Zerwa

Cykl: Komisarz Forst (tom 5)
Wydawnictwo: Filia
AMisz

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że...

Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

źródło opisu: Filia, 2018

źródło okładki: Filia, 2018

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 830

Ostateczne starcie Forsta

Od dawna podejrzewam, że Remigiusz Mróz niespecjalnie lubi swoich bohaterów. Znęca się nad nimi na setki różnych sposobów, krzywdzi ich najbliższych, a nawet zamyka ich na długie miesiące w więzieniu. Kiedy więc pojawiła się zapowiedź „Zerwy”, piątej i, jak zapowiada autor, ostatniej książki z cyklu z komisarzem Wiktorem Forstem, spodziewałam się wszystkiego. Od spektakularnego uśmiercenia głównego bohatera, aż po – ależ by to była miła odmiana – happy end. Nie zdradzę Wam, co wybrał autor, ale mogę zapewnić, że emocji podczas lektury nie zabraknie.

Po wydarzeniach opisanych w „Deniwelacji”, która nieco odbiegała fabularnie od wcześniejszych części cyklu, wracamy w Tatry, w których znowu szaleje morderca. Czy to możliwe, że groźna Bestia z Giewontu powróciła? A może to tylko naśladowca? Na to pytanie odpowiedzieć będą musieli śledczy z prokurator Dominiką Wadryś-Hansen na czele. A także Wiktor Forst, który choć formalnie nie pracuje już w policji, również zostanie zaangażowany w śledztwo i to pomimo niepokojącej amnezji, która wymazała z jego pamięci wydarzenia ostatnich tygodni…

„Zerwa” to wyjątkowo dobre zakończenie cyklu, który, w mojej ocenie, należy do najlepszych w dorobku autora. I choć po premierze „Deniwelacji” na autora spłynęła fala krytyki, myślę, że tym razem fani Forsta poczują się usatysfakcjonowani. Klimat niedopowiedzeń, nagłe zwroty akcji i mistrzowsko zagmatwana fabuła sprawiają, że książkę czyta się ekspresowo i z dużą przyjemnością. Jak zwykle stanowi ona gotowy scenariusz do zapowiadanego od dłuższego czasu serialu, nad którym prace ponoć już trwają. Liczę, że Wiktor pojawi się jeszcze w innych książkach autora, który lubi łączyć fabularne światy (w „Zerwie” spotkamy m.in. Paderborna znanego z cyklu z Joanną Chyłką), bo ciężko będzie mi całkowicie pożegnać się z tym bohaterem. No i z całą pewnością już zawsze słysząc o groźnym wypadku w górach, wspomnę komisarza Forsta i zastanowię się, czy Bestia nie powróciła w Tatry…

Anna Szterleja

ZaaQazany | 2018-05-17
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

Od tygodnia jestem w ciągu i z początkowego „dobrze mi z tym” przekształca się w „mam dosyć”.

Pewnie po przeczytaniu tego zdania ileś tam osób pomyślało, że chodzi o alkohol i przeżyła współczucie lub politowanie względem autora powyższego zdania. A mi chodziło o ciąg czytelniczy, spowodowany faktem premiery jednego dnia kilku książek z listy do przeczytania. Zerwa jest 3 książką z tej listy i ostatnim (czy na pewno?) tomem odnośnie perypetii komisarza Forsta oraz tajemniczego wątku Olgi Szrebskiej.
Powyższe emocje też wymieniłem nieprzypadkowo. Przygody Forsta z używkami również ukazują jego postać w niezbyt pozytywnym świetle. Nie polubiłem go, i już. Rozumiem jego zagubienie, samotność i potrzebę ucieczki w używki czy pracę. Ale co za dużo to niezdrowo.
Forst nadal wędruje po świecie, granice przekracza jak powiew wiatru. W całej tej koncepcji wędrówki zabrakło mi jednak jego wizyty poza atmosferą ziemską, gdyż wydarzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogłyby pchnąć...

basik | 2018-05-11

Bardzo często tak mam, że po przeczytaniu świetnej powieści np. sensacyjnej, następna która czytam wydaje mi się już nie taka dobra.
I tak właśnie było i tym razem. Bardzo lubię cykl z Wiktorem Forstem, ale muszę przyznać, że ta część jest dla mnie najsłabsza.
Bardzo byłam ciekawa dalszych losów Olgi ale to co wymyślił autor na jej temat kompletnie mnie zawiodło, bo nie tego oczekiwałam.
Akcja powieści rozgrywa się obecnie, gdy znowu w Tatrach giną ludzie w sposób przypominający morderstwa Bestii oraz trochę wcześniej, gdy Wiktor wyruszył na poszukiwanie Olgi najpierw do Hiszpanii a później Finlandii.
Oczywiście akcja jest bardzo dynamiczna, intryga ciekawa i wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że powieść jest przegadana i to nieraz o rzeczach mało ciekawych, dotyczących polityki i współczesnej historii. Ciągłe opisy wędrówek po Tatrach, pejzaży i kolejnych nazw szczytów też już miałam dość.
Oczywiście autor jak zwykle popuścił wodze fantazji i Forst mimo urazu kolana
goni po...

maj | 2018-05-16

Im bardziej nieprawdopodobny scenariusz, tym bardziej mi się podoba :).

żurawie_origami | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 18 maja 2018

Brakuje mi słów serio... Ta ostatnia część z komisarzem Forstem po prostu wbiła mnie w fotel, jestem w ciężkim szoku i nie dowierzam, że przeczytałam to naprawdę. Za to uwielbiam autora, że nigdy nie przestaje mnie zaskakiwać. Opinie są podzielone, jedni uważają, że pn Mróz powinien się skupić na serii o warszawskich prawnikach, bo wszystko inne jest przeciętne lub słabe, inni uważają każdą książkę autora za arcydzieło. Ja czytam wszystko, co wyszło spod pióra pana Mroza, bo dla mnie to dobra rozrywka, chwila wytchnienia od codzienności. Zgadzam się, że jedne książki są bardziej udane, inne mniej, ale ja w każdej znajduje coś dla siebie. Uwielbiam przemycane ciekawostki z różnych dziedzin, o których nigdy bym się nie dowiedziała, gdyby nie autor.
Podobnie jest z "Zerwą", dla mnie to była znów jazda bez trzymanki na kolejce górskiej. Do tego urywanie rozdziałów w najlepszym momencie, aby nie dało się odłożyć książki. Szacunek. I cieszę się, że Wiktor Forst jeszcze powróci, mam...

Jolka | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Zerwa"Remigiusza Mroza jak zawsze w moim przypadku rewelacja,choć z początku nie zanosiło się na to.
Książka podzielona na części z rozdziałami, z tytułem "Teraz" "Potem". Początek mnie nie zachwycał ale im dalej tym lepiej.Trochę mnie denerwowały zbędne opisy i niepotrzebne jak dla mnie tematy dotyczące polityki i historii,miałam po prostu dość czasami.Akcja jak zawsze dynamiczna ,pełna niesamowitych zwrotów i niespodziewanej wyobraźni autora.W "Zerwie" jet tu również jak dla mnie zbyt dużo bohaterów,jakby wszyscy uciekli z poprzednich części i powrócili na koniec.Hmm widocznie tak autor sobie wymyślił.Jedno mam mu za złe,że historia Olgi nie tak się potoczyła jakbym chciała.No cóż taka wola Remigiusza Mroza a zakończenie jak zawsze nieprzewidywalne.Pomysłowość autora nie ma granic.
Ciekawe jak Forst będzie sobie radziła w innych książkach Mroza,bo taką zapowiedź mamy.

Hana | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Zerwa hmmm a co to? Się pewnie wyjaśni ,pomyślałam zabierając się do lektury. Eee, lepiej sprawdzę. … To osuwisko jest. Masa skalna/ziemna ulega ześlizgowi, ale warstwy nie mieszają się. Ot co! I pionowa, oderwana część skały. Książka zaczyna się sceną jak z „Mostu nad Sundem”, ciało na granicy, tylko współpraca nie taka. No i Forst mocno podejrzany, tym bardziej, że jego ślady są na miejscu zbrodni , a on twierdzi, że nic nie pamięta. Dlaczego nie pamięta? Nie tacy sobie nagle przypominali! A góry faktycznie spłynęły krwią. Wiktor podróżuje w poszukiwaniu Oli . A to Hiszapnia. A to Finlandia. Prokurator Getz pojawia się znowu na horyzoncie a sprawę w Zakopanym prowadzi znany, warszawski prokurator Olgierd Paderborn. Książkę trzeba przeczytać, by pozamykać wątki i rozstać się z Forstem grzecznie a nie porzucając go w pół zdania. Autorowi dziękuję i trzymam za słowo, że to ostatni tom serii.Naród i Historia w treści, bądź co bądź, kryminału trącił patosem, a tego nie...

Sargento_Garcia | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 16 maja 2018

Noooo muszę przyznać, że spodziewałem się niespodziewanego zakończenia cyklu, ale nie aż takich fajerwerków! Zacząłem czytanie wczoraj wieczorem, przerwałem o 03:00 aby sobie zafundować 3h snu, w pracy siedziałem jak na szpilkach by niezwłocznie po jej zakończeniu ponownie zasiąść do czytania. Początek historii trochę drętwy ale ze strony na stronę akcja nabierała prędkości, wyrazistości i koloru aż do ostatnich 100 stron gdzie pędziła już z szybkością TGV.
Już dawno nie miałem w dłoniach książki w której tak często i szybko następowała zmiana kierunku akcji o 180 stopni: pozytywny bohater w ciągu jednej chwili stawał się negatywny, dotychczasowa ofiara katem, bohaterowie "umierali" by za chwilę mogło się okazać, że to wszystko było tylko sprytnym zabiegiem mającym zmylić przeciwników.
Dodatkowo muszę przyznać, że Remigiusz Mróz bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wprowadzając do tej książki bohaterów znanych z innych własnych książek, co nadało książce dodatkowego kolorytu

Gorąco...

Elle | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

"Żaden pożar nie trwa wiecznie. Ale każdy pozostawia zgliszcza."

Zerwa to pionowa, oderwana część skały. A także nowa książka R. Mroza będąca piątą częścią historii Wiktora Forsta.

W Tatrach znowu dochodzi do morderstwa. Na słupku granicznym na Rysach znalezione zostaje ciało mężczyzny. W ustach ofiary śledczy odnajdują charakterystyczną monetę, a na torsie wycięty na skórze krwawy napis. Wszystko to jednoznacznie wskazuje na to, że Bestia z Giewontu powróciła. Na tym nie koniec tragicznych wydarzeń w polskich górach. Chwilę później dochodzi do kolejnej tragedii na szlaku prowadzącym na Giewont.
W mieście wybucha panika, władze decydują się na zamknięcie szlaków górskich. Tymczasem do akcji wkracza Wiktor Forst, który z lukami w pamięci podąża za sprawcą. Z pomocą przychodzi mu oczywiście Dominika Wadryś-Hansen, prokurator z Krakowa oraz Edmund Osica - policjant z Zakopanego, przełożony i przyjaciel Forsta.

Akcja podzielona jest między teraźniejsze wydarzenia, a historię...

Samara_Adrianna | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Przyznam szczerze, że obawiałam się tej książki. ''Testament'' czyli siódma część o Chyłce bardzo rozczarował. Bohaterowie ''Testamentu'' wydali mi się ''wyeksploatowani''. Te same odczucia towarzyszą mi po przeczytaniu ''Zerwy''. Wszystkie postaci były pozbawione energii, która towarzyszyła im w poprzednich tomach. Fabuła co prawda biegła wartko ale zakończenie było, moim zdaniem, bardzo, bardzo przekombinowane. Czytałam je chyba trzykrotnie ale nadal nie mogę go zrozumieć. Seria z Forstem powinna zakończyć się na ''Trawersie''. Jestem zdania, że zarówno ''Deniwelacja'' jak i ''Zerwa'' były pisane na siłę. Poziom tej serii zaczął spadać już po trzecim tomie. ''Deniwelację'' jeszcze jakoś przełknęłam ale ''Zerwa'' kompletnie mnie rozczarowała.
Panie Mróz, może warto byłoby zastanowić się nad jakością pisanych książek zamiast wydawać 4 (albo i więcej) powieści rocznie?

Karolina29 | 2018-05-21
Przeczytana: 20 maja 2018

Zerwa - krawędź morfologiczna (krawędź osuwiskowa) powstająca przy szczelinie osuwiskowej w górnej części osuwiska (niszy osuwiskowej) lub jego koluwium

Piąty tom z Forstem w roli głównej.
Sezon turystyczny w pełni. Na Rysach zostają odnalezione zwłoki starszego mężczyzny. Modus operandi jednoznacznie wskazuje na to, że wrócił ten, którego wszyscy obawiali się przez wiele miesięcy. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie martwego mężczyzny znajduje się napis „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”.

W tym czasie Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta co się z nim działo do tej pory. Nie wie co udało mu się odkryć i jakie będą konsekwencje czynów, o których nie ma bladego pojęcia.

„-Żaden pożar nie trwa wiecznie, Forst.
-Ale każdy zostawia zgliszcza
Zerknęła na niego z powątpiewaniem.
-Niektóre w dodatku pochłaniają ofiary, odbierają ludziom przyszłość i niszczą dorobek całego życia- dodał.”

Seria z Forstem to jedna z moich ulubionych Remigiusza Mroza. Z...

Patronaty tygodnia

Maj jest miesiącem matur, gorączkowych przygotowań do sesji i pięknej pogody. Dlatego, gdy umyjecie już okna, posprzątacie pokój i zrobicie zakupy, a notatki wciąż będą leżeć rozłożone na biurku, nie pozostaje nic innego jak  zamknąć się w drugim pokoju z dobrą książką. Przedstawiamy wam jeszcze gorące premiery, które skutecznie odciągną waszą uwagę od obowiązków i rzeczywistości.

7 ciekawostek o Wiktorze Forście

Przez trzy lata obecności na polskim rynku, Wiktor Forst zdołał na trwałe wpisać się w poczet najbardziej charakterystycznych stróżów prawa. Z okazji premiery „Zerwy” – piątej i ostatniej części przygód bohatera stworzonego przez Remigiusza Mroza – warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje związane z charyzmatycznym komisarzem.