Marczewek

Jak stworzyć powieść idealną? Należy połączyć wątki kryminalne, sensacyjne i romansowe. Po wyjściu cało z konfrontacji z Witoldem Dalesem i jego synem Julii wydaje się, że wreszcie będzie mogła spać spokojnie. Cóż, boss mafijnego półświatka jest co prawda gotów zrezygnować z zemsty, ale... Julia nie ma wyjścia - będzie musiała z nim współpracować, żeby chronić swoich bliskich. Tymczasem...

Po wyjściu cało z konfrontacji z Witoldem Dalesem i jego synem Julii wydaje się, że wreszcie będzie mogła spać spokojnie. Cóż, boss mafijnego półświatka jest co prawda gotów zrezygnować z zemsty, ale... Julia nie ma wyjścia - będzie musiała z nim współpracować, żeby chronić swoich bliskich. Tymczasem partner Julii, Tomek, prowadzi śledztwo w sprawie zakatowanej na śmierć nastolatki. Dziwnym trafem znowu wszystko kręci się wokół Julii i Mani, a zagadka ma swoje korzenie w gorącej Samarkandzie.

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

Wioleta Sadowska | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

"Świat nigdy nie zasypia".

Mariusz Czubaj nazwał książkę Agnieszki Płoszaj "petardą z Łodzi". I ja się temu wcale nie dziwię, gdyż po znakomitym debiucie, autorka powróciła z kontynuacją losów swoich bohaterów. "Ogrodnik" jest powieścią dojrzalszą, ale utrzymaną w podobnym klimacie, co część pierwsza.

Agnieszka Płoszaj to właścicielka salonu urody i kreowania wizerunku, a także instruktorka fryzjerstwa i organizatorka warsztatów dla młodzieży. Zadebiutowała powieścią pt. "Czarodziejka".

W parku staromiejskim w Łodzi odnaleziono ciało nastolatki, które zostało ułożone na płatkach kwiatów. Policjanci Karski i Mielczarek prowadząc śledztwo, natrafiają na ślad podziemia aborcyjnego. Jak się okazuje, dalsze tropy sprawy niespodziewanie kierują kryminalnych do kawiarni Julii i Mani, a także do przeszłości i pewnej miłosnej historii z genezą w Samarkandzie.

Na początku swoich przemyśleń po przeczytaniu "Ogrodnika" zaznaczę, że nie polecam rozpoczynać lektury tego cyklu od drugiej...

eMM | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Po przeczytaniu "Czarodziejki" z przyjemnością sięgnęłam po kolejną książkę Agnieszki Płoszaj."Ogrodnik" to świetnie napisany kryminał z wątkiem obyczajowym.Autorka zachwyciła mnie swoim poczuciem humoru,świetne dialogi,naturalni bohaterowie i szybka akcja sprawia,że stron ubywa w zastraszającym tempie.Polecam.

WielkiBuk | 2018-06-17
Przeczytana: czerwiec 2018

„Ogrodnik” to dobry, porządnie skrojony kryminał, w którym Agnieszka Płoszaj snuje fascynującą, trzymającą w napięciu intrygę. Przeszłość przeplata się tutaj z teraźniejszością, wątki i perspektywy mieszają się, tworząc wciągający kalejdoskop wrażeń. Urzeka również prostota, swoista namacalność języka, który jest językiem ulicy, pełnym potocznych zwrotów, a w którym skrywa się często przezabawny sarkazm i ironia. Całość jest lekka, pozbawiona niepotrzebnej dawki gravitas, a jednocześnie kładąca nacisk na najważniejsze zagadnienia oraz problemy, którym muszą stawić czoła bohaterowie.

Do czytania samodzielnego, albo jako drugi tom serii ze śledczymi Karskim i Mielczarkiem po „Czarodziejce”.

Agata76 | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Dobra książka, akcja spójna, wielowarstwowa, brak trochę dynamiki co powoduje, że czyta się nie za płynnie, natomiast akcja zbudowana tak, że wciąga nas coraz bardziej i bardziej...... coraz bardziej jesteśmy ciekawi co tam jednak się kryje, po czym okazuje się, że kryje się więcej niż myśleliśmy i pojawiają się nowe kolejne wątki. Warto, ja na pewno sięgnę po kolejne pozycje autorki.

werka777 | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

ZARYS FABUŁY
Śledczy Karski i Mielczarek mają nie lada zagadkę do rozgryzienia. A wszystko przez znalezione w parku ciało młodej dziewczyny, której zwłoki znajdowały się na dywanie wyścielonym z kwiatów. Kim jest morderca i czy roślinny motyw ma dla tej sprawy istotne znaczenie?

Tymczasem Julia, dziewczyna jednego ze śledczych, decyduje się na współpracę z bosem mafijnego półświatka. Nie ma jednak pojęcia, jak zawiła i niebezpieczna może być sprawa, w którą się wplątała.

KILKA WĄTKÓW, JEDEN MIANOWNIK
Książka zaczyna się morderstwem, które jest jednym z mocniejszych akcentów tej historii i na jakiś czas musi czytelnikowi wystarczyć. Akcja powieści toczy się bowiem nieco leniwie, autorka skupia się na opisie detali, co z jednej strony działa na korzyść wyobraźni, z drugiej hamuje dynamikę rozwoju kolejnych, odkrywczych zdarzeń. Zdecydowanie podoba mi się jednak wystawienie na pokaz kilku wątków, które choć pozornie od siebie odbiegające, mają wspólny mianownik. Dzięki temu cała...

dorotbook | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

„Świat nigdy nie zasypia”

Petarda z Łodzi. Takim terminem można określić najnowsza powieść Agnieszki Płoszaj „Ogrodnik”. To kontynuacja debiutanckiej „Czarodziejki”. Czy przeszłość może o sobie przypomnieć?

W Łódzkim parku staromiejskim znaleziono ciało nastolatki. Jej ciało zostało ułożone na płatkach kwiatów. Śledztwo prowadzą komisarz Karski i Mielczarek, policjanci bardzo szybko orientują się, że dziewczyna nie padła ofiarą przypadkowej zbrodni. Trop prowadzi aż do łódzkiego podziemia aborcyjnego i do afery, którą zajmuje się Wydział do walki z przestępczością gospodarczą. Czy rozwiązanie zagadki jest związane z płatkami róż i piękną historią miłosną z gorącej Samarkandy? Tymczasem boss mafijnego półświatka Witold Dales ponownie namiesza w życiu Julii. Dziewczyna będzie musiała z nim współpracować, żeby ochronić swoich bliskich.

Czym jest książka „Ogrodnik” Agnieszki Płoszaj? Po przeczytaniu opisu książki przychodzi od razu na myśl – kryminał. Jednak to nie tylko zwykły...

angeli_and_books | 2018-06-10

Przed śledczymi Karskim i Mielczarek niezwykle intrygująca sprawa. Młoda dziewczyna zostaje znaleziona martwa w jednym z łódzkich parków, ułożona tajemniczo na płatkach kwiatów. Jak się okazuje, nie została oczywiście zamordowana przypadkowo, a w jej organizmie wykryto śmiercionośną truciznę. Tak oto rozpoczyna się skomplikowane, mocno zawiłe śledztwo. Książka odsłania prawdziwe doświadczenia nastolatek, skłania do refleksji nad życiem młodych kobiet.
Co łączy martwą z różą damasceńską?
Kim okaże się oprawca?
Jak potoczy się śledztwo?

Ja wam powiem, że sam ten opis sugerował mi od początku z jakim typem mordercy można mieć do czynienia, no i o czym ogółem książka może opowiadać. Pewnie większość z was miała podobne odczucia. Ale nawet to nie zepsuło mi czytania, ani zabawy podczas lektury - którą swoją drogą przeczytałam niezwykle szybko. Niestety nie miałam do czynienia z innymi książkami Agnieszki Płoszaj, ale po tej tutaj już wiem, że mam ochotę na kolejne. Z pewnością nie...

Marlena Nowak | 2018-06-01

Hej!
"Ogrodnik" to kontynuacja debiutanckiej powieści Agnieszki Płoszaj "Czarodziejki"
mam spory problem, aby ocenić tę książkę, bo z jednej strony cała historia dość mnie zaciekawiła jednak z drugiej było sporo rzeczy, które mi przeszkadzały podczas czytania.
Zacznę od tego, że nie znam pierwszej części tej książki, a jest tu sporo odniesień do "Czarodziejek". Dodatkowo dość obszernie rozbudowana fabuła z dużą ilością bohaterów sprawiła, że na początku było mi dość ciężko odnaleźć się w całej historii.
Kolejną rzeczą, która mnie nie przekonała to język jakim została napisana. Rozumiem, że taki był zamysł autorki, ale po raz któryś z kolei stwierdzenie "uniosła jedną brew" lub "wydęła usta" doprowadzało mnie do szału. Dodatkowo uważam, że autorka zbyt szczegółowo opisywała każdą czynność jaką wykonywali bohaterowie, dosłownie krok po kroku i gdyby pozbyć się tych fragmentów, mam wrażenie, że książka byłaby nieco cieńsza.
Natomiast jeżeli chodzi o plusy to na pewno zalicza się do...

MoznaPrzeczytac | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Pewnego chłodnego, jesiennego poranka w łódzkim parku zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny, ułożone na płatkach kwiatów. Po wykryciu w organizmie kobiety substancji, która jest używana przy zabiegach aborcyjnych, policjanci biorą pod lupę pewną dużą przychodnię ginekologiczną, w której być może dochodzi do nielegalnych zabiegów. Tak właśnie zaczyna się kolejny dobry kryminał z naszego rodzimego literackiego podwórka...

Pełna recenzja książki na stronie:

Na samym początku bardzo ciężko było mi się wgryźć w treść. Przyczyna tego był strasznie specyficzny styl pisania. Dodatkowo nakładał się fakt, że jest podobno związana z Czarodziejką.
Na samym początku autorka zasypała imionami i dość chaotycznym przedstawieniem wydarzeń.
Z czasem nabrało to sensu, bo akcja działa się wielowątkowo.

Bardzo spodobały mi się dwie główne postacie kobiece i ich przyjaźń. W życiu dobrze jest mieć kogoś, na kim można polegać w taki sam sposób jak Jula na Mani. Oprócz kobiet, kreacja męskich postaci również niczego sobie. Czasem rozjeżdżały się dialogi i nie do końca sprawiały wrażenia spójnych. Między rozdziałami brakowało mi jakiegoś oddzielenia - imiona bohaterów, gwiazdki, cokolwiek. Przez co treść się zlewała.

Mnie się podobała, chętnie poczytam więcej tej autorki. Ale nie była to książka co do której padły jakieś ochy i achy. Całkiem dobra.