Zobacz, jak oni kłamią

Okładka książki Zobacz, jak oni kłamią Sue Wallman Patronat LC
Okładka książki Zobacz, jak oni kłamią
Sue Wallman Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
See How They Lie
Zielona Sowa
2018-10-03
2018-10-03
Patryk Dobrowolski
kłamstwo literatura dla młodzieży manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy relacje rodzinne rodzice strach szpital psychiatryczny thriller trauma

Oficjalne recenzje i

Nie masz drogi ucieczki…

Link do recenzji

1678 98 32

Pomysł ciekawy, jednak samo czytanie szło mi dość opornie. Dopiero w okolicach 150-200 strony akcja zrobiła się żwawsza i dokończyłam książkę za jednym razem.
"Zobacz, jak oni kłamią" pokazuje, że nawet miejsce wydające się idyllą może mieć z nią niewiele wspólnego, a nawet być jej przeciwieństwem.
Lekturę mimo wszystko polecam!

Lekturę mimo wszystko polecam!

bardzo wciąga! super opisy! mega zwroty akcji! wczuwam się w główną bohaterkę! POLECAM!

Książka tego typu bardzo trafia w mój gust . Tak było i teraz i polecam :)

Książka tego typu bardzo trafia w mój gust . Tak było i teraz i polecam :)

Cudowna książka. Dobrze mi się ją czytało, bardzo mnie wciągnęła. Ma świetną fabułę, ale zakończenie mogłoby być lepsze.

Książka dość ciekawa, ale mało akcji i niezbyt spektakularne zakończenie. Spodziewałam się wielkiego "wow", ale było spokojnie. Czytało się przyjemnie.

Dobra książka. Początek lekko mnie irytował ale to tylko przez częste powtarzanie niektórych rzeczy np. Że dzieci pracownicy nie mogą być z pacjentami. Sama historia jest ciekawa ale miałam nadzieje na inne zakończenie i inne wytłumaczenie. Ale nie patrząc na to fajna książka.

Nie wiedziałabym o istnieniu tej książki, gdyby nie moja polonistka, która wiedząc, że dostanę wyróżnienie w konkursie literackim, specjalnie ja dla mnie wybrała. Książka od tamtego momentu przeleżała dwa lata na półce, zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć.

Po przeczytaniu jej stwierdzam, że nie żałuję. Czytało się ją bardzo przyjemnie, miała krótkie rozdziały, dzięki czemu moje "jeszcze jeden rozdział" miało pole do popisu. Sama fabuła według mnie była interesująca, spodobał mi się pomysł stworzenia ośrodka, w którym coś jest nie do końca tak, jak trzeba. Lubię czytać o zagadkach, odkrywać powoli, co jest nie tak.

Szczerze polubiłam bohaterów i po cichu liczyłam na wątek romantyczny, jednak są sprawy ważne i ważniejsze. Głównym minusem tej książki, według mnie, jest to, że końcowa scena, scena kulminacyjna, jest zbyt prosta, zbyt łatwa i zdecydowanie za szybka. Po skończeniu książki powiedziałam do siebie "chcę drugi tom", tylko że jeśli dobrze wiedziałam, drugi tom nie istnieje, a historia po prostu się kończy.

Dla mnie jest to bardzo przyjemna książka, która szczerze umiliła mi czas. Polubiłam zarówno główną bohaterkę, Mae, jak i osoby, którymi się otaczała i kibicowałam jej po cichu. Wiele razy się zdziwiłam, zasmuciłam, ale też zaśmiałam. Szczerze mogę ją polecić, jako książkę do poczytania dla przyjemności, aby poznać coś nowego.

Pochłonęłam ją w zaledwie 1 dzień co przez ostatnie lata rzadko mi się już zdarza.
Jest pisana lekkim językiem i szybko wdrażamy się w świat wokół Mae. Jest tam niezliczoną ilośc opisów miejsca co zazwyczaj mnie irytuje tutaj nie specjalnie. Autorce świetnie udało się zobrazować uczucie bycia kontrolowanym na każdym kroku, doświadczenia ograniczonej perspektywy, manipulacji czy hipokryzji.
Postacią która najbardziej mnie irytowała była matka głównej bohaterki jej postawa i naiwność.
Rozwiązanie zagadki było przewidywalne (co mnie zdziwiło to to, że nie poszło to w bardziej nadprzyrodzony kierunek). Sam finał książki bardzo przypomina mi zakończenie w "Instytucie" S.Kinga dość bajkowe jak na ton powieści , ale jednocześnie dające poczucie sprawiedliwości w pewnym stopniu.
"Zobacz jak oni kłamią" pod wieloma względami przypomina mi inne książki jak "Eva Teva i więcej Tev" aut. Kathryn Evans, "Geneza" aut. Jessica Khouryi czy wspomniany "Instytut" S.Kinga oraz filmy "Uciszone" z 2015 roku i "Lek na śmierć" z 2016.

„Zobacz, jak oni kłamią” Sue Wallman

Mae główna bohaterka jest przekonana, że mieszka w klinice psychiatrycznej tylko dlatego, że jest to klinika jej ojca, słynnego psychiatry. Tam każdy dzień wyglada praktycznie tak samo, bezpieczne życie według ściśle ustalonych harmonogramów. Każdy ruch przebywających w klinice osób jest obserwowany i skrupulatnie kontrolowany. Kiedy Mae odkrywa, że i ona jest obserwowana, a rodzice cały czas ją okłamują, zaczyna wątpić i podważać wszystko, w co do tej pory wierzyła. Zaczyna dążyć do prawdy, zadając coraz bardziej niewygodne pytania.
Jakie niebezpieczeństwo na siebie sprowadzi?
Co i kto zacznie zagrażać życiu dziewczyny?

Książka trzyma w napięciu i szybko się ją czyta. Jest to dość przyjemna i lekka młodzieżówka i choć sama fabuła wydaje się nierealna, a przez większą jej część autorka opisuje ośrodek, jest to niewielki minus nie wpływający na odczucia czytelnika. Zakończenie można łatwo przewidzieć, ale uważam, ze połączenie lekkiego kryminału z thrillerem wypadło tutaj dość dobrze. Jest to zdecydowanie interesująca historia, mimo iż jej akcja rozkręca się powoli, a sama fabuła wzbudza większe zainteresowanie i buduje napięcie dopiero od połowy. Napewno mamy tutaj ciekawy zwrot akcji, kawałek grozy, niepewności i mnóstwo kłamstw. Mimo swoich małych minusów książka jest warta polecenia.

„Zobacz, jak oni kłamią” Sue Wallman

Książka pokazuje dużo opisów ośrodka. Mnie niezbyt się spodobała z początku ale zakończenie było już lepsze

Sue Wallman Zobacz, jak oni kłamią Zobacz więcej
Sue Wallman Zobacz, jak oni kłamią Zobacz więcej