Nieśmiała

Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska
Wydawnictwo: Feeria Young
Timide
Maja

Niemota. Święta Dziewica. Lodówa... Eleonore zna doskonale te wszystkie wyzwiska. Stara się puszczać je mimo uszu... a raczej stara się nie okazywać, że robią na niej wrażenie. Bo tak naprawdę wolałaby po prostu zniknąć. Może wtedy nie musiałaby słuchać tych wszystkich obelg, które spadają na nią pomimo... a może właśnie dlatego, że stara się być przezroczysta. Nie zawsze tak było. Nieśmiałość Elie to nie przyczyna, ale skutek traumatycznych przejść sprzed kilku lat. Ostatnie, na co dziewczyna ma ochotę, to słuchać głupich uwag pod swoim adresem. Bo wszystkie trafiają ją prosto w serce.

Podczas gdy Eleonore ćwiczy stawanie się niewidzialną dla otoczenia, podstępem w jej łaski usiłuje wkraść się Jason, nowy uczeń jej szkoły. Chłopak pokazuje przy tym wszystkie swoje twarze - od tandetnego flirciarza, przez mistrza ironii, aż po oblicze, które robi na Elie największe wrażenie. Okazuje się, że pod maską zawadiaki i podrywacza Jason skrywa też niezwykłą umiejętność bycia... przyjacielem. A właśnie za tym Elie najbardziej tęskni: za przyjacielem, który odszedł, zostawiając ją samą sobie w najgorszym możliwym momencie, gdy pewnego popołudnia jej życie roztrzaskało się w drobny mak. Ale czy nowa, szalona znajomość na pewno wróży coś dobrego? Gdy Eleonore nie potrafi już zapanować nad mętlikiem w głowie, przeszłość ponownie daje o sobie znać, a sprawy zaczynają toczyć się w niespodziewany sposób.

Oto historia przejmująca, smutna, ale niepozbawiona szczęśliwego zakończenia, która da ci nadzieję, jeśli ją straciłaś, i pozwoli uwierzyć w to, że wszystko może mieć swój happy end. Poruszający debiut nastoletniej belgijskiej autorki.

źródło opisu: strona Wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Nieśmiała przyciągnęła mnie do siebie okładką, opisem i poruszonym w powieści tematem. Czułam, że to książka dla mnie, bo wiem, co to znaczy pragnąc być niewidzialną. Chyba większość z nas miała w swoim życiu taki czas i ciężko pracowała, by udowodnić sobie swoją wartość. Czy faktycznie Sarah Morant stworzyła historię, która mi się spodobała?

Myślę, że na samym początku tej recenzji wypada powiedzieć, że nie skończyłam tej ślicznej książki ze zdjęcia... Nadal jestem bardzo oczarowana oładką, jednakże reszta to dla mnie temat tabu. Nie sądziłam, że powieść ta aż tak bardzo mi się nie spodoba, bo właśnie wręcz przeciwnie - wydawało mi się, że historia Eleonore będzie dla mnie wręcz idealna! No ale cóż... Tak więc w tej opinii będę opierać się na połowie przeczytanej przeze mnie książki.

Główna bohaterka Eleonore to bardzo nieśmiała i skryta osoba. Obecnie mieszka sama ze swoim ojcem i młodszym braciszkiem i śmiało można powiedzieć, że to ona zastępuje im wszystkim zmarłą mamę. Kiedyś dziewczyna była jednak bardzo otwarta na nowe znajomości i świetnie radziła sobie w większym gronie rówieśników. Gdy jednak dwójka jej najlepszych przyjaciół ją zostawiła (oraz jej mama odeszła), Eleonore bardzo się załamała. Choć sama nie ma tak na prawdę problemu ze swoją nieśmiałością, to jest niestety bardzo szykanowana z tego powodu w...

CzaplinskaCzyta | 2018-10-10
Przeczytana: 09 października 2018

"Nieśmiała" to książka, która mnie zachęciła opisem, ale i również poruszonym problemem. Otóż ja całe życie byłam nieśmiała, aczkolwiek dopiero w dorosłym życiu bardziej zaczęło mi to dokuczać. Nie chodzi tylko o kontakty towarzyskie (z tym akurat nie mam dużych problemów), ale o fakt, że tak jak główna bohaterka ciągle zastanawiam się co ktoś o mnie pomyśli. To bardzo męczący problem.. Patrzę na ludzi, mają prawo jazdy, podróżują samotnie, korzystają z życia w każdej sferze, a ja? Kiedyś myślałam, że ze wstydu nie przystąpię do matury, a co dopiero mówić o studiach! Jeśli chodzi o to pierwsze, to zacisnęłam zęby i poszłam, pisemne poszły mi super, ale ustne już nie, bo oczywiście zjadła mnie trema. Jeśli chodzi o studia.. wyjechałam do Anglii od razu po liceum, więc nie było mi jakoś po drodze, ale wiem, że pewnie przez swoją nieśmiałość bym z nich zrezygnowała.
Zastanawiam się, dlaczego tak jest, że jedni ludzie są pewni siebie i nie boją się innych, a są inni bardziej skryci i...

Chociaż przez większość czasu zgrywam pewną siebie i swoich słów kobietę, którą czasami dość trudno przegadać podczas dyskusji, to jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że pod tą fasadą skrywa się ktoś zupełnie inny. Ktoś, kto pomimo swojej słynnej gadatliwości, niestety obawia się powiedzenia czegoś tak głupiego, że głowa mała! Ktoś, kto nawet w towarzystwie znanych i lubianych osób boi się być w centrum uwagi i potrafi czuć się nieswojo, i niejednokrotnie ma ochotę uciec przed ich spojrzeniami. Dlatego też nie byłam w stanie przejść obojętnie obok „Nieśmiałej”. Podskórnie czułam, iż ta książka jest stworzona z myślą o mnie. Tylko jak potoczyła się ta moja nowa „znajomość”?

„ZOSTAW MNIE W SPOKOJU!” – POMYŚLAŁA, A JEJ USTA NADAL POZOSTAWAŁY NIERUCHOME, NIESKORE WYPUŚCIĆ TYCH SŁÓW NA ZEWNĄTRZ.

Teoretycznie zdawałam sobie sprawę z tego, co może mnie czekać podczas lektury „Nieśmiałej”. Ba, czułam się tak, jakbym umiała kontrolować całą tę historię, gdzie nikt i nic nie będzie...

Recenzentka Doskonala | 2018-10-22

Przyznam szczerze, że na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż jest to książka jedynie dla młodzieży, bo przecież co takiego może zostać ukazane w takiego rodzaju książeczce? A no, jak się okazuje nawet całkiem sporo. Mnie od razu kupił sam tytuł książki, ponieważ miałam nadzieję, iż właśnie o tym będzie książka, o nieśmiałej osobie. I nie pomyliłam się, było to prawdą. Po drugie sam opis książki przypadł mi do gustu. Poza tym chciałam zobaczyć, jak główna bohaterka będzie mierzyć się z tym problemem, bardziej od strony psychologicznej, ale i nie tylko.
Może też trochę temat tej książki przypadł mi do gustu, ponieważ ja też taka jestem. Zazwyczaj przy nowo poznanych osobach, czuję lęk i strach, boję się nowych kontaktów z ludźmi. Sama nie wiem czemu tak jest, po prostu z tego powodu, czuję, że ten temat jest dla mnie znacznie bliższy.
Po pierwsze, ta książka na pewno będzie wyjątkowa dla osób, które stykają się z podobnymi problemami. I wcale tutaj nie mówię o młodzieży, w żadnym...

camilleshade | 2018-10-25
Przeczytana: 10 października 2018

Debiut nastoletniej autorki? Poruszająca powieść z przekazem? Tak, zdecydowanie tak! Muszę przyznać, że Sarah Morant napisała naprawdę dobrą powieść młodzieżową, która skłania nas do wielu refleksji. Autorka zdecydowała się poruszyć pewien temat, z którym jeszcze nie spotkałam się czytając historie dla młodzieży, zatem wielki plus za pomysł na fabułę, bo problem nieśmiałości ukazany w powieści, jak widać okazał się zupełnie czymś nowym.

Styl autorki lekki i przyjemny, myślę że każdemu przypadnie do gustu, ale jeżeli chodzi o dialogi to mam do nich pewne zastrzeżenie - czasami sprawiały wrażenie lekko przesłodzonych i dziecinnych.

Wartka fabuła, przepełniona tajemnicami, które stopniowo wraz z akcją, wychodziły na jaw. Dzięki temu, że te wszystkie sekrety krążyły w tle teraźniejszych wydarzeń, czytelnik cały czas ma wrażenie niepewności, napięcia i z pewnością nie może się doczekać momentu, kiedy wszystko wyjdzie na jaw.
"Nieśmiała" to wielowątkowa powieść, przy której...

Książki_takie_jak_my | 2018-10-22
Przeczytana: 05 maja 2018

Bardzo chciałam sięgnąć po tę książkę, zwłaszcza, że jest to debiut młodej osoby, nastolatki. W dodatku pochodzącej z kraju, z którego chyba nie czytałam jeszcze żadnej pozycji. Intrygowała mnie myśl, że mogę sięgnąć po coś nieznanego, świeżego. Mogę zaznać powiewy świeżości, głosu młodego pokolenia, który dotyczy tak poważnej i wbrew pozorom trudnej tematyki.

Jak mówi sam tytuł, poznamy tutaj bohaterkę nieśmiałą, którą jest Eleanore. W szkole jest wyśmiewana, obrażana i jak możecie się domyślić, nie czuje się z tym dobrze. Stara się trzymać w cieniu, pozostać niezauważona, jednak jej ogniste włosy i różnobarwne tęczówki oczu zupełnie jej tego nie ułatwiają. Jest dziewczyną zjawiskową, obok której nie da się przejść obojętnie.

Warto zaznaczyć, że rudowłosa nie ma już przyjaciół. Dwie bliskie jej osoby zostawiły ją samą, przestała być im potrzebna, znudziła się, czy po prostu nie chcieli dłużej zadawać się z "niemotą"?

Jednak wszystko może się zmienić, gdy do akcji...

Magia_ksiazek | 2018-10-06
Przeczytana: 05 października 2018

Wydawać by się mogło, że "Nieśmiała" jest jedną z tych książek, których fabuła znana jest każdemu z nas. Chociaż na pierwszy rzut oka miała takie wrażenie, to po przeczytaniu tej historii stwierdziłam, że jest to coś całkiem innego, niepowielającego schematów.

Jak to w każdej książce bywa, i ta miała swoje wady. Trójkąt miłosny jest chyba każdemu z was znany i niestety już nielubiany. W tej książce pojawia się takowy motyw, ale widać, że autorka szybko zaniechała ten pomysł i nie był on do końca taki jak w innych historiach.

"Nieśmiała" zawiera bardzo ważne przesłanie - jeśli nie potrafimy uporać się z przeszłością, nie damy sobie rady z teraźniejszością. Jest to chyba rzecz, z której każdy z nas zdaje sobie sprawę, jednak nie każdy potrafi się do niej zastosować.

Angelika Musiał | 2018-10-02

Ja już od pierwszych stron nawiązałam nic zrozumienia z autorką, z całego serca kibicowałam głównej bohaterce, aż do zakończenia powieści. Ostatnie kartki przyniosły mi mnóstwo niespodzianek, bo powieść w żaden sposób nie jest przewidywalna. Czytelnik ma okazję do uśmiechu, ale także do otarcia policzka z płynących łez. Ja niejednokrotnie przeżywałam tutaj totalną huśtawkę nastrojów, lecz o to chyba autorce chodziło. Do mojego serducha trafiła i to naprawdę bardzo mocno. Nie sądziłam nawet, że obecnie jakaś młodzieżówka tak przypadnie mi do gustu.

Ksiazzzkoholliczka | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lubiane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Bardzo dobra powieść. Ciekawi bohaterowie.
Muszę przyznać, że do tej książki podchodziłam bardzo sceptycznie. Sądziłam, że to zwykła młodzieżówka, ale się pomyliłam. Bardzo podoba mi się konstrukcja powieści. Jest w tej historii coś takiego, że ma się ochotę przewracać kolejne kartki, aby poznać losy bohaterów, choć nie jest to niesamowity thriller. Ponadto wydaje mi się, że wiele nastolatek może zauważyć podobieństwo do głównej bohaterki.
Bardzo polecam osobom w każdym wielu, nie tylko nastolatkom !!