rozwiń zwiń

Oficjalne recenzje i

Kto następny?

Link do recenzji

1678 98 32

Końcowa refleksja - co to było? Dosłownie, co to było... Da się napisać bardzo dobrą młodzieżówkę z elementami thrilleru, horroru czy kryminału, którą chętnie przeczytają również dorośli (,,Jedno z nas kłamie'', ,,Byliśmy łgarzami''), można napisać przeciętną (,,Bliźniaczka''), słabą (,,Księga kłamstw'') lub tragiczną (,,Czeka cię śmierć''). Stąd też myślałam, że odnośnie rankingu w tej tematyce mam już za sobą wszystko. A jednak nie! Czego tutaj nie było - historyjka z duchami, morderstwo sprzed wielu lat (którym nie wiedzieć czemu nagle wszyscy się zainteresowali, zupełnie jakby w ich okolicy odkopano nie stare ludzkie szczątki a kości dinozaura), przepowiednie, na których opierała się część tajemnicy, a które tak naprawdę nie były do niczego potrzebne, seria nagłych wypadków, 15-latkowie zachowujący się i spędzający czas jak 8-latkowie, wątek miłosny, który końcowo z płomiennego, nastoletniego, pierwszego uczucia szybko przerodził się w ,,nie ma o czym mówić, kumplujemy się'', do tego obiecywany twist na końcu... Naprawdę, byłam zszokowana ale raczej brakiem jakiegokolwiek zaskoczenia, sensu, czy logiki w tym, jak książka się skończyła. Autorka najwyraźniej miała wiele pomysłów, którymi mogłaby obdzielić przynajmniej pięć różnych powieści, więc odniosłam wrażenie, że spisała je wszystkie, złączyła w całość, a to że nijak do siebie nie pasują czy nie tworzą razem nic sensownego i spójnego - co z tego? Miałam w planach przeczytać jej inne książki ale po tym przedziwnym doświadczeniu chyba sobie odpuszczę. Dwie gwiazdki za lekką, przystępną narrację.

Leah, jak zawsze, okres noworoczny spędza wraz z rodziną w starym wiejskim domu Roeshot House, w którym świętuje Nowym Rok wraz ze swoimi kuzynkami Ivy i Poppy oraz przyjacielem Jakobem. Każdego roku zaszywają się na strychu starego domu i wymyślają sekretne przepowiednie. Z pozoru niewinna zabawa zamienia się w realne niebezpieczeństwo.
Przyjaciele odkrywają, że dom, w którym się znajdują, ma mroczną przeszłość, a w pobliskim ogrodzie zostaje odnalezione ciało nastolatki… W domu dochodzi do niepokojących wydarzeń.... niektóre sekrety mogą zabić.
Młodzieżowy thriller z lekkim kryminalnym klimatem dobrze się czyta, zaskakujące zakończenie jest dodatkowym plusem książki. Polecam ❤❤❤❤

Przyjaciele odkrywają, że dom, w...

ciekawe postacie. bardzo wciąga, ale dość niepotrzebne opisy zbrodni. mega zwroty akcji!

Książkę szybko się czyta i jest ciekawa. Zaskakujące zakończenie.

Książkę szybko się czyta i jest ciekawa. Zaskakujące zakończenie.

Moja ulubiona książka tej autorki. Jak dla mnie bardzo niespodziewane zakończenie, a cały czas trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Historia rozpoczyna się kiedy 15- letnia Leah wraz z mamą i jej partnerem, jadą na święta do Roeshot House. Co roku w tej posiadłości Leah wraz z kuzynkami Ivy i Poppy oraz ich przyjacielem Jakobem, naturalnie z ich rodzicami, spędza świąteczny czas. Tego roku do grupy dołącza 16-letnia Tatum, która zaraz na początku bombarduje wszystkich rewelacjami. A mianowicie mówi o tym, że w ostatnim czasie w ogrodzie przy Roeshot House znaleziono zwłoki młodej dziewczyny Rose. Informacja ta wprowadza w młodym towarzystwie spore poruszenie. Dzieciaki postanowiły rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci Rose, bo niektórzy twierdzą że mogła być zamordowana. Ale żeby to zrobić muszą cofnąć się w swoich poszukiwaniach do wydarzeń sprzed prawie 70 lat.

Do jakich wniosków dojdą dzieciaki? Czy młode pokolenie znajdzie zabójcę Rose? Jakie jeszcze w tym starym domu czychają tajemnice?

Książkę czytało się dobrze przez to że jest bardzo prosto napisana. To książka skierowana przede wszystkim do młodzieży. To taki thriller, w łagodnej wersji. Akcja rozwija się i stopniowo napina, by w finale zaskoczyć swoją szybkością. A takiego zakończenia się nie spodziewałam. Nie była to zła lektura, ale kierowana dla młodszych czytelników. Jakieś 15 - 20 lat temu byłabym zachwycona, teraz uważam, że jest to po prostu całkiem niezła książka, nic więcej.

Niestety w połowie poczułam się już znudzona tą historią, w której brak było widocznych postępów. Zaczęła się ciągnąć w nieskończoność, brak podejrzanych, brak poszlak, brak czegokolwiek. Po prostu spędzanie wolnych dni przez dzieciaki, które bawiących się w detektywów.

Podsumowując to książka dla młodego czytelnika, który może poczuć dreszczyk emocji i przerażenie czytając o losach 15-latków. A my starsi często bardziej doświadczeni książkoholicy potrzebujemy już znacznie więcej emocji, niż te które serwuje nam tutaj autorka.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka nie było jakoś specjalnie trudna w odbiorze, a jednak dobrze się ją czytało. Miała dosyć "młodzieżowy" klimat i nie wymagała aż tak intensywnego myślenia, a jednak zakończenie było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.

Książka opowiada historię trójki przyjaciół - Leah, Ivy i Jakob i mrocznego sekretu, który zmieni ich życie na zawsze.

Jak co roku rodzice naszych bohaterów świętują Nowy Rok w wynajętym domku w górach. Ten raz jednak będzie inny, ponieważ pojawia się tajemnicza sprawa proroctw, które dziwnym trafem spełniają się. Leah zakochuje się w chłopaku, Jakob przeżywa wypadek, a Ivy musi się opiekować swoją młodszą siostrą, bo po śmierci ojca matka nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Do tego mroczny sekret domku, w którym mieszkają, wychodzi na jaw. Aha! Nie zapomnijmy jeszcze o denerwującej kuzynce Ivy.

Czy siostra byłej właścicielki domu popełniła samobójstwo, czy może ktoś ją zabił? Proroctwa naprawdę się spełniają, czy może ktoś im pomaga? Matka Ivy naprawdę jest w tak złym stanie, a jej młodsza siostra - Poppy naprawdę jest tak bardzo chora? Czy dojdzie do kolejnego tragicznego wypadku? Ktoś znowu zginie? Kto jest chory, a kto zdrowy?

Sue Wallman mieszkała w wielu niesamowitych miejscach, np. w szpitalu w Nowym Yorku, gdzie jej ojciec pracował jako psychiatra. Ukończyła Oksford, a następnie przeprowadziła się do Paryża, gdzie pracowała jako asystentka wydawcy amerykańskiej gazety. Jej książki biją rekordy popularności i zbierają kolejne nagrody. Pomysły na nie autorka bierze ze swojego życia i wyobraźni.

Zachęcam Was do przeczytania tej książki, bo jest to niesamowita opowieść o przyjaźni, życiu i miłości.

"Dzisiaj umrzesz ty" to lekka i nieco zabawna opowieść, skierowana według mnie głównie do nastolatków. Akcja rozkręcała się bardzo wolno, a niektóre zbyt długie opisy trochę nużyły czytelnika. Samo zakończenie jak najbardziej na plus, gdyż było duże zaskoczenie i tak naprawdę dopiero pod koniec zaczęło się coś dziać. Ciężko jednak nazwać tą książkę thrillerem, gdyż nie trzyma za bardzo w napięciu. Fajna pozycja, ale bez większego szału.

Koniec tej książki zmienia ją całą, nie spodziewałam się tego. Lecz przez większość książki czułam się prowadzona za rękę. Szybko się ją czyta. Dobra na zastój czytelniczy.

Dodaj cytat z książki Dzisiaj umrzesz ty