Wszystkie stworzenia duże i małe. Gdyby tylko miały głos

Okładka książki Wszystkie stworzenia duże i małe. Gdyby tylko miały głos James Herriot
Okładka książki Wszystkie stworzenia duże i małe. Gdyby tylko miały głos
James Herriot Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 1) literatura piękna
Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 1)
All Creatures Great and Small. If Only They Could Talk
Bukowy Las
2022-09-28
1998-01-01
1981-01-01
Magda Białoń-Chalecka
weterynarz zwierzęta

Jest to pierwsza część z liczącego wiele tomów cyklu „Wszystkie stworzenia duże i małe”, autorstwa Jamesa Herriota, a tak naprawdę Alfa Wighta, weterynarza z Thirsk w Yorkshire. W latach siedemdziesiątych rozpoczął on opisywanie przygód i perypetii ze swojej praktyki weterynaryjnej. Na podstawie tego cyklu powstał serial filmowy pod tym samym tytułem.
Pierwszy tom serii „Gdyby tylko miały głos” rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy to młody doktor weterynarii, zaraz po skończeniu studiów w Glasgow, przybywa do Yorkshire, gdzie udało mu się dostać posadę asystenta w prywatnym gabinecie. Opisane są tu początki pracy zawodowej młodego lekarza, jego pierwsze osiągnięcia w leczeniu dużych i mniejszych zwierząt. Znajdziemy tutaj dużo humoru związanego z popełnianymi przez młodego doktora błędami wynikającymi z wprowadzaniem teoretycznej wiedzy weterynaryjnej w praktyce i braku doświadczenia w podejściu do zwierząt. Zabawne są również pierwsze próby nawiązania kontaktu z farmerami, którzy usilnie chcą podważać umiejętności młodego lekarza. Najbliżsi współpracownicy są także ukazani w sposób nie pozbawiony humoru, ale też niezwykle sympatycznie.
Całość jest wyjątkowo ciepła, doskonale doprawiona typowo angielskim humorem. Opisy zwierząt (nawet nieco narwanych koni i złośliwych krów) są dla nich bardzo przychylne. Tak samo pozytywnie Autor wypowiada się o swoich współpracownikach i mieszkańcach prowincji. Zachwycają opisy krajobrazów Yorkshire, których Autor nie oszczędza czytelnikom. Dzięki doktorowi Herriotowi mamy możliwość podglądnięcia codziennej pracy weterynarza, co jest bardzo ciekawym doświadczeniem.
James Herriot ma wyjątkowo lekkie pióro. Jego książka to wspaniała rozrywka, czyta się ją z dużą przyjemnością. Użyta narracja pierwszoosobowa pozwala na przeżywanie z młodym weterynarzem jego pierwszych doświadczeń zawodowych, poznania jego przemyśleń i spoglądnięcia jego oczami na nowe dla niego środowisko.
Po przeczytaniu (właściwie wysłuchaniu) zaledwie pierwszej części serii, już mogę się zadeklarować jako wielka fanka całego cyklu. „Wszystkie stworzenia duże i małe. Gdyby tylko miały głos” całkowicie trafiły w mój gust czytelniczy, jako literatura lekka, napisana w pięknym stylu. Polecam.

Pierwszy tom serii...

Ulga dla duszy. Parę lat nie byłam przekonana i odkładałam na kiedyś. A okazało się, że spotkał mnie tam szeroki uśmiech, prostolinijność w najlepszym wydaniu, przyjemność i słońce. I kolorowi bohaterowie na dwóch i czterech nogach :)
I brawa dla lektora - Christopher Timothy czytał wspaniale, nie tylko oddając charakter postaci, ale również akcenty!

Przyjemna, sympatyczna, taka w sam raz na wieczór z książką pod kocykiem w jesienne popołudnia

Znakomita, optymistyczna, zabawna opowieść o weterynarzach w przedwojennej Anglii.
Serial zrealizowany na podstawie wspomnień Autora również godny polecenia.

Serial zrealizowany na podstawie wspomnień Autora również godny polecenia.

Urocza, zabawna, często wzruszająca opowieść o życiu weterynarza na angielskiej wsi. Pierwszoosobowa narracja i humor sprawiają, że książka jest łatwa w odbiorze. Autor koncentruje się na relacjach społecznych, różnych aspektach pracy weterynarza, warunkach życia na wsi oraz podejściu ludzi do zwierząt. Książka napisana jest prostym językiem, czyta się ją szybko i z przyjemnością. Serdecznie polecam!

Po tę książkę sięgnęłam, ponieważ marzyłam o czymś lekkim, łatwym i przyjemnym, ale zarazem „z klasą”.
Miało być bez Kub Rozpruwaczy, bez przemycania ideologii i wzorców, bez seksu na każdym rogu, a do tego w różnych konfiguracjach, etc.
Mój wybór okazał się trafny, wręcz 11 w skali na 10 😊

Książkę czyta się szybko, wręcz nie można przestać, do tego z uśmiechem na ustach.
Niektóre zachowania bohaterów są dziwaczne, czasem wywołują irytację, czasem zdumienie, ale najcześciej rozbawienie. Podsumowując: kolorowa i interesująca menażeria. A poza tym śliczne opisy przyrody i świata, który przeminął. Aż chce się tam pojechać.
Super polepszacz humoru.

Tak jak napisała inna Czytelniczka wcześniej, jest to raczej zbiór anegdot niźli jednolita opowieść. Ale czyż życie nie jest zbiorem powieści? Te mają tę zaletę, w odróżnieniu od życia, że wszystkie są pozytywne i kończą się dobrze. I tak naprawdę wszyscy w tej książce to porządne ludziska. Z małymi wyjątkami i chyba tylko po to, aby się nie zanudzić tą wieczną tęczą na niebie.

Ja polecam. Zaraz zaczynam tom drugi :-)

Mój wybór okazał się trafny, wręcz 11 w skali na 10 😊

Książkę czyta się szybko, wręcz nie można przestać, do tego z uśmiechem na...

Sugerując się nazwiskiem autora można domniemywać, że przed czytelnikiem jest snuta opowieść o zacięciu pamiętnikarskim. Szczerze powiem, iż nie sądziłam, że historie sprzed niemalże stu lat, opowiedziane przez prowincjonalnego weterynarza sprawią, że nie będę potrafiła odłożyć lektury na później. Są krótkie, przypominają rozbudowane anegdoty. I w tym tkwi ich urok, a zarazem niebezpieczeństwo. Tak lekko powiedzieć - jeszcze tylko jedna i idę spać. A ponieważ każda kolejna opowiastka jest ciekawa, zabawna, zaskakująca, to tuż po jej przeczytaniu, mówisz sobie, to jeszcze jedna i idę spać. W ten sposób noc masz z głowy, ale przy okazji dowiadujesz się jak była prowadzona praktyka weterynaryjna w Wielkiej Brytanii przed drugą wojną światową, jak odebrać poród pośladkowy krowy, jak wyleczyć psa z nadwagi oraz wykastrować konia. Prawda, że są to informacje o nieocenionej wartości dla współczesnego człowieka?! A przy tym podane w taki sposób, że uśmiech nie schodzi z twarzy podczas lektury. Polecam.

Uwielbiam seriale na podstawie cyklu, ten z lat siedemdziesiątych, jak i najnowszy którego trzeci sezon za parę dni. Dlatego gdy ukazało się nowe wydanie musiałem przeczytać. Książka rewelacyjna, lekko napisana z humorem, o przygodach trzech weterynarzy na Angielskiej prowincji w latach trzydziestych. Mam nadzieję że wydadzą wszystkie tomy, bo stare wydania na Allegro mają kosmiczne ceny. Na razie czekam na tom drugi który ma się pojawić jeszcze w tym miesiącu

Dla miłośników zwierząt i ciekawych zawodu weterynarza! 🥰

Książka Jamesa Herriota, opowiada swoje historie z życia weterynarza, nieco podkoloryzowane, przedstawione w ciekawym i zabawnym stylu!

Książka przedstawia nam realia zawodu weterynarza, które wiążą się z nieprzespanymi nocami (cielaki nie wybierają pory dnia),docinkami ze strony gospodarzy (bo przecież Oni wiedzą lepiej) i smrodkiem pochodzącym od zwierząt 🙈

Na zawsze zapamiętam oczywiście Jamesa, ale również Panią Pumphrey wraz z małym przekarmionym Gałgankiem ❤️

Zabawna, lekka i pouczająca 😉

Dla miłośników zwierząt i ciekawych zawodu weterynarza! 🥰

Jako miłośniczka zwierząt (i tych dużych, i tych małych) bardzo chciałam przeczytać tę książkę i…nie zawiodłam się! James Herriot przedstawia swoją pracę weterynarza w Yorkshire. Jest to mała mieścina, zasiedlona głównie przez farmerów. Jako weterynarz zobowiązuje się opiekować zwierzętami farmerskimi (konikami, krówkami, owieczkami),jak i tymi domowymi (pieskami i kotkami). Swoją rolę stara się wykonywać rzetelnie, by mieszkańcy w pełni mu ufali. Jednakże nie jest to łatwe zadanie w konserwatywnym społeczeństwie, gdzie coś nieznanego jest uznawane za niebezpieczne. Nie zawsze droga jest prosta, ale kto nie podejmuje wyzwań, ten nie wygrywa!
Opowiadanie jest bardzo humorystyczne. Autor wielokrotnie potrafi rozśmieszyć czytelnika opisując anegdoty ze świata Yorkshire. Jest to zdecydowanie przyjemna i odprężająca lektura, szczególnie dla osób, które lubią zwierzęta i będą chciały się zapoznać z ich światem.

• Zwierzęta
  • Literatura piękna