literatura polska
Ag2S

Ucieknij lub zgiń. Escape room to sposób na zabawę ze znajomymi. Czworo młodych ludzi daje się zamknąć w pokoju pełnym zagadek. Mają dziewięćdziesiąt minut na rozwiązanie ich wszystkich oraz znalezienie wyjścia. Dobra zabawa dość szybko schodzi na dalszy plan. Zaczyna się nerwówka i walka z własnymi lękami. Policyjny duet: Burzyński i Majewski w bagażniku wbitego w drzewo samochodu dokonuje...

Ucieknij lub zgiń.

Policyjny duet: Burzyński i Majewski w bagażniku wbitego w drzewo samochodu dokonuje makabrycznego odkrycia. Kierowca zbiegł, a ustalenie jego tożsamości nie jest takie łatwe, jak by się mogło wydawać. Kiedy przyjmują zawiadomienie o zaginięciu dziewczyny, dają się wciągnąć w niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie.

Tymczasem pod Poznaniem na terenie nielegalnej hodowli zwierząt egzotycznych odnalezione zostają ludzkie kości. Ich identyfikacją zajmie się zabiegana antropolog sądowa Anita Broll.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ucieczka,p1586319293

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ucieczka,p1586319293

Piotr | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Książkę zamierzałem przeczytać jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem jej zapowiedź. Escape room to miejsca mi nieznane, ale powstaje ich coraz więcej i stają się niezwykle modne. Sam bym raczej nie pozwolił zamknąć się w zamkniętym domu pełnym zagadek, od których rozwiązania zależy, czy wyjdę z pokoju.
"Ucieczka" to książka, która chwyciła mnie za serce, dosłownie. Kilka razy miałem ciarki, w czasie opisów w pokojach itd. Autorka pokazuje w powieści nie tylko grę dla zabawy, która jak się okazuje nie jest taka do końca, ale przede wszystkim świetnie pokazuje relacje międzyludzkie. Autorka przeskakuje czasowo, co podkreśla smaczek akcji. Kiedy w porzuconym bagażniku zostają odnalezione zwłoki zamrożonej kobiety, niewiele wiadomo jak to powiązać z escape roomem i znajdującymi się tam ludźmi. Bardzo mi się podoba podejście autorki do wątków obyczajowo - kryminalnych. Powoli odkrywa kolejne karty, na pozór ze sobą niepowiązane, a w ostateczności czytelnik otrzymuje kryminał naprawdę...

kryminalnakuchnia | 2018-06-12

Joanna Opiat Bojarska swoje pierwsze kroki w literaturze kryminalnej ma już dawno za sobą. Jej popularność rośnie z roku na rok, a książki cieszą się coraz większym uznaniem wśród czytelników. Kryminalna seria autorki „Majewski Burzyński”, właśnie doczekała się kolejnego tomu pt: „Ucieczka”. Pisarka, stworzyła ciekawą historię, bazując na wydarzeniach, które niespełna rok temu obiegły i zszokowały polskie media. Tajemnicza śmierć młodej dziewczyny w Egipcie czy nielegalna hodowla zwierząt egzotycznych w Wielkopolsce, były inspiracją przy tworzeniu czwartego tomu serii.

„Ucieczka” rozpoczyna się w momencie, gdy grupka przyjaciół zaczyna zabawę w „Domu zagadek” tzw. Escape room. Zasady są proste, uczestnicy mają dziewięćdziesiąt minut, aby wydostać się z pokoju. Początkowo banalne zagadki i łamigłówki, zdają się być miłą odskocznią od dnia codziennego. Niestety im bliżej końca, gra zaczynają przybierać przerażające rozmiary. Działanie pod wpływem stresu w połączeniu z własnymi...

Wioleta Sadowska | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

"Podobno najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że tak wkręcasz się w historię związaną z pokojem i ucieczką, że przestajesz myśleć o czymkolwiek innym".

W dobie atakujących nas zewsząd bodźców, narażeni jesteśmy na coraz to inne doznania, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Aby zwiększyć ich intensywność, poszukujemy coraz bardziej ekstremalnych doświadczeń do których należeć może zamknięcie się w pokoju, w tak zwanym escape roomie i próba wydostania się z niego w ciągu jednej godziny. Gorzej jednak, gdy nie o takie zgodne z prawem doznania nam chodzi.

Joanna Opiat-Bojarska swoją pasję do pisania powieści odkryła paradoksalnie poprzez chorobę, dzięki której powstała jej pierwsza, autobiograficzna książka pt. "Kto wyłączy mój mózg?". Z wykształcenia ekonomistka, obecnie pełnoetatowa pisarka, głównie kryminałów. W swoim dorobku może już poszczycić się trzynastoma wydanymi książkami.

Piotr, Martyna, Agata i Michał postanawiają spędzić podwójną randkę w escape roomie, z którego...

Zaczytana_Panna | 2018-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2018

O autorce słyszałam wcześniej już wiele dobrych opinii, ale jak zwykle, zawsze miałam pilniejsze lektury. Jednak w końcu udało mi się po nią sięgnąć. I całe szczęście! Wciągnęła mnie na maksa.

Escape roomy to teraz taka modna rozrywka. Wchodzisz do pokoju z grupką znajomych i masz 90 minut na rozwiązanie zagadek i wydostanie się na zewnątrz. Prawda, że fajne? A gdybyś nagle dowiedział się, że to, co brałeś za rozrywkę, to tak naprawdę walka o życie? W takiej sytuacji postawiła swoich bohaterów pani Joanna. Czwórka znajomych postanowiła pójść do takiego pokoju na podwójną randkę. Z początku dobrze się bawili, jednak z czasem zaczęło do nich docierać, że to nie zabawa, że to walka na śmierć lub życie.

Duet dwóch sympatycznych policjantów natrafia na samochód wbity w drzewo. Wygląda na zwykły wypadek, jednak kierowca zbiegł, a w bagażniku znajdują się... zamrożone zwłoki młodej dziewczyny. Jak się tam znalazły i co tak naprawdę ją spotkało?

Pod Poznaniem dochodzi do makabrycznego...

Kominek | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

'Nie masz pojęcia, jak mi będzie smutno bez ciebie.'

Spoglądam na czystą, białą kartkę, która od dawna kusi mnie swym zniewalającym pięknem, aby postawić na niej choć kilka znaków, a jeśli się uda trochę więcej, niż kilka. Spoglądam również na okładkę trzynastej powieści Joanny Opiat-Bojarskiej i uświadamiam sobie, jak bardzo autorka rozwinęła się w tym wszystkim, co robi, choć tytuł Ucieczka pozastawia jednak malutki dysonans w świadomości czytelnika.

Jakkolwiek jest i jakkolwiek było z tym tytułem wszystko, co ukrywa się w środku pomiędzy okładkami nie pozostawia złudzeń i nie budzi wątpliwości, co do tego, że autorka z trzynastu swoich powieści uczyniła markę, która dla mnie już jakiś czas temu zyskała status Królowej polskiego kryminału.

Pisanie samo w sobie stało się modne i popularne, wszyscy chcą i starają się pisać i napisać, coś dobrego, wciągającego, coś, co przykuje uwagę i nie pozostawi obojętnym na wszystko to, co odkryjemy na kolejnych stu, dwustu, czy może więcej...

SpadłoMizRegała | 2018-06-22

www.spadlomizregala.pl

Ludzie potrzebują rozrywki. Poszukujemy miejsc, w których się odstresujemy, zapomnimy o codzienności, skupimy całą uwagę na czymś abstrakcyjnym. Lubimy się wykazać, zdobywać punkty, zwyciężać. Stajemy w szranki z własnym organizmem, bierzemy udział w ekstremalnych biegach z przeszkodami, skaczemy ze spadochronem. Lubimy adrenalinę. Obciążeni codziennością, obowiązkami, które mnożą się w miarę kolejnych życiowych wyzwań (dzieci, kredyt, wyższe stanowisko) poszukujemy ujścia dla napięcia, które często kumulujemy w sobie, nawet o tym nie wiedząc. Jedną z rozrywek, którą możemy sobie zafundować jest „escape room”, czyli pokój ucieczek, w którym najważniejsza jest współpraca, a celem – wyjście z pomieszczenia w określonym czasie. Wizytą czwórki znajomych w takim właśnie miejscu rozpoczyna się najnowsza książka Joanny Opiat-Bojarskiej Ucieczka, stanowiąca czwarty tom serii Burzyński i Majewski.

Właściwie to lekko wtrąciłam się w tę serię. Wparowałam ni stąd ni...

noodla_books | 2018-05-28
Przeczytana: 23 maja 2018

Twarda prawda-dziś pisarz, dobry pisarz, próbuje znaleźć temat na książkę. Zdarza się, że są to problemy wielokrotnie wałkowane. Ale dobry pisarz, stara się szukać tych niszowych, przykładem jest parafilia, która została ostatnio wykorzystana przez poznańską pisarkę. W TEJ książce -UCIECZKA - taki się również znalazł. Witaj w mrocznym świecie, tu gdzie dominować będzie kontrowersyjna sztuka. Ja wam jej nie zdradzę. Autorka robi to w sposób rewelacyjny. W poprzedniej książce, GRA o WSZYSTKO...nie wszystkiego możecie się obecnie spodziewać.
Jakie są wasze pragnienia, jakich wy szukacie bodźców, podniet? Jakie reakcje emocjonalne są przez was poszukiwane? Czym bardziej jesteś zamożniejszy, tym większe dziwactwa są w zasięgu twoich rąk. A jakie są te po drugiej stronie, mrocznej stronie? Najmroczniejsze pragnienia, jakie niektórzy muszą spełniać aby osiągnąć maksimum doznań.
"Escape or die".
Czwarta część duetu Burzyńskiego i Majewskiego.
"Kamera zamontowana najprawdopodobniej pod...

kryminalnyswiat | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Escape roomy dla wielu ludzi są ucieczką, chwilą zapomnienia od trosk dnia codziennego. W większych miastach coraz częściej pojawiają się tego typu usługi, oferując swoim klientom rozrywkę na najwyższym poziomie. Pasjonaci rozwiązywania zagadek, mrocznej atmosfery, szukający nutki adrenaliny chętnie odwiedzają te tajemnicze pokoje i zazwyczaj nie kończy się to na jednej wizycie. Wiem to z własnego doświadczenia. Wystarczyło, że raz skorzystałem z tej formy rozrywki i już planuję kolejną próbę zmierzenia się z czasem i ukrytymi wewnątrz pokoju zagadkami. Miłośniczką escape roomów jest również Joanna Opiat-Bojarska. W najnowszej powieści pisarki ten rodzaj zabawy stał się ważnym wątkiem fabularnym. Poznańska autorka zaprasza czytelników do świata, w którym granica pomiędzy zabawą a niebezpieczną, śmiertelną grą jest bardzo cienka. ,,Ucieczka’’ – trzynasta książka Joanny Opiat-Bojarskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca 6 czerwca. Jest to czwarta część cyklu z policyjnym...

Ruda | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Trochę się zawiodłam. Nie jest to zła książka, jednak po serii z Burzyńskim i Majewskim spodziewałam się czegoś lepszego, a niestety - "Ucieczka" to zdecydowanie najsłabsza część z tego cyklu.
Uwielbiam escape roomy, więc połączenie tej formy z rozrywki w książce kryminalnej wydawało mi się świetnym pomysłem. Tak jak pomysł był, tak wykonanie mocno przeciętne.
Zagadka nie porwała, postacie jakieś takie mało wyraziste, Burzyński i Majewski też nudni... Plusy tylko za sam pomysł z ER oraz za akcję w moim ulubionym Poznaniu.

zorbusia | 2018-07-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2018

Polubiłam serię z Burzyńskim i Majewskim. Wciągająca fabuła. Zakończenia domyślałam się i nawet dobrze przewidywałam. Ale całość bardzo dobrze się czytało i czekam na kolejny tom.