Powiedz, gdzie cię boli

Tell Me Where It Hurts
978-83-08-04426-1
weterynaria, zwierzęta
Kanarek

Jeden dzień z życia weterynarza, który w swojej pracy często wykracza poza wyuczoną profesję, pełniąc role psychologa, doradcy, szamana i pocieszyciela. Nick Trout, chirurg weterynarii w bostońskiej klinice, to typ lekarza, u którego nie tylko każdy zwierzak, ale i każdy człowiek miałby ochotę się leczyć. Wyjątkowy dar narracji Dr Trout'a i jego poczucie humoru sprawiają, że książka Powiedz, co cie boli, wpisuje się w klimat najlepszych odcinków kultowych seriali: Ostrego dyżuru czy Doktora House. Mamy tu do czynienia z emocjonującym, wzruszającym, ale też nie pozbawionym poczucia humoru, opisem przypadków zwierząt i ich właścicieli, które udowadniają, że o utrzymanie więzi człowieka z jego ukochanym pupilem warto walczyć za wszelką cenę.

Asimilatte Arellano | 2015-04-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Świetna. Jakoś długo się za nią zabierałam, ale bardzo mi się podobała.

Autor użył świetnych porównań, które naprawdę obrazują daną sytuację. Uwielbiałam zdania, zaczynające się od słów "Wyobraźcie sobie, że...".

Doktor Nick Trout opisał w książce "Powiedz, gdzie cię boli" jeden dzień ze swojego życia, a dokładniej swojej pracy, od nocnych godzin, kiedy to został wezwany do kliniki z powodu nagłego przypadku, aż do późnego wieczora, kiedy wreszcie kończy pracę. Oprócz aktualnych pacjentów, opisane też są wcześniejsze przypadki weterynarza i zabawne anegdoty. Autor wyjaśnia też wiele tajemnic tego zawodu, na przykład dlaczego większość ludzi szanuje weterynarzy oraz z jakiego powodu weterynarze stosunkowo często popełniają samobójstwa- ciekawa lektura, prawda?

"Powiedz, gdzie cię boli" to naprawdę świetna powieść, czegoś takiego od dawna poszukiwałam. Z jednej strony, dużo tu opisów chorób i leczenia, z drugiej strony nie trzeba znać się na weterynarii ani trochę, by polubić tę...

Leonor | 2010-07-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lipca 2010

W swojej książce Dr Nick Trout opisuje historie, te wzruszające i te zabawne, swoich pacjentów z jakimi miał do tej pory styczność. Swoje wspomnienia umieścił w formie jednego dnia z życia weterynarza.

Historia suczki, Sage, rozpoczynająca książkę ciągnie się z nami aż do jej końca, dzięki czemu na bieżąco możemy śledzić jej losy. Oprócz jej historii możemy się dowiedzieć między innymi o tym jak wygląda praca weterynarza w XXI wieku, jak cuda techniki współczesnej wspomagają lekarzy w leczeniu, a także według mnie najciekawsze: jaki stosunek mają do swoich zwierząt ich właściciele.

Zwierzęta domowe nie przebywają już na obrzeżach naszego życia, lecz w samym jego centrum, nie są dodatkiem, czy po prostu naszą własnością, ale pełnoprawnymi członkami rodziny. Ludzcy lekarze mogą uważać, że weterynarze zatracając się w swoim zawodzie stracili poczucie przyzwoitości. Nic bardziej mylnego. Uważam, że życie zwierząt powinno ratować się z takim samym zapałem co życie ludzkie.

Ja...

Dunya | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Wspaniała. Ta książka jest po prostu wspaniała. Tyle uczuć i emocji naprawdę trudno wydobyć z człowieka. Nie raz na tę książkę spadły łzy. Przypomniała mi o moich ukochanych psach, które takimi właśnie łzami żegnałam. Każdego z osobna. Tak pełnego energii kundelka Azora, pięknego wilczura - Lindę, która była poniżana i bita przez poprzedniego właściciela pijaka, który sprzedał nam ją za 5 zł na piwo oraz zchorowanego jamniczka Blekiego, który jednak potrafił się uśmiechać.

Moja starsza sunia wyraźnie zyskała na moim zaznajomieniu się z tą powieścią (a jej waga troszeczkę ucierpiała mnogością zakupionych smakołyków;)

Oczywiście polecam!

Jaśmina | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Autor wielokrotnie podkreślał, że jego życie nie wygląda jak idylla Herriota, ale mimo wszystko nie mogłam się powstrzymać od tego, by ich nie porównywać. I, niestety, książka Trouta bardzo marnie wyszła na tle cyklu "Wszystkich stworzeń małych i dużych" Herriota. I nie chodzi tu tylko o zmianę scenerii czy metod leczenia.
Moim zdaniem Trout po prostu nie potrafi zainteresować. Książka często przynudzała, "błyskotliwe" poczucie humoru autora i jego liczne porównania, zamiast uśmiechu, wywoływały u mnie jedynie marszczenie brwi. Ponadto autor nie daje możliwości czytelnikowi na własne refleksje, opatrując licznymi komentarzami każde zdarzenie, każdą chwilę wartą przemyślenia.
W książkach bardzo brakowało mi ciepła, które tak cudownie odczuwałam w książkach Jamesa. W nich każdy człowiek znaczył dla mnie wiele, każda relacja była wyjątkowa. Tu ludzie są jedynie krótkimi chwilami, które przeminą, nic nie znaczącymi epizodami, mającymi nadać opowieści jedynie żartobliwy ton.
...

Muminka | 2014-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 września 2014

Kiedyś chciałam być weterynarzem, nie tylko pod wpływem ukochanych książek Jamesa Herriotta. Sentyment do zwierzaków jednak pozostał. Lubię czytać o różnych zwariowanych kotach, psach czy wydrach. Jednak żywot weterynarza to ciężki kawałek chleba, zwłaszcza w Stanach. Najpierw kosztowna nauka, potem 90-godzinny tydzień pracy i sceptycyzm właścicieli pacjentów jeśli chodzi o kompetencje zawodowe.
Podobała mi się koncepcja książki: Dr Nick opisuje jeden dzień z praktyki zawodowej, kilkanaście ciekawych i ekstremalnych przypadków wzbogaconych o dywagacje na temat początków kariery, dyskusje o ulubionych imionach dla zwierząt, opis schorzeń typowych dla poszczególnych ras psów i o terapiach egzotycznych zwierząt domowych.
Dr Nick Trout jest według mnie takim dr House'em dla zwierząt. Z humorem, werwą i ogromnym zaangażowaniem opisuje mniej lub bardziej spektakularne przypadłości i swoje śledztwa by zdiagnozować choroby. często służ jako psycholog, terapeuta nie tylko zwierząt, ale i...

Kamciax | 2014-08-19

Książka jest po prostu GENIALNA, czytałam ją kilka razy i zawsze chciało śmiać mi się w głos, napisana w bardzo fajny sposób, czytałam ją chętnie tym bardziej, że planuję zostać lekarzem weterynarii ;)

Marta | 2012-04-23
Przeczytana: 03 lutego 2012

Jak ważny jest dla Ciebie czworonożny przyjaciel? Jak bardzo jesteś w stanie się dla niego poświęcić? 'Powiedz gdzie cię boli' to cudowna historia o bezgranicznej miłości właścicieli do swoich pupili. Jak nie kochać tego malutkiego stworzonka, które jest z nami na dobre i na złe?

Wyobraź sobie że musisz walczyć o życie czyjegoś szczęścia. Możesz być lekarzem pediatrą, chirurgiem lub weterynarzem. Jak czujesz się z tą odpowiedzialnością?

„W życiu niewiele czynników motywujących dorównuje siłą poczuciu winy.”

Książki Nicka Trouta są dla mnie bardzo wartościowe. Autor ma doświadczenie w zawodzie weterynarza, dzięki czemu bardziej ufam książce. Skomplikowane nazwy nie są mi już straszne.

'Powiedz gdzie cię boli' to połączenie najlepszych medycznych seriali z czymś co kocham najbardziej - ze zwierzętami. W jednej fenomenalnej książce dostajemy szansę aby poznać cudowne zwierzęta, każde o odmiennym, wyjątkowym charakterze, z innymi upodobnianiami, a przede wszystkim innym problemem...

dalena9777 | 2013-10-06
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Książka po prostu cudowna. Można do niej wracać i wracać. Opisywana niezwykła więź między człowiekiem a zwierzęciem nie raz wywoływała wzruszenie, ale także uśmiech. Do tego poznajemy odczucia, emocje i wątpliwości lekarza weterynarii, dla którego śmierć zwierzęcia zawsze jest bardzo przykra. Autor nie oszczędza nam także opisów chorób i zabiegów, co dla mnie jest świetną sprawą.
Przeczytanie "Powiedz, gdzie cię boli" dało mi naprawdę dużo. Zachęcam do lektury każdego.

Kamulka84 | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Książka, którą powinien przeczytać każdy miłośnik zwierząt i każdy kandydat na weterynarza. Książka opowiada o tym, jak wygląda przeciętny dzień z życia weterynarza: jego chwile radości, chwile smutku i porażki zawodowej, jego podejście do pacjentów i do ich właścicieli, trochę szczegółów medycznych. Wszystko, co powinno się wiedzieć o pracy weterynarza.

Kasia | 2011-12-13
Przeczytana: grudzień 2011

Nie skończyłam. Pod koniec zaczęłam już ją "męczyć" aż w końcu dałam sobie spokój. Nie podobało mi się to, że zakończenie jednego wątku poprzedzały wspomnienia kilku innych, w związku z czym zapominałam imiona i historie.