Ognie na skałach

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-81-6

„Ognie na skałach” — pierwsza od siedmiu lat fantastyczna powieść Rafała A. Ziemkiewicza — to mroczna opowieść z gatunku fantasy! Żegost, wędrowny żołnierz z królewskiego cechu najemników, przybywa do jednej z nadmorskich prowincji Królestwa, znanej głównie dzięki władającej nią parze, rozsławionej w licznych pieśniach bardów: przed laty książę Zamborg uwolnił swą ukochaną z rąk złego czarnoksiężnika z dalekiej północy, pokonawszy go w bohaterskiej walce i skruszywszy lodową wieżę, w której zamknięta była księżniczka.

Wędrowny żołnierz szybko okazuje się w nadmorskim księstwie niemile widzianym gościem — gdy nie chce posłuchać dobrych rad i prędko się wynieść, ktoś nastaje na jego życie. Poddani Zamborga żyją pod grozą tajemniczych śmierci, która spotyka niektórych z nich. Mówi się o klątwie zabitego przez księcia maga, o zemście jego krewniaków, o zbliżającym się najeździe. Ale ani sam książę, ani jego rycerze nie chcą o niczym słyszeć, na wszelkie ostrzeżenia reagując gniewnie. Żegost musi samotnie wyjaśnić zagadkę, sięgająca korzeniami spraw, które pieśniarze przedstawili w sposób daleki od prawdy, i samemu stanąć do obrony mieszkańców księstwa przed nadchodzącą katastrofą...

Paweł Gryniewicz | 2012-09-23

Książkę ściągnąłem z półki w bibliotece i postanowiłem w ceimno ją przygarnąć na pewien czas i okazuje się, że bardzo dobrze zrobiłem, ponieważ czytając opinie na LC pewnie bym nigdy po nią nie sięgnął :)
Bardzo dobra książka, mroczne low fantasy na bardzo wysokim poziomie. Siłą książki jest klimat i dlatego warto właśnie polecić tą pozycję. Główny bohater jest żołnieżem z cechu najemników więc i bez opisów walk się nie obędzie :) Moje luźne skojarzenie jeśli chodzi o sam typ książki to Conan, chociaż to zupełnie inny typ bohatera :P

Awenturyna | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Nie wiem, czego się spodziewałam, sięgając po tą książkę, ale na pewno nie tego, co otrzymałam. Nazwisko Ziemkiewicza obiecywało więcej, a tymczasem zamiast kawałka dobrej fantastyki dostała mi się mdła, bezpłciowa pulpa...I jeszcze ten opis na okładce, że to najbardziej oczekiwana książka Ziemkiewicza...
Ani to ciekawe, ani wciągające.
Jak ktoś ma trochę czasu do zmarnowania, może się skusić. Pozostałym odradzam!

Kachiguri | 2013-09-10

Książkę rozpoczęłam czytać z wielkim zapałem, ale kilkanaście stron później czytałam ją już z nastawieniem 'skoro zaczęłam, to skończę'- i tak to już wyglądało do ostatniej strony. Fabuła jest nieskomplikowana, raczej przewidywalna i nudna, bardzo nudna. Czytanie nudnej powieści fantasy jest tak przyjemne, jak picie ciepłej wódki. Nie odnalazłam w tej książce żadnego poczucia przygody, napięcia, grozy, fantastyczności. Pewne wątki zostały wprowadzone tylko po to, by zostać porzucone. Punkt kulminacyjny jest słaby, a zakończenie sprawia wrażenie, jakby autorowi już się nie chciało. Urzekł mnie tylko ładny język i styl w jakim ta książka jest napisana, oprawa graficzna i dołączone do książki rysunki także pomagają przebrnąć przez lekturę.

micnowa | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Klimat książki to jej największy atut. Zaczyna się bardzo obiecująco, niestety wątki powieści jeszcze się dobrze nie rozwinęły, a już się kończą. Zabrakło pomysłów, czy chęci? Mogło być naprawdę dobrze, wyszło średnio.

Czechożydek | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Polskie

Nieciekawa, kompletnie nie pamiętam, o czym była.

Antoniuss | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2014 rok

Jest to bardzo nietypowe fantasy, bo nie ma w nim nic epickości. Główny bohater jedynie oficerem najemników, nie próbuje zbawiać świata (i tego nie robi!), a historia, chociaż niezbyt pasjonująca, rozgrywa się prawie bez niego. Sporym atutem powieści jest również dobry styl autora i nieźle zarysowany świat.

czarnadalia21 | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Trochę się zawiodłam. Ot, taka niezobowiązująca lektura na dwa wieczory.

Korneliusz | 2013-12-16
Przeczytana: wrzesień 2013

Jedna z najlepszych książek Ziemkiewicza.

Maciej Jagaciak | 2012-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 listopada 2012

Taka sobie historyjka, w której uroku trzeba doszukiwać się na siłę. Zdaje się, że jest niedopracowana, bo szczerze mówiąc nie wierzę, żeby RAZowi chciało się pisać tak banalną historię...

Raczej omijać z daleka.

Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Książka dość ciekawa, jednakże dla mnie nie była dość dobra, aby uznać za świetną.
Mogę stwierdzić, że nie jestem zachwycona fabułą, ale polecam miłośnikom Ziemkiewicza i książek fantasy. :)