Zerwa

Cykl: Komisarz Forst (tom 5)
Wydawnictwo: Filia
AMisz

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że...

Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

źródło opisu: Filia, 2018

źródło okładki: Filia, 2018

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 884

Ostateczne starcie Forsta

Od dawna podejrzewam, że Remigiusz Mróz niespecjalnie lubi swoich bohaterów. Znęca się nad nimi na setki różnych sposobów, krzywdzi ich najbliższych, a nawet zamyka ich na długie miesiące w więzieniu. Kiedy więc pojawiła się zapowiedź „Zerwy”, piątej i, jak zapowiada autor, ostatniej książki z cyklu z komisarzem Wiktorem Forstem, spodziewałam się wszystkiego. Od spektakularnego uśmiercenia głównego bohatera, aż po – ależ by to była miła odmiana – happy end. Nie zdradzę Wam, co wybrał autor, ale mogę zapewnić, że emocji podczas lektury nie zabraknie.

Po wydarzeniach opisanych w „Deniwelacji”, która nieco odbiegała fabularnie od wcześniejszych części cyklu, wracamy w Tatry, w których znowu szaleje morderca. Czy to możliwe, że groźna Bestia z Giewontu powróciła? A może to tylko naśladowca? Na to pytanie odpowiedzieć będą musieli śledczy z prokurator Dominiką Wadryś-Hansen na czele. A także Wiktor Forst, który choć formalnie nie pracuje już w policji, również zostanie zaangażowany w śledztwo i to pomimo niepokojącej amnezji, która wymazała z jego pamięci wydarzenia ostatnich tygodni…

„Zerwa” to wyjątkowo dobre zakończenie cyklu, który, w mojej ocenie, należy do najlepszych w dorobku autora. I choć po premierze „Deniwelacji” na autora spłynęła fala krytyki, myślę, że tym razem fani Forsta poczują się usatysfakcjonowani. Klimat niedopowiedzeń, nagłe zwroty akcji i mistrzowsko zagmatwana fabuła sprawiają, że książkę czyta się ekspresowo i z dużą przyjemnością. Jak zwykle stanowi ona gotowy scenariusz do zapowiadanego od dłuższego czasu serialu, nad którym prace ponoć już trwają. Liczę, że Wiktor pojawi się jeszcze w innych książkach autora, który lubi łączyć fabularne światy (w „Zerwie” spotkamy m.in. Paderborna znanego z cyklu z Joanną Chyłką), bo ciężko będzie mi całkowicie pożegnać się z tym bohaterem. No i z całą pewnością już zawsze słysząc o groźnym wypadku w górach, wspomnę komisarza Forsta i zastanowię się, czy Bestia nie powróciła w Tatry…

Anna Szterleja

maj | 2018-05-16

Im bardziej nieprawdopodobny scenariusz, tym bardziej mi się podoba :).

ZaaQazany | 2018-05-17
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

Od tygodnia jestem w ciągu i z początkowego „dobrze mi z tym” przekształca się w „mam dosyć”.

Pewnie po przeczytaniu tego zdania ileś tam osób pomyślało, że chodzi o alkohol i przeżyła współczucie lub politowanie względem autora powyższego zdania. A mi chodziło o ciąg czytelniczy, spowodowany faktem premiery jednego dnia kilku książek z listy do przeczytania. Zerwa jest 3 książką z tej listy i ostatnim (czy na pewno?) tomem odnośnie perypetii komisarza Forsta oraz tajemniczego wątku Olgi Szrebskiej.
Powyższe emocje też wymieniłem nieprzypadkowo. Przygody Forsta z używkami również ukazują jego postać w niezbyt pozytywnym świetle. Nie polubiłem go, i już. Rozumiem jego zagubienie, samotność i potrzebę ucieczki w używki czy pracę. Ale co za dużo to niezdrowo.
Forst nadal wędruje po świecie, granice przekracza jak powiew wiatru. W całej tej koncepcji wędrówki zabrakło mi jednak jego wizyty poza atmosferą ziemską, gdyż wydarzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogłyby pchnąć...

Eli1605 | 2018-08-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Lubiłam Wiktora Forsta, ale cieszę się, że to ostatnia książka z tego cyklu. Muszę przyznać, że Pan Remigiusz posiada bujną wyobraźnię i zakończenie było tyle zaskakujące co i zdumiewające. Gdy wydawało mi się , że już wszystko wiem to znowu zawirowanie i odwrócenie roli poszczególnych bohaterów. Muszę chwilą odpocząć od wyobraźni autora.

basik | 2018-05-11

Bardzo często tak mam, że po przeczytaniu świetnej powieści np. sensacyjnej, następna która czytam wydaje mi się już nie taka dobra.
I tak właśnie było i tym razem. Bardzo lubię cykl z Wiktorem Forstem, ale muszę przyznać, że ta część jest dla mnie najsłabsza.
Bardzo byłam ciekawa dalszych losów Olgi ale to co wymyślił autor na jej temat kompletnie mnie zawiodło, bo nie tego oczekiwałam.
Akcja powieści rozgrywa się obecnie, gdy znowu w Tatrach giną ludzie w sposób przypominający morderstwa Bestii oraz trochę wcześniej, gdy Wiktor wyruszył na poszukiwanie Olgi najpierw do Hiszpanii a później Finlandii.
Oczywiście akcja jest bardzo dynamiczna, intryga ciekawa i wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że powieść jest przegadana i to nieraz o rzeczach mało ciekawych, dotyczących polityki i współczesnej historii. Ciągłe opisy wędrówek po Tatrach, pejzaży i kolejnych nazw szczytów też już miałam dość.
Oczywiście autor jak zwykle popuścił wodze fantazji i Forst mimo urazu kolana
goni po...

żurawie_origami | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 18 maja 2018

Brakuje mi słów serio... Ta ostatnia część z komisarzem Forstem po prostu wbiła mnie w fotel, jestem w ciężkim szoku i nie dowierzam, że przeczytałam to naprawdę. Za to uwielbiam autora, że nigdy nie przestaje mnie zaskakiwać. Opinie są podzielone, jedni uważają, że pn Mróz powinien się skupić na serii o warszawskich prawnikach, bo wszystko inne jest przeciętne lub słabe, inni uważają każdą książkę autora za arcydzieło. Ja czytam wszystko, co wyszło spod pióra pana Mroza, bo dla mnie to dobra rozrywka, chwila wytchnienia od codzienności. Zgadzam się, że jedne książki są bardziej udane, inne mniej, ale ja w każdej znajduje coś dla siebie. Uwielbiam przemycane ciekawostki z różnych dziedzin, o których nigdy bym się nie dowiedziała, gdyby nie autor.
Podobnie jest z "Zerwą", dla mnie to była znów jazda bez trzymanki na kolejce górskiej. Do tego urywanie rozdziałów w najlepszym momencie, aby nie dało się odłożyć książki. Szacunek. I cieszę się, że Wiktor Forst jeszcze powróci, mam...

Ludwikczyta | 2018-07-08

Ostatni tom serii? Czy oby na pewno?
Nie żałowałbym, gdyby było inaczej. Niech Mróz pisze ile wlezie, bo wie, jak to robić. A gdy ostatnio pojawiła się informacja o nowej premierze i dodatkowo zapowiedź książki jego kolegi z wydawnictwa, pomyślałem, że to jeszcze lepiej - wewnętrzna rywalizacja i wyścig. Tego nam czytelnikom trzeba!
Ale wracając do Zerwy to wreszcie część Forstowego cyklu, która nie jest nafaszerowana zwrotami akcji w stylu zabili go i uciekł. To główny plus. Kolejnym jest wyjaśnienie większości wątków, a przede wszystkim rozwiązanie problemu Bestii z Giewontu.
Olga Szrebska poznana, wątek miłosny jakby zrozumiały, Osica jak zwykle stetryczały. Plejada postaci zarysowanych wyraziście i kolorowo.
Jedyny minus to to, że momentami sceny wydawały się nieco rozwleczone - na siłę - przez autora. To było zauważalne już w innych książkach. I taki na przykład początek, dialog, dość zabawny, ale jednocześnie wprowadzający w akcję, nieco mnie rozdrażnił. Może to kwestia...

Jolka | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

"Zerwa"Remigiusza Mroza jak zawsze w moim przypadku rewelacja,choć z początku nie zanosiło się na to.
Książka podzielona na części z rozdziałami, z tytułem "Teraz" "Potem". Początek mnie nie zachwycał ale im dalej tym lepiej.Trochę mnie denerwowały zbędne opisy i niepotrzebne jak dla mnie tematy dotyczące polityki i historii,miałam po prostu dość czasami.Akcja jak zawsze dynamiczna ,pełna niesamowitych zwrotów i niespodziewanej wyobraźni autora.W "Zerwie" jet tu również jak dla mnie zbyt dużo bohaterów,jakby wszyscy uciekli z poprzednich części i powrócili na koniec.Hmm widocznie tak autor sobie wymyślił.Jedno mam mu za złe,że historia Olgi nie tak się potoczyła jakbym chciała.No cóż taka wola Remigiusza Mroza a zakończenie jak zawsze nieprzewidywalne.Pomysłowość autora nie ma granic.
Ciekawe jak Forst będzie sobie radziła w innych książkach Mroza,bo taką zapowiedź mamy.

Hana | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Zerwa hmmm a co to? Się pewnie wyjaśni ,pomyślałam zabierając się do lektury. Eee, lepiej sprawdzę. … To osuwisko jest. Masa skalna/ziemna ulega ześlizgowi, ale warstwy nie mieszają się. Ot co! I pionowa, oderwana część skały. Książka zaczyna się sceną jak z „Mostu nad Sundem”, ciało na granicy, tylko współpraca nie taka. No i Forst mocno podejrzany, tym bardziej, że jego ślady są na miejscu zbrodni , a on twierdzi, że nic nie pamięta. Dlaczego nie pamięta? Nie tacy sobie nagle przypominali! A góry faktycznie spłynęły krwią. Wiktor podróżuje w poszukiwaniu Oli . A to Hiszapnia. A to Finlandia. Prokurator Getz pojawia się znowu na horyzoncie a sprawę w Zakopanym prowadzi znany, warszawski prokurator Olgierd Paderborn. Książkę trzeba przeczytać, by pozamykać wątki i rozstać się z Forstem grzecznie a nie porzucając go w pół zdania. Autorowi dziękuję i trzymam za słowo, że to ostatni tom serii.Naród i Historia w treści, bądź co bądź, kryminału trącił patosem, a tego nie...

Pinkiman | 2018-07-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lipca 2018

Chciałbym wypowiedzieć się więcej na temat tej książki, ale absolutnie wszystko było podkreślone w moich poprzednich opiniach (dotyczących wcześniejszych tomów). Jeśli chodzi o całość powieści, to są to wszystkie plusy i minusy jakie występują w każdej historii autora. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to na powtórkę z Trawersu i mało satysfakcjonujące rozwiązanie całej historii. Niestety liczyłem na coś lepszego.

Pomyśleć, że 2 lata temu pisałem o zakończeniu przygody z Forstem, a tu żegnamy się z nim ponownie. Mam nadzieje, że tym razem definitywnie.

smallangel | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Przeczytałam wszystkie części. Po czwartym tomie pomyślałam, że pora kończyć serię.
"Zerwie" pozwoliłam odleżeć na półce, aby nabrać ochoty i werwy do dalszej wędrówki śladami Bestii i Forsta. Tygodnie mijały, jednak natchnienie do spotkania z nimi nie przybywało. Sięgnęłam więc po tę książkę trochę wbrew sobie samej, ale z poczuciem, że chcę wiedzieć jak skończyła się według Remigiusza Mroza ta historia.
Nie chcę skrzywdzić autora, jednak w moim odczuciu finał nie jest spektakularny. Nie czułam już tego zaangażowania i pasji, która towarzyszyła mi wcześniej podczas lektury.
Jestem pewna, że zagorzałym fanom Remigiusza Mroza książka się spodoba. Gładki styl, matczyne traktowanie czytelnika- wszystko jest tak jak zawsze. Niebawem pojawi się kolejna część historii Chyłki. Mimo ogromnej sympatii do bohaterki, nie wiem, czy znajdę w sobie siłę, aby ją przeczytać.