Kłamstwo minionego lata

Tłumaczenie: Patryk Dobrowolski
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Lying About Last Summer
LubimyCzytać

Czas zmierzyć się z prawdą. Zeszłego lata siostra Skye zginęła w tragicznym wypadku. Skye nie może sobie z tym poradzić. Zamyka się w sobie i szuka ucieczki od rzeczywistości. Rodzice postanawiają wysłać ją na obóz dla młodzieży po traumatycznych przejściach. Tam wszystko idzie w dobrym kierunku… aż pewnego dnia Skye zaczyna otrzymywać wiadomości od zmarłej siostry. Teraz już wie, że nadszedł...

Czas zmierzyć się z prawdą.

Tam wszystko idzie w dobrym kierunku… aż pewnego dnia Skye zaczyna otrzymywać wiadomości od zmarłej siostry. Teraz już wie, że nadszedł czas, by zmierzyć się z przeszłością. Ale niebezpieczeństwo czai się tuż obok niej.

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

WielkiBuk | 2018-06-18
Przeczytana: czerwiec 2018

„Kłamstwo minionego lata” to pasjonujący, emocjonujący kryminał dla młodszej i starszej młodzieży, dzieciaków, którzy szukają dreszczu emocji, ale wciąż jeszcze nie są gotowi na brutalne, bezlitosne powieści detektywistyczne dla dorosłych. Sue Wallman z delikatnością porusza temat żałoby, a jednocześnie całość zgłębia w taki sposób, by nie odstraszyć młodego czytelnika. Tym samym powieść nie ma przygnębiającego wydźwięku, ale w zamian poczucie narastającego zagrożenia i rosnącej tajemnicy, zagadki, na której rozwiązanie czeka się z prawdziwą niecierpliwością.

To powieść, która ma szansę oczarować niejednego wybrednego nastolatka.

PapierowaStrona | 2018-08-16
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Książka, która jest dobrą odskocznią na wakacje od cięższych i bardziej skomplikowanych opowieści. Jednak nie skradła całkiem mojego serca, dlatego też wystawiam jej średnią ocenę. Wydaje mi się ,że przez pierwsze 100 stron nic się takiego nie wydarzyło, przez co ciężko było aby historia wciągała. Dopiero po tych 100 stronach zaczęło się coś dziać. Jednak warto przeczytać książkę, jeśli ma się już dość cięższych tematów.

Jabłuszkooo | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

,,Kłamstwo minionego lata'' to książka, która była ogłaszana jako doskonały kryminał młodzieżowy. Ani trochę się z tym nie zgodzę. Powieść powinna być skierowana do nieco młodszych odbiorców, ponieważ starszych wynudzi i wymęczy. Nie było w niej niczego zaskakującego czy godnego uwagi. Sam obóz na którym toczy się akcja, nie dostarcza wrażeń, a raczej kojarzy się z typowymi książkami dla podstawówki. Osobiście nie polecam. Niestety już któryś raz zawiodłam się na książkach z tego wydawnictwa, bo najczęściej znaczki "12+" z tyłu książki, powinny być zmienione na "do 12+", bo nie wiem co ludzie sobie myślą, ale starszą młodzież tego typu książki "nie bawią". Takie jest moje zdanie, mimo jej długości i tak szkoda na nią czasu.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Gąska | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Luisa umiera, a jej siostra Sky po roku żałoby zostaje wysłana na obóz, gdzie poznaje młodzież z podobnymi problemami. Niespodziewanie zaczyna dostawać wiadomości od siostry. O co w tym wszystkim chodzi? Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem bohaterki?

„Kłamstwo minionego lata” to delikatny dreszczowiec dla dzieci powyżej dwunastego roku życia. Jest zaskakującą i tajemniczą książką, która trzyma w niepewności oraz napięciu. Z całą pewnością będzie ona odpowiednia dla Waszych nastoletnich pociech, jak i dla Was samych. Książka nie jest drastyczna, mimo tytułu i okładki, który mógłby na to wskazywać, nie znajdziecie w niej rozlewu krwi, ani brutalnych opisów, więc z czystym sumieniem, możecie dać ją swoim dzieciom.

Powieść porusza trudny temat, jakim jest śmierć kogoś bliskiego. Tak wiele osób nie radzi sobie z utratą rodzica, rodzeństwa czy też kolegi. Nie do końca rozumie, dlaczego spotkało to akurat jego, obwinia się za to, że nie zrobił nic, by uniknąć zdarzenia, które...

Można powiedzieć, że to króciutka książka dla nastolatków, bo była o nastolatkach. Można też powiedzieć, że nie porywa duszy i nie rzuca na kolana, bo brakuje jej kunsztu.
Dla mnie jednak, ta pozycja to był ciekawy przerywnik od mocniejszej literatury, który wcale mnie nie rozczarował.
Ta powieść ujawniła poniekąd, jakie spustoszenie w sercu sieje żałoba i poczucie winy.
Zagadki, domysły, a przede wszystkim zupełnie zaskakujące rozwiązanie pobocznego tematu sprawiły, że tą książkę czytało mi się lekko i przyjemnie.

Czytaczyk | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Żałobę można przeżywać na wiele różnych sposób. Ile ludzi, tyle odmiennych reakcji na stratę bliskiej osoby. To zależy też od rodzaju śmierci. O wiele lepiej jest nam znieść myśl, że ukochana osoba nie cierpiała przed końcem swojego życia. Gorzej jest, gdy mamy świadomość tego, iż przed śmiercią musiała znieść wiele bólu.

Sue Wallman wplotła ten temat w subtelny kryminał. Fabuła jest dość schematyczna, ale niesamowicie wciąga i intryguje. Zagadka została dobrze skonstruowana, jest odpowiednio frapująca. Bardzo dobrze się bawiłam, gdy podczas lektury próbowałam dojść do prawdy. Ciężko było, bo autorka nieraz zafundowała mi jakiś zaskakujący zwrot akcji i znowu pojawiała się niepewność. Bohaterowie byli pełnokrwiści i wiarygodni, w żadnym stopniu nie sprawiali wrażenia papierowych. Główna bohaterka często wzbudzała moją irytację, ale w gruncie rzeczy polubiłam ją. Lektura nakłania do podejmowania własnych refleksji i w pewien sposób uczy, jak poradzić sobie z żałobą. Myślę,...

sqiki | 2018-09-29
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 28 września 2018

Muszę przyznać, że książka podobała mi się bardzo. Nie wiem, czy naprawdę ktoś organizuje obozy dla dzieci, które kogoś straciły, ale pomysł był udany. Każdy ma jakąś smutną przeszłość, niektórzy chętnie się nią dzielą, inni wolą na tego tematu nie poruszać.
Skye nie jest typową bohaterką książek dla nastolatek. Mimo ogromnej straty, jest całkiem rozważna, sprytna i logicznie myśląca. Nie jest ani najlepsza, ani najgorsza. Całkiem przeciętna, jak większość z nas, dlatego może ławo się z nią utożsamić. Chociaż pojawia się chłopak, który się jej podoba, zachowuje się normalnie, i nie ma co stronę wspominania o nim (na szczęście).
Mamy tutaj wątek kryminalny, romantyczny, obyczajowy. Książka pobudziła, we mnie wiele emocji. Naprawdę nie mogłam się oderwać. Czytanie jej w oryginale sprawiło mi wiele przyjemności.

estarie | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Przyjemna, lekka, niezobowiązująca historia z zabarwieniem kryminalnym. Bardziej trzeba się nastawiać na obyczajówkę z wątkiem utraty bliskiej osoby, zmaganiem się z traumą i poczuciem winy niż jakimiś wątkami niepewności i strachu. Niemniej, nie jestem rozczarowana. Książkę czyta się szybko, jest dobrym odpoczynkiem od cięższej fabuły. Bardzo miło spędziłam z nią czas, mimo że zakończenie jest nieco dziecinne, a dorośli jak zwykle niekompetentni i tylko nastolatki mogą uratować sytuację. No cóż. Ale i tak polecam w ramach lekkiego czytadła.

Krainaksiążek | 2018-07-30

„Kłamstwo minionego lata” Jest to delikatny dreszczowiec, który ze spokojem można dać młodemu czytelnikowi jeśli zainteresowany takim gatunkiem. Nie doświadczymy tutaj nic strasznego, przemocy czy chociażby krwi, ponieważ tematem przewodnim opowieści jest ból , którego doświadczamy, po stracie nam bliskiej osoby. Tak właśnie się dzieje w przypadku Syke której siostra umarła w tragicznym wypadku ponad rok temu w wakacje. Dziewczyna od tamtej pory nie potrafi sobie dać rady z tym faktem i zamyka w sobie, izolując się w ten sposób od osób które chcą jej pomóc. W następne wakacje rodzice wysyłają dziewczynę na obóz gdzie znajdują się ludzie z podobnymi problemami, niektórzy radzą sobie z tym lepiej, niektórzy nie. Mając swoje wybuchy emocjonalne, starają się podczas pobytu w obozie przełamać różne swoje lęki by stać silniejszą osobą i wrócić lepszymi do dawnego świata by żyć zwyczajnie, bez bólu jaki w sobie mieli. Jednak gdy wszystko już idzie w dobrym kierunku, nieoczekiwanie Syke...

Natalia Lipińska | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Mogę opisać tę książkę jednym słowem: nuda.
Czytałam lepsze książki o tej tematyce. Tej nie polecam.