Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

"Noblista z Nowolipek" to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.
Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: „Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Noblista-z-Nowolipek/8262

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Noblista-z-Nowolipek/8262

Oficjalna recenzja
KenGoKang książek: 830

Józef Rotblat, noblista nieznany

Ilu z nas, drodzy czytelnicy, słyszało o Józefie Rotblacie? Jak wyjaśnić fakt, że ten orędownik pokoju, laureat Nagrody Nobla, jest tak słabo kojarzony w naszym kraju? Jeśli chcecie poznać ową fascynującą postać, z czystym sumieniem polecam wam biografię nieznanego noblisty z Polski autorstwa Marka Górlikowskiego.

Już w podtytule książki znajduje się oksymoron. Czy można prowadzić wojnę o pokój? Sądzę, że osoba, której bliscy doświadczyli traumy Holocaustu, która sama była świadkiem niszczycielskiej siły atomu, może stać się wiarygodnym wojownikiem, toczącym bój ze zbrojącymi się w śmiercionośną broń mocarstwami. Biografia Rotblata uświadomiła mi bowiem w pełni atmosferę zagrożenia, w jakiej żyli ludzie w czasach wyścigu zbrojeń.

Biografia Marka Górlikowskiego to przede wszystkim dzieło rzetelne. Autor śledzi dzieciństwo i młodość Józefa Rotblata, zapoznaje nas z okolicznościami, w jakich młody fizyk dotarł na Wyspy Brytyjskie tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wyjątkowo dużo miejsca poświęca wojennym losom rodziny noblisty i walce o przetrwanie jego krewnych. Okazuje się to niezwykle istotnym motywem, który mógł wpłynąć na późniejszą postawę Józefa Rotblata. Marek Górlikowski wspomina bowiem nie tylko o prześladowaniach, jakich Żydzi doświadczyli ze strony nazistów. Nie unika też mówienia o niechlubnych zachowaniach Polaków, przyglądających się obojętnie mordowaniu swoich niedawnych sąsiadów.

Sylwetka noblisty, który nie wyrzekł się polskiego obywatelstwa na rzecz...

Sylwetka noblisty, który nie wyrzekł się polskiego obywatelstwa na rzecz wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, który jako jeden z pierwszych zrezygnował z udziału w projekcie budowy bomby atomowej, nie jest jednak pomnikiem bez skazy. Marek Górlikowski bardzo uważnie przygląda się różnym źródłom dotyczącym tego naukowca. Z zebranych na temat Rotblata wspomnień wynika, iż był on jednostką wyjątkowo niepokorną, nieznoszącą sprzeciwu. Nic dziwnego, że nikomu nieznany elektryk z Warszawy zaszedł tak daleko.

Muszę przyznać, że czuję jedynie niedosyt związany ze zbyt pobieżnym przedstawieniem roli Józefa Rotblata w ruchu Pugwash. Cieszę się, że autor naświetlił budzące wątpliwości aspekty działalności tej organizacji (takie jak przymykanie oka na łamanie praw człowieka w Polsce podczas konferencji warszawskiej w 1982 roku), jednak zabrakło mi nieco pozytywów. Jestem przekonana, że wzbogaciłyby one nasze postrzeganie tej jakże charyzmatycznej postaci.

Osobom, które miały wcześniej styczność z biografią innego naukowca, biorącego udział w pracach nad skonstruowaniem bomby atomowej, Roberta Feynmana, pragnę uzmysłowić, że nie jest to dzieło równie zabawne. To poważna książka, poruszająca trudne i niewygodne tematy. Potrafi jednak mocno wciągnąć czytelnika pragnącego poznać arcyciekawą sylwetkę nieznanego noblisty.

Jak pisał o Józefie Rotblacie Bertrand Russel: „Niewielu mogłoby z nim współzawodniczyć w odwadze, integralności i całkowitym samozaparciu, z jakim poświęcił własną karierę (pozostając jednak nadal znakomitością), by oddać się walce z zagrożeniem jądrowym, jak również innymi pokrewnymi postaciami zła. Jeśli kiedykolwiek to zło zostanie wykorzenione i uporządkujemy sprawy międzynarodowe, doprawdy jego nazwisko winno się znaleźć jako jedno z pierwszych na liście bohaterów”.

Ewa Szymczak

Maciek | 2019-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2019

Przypisy w takiej pozycji jak Noblista to, jeśli nie obowiązek, to przynajmniej rzecz chwalebna. Inną sprawą jest, że za umieszczanie ich na końcu książki zamiast pod tekstem, powinna być jakaś kara - może praca przy przekopie Mierzei Wiślanej, albo czytanie fanfików o Harrym Potterze, nie wiem, w każdym razie coś bolesnego. Sankcja powinna być uzależniona od ilości odwołań, i tu byłoby mi szkoda pana Górlikowskiego, bo książkę podzielił na 5 części, do każdej tworząc średnio 120 przypisów.

Książka Marka Górlikowskiego nie jest typową biografią, nie jest też reportażem - stoi w rozkroku pomiędzy tymi gatunkami i to nie do końca przypadło mi do gustu. Sam autor próbuje trzymać zdecydowanie za dużo srok za ogon, poruszyć za dużo tematów chyba niepotrzebnie pompując książkę mało istotnymi dla historii fizyka faktami.

Pomijając jednak moje marudzenie, uważam Noblistę z Nowolipek za dobrą książkę, z której można się czegoś dowiedzieć o zimnowojennym światku naukowców, projekcie...

Rtoip Kyzcwark | 2019-05-13
Przeczytana: 24 września 2018

Jest to jedna z tych książek, której autor opisując szczegółowo losy jednego człowieka rysuje obraz jego czasów. Mamy więc opowieść o naukowcu i człowieku walczącym o pokój a w tle historie codziennego życia społeczności Żydowskiej przed drugą wojną światową, zarys historii fizyki z tamtych czasów oraz niezwykle przejmujący opis życia w warszawskim getcie oraz holocaustu. Autor opisuje szczegóły do których, jak się domyślam, nie dotarł z łatwością. Wielka praca i znakomity reportaż.

Pawello | 2018-11-01

Dawno nie czytałem równie wciągającej opowieści. Dotyczy ona nie tylko postaci Rotblata ale i kulisów programów atomowych. Książka powinna dostać 9 gwiazdek ale obniżyłem ocenę ponieważ w połowie autor wszedł w dziwne historyczne dywagacje i pogubił się w odmętach "polskiego antysemityzmu." Nie zgadzam się z postawionymi w książce tezami - fragmentami dotyczącymi tego zjawiska i uważam ich przedstawienie za wybitnie, wręcz skrajnie stronnicze oraz szkodliwe. Co ciekawe, wcześniej tło historyczne i opinie są wyważone i uczciwe, zgodne ze stanem wiedzy, jaki posiadam.

Gusiołki | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Przeczytałam jednym tchem,doskonały reportaż,wielowątkowy,zrozumiały,gorąco polecam.

Anna K | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Marek Górlikowski wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej” czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka ponownie podejmuje się niezwykle wyczerpującego zadania. Tym razem stara się przywrócić pamięć o Józefie Rotblacie, o którym historia zapomniała już zupełnie. Mimo wielu dokonań w zakresie fizyki jądrowej oraz udziału w budowie bomby atomowej ten niezwykły Polak został całkowicie wyparty z kart historii. Górlikowski nie tylko zastanawia się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, ale również dokonuje dekonstrukcji tej niezwykle ciekawej postaci. Na podstawie dokumentów FBI, polskiej bezpieki i archiwów w Londynie i Cambridge tworzy niezwykle wciągającą opowieść o człowieku, który mimo wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla został zepchnięty w historyczny niebyt. Kim zatem był Józef Rotblat? Czy faktycznie walczył o pokój na świecie? A może był szpiegiem Związku Radzieckiego? Na te i inne pytania odpowiedzieć próbuje...

gouomb | 2018-09-11
Przeczytana: 07 września 2018

Byłam w połowie przyzwoitego kryminału, kiedy kupiłam "Noblistę z Nowolipek" i zajrzałam do środka z ciekawości, czy zakup uważać za udany. 3 dni później kryminał nadal leżał tam, gdzie leżał, a ja z wypiekami na twarzy kończyłam książkę o Józefie Rotblacie.
Ten Polak miał niesamowite życie, nadające się na scenariusz do kilku filmów, bardzo sprawnie opisane przez pana Górlikowskiego w sposób wciągający i pełen akcji. Żadnego zaczynania od małego Józia bawiącego się na sennych uliczkach Warszawy w promieniach zachodzącego słońca, żadnych rozmemłanych rozważań o istocie przeznaczenia. Od samego początku autor wciąga nas w świat wielkich odkryć i pasji, prawdziwej nauki i nieczystej gry politycznej.
Ta biografia jest powieścią szpiegowską, przygodową, awanturniczą, romansem i reportażem w jednym. Dodatkowo opowiada o osobie, która powinna być powszechnie w Polsce znana, a z różnych przyczyn mało kto o niej słyszał.
Bardzo polecam tę lekturę - można się dużo dowiedzieć, wiele...

CzytanieNaszymZyciem | 2018-09-09

Józef Rotblat - znacie to nazwisko? Zapewne nie... Ja również niedawno usłyszałam co nieco o tej osobie i doszłam do wniosku, że historia jego życia jest na tyle fascynująca, że naprawdę warto mówić o niej głośno! Kim był tajemniczy mężczyzna?

Józef Rotblat był doktorem fizyki, którą wykładał na uniwersytecie. Po zajęciach ze studentami schodził do piwnicy owego uniwersytetu, aby budować najgroźniejszą broń masowej zagłady... Człowiek, który odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa i tym samym staje się niepoprawny politycznie. Skoro odmówił, z pewnością był szpiegiem Związku Radzieckiego... Kiedy Rotblat buduje bombę, jego rodzina walczy o przetrwanie w okupowanej Polsce. 50 lat później Józef Rotblat dostaje Pokojową Nagrodę Nobla. Brzmi nieprawdopodobnie? To dopiero początek...

Ten niezwykły reportaż to zbiór największych paradoksów, jakie wiążą się z całą tą historią... Już sam tytuł jest pewnego rodzaju sprzecznością. Wojna o pokój? Czy można powiedzieć, że o pokój...

Ravenluti | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Nie interesuję się zupełnie fizyką i zazwyczaj nie czytam biografii, bo myślę sobie tak - co mi z tego, że dowiem się, co robił ktoś, kto żył sto lat temu i coś wynalazł? Ta biografia natomiast wciągnęła mnie od samego początku, czyta się ją jak dobry kryminał i aż się wierzyć nie chce, w czym uczestniczył Józef Rotblat! Aż dziw, że ksiązka o nim powstała dopiero teraz. Jestem bardzo, bardzo zadowolona, że przypadkiem trafiłam na ten tytuł. Napisana świetnym stylem, nie nudzi nadmiarem niepotrzebnych faktów, szybko utożsamiamy się z bohaterem biografii i dzielimy jego emocje, mimo że to przecież nie jest powieść... Z tego koniecznie trzeba zrobić film!

galaktycznyedek | 2018-08-05

Wielowątkowa, świetnie napisana opowieść. Fascynujący kawałek historii Polski, zimnej wojny i wybitnego człowieka.

Jakub | 2018-07-30

Dawno nie czytałem tak wciągającej, wartko napisanej, wielowątkowej opowieści. Historia człowieka, którego każdy w Polce powinien kojarzyć, choć póki co zna go niewielu. Słowo "inspirująca" jest oklepane, ale tu pasuje idealnie. Bohater naszych czasów, bez dwóch zdań. A, i jeszcze jedno: nie interesuję się fizyką ani tym bardziej fizyką jądrową, ale tu nawet te zagadnienia wyłożone są jasno i klarownie. Bardzo warto!