Zobacz, jak oni kłamią

Tłumaczenie: Patryk Dobrowolski
Wydawnictwo: Zielona Sowa
See How They Lie
kajsa

Nie wszystko jest tym, czym się wydaje… I pamiętaj, stąd nie ma ucieczki. Mae jest przekonana, że mieszka w klinice psychiatrycznej tylko dlatego, że jest to klinika jej ojca, słynnego psychiatry. Tam życie płynie jednostajnie, bezpiecznie, według ściśle ustalonego harmonogramu. Każdy ruch mieszkających tam młodych osób jest obserwowany i kontrolowany. Nagle Mae odkrywa, że ona też jest...

Nie wszystko jest tym, czym się wydaje… I pamiętaj, stąd nie ma ucieczki.

Mae jest przekonana, że mieszka w klinice psychiatrycznej tylko dlatego, że jest to klinika jej ojca, słynnego psychiatry. Tam życie płynie jednostajnie, bezpiecznie, według ściśle ustalonego harmonogramu. Każdy ruch mieszkających tam młodych osób jest obserwowany i kontrolowany. Nagle Mae odkrywa, że ona też jest obserwowana, a rodzice ją okłamują. Dziewczyna zaczyna wątpić i podważać wszystko, w co do tej pory wierzyła. Zaczyna zadawać pytania, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo są one niebezpieczne dla jej życia…

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który obudzi w tobie najbardziej skrywane lęki. Niezwykła mieszanka zwrotów akcji, grozy, niepewności i kłamstw. To jedna z tych książek, które czyta się jednym tchem!

źródło opisu: https://www.empik.com/zobacz-jak-oni-klamia-wallma...(?)

źródło okładki: Materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
Helluo_librorum książek: 1306

Nie masz drogi ucieczki…

Szesnastoletnia Mae mieszka w miejscu, którego niejeden z nas mógłby jej pozazdrościć. Nowoczesny kompleks szpitala psychiatrycznego z bogatym zapleczem sportowym, wyposażony w spa, pokój gier i bibliotekę stoi przed nią otworem. Mae nie musi sprzątać ani gotować, a za aktywne uczestnictwo w zaplanowanych dla niej zajęciach otrzymuje żetony, które może wydawać na wirtualnych zakupach. Brzmi jak idealne życie? Zapewne tak, dopóki nastolatka nie opowie nam nieco więcej o zasadach panujących w ośrodku i dziwnych sytuacjach, jakie mają tam miejsce. Szybko bowiem okazuje się, że odcięte od świata Hummingbird Creek nie jest tym, czym się wydaje.

Autorka zdecydowała się na zastosowanie narracji pierwszoosobowej. Historię poznajemy zatem z punktu widzenia głównej bohaterki powieści. To jej towarzyszymy w codziennych zajęciach, ona także opowiada o życiu w klinice i regułach, jakie tam panują. Opowiada zresztą trochę zbyt długo – o ile początkowo z ciekawością czyta się o kolejnych zasadach ośrodka i organizacji życia na jego terenie, po jakimś czasie te opisy mogą nużyć i z niecierpliwością wyczekuje się jakiegoś przełomu. Powolne rozwijanie akcji dało jednak autorce czas na dokładne przedstawienie bohaterów, także drugoplanowych. Dzięki temu mamy szansę ich dobrze poznać i polubić (albo nie), a różnorodność ich charakterów jest dodatkowym atutem. Postacie stworzone przez Sue Wallman są jednak dość jednowymiarowe. Można je podzielić na dwie grupy: cichych buntowników i tych, którzy bezrefleksyjnie wierzą w panujący system. Wśród nich wyróżnia się główna bohaterka rozdarta między tym, co wpajano jej od dziecka, a tym, co podpowiada jej rozum.

Skupienie się na ekspozycji spowodowało, że niewiele miejsca pozostało na rozpisanie zakończenia. W efekcie jest ono bardzo dynamiczne. Akcja powieści z powolnej przeprawy przez kilkaset pierwszych stron zamienia się w jazdę bez trzymanki na ostatnich kilkudziesięciu. Chciałoby się przeczytać nieco więcej o tym, jak zakończyły się przygody bohaterów, szczególnie że lekki styl autorki sprawia, iż powieść czyta się dość szybko.

Książka Sue Wallman jest nieco podobna do trylogii Suzanne Collins czy Veroniki Roth. Z pewnością znajdzie uznanie fanów ich dzieł. Jest połączeniem thrillera i opowieści o poszukiwaniu własnego „ja”, okraszonym ciekawymi bohaterami i choć pod pewnymi względami mogłaby być napisana nieco lepiej, niewątpliwie jest warta przeczytania.

Andronika Sawicka

Kasia b | 2018-11-01

Luksusowa klinika psychiatryczna dla młodzieży. Pełna najnowocześniejszych technologii, unowocześnień i udogodnień dla pacjentów. Kładąca nacisk na zdrowy tryb życia, ultrazdrową, ekologiczno-organiczną dietę i sport. A pod lukrowaną fasadą tej utopii... Hodowla nadludzi? Obóz tresury dla młodzieży? Elitarne więzienie? A może coś jeszcze gorszego. W końcu wariatom nikt nie uwierzy.

Joanna | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

No cóż, szału nie było, porywających momentów również nie doświadczyłam ale fabuła była spójna i poprowadzona etapowo aż do rozwiązania zagadki. Nie da się ukryć, że nie był to thriller najwyższych lotów, ale sam pomysł był ciekawy.
Odnoszę wrażenie, że książki Sue Wallman pisane są dla nastolatków, ale można je "wcisnąć" pomiędzy mocnymi pozycjami.

Lenka | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 listopada 2018

Rozczarowanie. Miałam wielkie nadzieje po przeczytaniu latem pierwszej powieści Wallman - "Kłamstwo minionego lata" - sądziłam, że natrafiłam na moją nową ulubioną autorkę dreszczowców. "Zobacz, jak oni kłamią" choć jest książką dobrą i ciekawą (ba, przez połowę powieści nie domyśliłam się co przyjmują bohaterowie), to wydaje się zbyt mało realistyczna i prawdopodobna życiowo, momentami wręcz ocierała się o dystopię, taką jak "Deklaracja" Gemmy Malley lub fantastykę naukową. Sięgając po ten tytuł liczyłam na realną opowieść, która wywoła we mnie przerażenie, właśnie poprzez złudzenie, że ta historia zdarzyła się naprawdę.

Ciąg dalszy: morderczynimarzen.blogspot.com/2018/11/zobacz-jak-oni-kamia-sue-wallman.html

Maja | 2018-11-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka opowiada o 16-letniej Mae, która mieszka w szpitalu psychiatrycznym. Panują tam rygorystyczne reguły, do których Mae z czasem przestaje się stosować. Czytając książkę "Zobacz, jak oni kłamią" czułam się jak główna bohaterka, jakbym była w pomieszczeniu bez klamek, bez drogi ucieczki. Thriller jest łatwy do czytania. Bardzo polecam przeczytać!

Łukasz | 2018-10-02

Do kupienia zachęciła mnie świetna okładka.... A treść... cóż... tylko potwierdziła, że czasami warto kupić książkę "po okładce" :)

Anna BK | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Bardzo kiepska książka, z rozwleczoną a jednocześnie bardzo przewidywalną akcją. Język ubogi, tłumaczenie kiepskie, fabuła bardzo naiwna. Szkoda czasu i atłasu.

AZorka | 2018-10-07

Bardzo dobra i i napisana w świetnym stylu książka.
Mae to nastolatka, która mieszka...w zakładzie zamkniętym dla młodocianych z problemami psychicznymi. Jest jednym z kilkorga dzieci personelu szpitala. Jako córka szefa, oraz głownego lekarza z początku bezkrytycznie patrzy na swoje otoczenie oraz dziwaczne zasady panujące w ośrodku. Stopniowo jednak na jaw wychodzą ukryte zamiary prowadzących instytucję.
Świetna powieść nie tylko dla młodzieży. Styl pisarki lekki i przejrzysty, bohaterowie nakreśleni wyraźnie. Akcja rozkręca się powoli i powoli buduje się napięcie. Jedyne zastrzeżenie mam do końcówki - ostateczne rozwiązanie mieści się na kilku stronach i dostajemy troszkę obuchem po głowie.

Viola | 2018-10-23

Kiedy przeczytałam opis książki miałam nadzieję na mrożącą w żyłach opowieść o uwięzieniu w szpitalu psychiatrycznym... I trochę się zawiodłam... Nie ma tu się czego bać... Owszem akcja ciągnie się, są tajemnice ale próżno szukać napięcia... Książkę czyta się łatwo i dość szybko jednak do całości zakończenie zbyt krótkie i oczywiste... Jednakże dopiero po przeczytaniu książki doczytałam, że jest to thiller dla młodzieży... I rzeczywiście taki lajtowy jest. Pomaga odkryć trochę psychikę nastolatków i docenić życie w "otwartym świecie". Polecam jako przerywnik między cięższymi kryminałami 😉

Davia | 2018-12-05
Na półkach: 2018, Moje, Przeczytane