Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Crank (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria
Crank
L_Settembrini

Życie było dobre, zanim poznałam bestię Później, życie było świetne Ostatecznie tylko przez moment… Spróbuj sobie wyobrazić ten moment, kiedy patrzysz na osobę, której życie toczy się perfekcyjnym torem. Masz przeczucie, że jest zbyt cukierkowo i coś musi się wydarzyć. Nagle wszystko, co ta osoba posiadała, pęka z trzaskiem i rozsypuje się na milion kawałeczków. Na jej własne żądanie. A...

Życie było dobre,

było świetne

Ostatecznie
tylko przez moment…
Na jej własne żądanie.
A ty jesteś świadkiem tej tragedii.
Kristina Snow spotyka na swojej drodze bestię, która zamienia jej życie w piekło. Bestię nazywaną nałogiem. Dziewczyna posunie się do radykalnych rozwiązań, aby choć na chwilę zapomnieć o brutalnej rzeczywistości, niszcząc przy tym niejedno istnienie. Rozpoczyna się tragiczna, wymagająca nadludzkich poświęceń walka o własne życie…
Crank jest opowieścią o wewnętrznej walce, ludzkiej postawie wobec przegranej i lękach, które nas prześladują.
Dzięki poetyckiej formie tej historii jeszcze bardziej poczujesz wszystkie emocje bohaterki… Przygotuj się na ostrą jazdę w świecie maksymalnie wyostrzonych zmysłów!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: empik.com

Natalia-Lena | 2013-08-14
Przeczytana: grudzień 2012

Kristina jest zwykłą szesnastolatką. Mieszka z matką, ojczymem i rodzeństwem. Jest dobrą uczennicą i nigdy nie sprawiała większych problemów wychowawczych. Złakniona relacji z biologicznym ojcem, odwiedza go w czasie wakacji. Niestety, wizyta, która miała naprawić ich stosunki i wypełnić pustkę w życiu Kristiny, zamieniła się w maraton z Potworem, długoletnim przyjacielem ojca.

Kim jest Potwór?
Ma wiele imion: crank, ice, meth…
Metamfetamina.

Związek z Potworem zaczyna nowy rozdział w życiu Kristiny – pełen bólu i zniszczenia, zakamuflowanych pod chwilami latania pośród kolorów, zalewu emocji i seksu.
Słodkie chwile oderwania od rzeczywistości to nie tylko zasługa Potwora, ale i Bree – przewodniczki w burzliwym świecie i jednocześnie… Alter-ego Kristiny.
Śmiała i wyzwolona Bree reprezentuje wszystko to, czego obawia się Kristina. Sięga po narkotyki, flirtuje z chłopakami i nie krępuje się niczym.

Kristina/ Bree powoli traci kontrolę nad swoim życiem w ślepym pędzie po kolejną...

opowiemci | 2018-10-20
Przeczytana: 17 października 2018

Siedemnastoletnia Kristina Georgia Snow poznaje bestię. Nałóg, który początkowo daje poczucie wolności i spełnienia przeradza się w uzależnienie doprowadzając nastolatkę do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Bohaterka, zmuszona przez sąd do odwiedzin niewidzianego długo ojca, poznaje Adama. Chłopak od samego początku robi na dziewczynie duże wrażenie i pod jego wpływem decyduje się wziąć tytułowy narkotyk. Uwalnia się przez to nowa osobowość dziewczyny, którą nazwała Bree. Jej alter ego gotowe jest do eksperymentowania, pogrążając się coraz mocniej w wyniszczającym jej życie nałogu.

To właśnie sposób wydania tej powieści tak mocno wyróżnia ją spośród literatury młodzieżowej dostępnej na rynku. Crank został napisany w formie zbioru wierszy, które prowadzą nas przez życie Kristiny. Zarówno forma tej opowieści, jak i jej wydanie graficzne jest niezwykle oryginalnym pomysłem.

Bardzo doceniam wykorzystanie właśnie tej formy przez autorkę. Sama jestem miłośniczką poezji. Crank nie jest...

Magia_ksiazek | 2018-10-27
Przeczytana: 26 października 2018

Crank to książka o uzależnieniu od narkotyków. Można by od razu powiedzieć, że jest to książka jedna z wielu o tej samej tematyce co inne. Crank jednak wyróżnia się i to bardzo od pozostałych historii z tym motywem. Po pierwsze pisana jest prozą, więc nie wpadamy w ten sam, monotonny sposób pisania. Po drugie opisuje wszystkie zdarzenia jakie przytrafiają się Kristinie- głównej bohaterce. Książka skupia się na tym, jakie są skutki i konsekwencje brania narkotyków, jak reaguje na nie człowiek. Autorka w dość ostry sposób pokazuje to wszystko.
Najbardziej w tej historii uderzyło mnie to, że wszystkie wydarzenia nie są wyssane z palca, a niektóre z nich (albo nawet większość) przytrafiły się córce autorki, o czym wspomina w notce na końcu książki.

Spursmaniak | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

„Crank” to historia dziewczyny, która w pewnym momencie swojego życia zbłądziła i zboczyła na tory, po których przemieszcza się z zawrotną prędkością pociąg o nazwie crank. Kristina, bohaterka książki, to zwykła szesnastolatka. Dziewczyna mieszka wraz z ojczymem, mamą, bratem i toczy najzwyklejsze życie.
W czasie wakacji odwiedza swojego ojca. Szybko okazuje się, że w żadnym stopniu nie jest on przykładnym ojcem, a będąc pod jego opieką Kristina mo ze robić co tylko chce, bez żadnej kontroli. Wkrótce poznaje Adama, pod którego wpływem Kristina zażywa narkotyk i tak oto po raz pierwszy spotyka się z Bestią – Bestią nazywaną nałogiem. Powoli obserwujemy jak zaczyna się staczać w dół, a narkotyk przejmuje nad nią kontrolę.
😈
Na początku warto zaznaczyć że nie jest to typowa książka. Została ona napisana wierszem, jednak nie jest to poezja i drugiego „Pana Tadeusza” się nie spodziewajmy. Zarówno forma tej opowieści, jak i jej wydanie graficzne jest niezwykle oryginalnym pomysłem. Słowa...

Dagmara | 2018-10-28

boskie.
Przynajmniej
przez
chwilę.”

Potwory czają się w każdym zakamarku, przybierają różne postaci i manipulują naszym umysłem. Ale wszystkie je łączy jedno: wysysają z ludzi ostatnie pokłady życia i człowieczeństwa. Sprawiają, że stajemy się bezkształtnymi istotami w całości oddanymi bestii. W tym czasie ona stopniowo zagnieżdża się w naszym umyśle, coraz bardziej oddalając szansę na powrót do zdrowych zmysłów. Zerwanie więzi z takowym demonem bywa skomplikowane i wymagające dużych pokładów silnej woli, a czasami wręcz niemożliwe.
Kristina Georgia Snow to młoda dziewczyna, której pierwsze spotkanie z bestią było czymś niezwykłym i ekscytującym, jednak z czasem przerodziło się w uzależnienie, ciągnąc za sobą tragiczne wydarzenia.
W dzisiejszych czasach spotykamy się z wieloma książkami o zbieżnej tematyce, dlatego mogłoby się wydawać, że ta pozycja już niczym nie może nas zaskoczyć. Otóż, nie. “Crank” jest...

1991monika | 2018-10-16

Kristina Snow jest zwyczajną szesnastolatką. Ma przyjaciół, dobrze się uczy, jest postrzegana za grzeczną i ułożoną. Mieszka z mamą, rodzeństwem oraz ojczymem, a z biologicznym ojcem od lat nie miała kontaktu. Nadarza się okazja i dziewczyna wyrusza w wakacje w podróż, aby po latach rozłąki, spędzić z nim trochę czasu. Niestety, przebieg tej wizyty jest zupełnie inny niż się tego spodziewała, a także wpływa diametralnie na życie jej oraz jej najbliższych.

Twórczość Ellen Hopkins była mi do tej pory obca. Ta książka przyciągnęła jednak moją uwagę tematem, który porusza, czyli życie z Bestią. Zaintrygowała mnie także poetycka forma tej książki, a także to, że część wydarzeń jest prawdziwych. Autorka zdecydowała się poruszyć tę problematykę, ponieważ dotknęła ona również jej rodzinę i temat nie jest jej obcy.

Kristina podczas pobytu u ojca przechodzi metamorfozę. Dziewczyna przybyła tu pełna oczekiwań i nadziei, które w zderzeniu z rzeczywistością okazały się bolesnym...

CzaplinskaCzyta | 2018-10-28

Mówią, że wszystko jest dla ludzi, ale ja się z tym nie zgadzam. Oczywiście, że nie wszystko. Niektórych rzeczy wystarczy spróbować raz, aby zniszczyć sobie życie. Tak, mowa tu o narkotykach, którym jestem bardzo przeciwna. Gdybym miała dziecko, to właśnie tego obawiałabym się najbardziej. Próbowanie alkoholu czy papierosów wydaję się być naprawdę niewinne, bo to nie uzależnia tak bardzo jak narkotyki, których wystarczy spróbować raz, żebyśmy przepadli całkowicie. Wtedy nie liczy się już nic, co wcześniej miało znaczenie. Całe życie dostosowujemy pod to, by zdobyć kolejną działkę. Zaczyna się okradanie rodziców czy znajomych, oszukiwanie, sprzedawanie cennych przedmiotów, tracimy wszystko, tylko po to, by znów być na haju. Aż w końcu nie zostaje w nas nic z nas, nie ma już tych osób, którymi byliśmy przed sięgnięciem po narkotyk, to wszystko jest przeszłością, a nam nie pozostaje już nic innego. Tracimy nie tylko rodzinę, przyjaciół, ale również i godność, bo kiedy skończą się...

In_Heaven | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

"Crank" naprawdę trzyma człowieka w garści i przedstawię Wam trzy punkty, które za tym przemawiają.
1. "Crank" Cię nie wciągnie. To ty wciągniesz "Crank".
Ellen Hopkins przedstawia rewelacyjną, szczerą do bólu historię uzależnienia głównej bohaterki Kristiny ('Bree') od, jak się można już po tytule książki domyślić, metamfetaminy. Opowieść o wzniesieniach i upadkach, które w końcu prowadzą do mety.
2. Niespotykana forma.
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z książką tego typu. Autorka ukazuje historię Kristiny: niby to powieść, ale tak naprawdę forma białych wierszy, dopuszczających wolną interpretację. Niesamowicie trafnie oddane emocje, dzięki czemu czytelnik jest w toku myśli i uczuć Bree.
3. Bezwzględność Bestii.
Ellen Hopkins przedstawiła realia uzależnienia. Diametralne zmiany w osobie, która jest od zawsze obok nas; wzloty i upadki, euforia i stany depresyjne; śmiech i łzy; gówniane decyzje i trudne wybory. Przykład Kristiny jest dla nas przestrogą. Po przeczytaniu...

Angelika Musiał | 2018-10-24

Książka Crank totalnie mnie powaliła. Na samym początku troszkę obawiałam się samej formy dzieła, ale później, kiedy już na maksa wczułam się w całą historię, poznawanie kolejnych stron stało się czystą przyjemnością. Mamy tutaj jakby zbiór wierszy, więc zdaję sobie sprawę, że nie każdy w tym momencie może czuć się przekonany. Uwierzcie, niniejsze utwory nie sprawiają żadnych problemów, jeśli chodzi o ich odbiór. Oczywiście każdy z nas odbierał je będzie w inny sposób, niemniej sens raczej pozostanie niezmienny. Crank pokazuje nam między innymi, co uzależnienie robi z człowiekiem... To trudny temat, często wałkowany w książkach dla młodzieży, jednak w tym przypadku autorka pokusiła się o troszkę inne podejście do sprawy. Czy łatwiejsze? Niekoniecznie... Może tylko lepiej zrozumiałe.

Ewa Nowicka | 2018-10-28

(...)

Ellen Hopkins udało się opowiedzieć o bezwzględności nałogu, o jego bezstronności, oplatających mackach, odstraszając czytelników od chociażby próbowania raz czy drugi. Nikt nie jest na tyle samoświadomy, aby móc z czystym sercem powiedzieć “to będzie tylko test, jeden jedyny raz, nigdy więcej”. Lepiej nie ryzykować próby sił z bestią.