magia, smoki
czupirek

Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworząc Drugi Krąg, konfraternię magów związanych przyjaźnią i niechęcią do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu. Ich towarzyszką i młodzieńczą miłością staje się Jagoda, dziewczyna o równie dużym talencie magicznym, która jak oni musi ukrywać się przed wysłannikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastają jednak i z czasem izolacja zaczyna im ciążyć, bezpieczeństwo zmienia się w nudę, pojawiają się zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje się, że świat też nie do końca o nich zapomniał i spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony.

źródło opisu: nieznane

Wiiki_books | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

"Kamień na szczycie" to trzeci tom "Kronik drugiego kręgu", Ewy Białołęckiej- pierwszej damy polskiej fantastyki.

W tym tomie poznajemy dalsze losy Kamyka i jego kompanów, którzy i w tym tomie przeżywają wiele niesamowitych przygód. Fabuła przenosi się z Jaszczurzej wyspy do mroźnej ojczyzny Hajga, w której bohaterowie poszukują schronienia. Bohaterowie z tomu na tom stają się dojrzalsi i mądrzejsi, ucząc się na swoich błędach. Powieść przepełniona jest intrygami, kłamstwami oraz zwrotami akcji. Spójny i logiczny styl autorki zachęca do czytania. Książka jest oryginalna, wyrafinowana i wartka, została nakreślona odważnie i z pomysłem. Kulminacyjne zakończenie, zachęca nas do zakupu kolejnego tomu.
Nie sposób wymazać z pamięci tego co zafundowała nam Ewa Białołęcka, a z tomu na tom seria jest coraz lepsza.

Przeczytana: 02 czerwca 2018

Długo czekałam, abym w końcu mogła zapoznać się z tym tomem, gdyż po przeczytaniu wcześniejszych części, nadal odczuwałam niedosyt i marzyłam tylko, aby móc powrócić do tamtejszego świata, na nowo śledzić losy tamtejszych bohaterów. Czy opłacało mi się czekać? Jaka jest moja opinia? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, serdecznie zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Autorka posługując się prostym i przyjemnym w odbiorze stylem stworzyła opowieść, do której chciałabym nieustannie wracać i z pewnością nie zastałaby mnie przy tym nuda. Już na wstępie na nowo zakochałam się w tamtejszych bohaterach oraz ich cudownym świecie i z zapartym tchem śledziłam ich poczynania.

To wspaniała opowieść o wspaniałych ludziach i ich wspaniałym świecie, którą mogłabym czytać dniem i nocą i za każdym razem czerpałabym przyjemność z odkrywania jej na nowo. Autorka pokazała nam w niej, na co ją stać i zachwyciła ogromem wspaniałych i niepowtarzalnych pomysłów, których nie sposób szukać w...

Polishreading | 2018-08-15

,,Kamień na szczycie” to trzeci tom serii ,,Kroniki drugiego kręgu”. W kontynuacji ,,Drugiego kręgu” wraz z Kamykiem i jego przyjaciółmi przeżywamy jeszcze więcej przygód, niż w poprzednich tomach.
Autorka oprowadza nas po nieznanych nam jeszcze krainach.
Z upalnej wyspy Jaszczór - zamieszkanej przez smoki, dla odmiany przenosimy się do zimnej i mroźnej ojczyzny Hajga - Wiatru na Szczycie.
Lecz czy młodzi magowie osiądą tam na dłużej?

Cała seria ,,Kroniki drugiego kręgu” to perełka wśród polskiej fantastyki. Szkoda, że tak mało popularna.
,,Kroniki drugiego kręgu” powinny być znane każdemu fanowi fantasy.
Oprócz niezwykłego świata i bardzo dobrze wykreowanych bohaterów, powieść zawiera obrazowy język, dzięki któremu naprawdę czujemy się jak w upalnej dżungli, albo mimowolnie słyszymy szelest liści lub szum fal.
Każda przygoda z naszymi ukochanymi bohaterami to przyjemność!

W ,,Kamieniu na szczycie” cała historia rozkwita i z tomu na tom jest coraz ciekawsza.

Alex | 2018-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2018

Przeszłość zawsze przypomni o sobie, zwłaszcza kiedy jest w niej coś niedokończonego. Rzadko kiedy przychodzi wcześniej siebie anonsując, częściej daje o sobie znać znienacka, gdy wydaje się, że zostawiło się ją daleko za sobą. Niestety ucieczka nigdy nie zdaje egzaminu, zawsze, prędzej czy później, trzeba będzie jej spojrzeć w twarz i podjąć decyzję czy pójdziemy dalej, zostawiając za sobą to czego nie jesteśmy w stanie zmienić.

Dzieciństwo kiedyś się kończy, tak samo jak i niewinność. Kamień oraz jego przyjaciele z Drugiego Kręgu mają za sobą pierwsze trudne wybory. Za ich sprawą zmienili się nieodwracalnie, lecz tak wiele jeszcze przed nimi. Odludne i przede wszystkim odległe miejsce świetnie sprawdza się jako kryjówka przed nestorami magicznego fachu. Jednak nic co dobre nie trwa wiecznie, niestety młodzi czarodzieje przekonali się już o tym nie raz, teraz czekają na nich kolejne próby. Więzy przyjaźni, te starsze i świeższe, pozwoliły im stworzyć sobie azyl, lecz czy Drugi...

Sebsoon | 2018-06-10

Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach
Nareszcie mogłem wrócić do świata przygotowanego nam przez Ewę Białołęcką, dzięki uprzejmości wydawnictwa Jaguar. Trzeci tom Kronik Drugiego Kręgu to to, na co czekałem odkąd skończyłem „Drugi krąg”. Jednak czy warto było czekać? Czy autorka kupiła mnie Księgą trzecią?
Nawet nie wiecie jak trudno jest przygotować notatkę o książce tak, żeby nie zaspojlerować Wam dwóch poprzednich książek… Spróbujmy więc!
Po burzliwych przygodach z drugiego tomu, bohaterowie znajdują sobie miejsce na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się wśród magicznych i niesamowitych zwierząt i stworzeń. W ich szeregi dołącza Jagoda, która również obdarzona jest ogromną mocą. Jednak nic nie trwa szczęśliwie i wiecznie. Między bohaterami pojawiają się pierwsze niesnaski a ich anonimowość przestaje być anonimowa.

Im dalej w serii, tym poważniej się robi. Autorka z tomu na tom przygotowuje nas na coraz to mocniejsze wrażenia. Z dziecinnej sielanki z...

KittyAilla | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Z tomu na tom Kroniki Drugiego Kręgu robią się coraz poważniejsze. Tempo akcji oraz wydarzenia są dostosowane do wieku bohaterów, więc można powiedzieć, że dorastamy razem z nimi. Widać to także po stylu, jakim pisany jest pamiętnik Kamyka - na niektóre sprawy patrzy inaczej, używa donioślejszych określeń.

Aby nie spoilerować, powiem tylko, że grupa przyjaciół ponownie rusza w podróż pełną niebezpieczeństw i niespodzianek (niekoniecznie miłych). Ten tom jest również brutalniejszy niż poprzednie, dochodzi nawet do rozlewu krwi czy śmierci (serio, przygotujcie się na kilka wstrząsów!). Przyznam szczerze, że wieloma rzeczami zostałam totalnie zaskoczona, a powieść pochłonęła mnie bez reszty. Zwłaszcza poznawanie innej kultury okazało się ciekawym doświadczeniem. Nie wyobrażam sobie jednak oczekiwania na kolejny tom! Ten zakończył się w taki sposób, że nie było mowy, abym go choć na chwilę odłożyła, a kiedy przeczytałam ostatnie zdanie... Uh! Koniecznie potrzebuję poznać dalsze losy...

Octopus | 2016-01-24
Przeczytana: sierpień 2010

lubię tę autorkę,
jednak dalsze losy Kamyka i jego kompanów nie były już tak emocjonujące jak w części poprzedniej

Karolina | 2012-08-14
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Polecam :) Super się czyta, ciekawe przygody, barwne postacie :)

introdukcja | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Książka utrzymana jest w takim samym tonie, jak poprzednie części. Miło poczytać o kolejnych losach bohaterów, ale jeszcze by było milej, jakby autorka popracowała nad budowaniem napięcia. Kolejny tom cyklu niczym nowym nas nie zaskakuje i czyta się go siłą rozpędu.

Hersus | 2014-07-18
Przeczytana: lipiec 2014

Jedną z najmniej przyjemnych rzeczy dla każdego mola książkowego jest dostanie przysłowiowym obuchem w łeb. Ma to miejsce wtedy, gdy zbyt entuzjastycznie podchodzi się do jakiejś książki. Najczęściej kolejnej części cyklu, który zawładnął naszym sercem i umysłem. Oczywiście niedosłownie. Potem czy to w trakcie czytania czy też na sam koniec dochodzimy do wniosku, że bomba, której się spodziewaliśmy okazała się niewypałem. Źle się z tym czujemy. Czasami nawet jak zdradzeni. Trzeba się jednak z tego otrząsnąć i to jak najszybciej. Może trochę przesadziłem, ale jestem rozdarty po lekturze „Kamienia na szczycie”. Jest to już trzeci tom (księga druga) „Kronik Drugiego Kręgu” dość dobrze znanej na polskiej scenie fantastyki Ewy Białołęckiej.

Kamyk wraz z grupą przyjaciół ukrywa się na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu, której jedynymi ludzkimi mieszkańcami była rodzina Mówcy Słonego. Dzieciakom żyje się dobrze i leniwie, wylegują się na plaży nie martwiąc się prawie niczym....