Hate

Tłumaczenie: Barbara Górecka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Hate
Książniczka

Czy odważysz się być inny? Pół roku temu Rosie, starsza siostra Eve, zmarła w następstwie brutalnego pobicia. Eve nie potrafi sobie wyobrazić życia bez niej. Pół roku temu Anthony był świadkiem brutalnej napaści. Nie zrobił nic, by ją powstrzymać. Pół roku temu wydarzyła się tragedia. Teraz Eve i Anthony się spotkali i przeżywają koszmar na nowo. Inspirowana tragiczną śmiercią Sophie Lancaster...

Czy odważysz się być inny?
Inspirowana tragiczną śmiercią Sophie Lancaster historia o miłości, stracie, nienawiści i przebaczeniu oraz o tym, że należy odrzucać uprzedzenia oraz mieć wiarę we własną tożsamość.

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/hate.html

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/hate.html

Piotr | 2018-07-14
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 14 lipca 2018

"Hate" to kolejna książka, niezbyt obszerna, o której tak naprawdę można napisać zupełnie niewiele i aż niewiele. Autor zaznacza już na początku, że wszystkie wydarzenia i postacie są wytworem jego wyobraźni, ale po co o tym pisze? Obawa przed pozwami konkretnych osób? Wszak napisał, że zainspirowała go prawdziwa historia, a podobnych są tysiące. Dla mnie to zupełnie niezrozumiałe.
O czym jest "Hate". Głównie wspomnienia śmierci dziewczyny, która została pobita pół roku wcześniej, a do tego dochodzi sprawa chłopaka, który "wychodzi z szafy", czyniąc to w szkole i na dodatek publicznie. Mam wrażenie, że ten młody człowiek chce wykrzyczeć światu o swojej orientacji seksualnej, nie zważając na to, czy kogoś to interesuje. To opowieść o tolerancji, jej braku, cierpieniu i próbie poradzenia sobie ze stratą przez najbliższych. Osobiście jestem chyba zbyt duży na takie opowiastki dla nastolatków, ale docelowa grupa z pewnością będzie zachwycona tą powieścią.
Są tutaj sceny debat w...

WielkiBuk | 2018-05-20
Przeczytana: maj 2018

„Hate” to niełatwa lektura, ale napisana przystępnym językiem, która potrafi wywołać nawet w dorosłym czytelniku dyskomfort i niepokój, rosnące ze strony na stronę. Alan Gibbons pokazuje przygnębiającą rzeczywistość, codzienność wszystkich młodych, którzy mają odwagę być innym, wyróżniać się z tłumu, nie podążać za ogólnie przyjętymi trendami. Z bliska pokazuje skrajną nienawiść, która może wybuchnąć znienacka, niczym niesprowokowana, wystarczy odmienność. W „Hate” nie ma półśrodków, Gibbons niczego przed młodymi czytelnikami nie ukrywa – żywych emocji, prawdziwych wydarzeń opowiedzianych na nowo, bezlitosnych nastolatków gotowych zabijać, chociaż sami jeszcze nie przestali być dziećmi… Oraz obojętności. Najgorszej z nich wszystkich, kiedy człowiek odwróci wzrok, godząc się na przemoc.

Tej powieści nie należy się bać – „Hate” dla dojrzałych nastolatków to lektura obowiązkowa.

Matylda Saresta | 2018-06-30

Kolejna dobra historia, oparta na prawdziwej tragedii, poruszająca temat tolerancji, akceptacji i... ludzkiego bestialstwa.
Pomimo ciężkiej i dramatycznej tematyki, nie wzbudziła ta opowieść we mnie tylu emocji, ilu się po niej spodziewałam.
Napiszę tak: czytałam lepsze i bardziej wzruszające, jeśli chodzi o młodzież i dramaty.
Ale narracja jest poprawna, czyta się dobrze.

fadetoblack | 2018-08-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

„Hate” to książka, po którą każdy człowiek w dzisiejszych czasach powinien sięgnąć.

To historia Eve, której starsza siostra Rosie kilka miesięcy wcześniej została pobita na śmierć. Nastolatka musi odnaleźć się w świecie, który odtąd już nie jest taki sam jak wcześniej. W dodatku w jej szkole pojawia się nowy uczeń, który był świadkiem brutalnego pobicia. Uczeń, który nic nie zrobił, by pomóc jej siostrze…

W obliczu współczesnych wydarzeń, szerzącej się na świecie nienawiści, rasizmu i nietolerancji „Hate” wydaje się być książką obowiązkową. I moim zdaniem faktycznie taka jest. W zaledwie kilkudziesięciu stronach upchnięty zostaje świat widziany przez kilku bohaterów, którzy mniej lub bardziej związani byli z pobiciem Rosie i jej przyjaciela. Poznajemy punkt widzenia Eve, ale również jej przyjaciółki Jess i chłopaka, który tego „feralnego” wieczoru znalazł się na miejscu zdarzenia i zwyczajnie spanikował, by cokolwiek zrobić. Dzięki nim możemy również poznać innych bohaterów i...

Catherine | 2018-09-15
Przeczytana: 07 września 2018

Powyższy opis fabuły jest oczywiście mojego autorstwa. Tego z okładki nie będę przytaczała, ale jeśli przeczytacie to, co Wydawnictwo Zielona Sowa serwuje nam z tyłu - w sumie znacie już całą treść Hate. Nic nowego raczej się nie dowiecie. Ja sama przestałam czytać w całości takie opisy, czasem luknę na kilka pierwszych zdań, ale zazwyczaj sugeruję się przy wyborze okładką (nie bijcie) i opiniami innych recenzentów. I dziękuje sobie teraz za to, bo gdybym przeczytała opis Hate - z czytania nie miałabym żadnej przyjemności, a tak było... znośnie.

Owszem, doceniam trudną tematykę Hate, którą jest szeroko pojęta odmienność. Tragiczna napaść na niewinnych ludzi z powodu ich wyglądu, brak szacunku dla odmiennych upodobań seksualnych. Okej, to ważne sprawy, ale przedstawione w zbyt czysto dydaktyczny sposób, z góry Alan Gibbons mówi nam, co jest złe, a co dobre. Raczej nie zagłębia się w psychikę bohaterów, a jedynie przedstawia nam chłodny ciąg myślowy poszczególnych z nich, do tego...

SkazanaNa Książki | 2018-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Książkę uważam za wartą przeczytania. Jest trudna, smutna, przygnębiająca, ale nie trzeba się jej bać. Należy przeczytać, aby zrozumieć kwestię inności. Historia, autentyczna, tragiczna. Polecam

Czytaczyk | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Nieraz zdarzyło mi się stanąć w obliczu nieciekawej sytuacji. Nie znoszę, gdy innym dzieje się krzywda i zawsze muszę się wtrącić, żeby kogoś obronić. Nawet za cenę własnego bezpieczeństwa. Przyznaję nie zawsze jest łatwo się sprzeciwić, szczególnie gdy strach paraliżuje, a w głowie rodzą się myśli, że przecież ja też mogę ucierpieć. Jednak taki stan rzeczy nie powinien sprawiać, że stajemy się całkowicie bierni, obojętni i nie widzimy rozgrywającego się na naszych oczach dramatu.

Alan Gibbons zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, postanowił napisać książkę. Ale to jaką książkę. „Hate” dosłownie miażdży czytelnika, przytłacza tym wszechobecnym smutkiem i przygnębieniem, wyzierającym z niej bólem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak trudne jest życie osób, które mają dość siły i odwagi, żeby się wyzwolić i z dumą prezentować swoją inność. Takich ludzi powinno się doceniać i gratulować im, a nie szykanować i krzywdzić. Autor w bezprecedensowy sposób przedstawia ten trudny...

Aga | 2018-06-24
Na półkach: 2018, Recenzje, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Uprzedzenia, nienawiść wobec najmniejszego przejawu inności to problem, z którym mierzymy się od bardzo dawna. Gdy usłyszałam o Hate, o tematyce tej książki oraz o tym, że była inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, nie wahałam się ani chwili – wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę. Książkę o stracie, nienawiści, bólu, próbie przebaczenia, miłości i właśnie o odmienności. Co znalazłam w środku?

Cała recenzja: https://naszksiazkowir.blogspot.com/2018/06/alan-gibbons-hate.html

bibliotekarka | 2018-05-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 maja 2018

Świat staje się coraz bardziej mroczny, przepełniony agresją, nienawiścią. Brakuje miejsca dla inności. Brakuje miejsca dla tolerancji. Jest tylko hate. Dominuje strach.

Jeden moment, w którym zabrakło empatii, tolerancji, pomocy. Jeden moment tak brutalny, na zawsze naznaczył bohaterów.

W tym momencie Eva straciła siostrę Rose, która została brutalnie pobita za to, że wyróżniała się, odznaczała się innym ubiorem. Życie rodzinne Evy zostało roztrzaskane na drobne kawałki. Eva bezpowrotnie się zmieniła, utraciła radość życia.

W tym momencie Anthony zatracił samego siebie. Był świadkiem całego zajścia. Nie zareagował. Nie zrobił nic, by powstrzymać brutalny atak. Anthony musi żyć ze świadomością nieudzielenia pomocy, jest to ciężar, który każdego dnia go przygniata. Anthony ucieka od tego. Wraz z matką przeprowadzają się - nowe miasto, nowa szkoła, nowy start.

W szkole Eve poznaje nowego kolegę - jest nim Anthony. Koszmar powraca. Eva wie kim jest Anthony. Wie, czego był...

Heather | 2018-06-06

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami zawsze mocniej wpływa na odbiorców. Czy zatem śmierć niewinnej, nastoletniej osoby to dobry przykład dla młodego pokolenia? Alan Gibbons w swojej powieści "Hate" uchwycił przekaz, który dotarł także do mnie - dojrzałego czytelnika, który w młodzieżowej literaturze odnalazł więcej prawdy niż w niejednej "dorosłej" książce.

"Hate" to głos rozsądku, historia skierowana w stronę upamiętnienia bestialsko zamordowanej w 2007 roku Sophie Lancaster, nastolatce która odważyła się wyróżniać. Brutalny atak na dziewczynę i jej chłopaka, którzy wracając z imprezy przebrani na wzór gotyckiej subkultury, wstrząsnął całą Wielką Brytanią. Świadkowie opisywali zdarzenie w sposób niezwykle przerażający i przekonujący, że są wśród nas na świecie ludzie, którzy nie wahają się odebrać innymi życie za to, że tamci odważyli się być sobą. Właśnie na tej podstawie opiera się powieść Alana Gibbons'a, nawiązująca do fikcyjnej treści opartej na prawdziwych...