Wiem, że to ty

Okładka książki Wiem, że to ty Sue Wallman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wiem, że to ty
Sue Wallman Wydawnictwo: Books4YA literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
I Know You Did It
Books4YA
2021-07-14
2021-07-14
Ewa Kleszcz

Okładka książki Susza Jarrod Shusterman, Neal Shusterman
Susza Jarrod Shusterman, ...
Okładka książki Dom cienia K.F. Breene, Shannon Mayer
Dom cienia K.F. Breene, Shanno...

Wyróżniona opinia i

Wiem, że to ty

przeczytanych książek 762 napisanych opinii 299

Młodzieżowe kryminały... Nie wiem, czy w tym wypadku to dobrze określenie, ale ostatnio doszłam do wniosku, że takie książki mają specjalne miejsce w moim sercu, chociaż z reguły nie są to książki idealne, a spora ich część jest raczej średnia i mocno nierealna. Ale jednocześnie stanowią świetną rozrywką, bo nie stawiam wobec nich praktycznie żadnych wymagań - no może żeby tylko nie fantazjowały za bardzo, bo to jednak nastolatki są.

Było dobrze. Nie zostanie w mojej pamięci raczej na długo i nie zrobiła na mnie niewiadomo jakiego szału, ale było stabilnie, autorka nie odleciała za bardzo, chociaż kilka rozwiązań było takich mocno średnich i jestem pewna, że parokrotnie wywróciłam oczami. Poza tym zawsze śmieszy mnie, jak cała szkoła jest przeciwko jakiejś postaci, bo jednak w rzeczywistości łobuzy to kilka osób, ale cóż, książka rządki się swoimi prawami ;).

Historia skupia się na Ruby , która właśnie zaczyna uczęszczać do nowej szkoły. Jednak już pierwszego dnia na swojej szafce widzi napis – „Wiem , że to Ty” Po przeczytaniu tych słów Ruby jest przerażona, bo boi się , że ktoś odkrył , że jako dziecko doprowadziła do śmierci innej dziewczynki(Hannah) którą popchnęła na placu zabaw , gdy Hannah Jej dokuczała i wpychała się do kolejki. I dlatego Ruby zmieniła szkołę , bo w poprzedniej wszyscy się o tym dowiedzieli i zmieniali Jej życie w piekło. I bardzo szybko uczniowie dowiadują się o przeszłości Ruby , a sama Ruby odkrywa , że do szkoły uczęszcza siostra Hannah(Mara) I spotyka się z Nią , ale ta nie ma do Niej żalu. I w następnych rozdziałach ktoś morduję chłopaka , który od początku dokuczał Ruby i to właśnie Ruby staję się główną podejrzaną. A po jakimś czasie ginie kolejna osoba , a konkretnie dziewczyna zabitego i znów Ruby staję się podejrzaną , a Mara proponuję Jej by same odkryły prawdę i dziewczyna się zgadza i zaczyna badać sprawę. I pod koniec odkrywa , że morderczynią jest jedna z Jej koleżanek(Georgia) , a zabiła , bo Ci Ją upokorzyli i zmuszali do różnych rzeczy i w trakcie konfrontacji obie zostają ranne i bohaterce wydaję się , że Georgia zmarła i wtedy zjawia się Mara i okazuję się , że tak naprawdę nienawidzi Ruby i chcę Jej śmierci winiąc Ją za śmierć siostry i zmuszała do pomocy Georgię i , gdy wydaję się , że Ruby umrze ta ostatkiem sił dzwoni do siostry , a następnie budzi się w szpitalu w otoczeniu mamy i siostry i dowiaduję się od nich , że prawda wyszła na jaw , bo Georgia przeżyła i opowiedziała o wszystkim policji. I wychodzi również na jaw , że to babcia Mary i Hannah odpowiadała za to jak traktowano Ruby w poprzedniej szkolę. I po ozdrowieniu Ruby wraca do szkoły i ma przyjaciół oraz chłopaka. I na koniec dociera do Niej , że jest gotowa by sobie wybaczyć śmierć Hannah. I tak się kończy książka. Historia jest naprawdę super i według mnie jest to najlepsza książka autorki. Choć trzeba przyznać , że jest przewidywalna , bo od początku można się domyślić , że Ci zabici uczniowie o których mowa w opisie to będą Ci co znęcali się nad Ruby. Tak samo Georgia jako morderczyni jest łatwa do odgadnięcia. Choć trochę mnie rozczarował wątek Mary. Na serio liczyłem , że będzie normalna. A okazało się , że jest tak samo walnięta jak babcia , która jak się okazuję ponosi winę za śmierć Hannah , bo była z nimi na placu zabaw i w ogóle nie pilnowała wnuczki i miała gdzieś co robi , ale nie widziała swojej winy tylko obwiniała Ruby , która miała wtedy tylko 4 latka. To już rodzice Hannah byli normalni , bo mimo , że cierpieli nie winili Ruby i wiedzieli , że był to wypadek. I trochę żałuję , że na koniec nie ma żadnej informacji co do losów tych złych. Nie wiadomo co z Georgią. Nie wiadomo co z Marą. Nie wiadomo nawet co z Jej babcią. Jednak książka i tak jest świetna

Zmiana szkoły bywa zabójcza.

„Przyspieszam kroku i odrywam kartkę od drzwiczek. Widnieją na niej cztery wyrazy napisane drukowanymi literami za pomocą czarnego flamastra.
WIEM, ŻE TO TY”.

Ruby jako czterolatka przyczyniła się do śmierci Hannah. Przerażona wizją, że ktoś odkrył jej mroczną tajemnicę sprzed lat, zaczyna prowadzić własne śledztwo, w którym pomoc oferuje jej Mara - siostra bliźniaczka Hannah.

Z początku książka była nudna, ale z każdą kolejną stroną, akcja stopniowo się rozwijała, aż do samego końca.
Polecam wszystkim fanom thrillerów YA!

„Dostrzegłam powiązania, których wcześniej nie zauważyłam, błędy, które popełniłam, ale też dobre rzeczy, jakie się wydarzyły, i zrozumiałam, że nadszedł czas, abym wybaczyła sobie to, co się stało...”

Zmiana szkoły bywa zabójcza.

WIEM, ŻE TO TY”.

Uwaga! Książka niesamowicie wciąga i nie można się oderwać! :D

Uwielbiam styl w jakim pisze autorka, budowanie akcji i postaci jest wprost niesamowite. Co do samej książki to nie da się nią znudzić, a do tego nie można jej odłożyć. Akcja dzieje się niesamowicie szybko co ułatwia czytanie, gdyż odkładając lekturę czuje się niedosyt.

Lektura pokazuję też do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka. Gdyby babcia Hannah wybaczyła Ruby to co wydarzyło się przed laty, nie doszło by do późniejszych wydarzeń, w końcu był to tylko nieszczęśliwy wypadek. Nienawiść siana przez babcię, sprawiła, że jej wnuczka zapragnęła zemsty.

Uwaga! Książka niesamowicie wciąga i nie można się oderwać! :D

Lektura pokazuję też do czego może...

Ponownie miło spędziłam czas z lekkim thrillerem Sue Wallan. Dobrze mi się czyta jej książki, lubię to budowanie charakterów i napięcia, gdzie punkt kulminacyjny występuje na samo zakończenie. Znowu ta "zła" osoba jest tą, której nie podejrzewałam, a cała intryga jest dużo głębsza niż wydawało się na początku...

Jak na thriller młodzieżowy jest to całkiem niezła książka. Przeznaczona jest dla nastolatków, więc dla mnie jako osoby dorosłej była jednak nieco zbyt przerysowana. Zakończenie nie podobało mi się wcale. Choć domyślałam się, kto za tym wszystkim stoi, opowiadanie całego misternego planu głównej bohaterce wypadło naprawdę słabo. Nie oceniam jednak tej książki na aż tak złą, ponieważ jest przeznaczona dla młodszych czytelników (młodszych niż ja...) i uważam, że dla nich może być to bardziej wciągająca lektura.

Świetny kryminał, niespodziewany, z dużą liczbą zwrotów akcji. Nie zanudza, ponieważ szybko się czyta i gdyby nie to że zaczęłam ją czytać o północy, to na pewno przeczytałabym ją jednym tchem. Polecam, szybciutki kryminał młodzieżowy. Jednak nie ma tu dużo morderstw- zaledwie 2, więc nie nastawiajcie się na bardzo dużo;)
akcja (z morderstwami i prawdziwym śledztwem) rozpoczyna się gdzieś od drugiej połowy książki, natomiast w pierwszej znajduje się opis życia Ruby Marshall, jej przeszłości, itp.
Ogólnie polecam, bawiłam się świetnie.
mocne 8,5/10 😉

akcja (z morderstwami i prawdziwym śledztwem)...

Pierwszego dnia w nowej szkole Ruby znajduje na swojej szafce kartkę z napisem WIEM, ŻE TO TY.
Jest przerażona myślą, że ktoś odkrył jej mroczną tajemnicę - dowiedział się, że jako czterolatka przyczyniła się do śmierci przyjaciółki Hanny podczas wspólnej zabawy na placu zabaw.
Tymczasem giną kolejni uczniowie z nowego liceum Ruby. Dziewczyna szybko zdaje sobie sprawę, że tajemniczy morderca chce zrzucić na nią winę za te zbrodnie. A może to ona ma być następną ofiarą?

Super! Strasznie mnie wciągnęła ta historia

Super! Strasznie mnie wciągnęła ta historia

Na początku trochę nudna, akcja rozwija się wolno, ale koniec mnie nie zwiódł :)

• Młodzieżówki
  • Kryminał