Rabin

Seria: Książnica kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica
The rabbi
powieść

Bohater powieści, człowiek twardych zasad, był już rabinem, kiedy zakochał się i ożenił z chrześcijanką, w dodatku córką pastora. Ich dzieje to opowieść o kobiecie i mężczyźnie, którzy muszą się nauczyć, jak radzić sobie z komplikacjami niesionymi przez życie w świecie, gdzie żydzi i chrześcijanie nie zakochują się w sobie, a tym bardziej nie zawierają małżeństw, to także opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o dylematach człowieka, któremu bardzo osobiście postrzegany Bóg nie przesłonił świata, o uczciwości wobec siebie i innych, współczuciu i tolerancji.

allison | 2015-09-08
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2015

"Rabin" może nie dorównuje innym powieściom Noaha Gordona (takim jak "Medicus" czy "Szaman"), ale na pewno jest książką godną uwagi i wartą przeczytania.

Poznajemy w niej życie ambitnego i wrażliwego, choć nieortodoksyjnego rabina, żyjącego w powojennej Ameryce. Bieżące zdarzenia rozgrywają się w latach 60. minionego wieku, ale dzięki retrospekcjom możemy prześledzić wcześniejsze losy bohatera, od narodzin i dzieciństwa, poprzez dojrzewanie, szukanie swojej życiowej drogi aż po pierwsze i kolejne lata małżeństwa z chrześcijanką, która - mimo zmienienia wiary - w oczach większości amerykańskich Żydów pozostaje gojką.

Przeszłość w powieści to również burzliwe i pochłaniające bez reszty losy przodków tytułowego bohatera - rodziców, dziadków i pradziadków. Ich dzieje wplecione są w wielką historię, która wpływa na podejmowanie najważniejszych decyzji, ale też często stawia bohaterów w sytuacjach bez wyjścia, gdy zdani są na kaprysy losu, ślepy traf czy na innych, nie zawsze...

wiejskifilozof | 2015-01-18

Nasze polskie społeczeństwo niestety jest skażone antysemityzmem.Żydzi rządzą światem,żydzi Jezusa zabili.
Okrzyki ze strony grup neonazistowskich,sprawiają że dialog jest trudny.
Rabin to historia pewnego...Rabina,który wbrew tradycji poślubia nie-żydówkę.
Nie chcę opowiadać fabuły,lecz w większości skupia się ona na życiu Żydów i ich tradycji.
Mamy tu opisy obyczajów,choćby szkoły i surowej dyscypliny.
Domowych zwyczajów,czy też trudnych relacji społeczeństwa.
Od lat 20 do 60 XX wieku.
Książka może nie obfituje w akcję,za to można się dużo dowiedzieć i to jest tu najważniejsze.

teri | 2013-01-29
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Pierwsza powiesc tego autoa,napisana w 1965r.Saga rodzinna.Ciepla,spokojna opowiesc o rodzinie i zyciu amerykanskiego rabina,ktory ozenil sie z chrzescijanka.Spodobal mi sie styl pisania tego autora.Wszystkim,ktorzy lubia podobne klimaty,serdecznie polecam.La vita di una famiglia ebrea in America....
Serdeczne podziekowania dla Marty!

Monika | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepiękna opowieść o Rabinie,o judaizmie,o zwykłym życiu żydów.Polecam.

Missy | 2011-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Piękna książka pokazująca jak we współczesnym świecie,pędzącym szybko do przodu kierować się tak starymi prawdami jak: wiara,nadzieja i miłość...bez rozmieniania się na drobne zgodnie z wymogami otoczenia w jakim przyszło bohaterowi żyć...To powieść niosąca przesłanie:"jak nie ustawać w marszu,jak przebijać się z wczoraj ku jutru" pomimo trudu jaki niesie ze sobą kolejny dzień.

melafefon | 2011-10-18

Książka dla osób, które mają dużo wolnego czasu i lubią historie rodzinne :)a tak na serio - książka ciepła, bardzo "ludzka". Faktycznie, jak napisał ktoś wyżej, obyczajówka - ale napisana dobrze, sprawnie. Jako pierwsza powieść Noaha Gordona, dobrze napisana. Choć mierzi tłumaczenie - nie miałam w ręku oryginału, ale dam sobie rękę uciąć, że Gordon jako Żyd nigdy nie nazwałby synagogi świątynią. Jedyna świątynia dla Żydów - to Świątynia Jerozolimska. Tak jak rabin nie jest kapłanem, a taki rodzynek też się w książce zdarzył.
Do książki nie wrócę, nie będzie to moja ulubiona powieść, ale nie traktuję czasu spędzonego z nią jako straconego.

Endorfina | 2013-07-15

Świetna. Z gatunku tych, które uczą jednocześnie zabierając czytelnika w świat opisywanych historii. Polecam wszystkie książki tego autora.

Aleksandra | 2014-08-24

Zwykle książka napisana przez Żyda lub mówiąca o nich zawiera mnóstwo szczegółów dotyczących ich tradycji i religii. Tutaj trochę mi tego zabrakło, bardzo brakowało mi jakichś ciekawostek, bo w końcu poniekąd, zawsze na to czekam, podczas czytania takiej tematyki. Poza tym - świetna :)

ania | 2010-12-01
Przeczytana: 2009 rok

jak dla mnie dość ciekawa bo człowiek poznaje inne zwyczaje innych ludzi

Atramk | 2014-01-14
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Historia bardzo ciekawie opisana. Bardzo szybko się czyta, wątki intrygujące.