Nora

Cykl: Lipowo (tom 9)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
SandyViant

Dziewiąty tom sagi o Lipowie. Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła...

Dziewiąty tom sagi o Lipowie.

Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę zanim zginie ktoś jeszcze?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nora-p-35574-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nora-p-35574-1-30-.html

Beata | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Najlepsza część z cyklu powieści kryminalnych p. Puzyńskiej. Wielowątkowa, wielopłaszczyznowa powieść, mnóstwo postaci, praktycznie wszyscy są podejrzani, każdy mógł mieć motyw i odpowiedni charakter, by zabić... Więc kto? No, udało się autorce do końca wodzić mnie po manowcach:) Bardzo podobała mi się ta książka.
Część obyczajowa również wciągająca, teraz tylko trzeba czekać na ciąg dalszy:)

Dla mnie to jedna z najlepszych książek cyklu. Powiązana z poprzednim tomem "Czarne narcyzy" i warto najpierw przeczytać właśnie poprzedni tom, żeby lepiej zrozumieć to, co dzieje się w "Norze".
A dzieje się i to dużo bo autorka wprowadziła kilka wątków, dużo nowych postaci i często musiałam zerkać na początek książki, gdzie jest spis osób występujących w powieści, żeby przypomnieć sobie kto jest kim.
Wszystko zaczyna się od zaginięcia nastolatki, którą szukają znani nam już policjanci z Lipowa a pomaga im Kopp, teraz już prywatnie jako cywil.
Drugi watek to sprawa Nowych Horyzontów, domu dla bezdomnych w którym też znikają w dziwny sposób podopieczni. W tą sprawę jest zaangażowana Weronika i jej dawny partner, obecnie lekarz psychiatra, którego ona dalej się boi.....ale czy słusznie?
A potem policjanci zaczynają odnajdywać kolejne zwłoki.Śledztwo zaczyna być coraz bardziej skomplikowane, bo jest bardzo dużo podejrzanych, powiązanych ze sobą nie tylko rodzinnie ale i zawodowo. A do...

Eli1605 | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Tomiszcze liczące ponad 800 stron. Bondy w takim wydaniu nie dałam rady przeczytać. A książkę K. Puzyńskiej przeczytałam w 2 dni, mimo wielu wątków i postaci. Każda strona ujawniała jakieś nowe powiązania między bohaterami, atmosfera się zagęszczała i nie mogłam oderwać się od czytania ( dobrze, że to była niedziela). I jeszcze zakończeni sugerujące, że będą dalsze losy bohaterów z Lipowa. Z przyjemnością na nie poczekam.

wiejskifilozof | 2018-07-03

Okładka

Taka sobie

skąd
biblioteka

Fabuła

Dość skomplikowana,zabójstwa.Romans,czas przeszły.

Moja Opinia

Bardzo piękna książka,akcja toczy się w wielu miejścach.
Opisy śledztwa,retrospekcja z 1996 a nawet 1989
roku.
Lubię opisy lasów,wsi i łąk.
Dlatego pokochałem tę Norę.

żurawie_origami | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 14 maja 2018

Pani Kasiu, dlaczego Pani to zrobiła?! Takie zakończenie?! A na kolejną część trzeba tyle czekać?!
Będę się powtarzać, ale kocha panią Puzyńską, obok Remigiusza Mroza, Olgi Rudnickiej i Wojciecha Chmielarza :)Autorka i tym razem mnie nie zawiodła. Świetny kryminał, bardzo dużo postaci i wątków, ale autorka tak prowadzi akcję, że można się we wszystkim połapać. Cudowna i nietuzinkowa (jak zawsze!) Klementyna, ona zawsze poprawia mi humor :) Do tego wątki obyczajowe, które bardzo lubię. Sama fabuła jest tak skonstruowana, że w kulminacyjnym momencie autorka przerywa wątek i przechodzi do następnego, pozostawiając czytelnika w niepewności, powodując, że książki nie da się odłożyć aż się nie skończy.
Cieszę się, że właśnie tę książkę wybrałam jako pierwszą do przeczytania po tak długim okresie "abstynencji" :)

kajsa | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Bardzo dobre czytadło na majówkę. Wiele zbrodni,wielu podejrzanych.
Współczesne zdarzenia łączą się z tymi sprzed 20 lat,co jest typowe dla pani Puzyńskiej.
Jak zwykle niezawodna Klementyna Kopp.

Anna | 2018-06-01
Przeczytana: 31 maja 2018

„Nora” Katarzyny Puzyńskiej to kolejny, dziewiąty tom sagi o policjantach z Lipowa.
Berenika już kilkakrotnie znikała. To młoda dziewczyna, która wplątała się w romans ze swoim nauczycielem. Ojcem jednego z policjantów. Człowiekiem posądzanym o przemoc domową.
Od jakiegoś czasu dziewczyna mieszkała ze swoim dużo starszym kochankiem. Pewnego dnia zniknęła na dobre. W Nowych Horyzontach, domu dla bezdomnych też znikają pensjonariusze. W zakładzie psychiatrycznym zostaje zamordowana pacjentka. To wolontariuszka z Nowych Horyzontów. Przy okazji poszukiwań zaginionej Bereniki, zwanej przez przyjaciółki Bibi, Klementyna Koop trafia na zwłoki i to nie jedne. Kontrowersyjna, była policjantka będąca na emeryturze nie odpuszcza. Prowadzi śledztwo na własną rękę. Jeszcze pracując w dziale kryminalnym stosowała niekonwencjonalne metody podczas przesłuchania. Były niezwykle skuteczne. Pewnie dlatego policjanci z Lipowa nie protestują, kiedy Kopp bierze czynny udział w toczącym...

DomowaKsięgarnia | 2018-04-17

Muszę powiedzieć, że z tomu na tom pisarski warsztat Puzyńskiej ewoluuje. Autorka naprawdę stara się wikłać fabułę coraz ciekawiej i mocniej, by schemat opowieści nie znudził się czytelnikowi. Coraz lepiej wychodzi autorce wikłanie lokalnej społeczności w wewnętrzne mikro konflikty, uwypuklanie niuansów społecznych, i jakbyśmy to powiedzieli „stosunków i stosuneczków” na prowincji.

Do samego końca fabuła utrzymuje równe tempo, a zawiłości i niespodziewane zwroty akcji, sprawiają, że wciąż łamiemy sobie głowę nad rozwiązaniem zagadki.

Jednak mnie, wciąż nurtowała jedna osoba – Klementyna. Ale nie ze względu na sytuację w jakiej się znalazła. Poza tym doskonale wiem, że jest nietuzinkowa i nieprzewidywalna. O tym nie ma co dyskutować. Zastanawiałam się, na ile Klementyna jest postacią podobną do autorki bądź postacią będącą osobą taką, jaką, w swoim prywatnym wyobrażeniu, chciałaby być sama autorka. Nie znam Katarzyny Pużyńskiej osobiście. Jednak obserwuję jej aktywność na...

Joanna | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

To juz 9 część i nadal jestem ta autorka mega zafascynowana. Super pokazuje lokalna społeczność. Czlowiek od razu przenosi sie w ich problemy i ma gesia skórkę. Tak zawila fabula ze naprawde kazdy podejrzany robi sie niewinny i na odwrot. A zakonczenie jak zwykle zaskakujace.

smolkosia | 2018-06-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Kolejna część serii z Lipowa jest pełna trupów, trudnych problemów emocjalnych bohaterów i nieusatnnych zwrotów akcji. Na pewno zwolennicy prozy Pużyńskiej nie będą zawiedzeni. To co na pewno uderza w tej części, to duża liczba morderstw, bo śledztwo dotyczy aż 7 osób, do tego dochodzi jedna niewyjaśniona śmierć sprzed 20 lat, kiedy zginęła żona i syn naczelnika Wydziału Kryminalnego z Brodnicy. Jednak czy mamy tylko jednego winnego, a może jest to kilka spraw nie związanych ze sobą i mamy tylu winnych ile demonów drzemie w kazdym człowieku.
Mam wrażenie, że w tej części każdy toczy walkę z samym sobą i czasami ulega demonom, co niestety skutkuje zbrodnią. Tak jak to zwykle u Katarzyny Pużyńskiej nie ma świata biało-czarnego, bo każdy z bohaterów często mimo dobrych intencji jest sprawcą zła. Powieść pochłania się, szuka rozwiązania zagadek, ale chyba głównie kazdy czytelnik stara się zrozumieć bohaterów i jak w życiu mieć świadomość, że kazdy z nas może mieć w sobie demona, jeśli...