Kamień na szczycie

Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu (tom 2)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
magia, smoki
czupirek

Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworząc Drugi Krąg, konfraternię magów związanych przyjaźnią i niechęcią do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu. Ich towarzyszką i młodzieńczą miłością staje się Jagoda, dziewczyna o równie dużym talencie magicznym, która jak oni musi ukrywać się przed wysłannikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastają jednak i z czasem izolacja zaczyna im ciążyć, bezpieczeństwo zmienia się w nudę, pojawiają się zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje się, że świat też nie do końca o nich zapomniał i spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony.

introdukcja | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Książka utrzymana jest w takim samym tonie, jak poprzednie części. Miło poczytać o kolejnych losach bohaterów, ale jeszcze by było milej, jakby autorka popracowała nad budowaniem napięcia. Kolejny tom cyklu niczym nowym nas nie zaskakuje i czyta się go siłą rozpędu.

Hersus | 2014-07-18
Przeczytana: lipiec 2014

Jedną z najmniej przyjemnych rzeczy dla każdego mola książkowego jest dostanie przysłowiowym obuchem w łeb. Ma to miejsce wtedy, gdy zbyt entuzjastycznie podchodzi się do jakiejś książki. Najczęściej kolejnej części cyklu, który zawładnął naszym sercem i umysłem. Oczywiście niedosłownie. Potem czy to w trakcie czytania czy też na sam koniec dochodzimy do wniosku, że bomba, której się spodziewaliśmy okazała się niewypałem. Źle się z tym czujemy. Czasami nawet jak zdradzeni. Trzeba się jednak z tego otrząsnąć i to jak najszybciej. Może trochę przesadziłem, ale jestem rozdarty po lekturze „Kamienia na szczycie”. Jest to już trzeci tom (księga druga) „Kronik Drugiego Kręgu” dość dobrze znanej na polskiej scenie fantastyki Ewy Białołęckiej.

Kamyk wraz z grupą przyjaciół ukrywa się na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu, której jedynymi ludzkimi mieszkańcami była rodzina Mówcy Słonego. Dzieciakom żyje się dobrze i leniwie, wylegują się na plaży nie martwiąc się prawie niczym....

Ivka | 2013-03-10
Przeczytana: 14 marca 2013

Idąc za ciosem, sięgnęłam po księgę drugą Kronik Drugiego Kręgu. I tutaj już tak wspaniale nie było, jak przy poprzedniej części.

Życie na Jaszczurze powoli nudzi się grupie magów. Monotonność dnia codziennego doprowadza do szału. Aż pewnego dnia Jagoda z Kamykiem odkrywają, że Słony informuje szpiegów Pierwszego Kręgu o tym co dzieje się na wyspie. Aby nie dopuścić do tragedii, postanawiają opuścić wyspę i wyruszyć do Lengorchii a potem dalej, w góry. Nikt nie może być pewny tego, co przyniesie los.

Niestety pani Ewa Białołęcka, mam wrażenie, pisała tę książkę na odczepne. Ona momentami jest wręcz nudna. Wszystko obraca się wokół ucieczki przed Pierwszym Kręgiem i wędrówki grupy przyjaciół z magicznymi zdolnościami. Jednak musiał też nastąpić taki moment, kiedy każdy z przyjaciół chciałby pójść własną drogą. Drugi Krąg powoli się rozpada. Także między Jagodą a Kamykiem zaczynają się zgrzyty. Oddalają się od siebie. Powoli wszystko zaczyna się zmieniać. Chłopcy...

malkovic | 2011-02-21
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo fajna opowieść o Kamyku i przyjaciołach tylko szkoda, że od kilku lat nie mogę doczekać się ostatniego tomu cyklu....

Octopus | 2016-01-24
Przeczytana: sierpień 2010

lubię tę autorkę,
jednak dalsze losy Kamyka i jego kompanów nie były już tak emocjonujące jak w części poprzedniej

emilia-milkaslonce | 2014-12-06
Przeczytana: 28 października 2014

Bardzo wciągająca książka, zaskoczyła mnie tym że nie mogę się od niej oderwać gorąco polecam;)

Karolina | 2012-08-14
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Polecam :) Super się czyta, ciekawe przygody, barwne postacie :)

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: luty 2011

Niestety w porównaniu do dwutomowych "Naznaczonych błękitem" ten tom wypada raczej blado. Mamy tutaj, tak jak w tomach poprzednich, bardzo miłych, sympatycznych bohaterów, których poznaliśmy i polubiliśmy wcześniej, mamy też ten sam, magiczno-obyczajowy świat z podziałem na kasty, uzdolnionych magów i futrzaste smoki. W powieści pani Białołęckiej brakuje jednak tego czego w fantasy poszukują jej wierni fani czyli: zwrotów akcji, efektownych walk, pędzącej fabuły, akcji w ogóle, zemsty, potworów oraz wyraźnie zarysowanego, fabularnego celu. Cała powieść to nudnawa, obyczajowa wędrówka pozbawionych domu młodych magów, ich rozterki oraz rozmyślania. Białołęcka rozbudowała tutaj wątki postaci, które tylko na chwilę pojawiały się wcześniej oraz naszkicowała przydługie opisy ich spotkań z rodziną i znajomymi (po ucieczce z Podzamcza). Można sobie darować i poprzestać na "Naznaczonych..."

Uważam, że w moje ręce ta książka trafiła zbyt późno, przeczytałam ją będąc już na studiach.

Podobała mi się, owszem, ale mając za sobą już o wiele lepsze pozycje czegoś mi tu brakowało (przychodzi mi tu na myśl reklama jakiś ziarenek smaku, bez których zupa była płaska).

Nie mam nic do zarzucenia postaciom, fabule, samemu pomysłowi czy wartościom poruszanym przez książkę. Brakło mi tu chyba innowacyjności, szczególnie w narracji.

Wiem jednak, że gdybym sięgnęła po książkę mając lat naście, a nie ponad dwadzieścia zrobiłaby na mnie dużo większe wrażenie i kto wie, czy nie zaliczałabym jej do ulubionych. Ostatecznie oceniam ją jako przyjemną. I chociaż nie uważam jej za arcydzieło i sądzę, że jest raczej dla nastolatków niż dla osób po studiach już, to i tak chciałabym przeczytać kolejną część (Czas złych baśni).

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2006 rok

Zauroczony postaciami z Tkacza Iluzji nabyłem kolejny tom radośnie. Owszem, jest Kamyk i gromadka znajomych, dziwne przygody, dorastanie młodzieży, nowi bohaterowie... Ale wszystko jest jakieś takie wyblakłe. Owszem, opowieść jest interesująca i nawet wciąga, ale tylko przez wzgląd na książkę poprzedzającą. Brakuje pomysłu na więcej, a może po prostu "Kamień na szczycie" cierpi na syndrom środkowego tomu, zazwyczaj najbardziej nudnego? I tak warto to mieć, Kamyk, Wiatr, Promień i Śpiewak to postacie zbyt dobre, by je skreślać. I tylko oni ratują brak pomysłu na dobrą fabułę.