Zostań, a potem walcz

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydawnictwo: Replika
Stay Where You Are and Then Leave
itysiek_reads

Autor bestsellerów Chłopiec w pasiastej piżamie i Chłopiec na szczycie góry w kolejnej wyśmienicie nakreślonej opowieści wojennej! W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie wie, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego...

W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie wie, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego dnia, czyszcząc buty na dworcu King’s Cross, Alfie niespodziewanie widzi nazwisko ojca w dokumentach należących do wojskowego lekarza. Oszołomiony i zdezorientowany chłopiec zdaje sobie sprawę, że ojciec leży w pobliskim szpitalu – miejscu, w którym leczy się chorych na nerwicę frontową. Alfie nie bardzo wie, co to takiego nerwica frontowa, lecz postanawia wyratować ojca z tego dziwnego, niepokojącego miejsca.

źródło opisu: http://replika.eu/ksiegarnia/zostan-a-potem-walcz/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

mamaKa | 2018-05-01
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

"Zostań, a potem walcz" to opowieść o miłości. Tej rodzinnej, której często nie potrafimy docenić. W tle toczą się działania wojenne. Wszyscy mieszkańcy pewnej ulicy czekają na ich zakończenie. Na przykładzie kilku osób poznajemy postawy wobec dramatycznej codziennej egzystencji. Brakuje jedzenia i poczucia bezpieczeństwa. Z bitew w Europie powracają żołnierze. Nie zawsze w pełni sił. Nerwica wojenna niszczy ich psychikę, oddala od najbliższych. Na to nie zgadza się mały chłopiec. Decyduje się na coś, o czym dorośli nawet nie pomyśleli. Dokonuje wielkiego czynu w imię jeszcze większej miłości. Proste, prawda?

lila | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Niezła, ale nie zachwyciła mnie ta książka. Nie wywołała jakiś ogromnych emocji, ani nie wzruszyła.
Sugerując się opiniami na lc, liczyłam na więcej.

Aniaczyanka | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wojna widziana oczami dziecka. Nie było drastycznie i brutalnie, jak w niektórych powieściach o takiej tematyce. A mimo to wstrząsnęła mną i doprowadziła do łez. Jest piękna, mądra, szczera. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w życiu. Będę do niej wracać

Kate1404 | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Książka wygląda na niepozorną, mało stron, duże akapity i stosunkowo duża czcionka. Jednak te pierwsze odczucia dotyczące wyglądu nie umniejszają treści książki.

Autor znów zabiera nas w czasy wojenne, ale tym razem jest to I Wojna Światowa. Fabuła rozpoczyna się w dniu 5 urodzin głównego bohatera, czyli Alfiego Summerfielda. Jest to szczególna data dla całego kraju, gdyż wtedy wybucha I Wojna. Chłopiec jest świadkiem jak zmienia się jego prywatny świat, jak jego ojciec zgłasza się na ochotnika i idzie na wojnę. Obiecuje, że wróci szybko i to przed świętami, ale nie mówi którymi... Przez kolejne 4 lata Alfie nie obchodzi urodzin, tęskni za tatą i czeka na jego powrót. Jego mama tłumaczy mu, że ojciec pełni ważną misję i wkrótce wróci do domu. Z powodu biedy chłopiec pomaga niczego nieświadomej mamie zarabiać pieniądze, czyści buty na dworcu. I właśnie tam, przez przypadek, dowie się, gdzie jest jego ojciec. Nie napiszę nic więcej, żeby wam nie zdradzić za dużo.

Styl pisania...

Goszaczyta | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane

"Zostań, a potem walcz" - to książka, która od dnia premiery ciągle przewijała mi się przed oczami. Autor John Boyne zasłynął książką pod tytułem "Chłopiec w pasiastej piżamie", która doczekała się ekranizacji. Niedawno właśnie obejrzałam film przed przeczytaniem książki, co jak się domyślacie było bardzo złe. Niemniej jednak planuję sięgnąć po książkę, bo i tak dobrze przeżyć taką niezwykłą i zarazem smutną historię-jeszcze raz.

Akcja książki rozpoczyna się w jednym z domów, w którym mieszka Alfie Summerfield. 28 lipca 1914 rok - to dzień dla niego bardzo ważny, bowiem wtedy chłopiec obchodzi swoje piąte urodziny. Wydawać, by się mogło, że to najszczęśliwszy dzień, jaki chłopiec sobie wymarzył. Jednak realia rzeczywistości uderzają w nich z wielką mocą. Wybuch I wojny światowej zniszczył ich poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Ojciec Alfiego pomimo obietnic, że nie pojedzie na front i nie opuści rodziny, następnego dnia łamię tę obietnicę i wyrusza na wojnę. Od tego momentu...

1991monika | 2018-04-27

Jest 28 lipca 1914 roku i Alfie Summerfield tego dnia obchodzi swoje piąte urodziny. Jednak przede wszystkim jest to dzień wybuchu wojny, a ojciec obiecuje chłopcu, że nie pojedzie na front. Następnego dnia jednak łamie tę obietnicę. Mijają lata, a wieści o ojcu oraz listy od niego przestały docierać do domu, ponieważ Georgie jest na tajnej misji. Pewnego dnia, Alfie czyszcząc buty na dworcu poznaje lekarza, od której przypadkiem dowiaduje się, że jego ojciec leży w pobliskim szpitalu. Chłopiec nie wiele się nad tym zastanawiając, opracowuje plan i wyrusza w podróż odnaleźć tatę.

Całą historię poznajemy z perspektywy Alfiego. Jest to historia przedstawiona oczami dziecka, które wykazało się nad wyraz mądre. Życie zakończyło dzieciństwo chłopca i musiał on szybciej dojrzeć. Margie, matka musiała utrzymać dom i z tego powodu pracowała na 3 etaty: w szpitalu, robiła pranie oraz szyła. Ledwo wiązali koniec z końcem, więc Alfie zrozumiał, że nie ma czasu na zabawę, zrezygnował również...

książek: 1908
mad28 | 2018-05-28
Przeczytana: 20 maja 2018

John Boyne -irlandzki powieściopisarz, urodził się w Dublinie w 1971 roku. Od najmłodszych lat interesował się literaturą. Swoje pasje rozwijał studiując literaturę angielską i sztukę kreatywnego pisania. Jest autorem powieści dla dorosłych, ale również pisze dla młodszych czytelników. Najbardziej znaną powieścią pisarza jest „Chłopiec w pasiastej piżamie”.
Najnowsza powieść autora „Zostań, a potem walcz” została wydana w kwietniu przez wydawnictwo Replika. Po przeczytaniu poprzednich książek J. Boyne wiedziałam, że na pewno kolejną jego powieść przeczytam.
Czy tym razem również autor mnie zachwycił?
Akcja powieść „Zostań, a potem walcz” toczy się podczas I Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest mały chłopiec Alfie Summerfield, którego poznajemy w dniu jego 5 urodzin. Wypadły one w dniu kiedy rozpoczyna się wojna. Ten szczególny dzień zostaje w pamięci młodego chłopca na bardzo długo. Po pierwsze wielu gości nie przyszło na planowane przyjęcie urodzinowe, a Ci którzy byli nie...

bookwormpl | 2018-04-25
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Całość recenzji na blogu: http://bookwormpl.blogspot.com/2018/04/69-zostan-potem-walcz-john-boyne.html

Długo musiałam czekać, by znów móc spotkać się z literaturą, gdzie wydarzenia osadzone są podczas wojny. Tym razem wraz z bohaterami przeniosłam się do czasów I wojny światowej. Osobiście uwielbiam książki z tym motywem, bo niezmiernie porusza mnie to, jak musieli radzić sobie ludzie w naprawdę ciężkich czasach, pozbawionych środków do życia. Tylko nadzieja utrzymywała ich przy życiu. Takie książki dają naprawdę wiele do myślenia i skłaniają do refleksji.

Narracja prowadzona jest przez chłopca o imieniu Alfie, a wydarzenia osadzone są w przedwojennej Anglii. Początkowo poznajemy sielskie życie ludzi, którzy dopiero dowiadują się o zbliżającej się wojnie. Alfie jest jeszcze na tyle mały, iż nie pojmuje powagi sytuacji. Jego sielskie życie kończy moment wymarszu ojca na wojnę. Po 4 latach spotykamy się znów z Alfiem, który ma już 9 lat i możemy zauważyć jak wojna wpłynęła na jego...

redgirl_books | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Jest 28 lipca 1914 roku. W tym dniu Alfie Summerfield, w gronie ukochanych mu osób obchodzi piąte urodziny. Wydawać, by się mogło, że to będzie jego najszczęśliwszy dzień w życiu, ale to on zmienia świat, który chłopiec dotychczas znał. Świat, w którym nie miał żadnych trosk, był otoczony miłością i opieką swoich rodziców. To właśnie tego dnia wybucha I wojna światowa, a jego ojciec pomimo obietnic, że nie pojedzie na front - nazajutrz łamie tę obietnicę. Mówili, że wojna nie potrwa długo, że nadejdą święta, a ona się skończy, ale wcale się tak nie stało. Minęły cztery lata, a jego ojca nadal nie było. Przestały nadchodzić listy od niego, chłopiec nie wiem gdzie on się podziewa. Wie tylko, że jest na specjalnej, tajnej misji. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, chłopiec dowiaduje się, że jego ojciec jest w pobliskim szpitalu, w którym leczą chorych na nerwicę frontową. Alfienie do końca wie na czym polega ten rodzaj choroby, ale widząc warunki w jakich jego ojciec przybywa -...

Menia71 | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Alfie Summerfield swoje piąte urodziny obchodził w Londynie w dniu rozpoczęcia I wojny światowej – 28-go lipca 1914 roku. Następnego dnia jego tata – Georgie – zaciągnął się na ochotnika do wojska, chociaż obiecywał, że tego nie zrobi.
Tak zaczęła się książka Johna Boyne'a pod tytułem "Zostań, a potem walcz".
Trzy lata później matka chłopca – Margie dostała pracę w szpitalu. Dorabiała w domu praniem i szyciem. Było ciężko.
Dziewięcioletni Alfie został w tajemnicy przed mamą pucybutem na dworcu King's Cross (niezbędne przybory "pożyczył" od sąsiada Janacka). Podrzucał mamie zarobione w ten sposób pieniądze. Do szkoły chodził tylko dwa dni w tygodniu.
Od ojca i o ojcu nie mieli żadnych wiadomości. Aż do pewnego dnia kiedy Alfie przez przypadek zobaczył jego numer służbowy -14278 - w dokumentach Szpitala Wschodniego Suffolk i Ipswich. Nie namyślając się długo wybrał się tam. Odnalazł swojego tatę i postanowił mu pomóc w powrocie do zdrowia i do domu.
Czy jego tajny plan się...