Dzisiaj umrzesz ty

2019-06-19
Patryk Dobrowolski
thriller literatura dla młodzieży

Kto następny?

Język bardzo infantylny. Książka raczej dla "young adults" ;)

Język bardzo infantylny. Książka raczej dla "young adults" ;)

Tym razem historia skupia się na nastolatce(Leah) , które jedzie w odwiedziny do rodziny i już nie może się doczekać spotkania ze swoją kuzynką(Ivy) i przyjacielem(Jacob) Jednak na miejscu odkrywa , że dołączyła do nich jeszcze jedna dziewczyna , a konkretnie nastolatka(Tatum) , która jest córką kobiety , która przyjaźni się z mamą Ivy. I w pewnym momencie wszyscy dowiadują się , że w pobliżu odnaleziono ciało młodej kobiety , która zginęła wiele lat temu i Tatum proponuję bohaterem by zrobili dokument o tej sprawie i Ci się zgadzają i od tej pory Tatum dostaję obsesji na punkcie tej sprawy , a w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Między innymi ginie pies rodziny Ivy , a Jacob spada ze schodów i pod koniec Leah przypadkiem odkrywa , że Tatum już wcześniej wiedziała o ciele i , gdy Ona i Ivy się z Nią konfrontują ta przyznaję , że to prawda i dlatego tu przyjechała by zrobić dokument. Jednak zaprzecza by miała coś wspólnego z psem i upadkiem Jacoba i wtedy wychodzi na jaw szokująca prawda , a konkretnie okazuję się , że to Ivy zabiła psa i sprawiła , że Jacob spadł ze schodów. A zrobiła to wszystko bo jak się okazuję z powodu swoich zaburzeń truję młodszą siostrę i zabiła psa , bo ten przypadkiem napił się trucizny i Ivy wiedziała , że jak pójdzie do weterynarza to wszystko się wyda , a Jacob został przez Nią zepchnięty , bo mógł odkryć prawdę o truciu. I na koniec Ivy jest gotowa zabić Leah i Tatum , ale dziewczyny zostają uratowane. A Ivy złapana. Bohaterowie również odkrywają kto zabił kobietę wiele lat temu. Powiem szczerze , że historia jest rewelacyjna i lepsza od poprzedniej książki autorki. A zakończenie jest ekstra. W ogóle się go nie spodziewałem i naprawdę mnie zaskoczyło. I dzięki temu zakończeniu podwyższam ocenę.

Książka bardzo przyjemna, lekko się czyta. Momentami widać "typowe" myślenie 15latki, ale jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ cała opowieść jest przedstawiona z perspektywy dziewczyny w tym wieku. Dobrze ukazana jest niechęć głównej bohaterki do Steve'a. Chętnie przeczytałabym niewyjaśniony wątek o "urojonej" chorobie Poppy. Ten temat mógł być lepiej rozwinięty, tak samo to jak Ivy trafiła do szpitala psychiatrycznego. Są też małe niejasności. Rozumiem, że Steve wrócił do domu w tak kluczowym momencie, ale kto wezwał karetkę? Jak potoczyła się sytuacja kilka minut później? To wygląda jak niedokończony rozdział, a mógłby być bardzo ciekawy.
Mimo to książka godna polecenia

Tak naprawdę trafiłam na ta książkę dużej wcześniej, dawno temu, zanim poznałam inne książki tej autorki. Rzuciła się wtedy na mnie przez swój dość chwytliwy tytuł, który przyznać trzeba, intryguje. Nie sięgnęłam wtedy po nią, bo nie lubię horrorów, a wydawało mi się, że ta książka będzie straszna. Dopiero po tym jak przeczytałam inne dzieła tej autorki i mimo opisów nie były one zbyt przerażajcie, odważyłam się sięgnąć i po tą książkę.

Tak jak w przypadku innych dzieł tej autorki, mimo opisu, który wprawia w gęsią skórkę, sama książka taka nie jest. Sam tytuł i opis książki może sugerują, że książka będzie straszna, ale nie do końca tak jest. Albo ja całe życie żyję w przekonaniu, że boję się horrorów, a tak nie jest? Szczerze mówiąc, nie jest to książka, przy której będziecie szczekać zębami ze strachu i podskakiwać, na każdy najmniejszy szmer. Ale to nie znaczy, że książka była zła czy niefajna. Miała w sobie jakiś element niepewności i niepokoju. Co jest typowe dla tej autorki, najwięcej dzieje się dopiero pod koniec i to wtedy akcja nabiera na poważnie dynamiki i nareszcie są jakieś emocje oraz dreszcze niepewności. Poza tym podczas reszty książki bohaterowie pomału okrywają różne tajemnice, które ciekawią i intrygują czytelnika. Jednak nie ma tam za dużo zwrotów akcji i dynamiki, choć niektóre fakty są dla nas zaskoczeniem i na końcu naprawdę zostałam zdziwiona rozwojem wydarzeń. Sama książka jest wciągająca i intersująca.

Lecz na końcu książki czułam pewien niedosyty, jak minęłam punkt kumulacyjny i książka dobiegła końca. Zabrakło mi jakiś głębszych wyjaśnień i podsumowań oraz jakiś wydarzeń tego co było potem. Poza tym książkę się bardzo sympatycznie i fajnie czytało. Lubię styl pisania tej autorki, jest tu jakiś fragment thrillera i inne lżejsze wydarzenia, które się dobrze czyta, co jest fajnym połączniem dla mnie, choć nie pogardziłam bym większa dawką grozy. Chyba z tych trzech thrillerów tej autorki, ten miał w sobie najwięcej z thrillera.

Taka uwaga jeszcze poza treścią, w książce było kilka błędów, które powinna wyłapać korekta, typu brak myślnika, czy nie przeniesienie tekstu do nowego akapitu, kiedy skończyła się wypowiedz bohatera. To tylko taka poboczna rzecz, na którą zwróciłam uwagę.

#31/52 #suewallman #dzisiajumrzeszty
Nie wiem kto i gdzie polecił ten tytuł, ale miałam od dłuższego czasu na liście "do przeczytania". Swoją drogą ta lista nigdy się nie kończy 🤣
"Dzisiaj umrzesz Ty" to łagodny thriller w sam raz dla młodzieży, więc raczej nie dla dorosłych smakoszy tego stylu. Zakończenie nawet nadrobiło resztę książki, aczkolwiek raczej nie sięgnę po inne książki tej autorki.

#31/52 #suewallman #dzisiajumrzeszty

To miała być kolejna przerwa świąteczna spędzona w znajomym otoczeniu. Kolejne wygłupy z przyjaciółmi i odgrzebywanie starych zabaw. Jednak na przerwa świąteczna będzie zupełnie inna dla Leah....

Dobrze napisana, wartka akcja i nieprzegadana. Zaskakujące rozwiązanie, które mnie zaskoczyło!

Końcowa refleksja - co to było? Dosłownie, co to było... Da się napisać bardzo dobrą młodzieżówkę z elementami thrilleru, horroru czy kryminału, którą chętnie przeczytają również dorośli (,,Jedno z nas kłamie'', ,,Byliśmy łgarzami''),można napisać przeciętną (,,Bliźniaczka''),słabą (,,Księga kłamstw'') lub tragiczną (,,Czeka cię śmierć''). Stąd też myślałam, że odnośnie rankingu w tej tematyce mam już za sobą wszystko. A jednak nie! Czego tutaj nie było - historyjka z duchami, morderstwo sprzed wielu lat (którym nie wiedzieć czemu nagle wszyscy się zainteresowali, zupełnie jakby w ich okolicy odkopano nie stare ludzkie szczątki a kości dinozaura),przepowiednie, na których opierała się część tajemnicy, a które tak naprawdę nie były do niczego potrzebne, seria nagłych wypadków, 15-latkowie zachowujący się i spędzający czas jak 8-latkowie, wątek miłosny, który końcowo z płomiennego, nastoletniego, pierwszego uczucia szybko przerodził się w ,,nie ma o czym mówić, kumplujemy się'', do tego obiecywany twist na końcu... Naprawdę, byłam zszokowana ale raczej brakiem jakiegokolwiek zaskoczenia, sensu, czy logiki w tym, jak książka się skończyła. Autorka najwyraźniej miała wiele pomysłów, którymi mogłaby obdzielić przynajmniej pięć różnych powieści, więc odniosłam wrażenie, że spisała je wszystkie, złączyła w całość, a to że nijak do siebie nie pasują czy nie tworzą razem nic sensownego i spójnego - co z tego? Miałam w planach przeczytać jej inne książki ale po tym przedziwnym doświadczeniu chyba sobie odpuszczę. Dwie gwiazdki za lekką, przystępną narrację.

Leah, jak zawsze, okres noworoczny spędza wraz z rodziną w starym wiejskim domu Roeshot House, w którym świętuje Nowym Rok wraz ze swoimi kuzynkami Ivy i Poppy oraz przyjacielem Jakobem. Każdego roku zaszywają się na strychu starego domu i wymyślają sekretne przepowiednie. Z pozoru niewinna zabawa zamienia się w realne niebezpieczeństwo.
Przyjaciele odkrywają, że dom, w którym się znajdują, ma mroczną przeszłość, a w pobliskim ogrodzie zostaje odnalezione ciało nastolatki… W domu dochodzi do niepokojących wydarzeń.... niektóre sekrety mogą zabić.
Młodzieżowy thriller z lekkim kryminalnym klimatem dobrze się czyta, zaskakujące zakończenie jest dodatkowym plusem książki. Polecam ❤❤❤❤

Przyjaciele odkrywają, że dom, w...

ciekawe postacie. bardzo wciąga, ale dość niepotrzebne opisy zbrodni. mega zwroty akcji!

Książkę szybko się czyta i jest ciekawa. Zaskakujące zakończenie.

Książkę szybko się czyta i jest ciekawa. Zaskakujące zakończenie.

• Przeczytane w 2020

Dodaj cytat z książki Dzisiaj umrzesz ty