Nora

Cykl: Lipowo (tom 9)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
SandyViant

Dziewiąty tom sagi o Lipowie. Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła...

Dziewiąty tom sagi o Lipowie.

Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę zanim zginie ktoś jeszcze?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nora-p-35574-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nora-p-35574-1-30-.html

Opinie czytelników (1936)
Tysia19 | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Już od dawna chciałam przeczytać póki co ostatni, dziewiąty tom z cyklu Lipowo, jednak zawsze książka była dla mnie niedostępna. Teraz, w końcu pojawiła się doskonała okazja na to, żeby przekonać się czy "Nora" jest równie ciekawa jak poprzednie części. Opis, który znajduje się na tylnej okładce też jest bardzo przekonujący, czas przekonać się jak to jest z fabułą.

"Nora" posiada fabułę wielowątkową, czyli nic dziwnego w twórczościach Pani Katarzyny Puzyńskiej. Poniżej przedstawiam trzy główne wątki na których opiera się intryga książki.
- Valentine Blue (podopieczna Ośrodka Pomocy Bezdomnym "Nowe Horyzonty", później przeniesiona do szpitala psychiatrycznego)- tajemnica jej nagłej śmierci i enigmatycznej wiadomości.
- Berenika "BiBi" Borkowska (uczennica w SuperSzkole, powiązana bliższymi kontaktami z nauczycielem, który pracuje w tej samej placówce, jednocześnie jest ojcem jednego z policjantów, który pracuje na komisariacie w Lipowie) - nagłe zniknięcie z domu.
- Mścisław...

Beata | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Najlepsza część z cyklu powieści kryminalnych p. Puzyńskiej. Wielowątkowa, wielopłaszczyznowa powieść, mnóstwo postaci, praktycznie wszyscy są podejrzani, każdy mógł mieć motyw i odpowiedni charakter, by zabić... Więc kto? No, udało się autorce do końca wodzić mnie po manowcach:) Bardzo podobała mi się ta książka.
Część obyczajowa również wciągająca, teraz tylko trzeba czekać na ciąg dalszy:)

Dla mnie to jedna z najlepszych książek cyklu. Powiązana z poprzednim tomem "Czarne narcyzy" i warto najpierw przeczytać właśnie poprzedni tom, żeby lepiej zrozumieć to, co dzieje się w "Norze".
A dzieje się i to dużo bo autorka wprowadziła kilka wątków, dużo nowych postaci i często musiałam zerkać na początek książki, gdzie jest spis osób występujących w powieści, żeby przypomnieć sobie kto jest kim.
Wszystko zaczyna się od zaginięcia nastolatki, którą szukają znani nam już policjanci z Lipowa a pomaga im Kopp, teraz już prywatnie jako cywil.
Drugi watek to sprawa Nowych Horyzontów, domu dla bezdomnych w którym też znikają w dziwny sposób podopieczni. W tą sprawę jest zaangażowana Weronika i jej dawny partner, obecnie lekarz psychiatra, którego ona dalej się boi.....ale czy słusznie?
A potem policjanci zaczynają odnajdywać kolejne zwłoki.Śledztwo zaczyna być coraz bardziej skomplikowane, bo jest bardzo dużo podejrzanych, powiązanych ze sobą nie tylko rodzinnie ale i zawodowo. A do...

jatymyoni | 2018-11-10
Przeczytana: listopad 2018

Uff skończyłam słuchać. Zachęcona recenzjami i chęcią poznania twórczości autorki sięgnęłam po tą książkę. Dawno już nie słuchałam czegoś tak przegadanego. Nie wiem czy to powieść obyczajowa, czy kryminał, chociaż trup sieje się gęsto. Powieść jest wielowątkowa, tocząca się w teraźniejszości i przeszłości. Każdy wątek ma swojego narratora. Każdy watek jest oparty na kolejnych scenach i dialogach. Napięcie jest utrzymywane dzięki swoistemu przekładańcowi tych scen. Mnie ten swoisty bałagan znużył i wynudził. Scena się kończy pytaniem i muszę przeczytać kolejno ileś scen innych aby uzyskać odpowiedź na to pytanie. W ten sposób jest budowane napięcie. Według mnie czasami mniej znaczy ciekawiej i lepiej. Tu się wszystko rozmywa w niekończących się wynurzeniach i rozmowach. Nie moja bajka.

Eli1605 | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Tomiszcze liczące ponad 800 stron. Bondy w takim wydaniu nie dałam rady przeczytać. A książkę K. Puzyńskiej przeczytałam w 2 dni, mimo wielu wątków i postaci. Każda strona ujawniała jakieś nowe powiązania między bohaterami, atmosfera się zagęszczała i nie mogłam oderwać się od czytania ( dobrze, że to była niedziela). I jeszcze zakończeni sugerujące, że będą dalsze losy bohaterów z Lipowa. Z przyjemnością na nie poczekam.

żurawie_origami | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 14 maja 2018

Pani Kasiu, dlaczego Pani to zrobiła?! Takie zakończenie?! A na kolejną część trzeba tyle czekać?!
Będę się powtarzać, ale kocha panią Puzyńską, obok Remigiusza Mroza, Olgi Rudnickiej i Wojciecha Chmielarza :)Autorka i tym razem mnie nie zawiodła. Świetny kryminał, bardzo dużo postaci i wątków, ale autorka tak prowadzi akcję, że można się we wszystkim połapać. Cudowna i nietuzinkowa (jak zawsze!) Klementyna, ona zawsze poprawia mi humor :) Do tego wątki obyczajowe, które bardzo lubię. Sama fabuła jest tak skonstruowana, że w kulminacyjnym momencie autorka przerywa wątek i przechodzi do następnego, pozostawiając czytelnika w niepewności, powodując, że książki nie da się odłożyć aż się nie skończy.
Cieszę się, że właśnie tę książkę wybrałam jako pierwszą do przeczytania po tak długim okresie "abstynencji" :)

filozof | 2018-07-03

Okładka

Taka sobie

skąd
biblioteka

Fabuła

Dość skomplikowana,zabójstwa.Romans,czas przeszły.

Moja Opinia

Bardzo piękna książka,akcja toczy się w wielu miejścach.
Opisy śledztwa,retrospekcja z 1996 a nawet 1989
roku.
Lubię opisy lasów,wsi i łąk.
Dlatego pokochałem tę Norę.

kajsa | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Bardzo dobre czytadło na majówkę. Wiele zbrodni,wielu podejrzanych.
Współczesne zdarzenia łączą się z tymi sprzed 20 lat,co jest typowe dla pani Puzyńskiej.
Jak zwykle niezawodna Klementyna Kopp.

Jeżynka | 2018-10-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 października 2018

Po lekturze "Czernych narcyzów" publicznie (tu na tym forum) złożyłam deklarację że nie sięgnę już po kolejne książki Katarzyny Puzyńskiej z serii o policjantach z Lipowa. A jednak obietnice złamałam bo bezrefleksyjnie "stanęłam" w kolejce rezerwacyjnej mojej biblioteki dzielnicowej. A jak już stanęłam to gdy przyszła moja kolej to książkę odebrałam i przeczytałam.

"Nora" to dziewiąty tom sagi i tak jak w poprzedniej części nie znalazłam żadnych pozytywów tak w tej chociaż zagadka kryminalna do pewnego momentu trzyma się przysłowiowej kupy. Jednak wraz ze wzrostem liczby morderstw (statystycznie jedno na 100 stron) intryga zaczyna się pruć i ponownie wkraczamy w opary absurdu, wątków mnożonych do potęgi entej oraz perypetii sercowych bohaterów które ocierają się o śmieszność.
A zakończenie wskazuje (niestety) że to nie koniec perypetii bohaterów bo autorka szykuje już kolejną książkę.

Punkt wyjścia tej historii był nawet interesujący. Zaginięcie nastolatki za którym kryje się...

aliss80 | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Dziewiąty tom sagi o zabójstwach we wsi Lipowo, Katarzyny Puzyńskiej noszący tytuł Nora, daje dużo do rozmyślań. Czym jest Nora?, zastanawia się czytelnik. Czyżby jakieś mroczne miejsce, gdzie zagrzebane są trupy? Czy może jest to osoba? Aby się tego dowiedzieć, trzeba oczywiście przeczytać tą książkę.
Co nam tym razem zaserwowała autorka? Bardzo dobry, wciągający i długi kryminał.
Na pierwszy ogień idzie dość nietypowa struktura książki, pierwszy raz wprowadzona przez autorkę. Już sama okładka sugeruje, że będzie nawiązanie do teatru. I tak się dzieje. Książkę mamy podzieloną na akty, sceny i antrakty. Przyznam, że jest to dość ciekawy wybieg.
Po drugie mamy do czynienia z wielowątkowością. Autorka przedstawia nam masę bohaterów i wątków z nimi związanymi, ale mimo tego nie gubimy się z nimi, pamiętamy kto jest kim i jaką ma rolę w książce. Autorka znakomicie sobie z tym poradziła.
Jaką tym razem Puzyńska opowiada nam historię? Na początek mamy powrót Valentine Blue, która...

zobacz kolejne z 1926