Zostań, a potem walcz

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydawnictwo: Replika
Stay Where You Are and Then Leave
itysiek_reads

Autor bestsellerów Chłopiec w pasiastej piżamie i Chłopiec na szczycie góry w kolejnej wyśmienicie nakreślonej opowieści wojennej! W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie wie, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego...

W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie wie, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego dnia, czyszcząc buty na dworcu King’s Cross, Alfie niespodziewanie widzi nazwisko ojca w dokumentach należących do wojskowego lekarza. Oszołomiony i zdezorientowany chłopiec zdaje sobie sprawę, że ojciec leży w pobliskim szpitalu – miejscu, w którym leczy się chorych na nerwicę frontową. Alfie nie bardzo wie, co to takiego nerwica frontowa, lecz postanawia wyratować ojca z tego dziwnego, niepokojącego miejsca.

źródło opisu: http://replika.eu/ksiegarnia/zostan-a-potem-walcz/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Monika książek: 950

Chłopiec w obliczu stresu pourazowego

Tematyka wojenna jest tym, co charakteryzuje większość książek Johna Boyne’a. Jego najbardziej znany „Chłopiec w pasiastej piżamie” czy nowszy „Chłopiec na szczycie góry” dotyczą drugiej wojny światowej i zderzenia dziecięcej niewinności z niewyobrażalnym złem. W powieści „Zostań, a potem walcz” Boyne umiejscawia swojego bohatera w czasach pierwszej wojny światowej, skupiając się tym razem na konsekwencjach wojny dla funkcjonowania rodziny i traumie psychicznej w postaci nienazwanego jeszcze wtedy zespołu stresu pourazowego.

Autor specjalizuje się w opowiadaniu historii z perspektywy chłopca. Tym razem głównym bohaterem jest Alfie Summerfield. Nie jest on więźniem w Auschwitz ani chłopcem, który spotyka pasiastego kolegę. Nie jest też chłopcem, który mieszka pod jednym dachem z Adolfem Hitlerem. Nie jest nawet młodzieńcem, który trafia na dwór cara Rosji Mikołaja II, by opiekować się następcą tronu, młodym Aleksym, będąc przy tym świadkiem upadku Romanowów. Bohater jest po prostu Alfiem, zwykłym chłopcem żyjącym w Anglii, mających kochających się rodziców – Margie i Georgie – i miłych, życzliwych sąsiadów dookoła.

Kiedy ojciec Alfiego trafia na front, całe beztroskie rodzinne życie zaczyna się załamywać. Poza zwykłymi trudami, jak ciężar utrzymania domu w czasie wojny, długa praca matki, próby zarobku podejmowane przez chłopca, pojawiają się także inne zawirowania losu, jak chociażby przesiedlenie najbliższych sąsiadów na wyspę Mann ze względu na ich obce pochodzenie. Ale największym ciosem jest utrata kontaktu z ojcem i nieustanna obawa, że wydarzyło się coś gorszego nawet od śmierci na froncie.

Powieść czyta się bardzo szybko, bo jest to dobrze napisana i warsztatowo przemyślana konstrukcja. W tym przypadku jednak inwencja Johna Boyne’a wydaje się zanadto naginać rzeczywistość, wprowadzając do historii mało realne i wiarygodne wydarzenia. Dlaczego bowiem dwaj chłopcy spotykali się, nie zdając sobie sprawy ze znajdujących się między nimi więziennych krat? Dlaczego chłopiec miał znaleźć się pod opieką ciotki, która dziwnym trafem jest gospodynią w domu Hitlera? To zbiegi okoliczności oczywiście tworzą powieści Johna Boyne’a. W przypadku „Zostań, a potem walcz” zbieg okoliczności nie jest jednak tylko zamysłem, lecz dość nieprawdopodobnym staraniem małego chłopca. W efekcie czytelnikowi dość trudno uwierzyć w realność tej historii, zwłaszcza pod sam jej koniec. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść udowadnia założoną tezę i wzrusza. Jest to bowiem piękna opowieść o miłości syna do ojca, o próbach utrzymania rodziny w jedności oraz o potędze wiary i miłości, która jest w stanie wszystko uleczyć.

„Zostań, a potem walcz” jest przeciętną książką Johna Boyne’a. Autor nie daje nam więcej niż we wcześniejszych dwóch powieściach czy w powieści „W cieniu Pałacu Zimowego”. Nawet jej ckliwy tytuł świadczy o słabszym charakterze. Ale być może po to autorzy piszą czasem słabsze powieści, aby na ich tle te lepsze dzieła, autorskie perełki, bardziej jaśniały. Mimo to dobry autor zawsze trzyma poziom, dlatego nawet słabszą powieść Boyne’a, taką jak „Zostań, a potem walcz”, czyta się z zainteresowaniem. A co ważniejsze, jej lektura skłania czytelnika do refleksji.

Monika Samitowska-Adamczyk

mamaKa | 2018-05-01
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

"Zostań, a potem walcz" to opowieść o miłości. Tej rodzinnej, której często nie potrafimy docenić. W tle toczą się działania wojenne. Wszyscy mieszkańcy pewnej ulicy czekają na ich zakończenie. Na przykładzie kilku osób poznajemy postawy wobec dramatycznej codziennej egzystencji. Brakuje jedzenia i poczucia bezpieczeństwa. Z bitew w Europie powracają żołnierze. Nie zawsze w pełni sił. Nerwica wojenna niszczy ich psychikę, oddala od najbliższych. Na to nie zgadza się mały chłopiec. Decyduje się na coś, o czym dorośli nawet nie pomyśleli. Dokonuje wielkiego czynu w imię jeszcze większej miłości. Proste, prawda?

lila | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Niezła, ale nie zachwyciła mnie ta książka. Nie wywołała jakiś ogromnych emocji, ani nie wzruszyła.
Sugerując się opiniami na lc, liczyłam na więcej.

Aniaczyanka | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wojna widziana oczami dziecka. Nie było drastycznie i brutalnie, jak w niektórych powieściach o takiej tematyce. A mimo to wstrząsnęła mną i doprowadziła do łez. Jest piękna, mądra, szczera. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w życiu. Będę do niej wracać

Monika | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Jedna z najlepszych, najbardziej wzruszających, jednocześnie też wstrząsających powieści młodzieżowych jakie przeczytałam w swoim życiu. Cała historia zaczyna się dość sielankowo. Oto angielskie miasteczko, gdzie wszyscy wszystkich znają, każdy wie co nieco o swoim sąsiedzie, a spokój tej małej społeczności burza takie zdarzenia jak na przykład pomalowanie drzwi na inny kolor niż wszyscy przez jednego z mieszkańców. Jednak życie ma swoje wymagania i gdy staje się zbyt spokojnie lubi wstrząsać ludźmi. Gdy zaś o losie ludzkim decydują politycy dążący do spełnienia swych planów za wszelką cenę to nie wróży nic dobrego. Decyzja na wysokim szczeblu już zapadła. Zatem wojna. Do głosu doszedł nacjonalizm, imperializm, wyścig zbrojeń…Sojusze zawarte między państwami posypały się jak domek z kart. Potrzebna była jedynie iskra, która rozpali żądzę walki między państwami. Stał się nią zamach w Sarajewie. Arcyksiążę Ferdynand z małżonką giną z ręki Gavriło Principa. Tak zwykle się kończy...

Kate1404 | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Książka wygląda na niepozorną, mało stron, duże akapity i stosunkowo duża czcionka. Jednak te pierwsze odczucia dotyczące wyglądu nie umniejszają treści książki.

Autor znów zabiera nas w czasy wojenne, ale tym razem jest to I Wojna Światowa. Fabuła rozpoczyna się w dniu 5 urodzin głównego bohatera, czyli Alfiego Summerfielda. Jest to szczególna data dla całego kraju, gdyż wtedy wybucha I Wojna. Chłopiec jest świadkiem jak zmienia się jego prywatny świat, jak jego ojciec zgłasza się na ochotnika i idzie na wojnę. Obiecuje, że wróci szybko i to przed świętami, ale nie mówi którymi... Przez kolejne 4 lata Alfie nie obchodzi urodzin, tęskni za tatą i czeka na jego powrót. Jego mama tłumaczy mu, że ojciec pełni ważną misję i wkrótce wróci do domu. Z powodu biedy chłopiec pomaga niczego nieświadomej mamie zarabiać pieniądze, czyści buty na dworcu. I właśnie tam, przez przypadek, dowie się, gdzie jest jego ojciec. Nie napiszę nic więcej, żeby wam nie zdradzić za dużo.

Styl pisania...

Goszaczyta | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane

"Zostań, a potem walcz" - to książka, która od dnia premiery ciągle przewijała mi się przed oczami. Autor John Boyne zasłynął książką pod tytułem "Chłopiec w pasiastej piżamie", która doczekała się ekranizacji. Niedawno właśnie obejrzałam film przed przeczytaniem książki, co jak się domyślacie było bardzo złe. Niemniej jednak planuję sięgnąć po książkę, bo i tak dobrze przeżyć taką niezwykłą i zarazem smutną historię-jeszcze raz.

Akcja książki rozpoczyna się w jednym z domów, w którym mieszka Alfie Summerfield. 28 lipca 1914 rok - to dzień dla niego bardzo ważny, bowiem wtedy chłopiec obchodzi swoje piąte urodziny. Wydawać, by się mogło, że to najszczęśliwszy dzień, jaki chłopiec sobie wymarzył. Jednak realia rzeczywistości uderzają w nich z wielką mocą. Wybuch I wojny światowej zniszczył ich poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Ojciec Alfiego pomimo obietnic, że nie pojedzie na front i nie opuści rodziny, następnego dnia łamię tę obietnicę i wyrusza na wojnę. Od tego momentu...

książek: 1914
mad28 | 2018-05-28
Przeczytana: 20 maja 2018

John Boyne -irlandzki powieściopisarz, urodził się w Dublinie w 1971 roku. Od najmłodszych lat interesował się literaturą. Swoje pasje rozwijał studiując literaturę angielską i sztukę kreatywnego pisania. Jest autorem powieści dla dorosłych, ale również pisze dla młodszych czytelników. Najbardziej znaną powieścią pisarza jest „Chłopiec w pasiastej piżamie”.
Najnowsza powieść autora „Zostań, a potem walcz” została wydana w kwietniu przez wydawnictwo Replika. Po przeczytaniu poprzednich książek J. Boyne wiedziałam, że na pewno kolejną jego powieść przeczytam.
Czy tym razem również autor mnie zachwycił?
Akcja powieść „Zostań, a potem walcz” toczy się podczas I Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest mały chłopiec Alfie Summerfield, którego poznajemy w dniu jego 5 urodzin. Wypadły one w dniu kiedy rozpoczyna się wojna. Ten szczególny dzień zostaje w pamięci młodego chłopca na bardzo długo. Po pierwsze wielu gości nie przyszło na planowane przyjęcie urodzinowe, a Ci którzy byli nie...

redgirl_books | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Jest 28 lipca 1914 roku. W tym dniu Alfie Summerfield, w gronie ukochanych mu osób obchodzi piąte urodziny. Wydawać, by się mogło, że to będzie jego najszczęśliwszy dzień w życiu, ale to on zmienia świat, który chłopiec dotychczas znał. Świat, w którym nie miał żadnych trosk, był otoczony miłością i opieką swoich rodziców. To właśnie tego dnia wybucha I wojna światowa, a jego ojciec pomimo obietnic, że nie pojedzie na front - nazajutrz łamie tę obietnicę. Mówili, że wojna nie potrwa długo, że nadejdą święta, a ona się skończy, ale wcale się tak nie stało. Minęły cztery lata, a jego ojca nadal nie było. Przestały nadchodzić listy od niego, chłopiec nie wiem gdzie on się podziewa. Wie tylko, że jest na specjalnej, tajnej misji. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, chłopiec dowiaduje się, że jego ojciec jest w pobliskim szpitalu, w którym leczą chorych na nerwicę frontową. Alfienie do końca wie na czym polega ten rodzaj choroby, ale widząc warunki w jakich jego ojciec przybywa -...

1991monika | 2018-04-27

Jest 28 lipca 1914 roku i Alfie Summerfield tego dnia obchodzi swoje piąte urodziny. Jednak przede wszystkim jest to dzień wybuchu wojny, a ojciec obiecuje chłopcu, że nie pojedzie na front. Następnego dnia jednak łamie tę obietnicę. Mijają lata, a wieści o ojcu oraz listy od niego przestały docierać do domu, ponieważ Georgie jest na tajnej misji. Pewnego dnia, Alfie czyszcząc buty na dworcu poznaje lekarza, od której przypadkiem dowiaduje się, że jego ojciec leży w pobliskim szpitalu. Chłopiec nie wiele się nad tym zastanawiając, opracowuje plan i wyrusza w podróż odnaleźć tatę.

Całą historię poznajemy z perspektywy Alfiego. Jest to historia przedstawiona oczami dziecka, które wykazało się nad wyraz mądre. Życie zakończyło dzieciństwo chłopca i musiał on szybciej dojrzeć. Margie, matka musiała utrzymać dom i z tego powodu pracowała na 3 etaty: w szpitalu, robiła pranie oraz szyła. Ledwo wiązali koniec z końcem, więc Alfie zrozumiał, że nie ma czasu na zabawę, zrezygnował również...

bookwormpl | 2018-04-25
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Całość recenzji na blogu: http://bookwormpl.blogspot.com/2018/04/69-zostan-potem-walcz-john-boyne.html

Długo musiałam czekać, by znów móc spotkać się z literaturą, gdzie wydarzenia osadzone są podczas wojny. Tym razem wraz z bohaterami przeniosłam się do czasów I wojny światowej. Osobiście uwielbiam książki z tym motywem, bo niezmiernie porusza mnie to, jak musieli radzić sobie ludzie w naprawdę ciężkich czasach, pozbawionych środków do życia. Tylko nadzieja utrzymywała ich przy życiu. Takie książki dają naprawdę wiele do myślenia i skłaniają do refleksji.

Narracja prowadzona jest przez chłopca o imieniu Alfie, a wydarzenia osadzone są w przedwojennej Anglii. Początkowo poznajemy sielskie życie ludzi, którzy dopiero dowiadują się o zbliżającej się wojnie. Alfie jest jeszcze na tyle mały, iż nie pojmuje powagi sytuacji. Jego sielskie życie kończy moment wymarszu ojca na wojnę. Po 4 latach spotykamy się znów z Alfiem, który ma już 9 lat i możemy zauważyć jak wojna wpłynęła na jego...