Blask

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Pierwsza od pięciu lat powieść mistrza prozy! Eustachy Rylski wraca książką napisaną w jego najlepszym rozpoznawalnym stylu, a zarazem dość jak na tego pisarza nietypową. Główny bohater, Gaponia, jest zausznikiem dyktatora rządzącego upadłym państwem. Zdemoralizowany na tyle, by nie przeciwstawiać się nowym porządkom i wszechogarniającemu chaosowi, pamięta jednak zalety minionych czasów....

Pierwsza od pięciu lat powieść mistrza prozy!

Główny bohater, Gaponia, jest zausznikiem dyktatora rządzącego upadłym państwem. Zdemoralizowany na tyle, by nie przeciwstawiać się nowym porządkom i wszechogarniającemu chaosowi, pamięta jednak zalety minionych czasów. Groteskowy introwertyk, choć cyniczny, nie jest idealnym funkcjonariuszem reżimu opierającego się na legionach krótkoszyich "patriotów" - ma wątpliwości, myśli samodzielnie, zadaje pytania. W końcu odsunięty od wpływów udaje się na wewnętrzną emigrację i osiada nad Bugiem, gdzie angażuje się w namiętny, choć w istocie zimno wykalkulowany związek z młodą prostytutką.

Tymczasem kraj staje się "przestrzenią gwałtu, przemocy, brutalności". Rozpada się w przenośni i dosłownie - „do brudnych czynów i myśli dołączył brud materii”. Zaraza, która dopada ludność, może być rozumiana dosłownie, ale też każe myśleć o Dżumie Alberta Camus. Rzeczywistość traci kontury, znikają zasady - jest wina i jest kara, ale te dwie rzeczy w świecie opisanym przez Rylskiego rzadko mają ze sobą związek.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,203/blask.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,203/blask.html

Jonasz | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Po tej książce nie można się prześlizgnąć. W zdania, w frazy w słowa, trzeba się wczytywać. Nikiedy dwókrotnie. Nikiedy należy sie wrócić akapit lub dwa. Dla tych, którym się udaja przebrnąć, przez tą ornamentalną polszczyznę, nagroda jest wielka.

Paralele do wpółczesnej sytuacji społecznej i politycznej pewnego znacznego kraju Europy środkowo-wschodnie, aż nazbyt wyraźne. Dla jednych lektura więc staje sie zarzewiem rechotu, dla innych refleksji, dla innych zapewne oburzenia, innych zadowolenia. Dla mnie osobiście jedna z najlepszych polskich powieści ostatnich lat.

Leehoo | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Ogromne rozczarowanie. Najsłabsza powieść Rylskiego. Ni to polityczny pamflet, ni to antyutopia. Nieznośna maniera języka i żenująca fabuła. Wszystko mozolne, bez finezji, polotu, dowcipu i żaru. Z pretensjami do profetyzmu i topornym moralizatorstwem. Jakby napisane na zamówienie i za karę. I to zdumiewające odkrycie, że ludzie władzy są zdemoralizowani, a lud chamski, dziki i okrutny... Orwell to to nie jest. Tyle lat czekania, a dostaliśmy klasycznego zakalca.

Justyna Wydra | 2019-01-02

A gdyby tak powiedzieć ludowi, że jest wspaniały, że winni są inni, i że złość, którą lud czuje, może, a nawet powinien na tych innych wyładować? Ku chwale ojczyzny, rzecz jasna. Zapanowałby chaos. Rozpasanie. Przemoc. Dyktatura kafarokształtnej odmiany samców alfa, spuszczonych ze smyczy przez samców... No nie, nie beta. Omega!
BLASK Rylskiego to myślowy eksperyment dziejący się w Polsce naszych czasów, albo bliskiej przyszłości. Rylski, rękami niejakiego Dona i jego przydupasowego kumpla Gaponi sięga po władzę i dla zgrywy (albo zemsty) wycofuje się w cień, by z tylnego siedzenia obserwować jak "powstały z kolan" naród sieje destrukcję w przyrodzie, strukturze społecznej, edukacji oraz wszędzie indziej, dokąd sięgają jego prymitywne, niczym nie ograniczone łapska. Ba, naród ten wybiera się nawet na wojnę, po to by bronić swoich (czyli najbardziej europejskich z europejskich) wartości. Przed kim naród oraz inni przedstawiciele Międzymorza wartości bronić będą? Przed samą Europą -...

Wojciech Gołębiewski | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

RYLSKI NIE JEST DLA WSZYSTKICH
To nie jest jakieś dzielenie, jakaś pyszałkowatość, jakieś wywyższanie się. To jest wniosek z faktów, że żadna z jego 12 pozycji na LC nie osiągnęła nawet 7 gwiazdek (najwyżej oceniona 6,89, aktualnie omawiana 6,54), i że ma zaledwie 36 fanów i 1141 czytelników.
Jestem jednym z tych 36 fanów, a dałem jego utworom 10, 4x8 oraz 7. Teraz, po pięciu latach milczenia, mam przyjemność ponownie rozkoszować się jego językiem i stylem.
Nim pociągnę ten temat wyjaśnijmy temat i tytuł. Walka o V RP, po zmierzchu autorytarnej IV. I na kluczowe pytanie - dlaczego naród dał się omamić? - odpowiada bohater utworu, najbardziej zaufany człowiek odchodzącego władcy (s.434 e-book):
„..– Przeżyliśmy przygodę życia, my, zdawało się, trwale odłączeni od przygód – mówił Gaponia, stukając kulawym stolikiem o posadzkę. – Odłączeni od męskich przyjaźni, romansów, sportów,...

Jeżynka | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

To była niezwykle trudna lektura. Zbawiennym okazał się fakt że "Blask" zdecydowałam się wysłuchać w formie audiobooka. Interpretacja Krzysztofa Gosztyły, jak zwykle ukazująca pełnię kunsztu aktorskiego tego lektora, kazała mi skupić uwagę na treści i dotrwać do końca tej historii.

Najnowsza powieść Eustachego Rylskiego to wizja Polski w niedalekiej przyszłości choć pewnie czytelnicy odnajdą w tej opowieści wiele zjawisk i problemów z którymi nasz kraj mierzy się już od jakiegoś czasu. Można byłoby nawet pokusić się na początku książki o przypis że "wszelkie podobieństwo do prawdziwych postaci i zdarzeń nie jest przypadkowe"
Polska to chyląca się ku upadkowi dyktatura gdzie rządzą partykularne interesy a narzędziami sprawowania kontroli nad obywatelami jest gwałt i przemoc. Nie ma zasad, nie ma praw jest za to chaos, brutalność i dziesiątkująca mieszkańców zaraza.

Główny bohater Fabian Grabowski, zwany Gaponią to postać niezwykle dwuznaczna. Prawa ręka dyktatora który odsunięty...

jatymyoni | 2018-09-19
Przeczytana: wrzesień 2018

„Umarł król, niech żyje król”
Gdy umiera dyktator zapanowuje chaos i walka o władzę.
Autor zaprezentował nam alegoryczną political-fiction. Znika Don, dyktator fikcyjnego państwa polskiego i zapanowuje chaos nie tylko w polityce. W chaos popada przyroda, a ludzie umierają na dziwną zarazę. Uczestniczymy w tych wydarzeniach z tylnych rzędów. Głównym bohaterem jest Fabian Grabowski zwany Gaponią, który był cieniem dyktatora i jego powiernikiem. Dziwna jest to postać, samotnik, cynik, egocentryk. Przez ostatnie lata przebywał wraz z dyktatorem z dala od stolicy i tam zostaje po jego zniknięciu. Był przez lata cieniem i wykonawcą jego woli, świecił blaskiem odbitym ,a jego wartość jako człowieka była określona przez wartość dyktatora. Kim się staje po jego zniknięciu? Czy włączy się w walkę o władzę? Czy to nie on zostanie największym przegranym?
Bardzo ciekawe studium władzy i walki o nią, Jak zwykle u tego autora wspaniały język i wnikliwa charakterystyka postaci.
Polecam

wiesia | 2018-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 25 lipca 2018

Eustachy Rylski to dla mnie zawsze możliwość obcowania ze wspaniałą polszczyzną, długie rozbudowane zdania pozwalają nieśpiesznie zagłębiać się w dość mroczne treści, a nawet i nieco przerażające tym razem.

Niestety bohaterowie "Blasku" zdają się wyglądać z ekranów telewizorów, ich wypowiedzi słyszane są w radiu, czytam je w prasie. Niby to u Rylskiego nie nasz kraj, a jednak nasz; Don kogoś nam przypomina, inni politycy także, przedstawione realia to może zaledwie preludium tego, co może się zdarzyć.

Moją sympatię budzi Fabian Grabowski, Gaponia, mizantrop, trochę cynik, wielbiciel czytanych bez ustanku "Zapisków myśliwego" Turgieniewa. Piękne są opisy jego pobytu w pensjonacie Wrzos nad Bugiem, kontemplowanie przyrody, spacery z psem, rozmowy przy kominku.

Proza Rylskiego nieodmiennie mnie zachwyca, choć tym razem wdarł się też niepokój.
Kto widzi mrok, kto blask?

Mavia2033 | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Jak ja lubię te długie, wielokrotnie złożone zdania, które dźwięczą, niczym kryształ. Precyzyjne, logiczne, bez jednego zbędnego słowa! Tę powieść Eustachego Rylskiego czyta się trochę ze zjeżonym włosem, ale zarazem fantastycznie.
Tak, to political fiction, ale tak wspaniale i sprytnie osadzona w naszej rzeczywistości – polskiej, europejskiej i światowej po trochu. Stąd to jeżenie włosa i gęsia skórka. Postaci wzięte wprost z nas, z tego, co widzimy dookoła. Oto Don, wódz, któremu nie chce się rządzić, ale chce mieć władzę. Dlatego usuwa się na rubieże, w zakola dzikiej przyrody. Oto Gaponia – cień cienia, świecący światłem odbitym. Oto ministrowie niczym niezarządzający i którym to akurat nie przeszkadza. A jeszcze ci prezydenci, premierzy, sędziowie… W każdej postaci znajdziemy fragmenty osób, które znamy i które decydują o naszym życiu, o tym, co jemy, czytamy, oglądamy. I są to, niestety, te najgorsze fragmenty. Liczy się tylko władza. Wszystko jedno, nad czym, nad kim....

kasiarzyna | 2018-07-03

książka przerażajaca, swietna, choć nie bez wad, jak zwykle u rylskiego zdania absolutnie piękne i gorzka madrosc o czlowieku

Eustachy Rylski, autor pięciu powieści, trzech zbiorów opowiadań, pięciu dramatów i zbioru esejów, a przy okazji laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2005) i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy powrócił ze swoją najnowszą powieścią „Blask”.

Głównym bohaterem książki jest Fabian Gaponia – poplecznik i najbliższy współpracownik Dona, niefrasobliwego dyktatora drapieżnego i upadającego państwa. Gdy Don znika, naród popada w chaos i tonie w morzu demoralizacji. Krajem zaczynają wstrząsać fale pogróżek oraz drastycznych represji, których ofiarą padają jednostki stojące w opozycji do chorej rzeczywistości. Przemoc, gwałt i likwidacja wrogów zacierają granice między tym co właściwe, a tym co moralnie niedopuszczalne. Pękają racjonalne tamy, ze słowników znikają takie słowa jak sprawiedliwość, rozsądek i uniewinnienie. Zwierzęce instynkty biorą górę nad człowieczeństwem. W tej ponurej rzeczywistości, Gaponia, pierwszorzędny cynik i groteskowy introwertyk, zaczyna wewnętrzną...