisane od wewnątrz powierzchownie środowisko żydowskie I i II pokolenia w USA (liberalnej aszkenazyjskiej diaspory) - analiza nie jest głęboka, ale jest w miarę uczciwa. Świat z pozoru otwarych ludzi, ale zakompleksionych, zdystansowanych do obcych. Nie czują się jeszcze pewni tak jak dziś w USA. Niektórzy całkiem ok, innym, mimo otwarcia się na wszystko co nowe pozostaje pogarda dla goja.
Tak szczerze mówiąc, dla mnie rabin + sziksa to trochę jakaś abstrakcja. Z drugiej strony rola rabina w judaizmie nie ma tak doniosłego znaczenia jak rola księdza w katolickiej wierze. Wydaje mi się, że bardziej się pilnuje, żeby w pewnych rodach nie było małżeńśtw na zewnątrz.

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, byłam jeszcze w szkole średniej. Na uwagę zasługuje styl pisarski Gordona- naprawdę lekkie pióro, bez popadania w wulgaryzmy i dziwne formy, ciekawie opisuje otaczającą rzeczywistość - trochę z nostalgią, gdzieniegdzie przyspieszy, gdzieindziej się zatrzyma...

Opisane od wewnątrz powierzchownie środowisko żydowskie I i II pokolenia w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
92
73

Na półkach:

Inny świat ale godna polecenia

Inny świat ale godna polecenia

Pokaż mimo to

avatar
529
168

Na półkach:

Jedna z moich ulubionych, jak zreszta pozostale tego autora.

Jedna z moich ulubionych, jak zreszta pozostale tego autora.

Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach:

Zwróćcie uwagę ile i - co pisze Gordon o odbywającym się właśnie w Europie Holocauście..

Zwróćcie uwagę ile i - co pisze Gordon o odbywającym się właśnie w Europie Holocauście..

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    337
  • Chcę przeczytać
    147
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    7
  • Judaica
    4
  • Z biblioteki
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2019
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Noah Gordon Rabin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także