Dziewczęta wygnane

Cykl: Owoc granatu (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
wojna, historia, kresy
historyczna

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia.
Pierwsza część trylogii „Owoc Granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód.

"Przeczytałam i zamarłam z zachwytu. Cóż to jest za historia! Ile w niej emocji! Porywająca opowieść o kresowych dziewczętach – zaczyna się niewinnie i lekko, by za moment wbić czytelnika w fotel i poruszyć go do głębi. Obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam!"
Edyta Świętek, pisarka, autorka sagi „Spacer Aleją Róż”

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-ws...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kiwi_Agnik | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Sielankę Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej - gdzie odbiorca oczami wyobraźni widzi opisywany przez autorkę malowniczy Borysław na Ukrainie i wręcz namacalnie zachwyca się urokiem natury - przerywa wojna...

Autorka sprawnie z idylli wolności i wygody, przechodzi do dramatu wojennej tułaczki, gdzie niepokojąca podróż po najmroczniejszych zakamarkach duszy, prowadzi do nieobliczalnej Syberii.
Zaczyna się walka o przetrwanie...

Klimatyczna, liryczno-dramatyczna, nieprzejednana, napisana zachwycającym językiem powieść o ponadczasowych czasach.

Książka wzrusza, ale nie roztkliwia, jest schematyczna, ale nieprzewidywalna, emocjonalna lecz stonowana, wciąga, ale nie ujarzmia.

Polecam.
Czekam na drugi tom.

żurawie_origami | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Są tacy autorzy, których kupuję w ciemno, którym ufam, którzy potrafią tak opowiadać swoje historie, że zatracam się w nich bez reszty. Maria Paszyńska należy do grona tych autorów. Uwielbiam jej powieści, zawsze mnie wciągają bez reszty, nie pozwalają o w sobie zapomnieć, na bardzo długo "rozwalają" mnie emocjonalnie. Nową książkę autorki, będącą pierwszą częścią trylogii, zaliczam do tej grupy książek. "Dziewczęta wygnane" to opowieść o dwóch siostrach bliźniaczkach, którym przyszło dorastać w nieludzkich czasach. Elżbieta i Stefania, tak podobne fizycznie, zupełnie inne jeśli chodzi o charakter, usposobienie, postrzegania świata, problemów itp.
Dziewczyny w jednej chwili muszą dorosnąć i poradzić sobie w nieludzkich warunkach i odnaleźć się w nowej rzeczywistości zsyłki na Sybir.
Książka jest napisane plastycznym językiem, ma w sobie piękne opisy, szczególnie na początku, jak czytamy o sielskim życiu u dziadków w dworku. Cały początek książki jest sielski, niespieszny. Ale nie...

"Owoc granatu. Dziewczęta wygnane" to była ta książka, z którą przepadłam na wiele godzin i musiałam doczytać do końca!

I choć mam już za sobą wiele powieści o tematyce wojennej i zesłaniu na Syberię Polaków podczas II wojny światowej, to historia bliźniaczek, które musiały wiele wycierpieć na tyle nadal wstrząsa czytelnikiem, że fabuła pozostaje w pamięci.

Z niecierpliwością czekam na kolejną cześć i jak to będzie nadal!

Agnieszka Garncarczyk | 2018-09-04
Przeczytana: 02 września 2018

Kresy Wschodnie to tam spędzają ostatnie przedwojenne lato bliźniaczki Elżbieta i Stefania. Dziewczęta oprócz więzów krwi dzieli wszystko od zainteresowań po charakter.Nawet postać przystojnego Walickiego wywołuje skrajne odczucia.
Wybuch II wojny światowej niweczy marzenia i plany obu dziewcząt.
Wychowane w dobrych warunkach muszą się zmierzyć z dramatem wywózki na Sybir.
Elżbieta musi zaopiekować się w czasie transportu zarówno matką, która zupełnie nie radzi sobie po śmierci najmłodszego synka, a Stefania nie dopuszcza do myśli ,że zsyłka to coś strasznego.
Zakwaterowanie w głębokiej tajdze w koszmarnych warunkach sprawia,że ludzie walczą między sobą o przetrwanie.
Po wyzwoleniu trafiają na Bliski Wschód, gdzie próbują wrócić do normalności.
Jest to bardzo trudne, ponieważ trudne warunki na Syberii, głód, wyczerpująca praca oraz oraz gwałt dokonany wielokrotnie na Elżbiecie przez komendanta sprawiają, że dziewczyna wpada w nałóg alkoholizmu.
Autorka najpierw pięknie przedstawia...

Biblioteczka Rudej | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

Przeznaczenie nie czyni nas bezwolnymi, pamiętaj o tym.Zawsze możesz wybrać, jaką postawę wobec losu przyjmiesz.O tym, jak się zachowasz, decydujesz tylko ty sama."

Są autorzy , po których sięgam w ciemno.Nie inaczej było z najnowszą książką Pani Marii Paszyńskiej Owoc granatu.Dziewczęta wygnane.Jak tylko zobaczyłam, że już jest w formie e-booka to ani sekundy nie wahałam się,aby ją kupić.Kupiłam, zaczęłam czytać i...przepadłam,a przepadłam na tyle,że nawet nie zauważyłam kiedy minęła mi droga z Polski do Hamburga. W takim doborowym towarzystwie to ja mogę jeździć:) niekoniecznie codzienni,ale nawet nie zauważyłam kiedy mijają kilometry, tak jest napisana ta książka.
W lutym z niekłamanym zachwytem przeczytałam Willę pod Zwariowaną Gwiazdę, o czym pisałam

Mamy lipiec i tym razem autorka zabrała mnie w mroźne i nieprzystępne progi Syberii,ale nie uprzedzajmy faktów.Bohaterkami powieści są...

tajemniczeksiazki | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Elżbieta i Stefania to siostry bliźniaczki, które pomimo pokrewieństwa, różnią się od siebie zupełnie. Elżbieta to dziewczyna mocno stąpająca po tym świecie, niezwykle mądra i dojrzała jak na swoje szesnaście lat. Natomiast Stefania, jak na typową nastolatkę przystało, to dziewczę z głową w chmurach, dla której liczy się tylko beztroskie życie. Kiedy je poznajemy, obie spędzają wakacje u dziadków na wsi. I to właśnie tam musiały zmierzyć się z początkiem wojny, który - pomimo wcześniejszych informacji o możliwym jej wybuchu - zaskoczył nie tylko bliźniaczki, ale i całą rodzinę. Każdy dzień jest walką o przetrwanie i pozostanie w rodzinnym domu. Walką, która w końcu ma swój kres - dziewczęta zostają rozdzielone ze swoimi bliskimi i wysiedlone na Syberię - do miejsca przerażającego, gdzie śmierć każdego dnia zbierała swoje żniwa...

"Dziewczęta wygnane" to pierwszy tom nowej serii, która zwie się Owoc granatu. Jest to również pierwsza przeczytana przeze mnie książka autorki, Marii...

Agnieszka Rzońca | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Przepiękna opowieść. Głębokie i poruszające studium jednostki, która w imię obietnicy i w imię życia jest w stanie wyzbyć się całej człowieczej godności. Właśnie to zrobiła wojna z młodziutką Halszką. Z resztą nie tylko z nią. Ta wchodząca dopiero w dorosłe życie Polka to "tylko" jeden przedstawiony tutaj przykład bestialskiego traktowania drugiego człowieka.

Siostry - Elżbietę i Stefanię - wojna zaskakuje gdy mają zaledwie 15 lat i zdawać by się mogło, że czekają je tylko piękne chwile. Ich marzenia o życiu w pięknej Polsce brutalnie przerywa wojna. Razem z matką i mały braciszkiem zostają zesłane do sowieckiego obozu w Syberyjskiej tajdze. Zaznają tam piekła: brud, nieludzkie traktowanie, wyniszczające roboty i głód. Aby przetrwać należy wyzbyć się godności i oddać los w ręce wojny.

Przepiękna, nasycona uczuciami lektura. Choć przedstawione w książce wydarzenia to wytwór autorskiej wyobraźni to świadomość, że coś tak straszliwego miało miejsce w historii jest bardzo...

katja_79 | 2018-07-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2018

Książka kupiona pod wpływem impulsu. I absolutnie warta tego! Noc zarwana, za mną niesamowite emocje przede mną oczekiwanie na ciąg dalszy. Kto lubi klimaty II wojny, zsyłki na Syberię- tu odnajdzie wszystko. Poruszające opisy, bardzo płynny język, wspaniała główna bohaterka. Trzeba przeczytać, koniecznie.

Alex | 2018-08-10
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Przyszłość jednego dnia jawi się w jasnych barwach, zaplanowana i zadowalająca ambicje, bądź jest widziana z kimś, kto stał się bliski nieoczekiwania i dał impuls do spojrzenia w to co może mieć miejsce, drugiego dnia zmieniając się całkowicie. Teraźniejszość wydaje się być jedynie przystankiem do tego co jest wyczekiwane, ale czasem marzenia zostają wystawione na próbę lub okazują się jedynie ułudą. Wystarczy chwila by przyjazny świat pokazał swoją mroczniejszą stronę i boleśnie uderzył w to co dla człowieka najcenniejsze.

Lato roku tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego było upalne, a nawet gorętsze, poza tym przebiegało podobnie jak te z wcześniejszych lat. Przynajmniej tak się wydawało wielu. Beztroska, dworek otoczony lasami i polami, rozrywki odpowiednie dla panienek z dobrego domu, po prostu wakacje. Jednak gdzieś na tym jasnym obrazie pojawiają się chmury, lecz przecież czas dojrzewania niesie z sobą pierwsze odpowiedzialne decyzje oraz wybory. Bliźniaczki Elżbieta,...

red_sonia | 2018-07-06

„Owoc granatu. Dziewczęta wygnane” to pierwszy tom trylogii, więc wiele wątków i spraw nie znajduje na końcu rozwiązania. Jest to historia poruszająca, pełna wstrząsających opisów, ale w pewien sposób dająca nadzieję. Nadzieję, że los może się odmienić, że nawet dotykając dna, można się z niego powoli podnosić. Wbrew wszystkiemu, wbrew wszystkim, wbrew sobie samemu. Główna bohatera Halszka jeszcze tego nie wie lub po prostu nie widzi, ale ma ogromną siłę. Siłę, która pozwoliła jej przetrwać i ocalić siostrę, determinację, żeby się nie poddać nawet wtedy, kiedy pozbawiono ją godności. Moi dziadkowie w latach wojny byli dziećmi, jednak wspomnienia – bardziej pewnie ich rodziców – pozostały w nich do dziś. W ich opowieściach Armia Czerwona jawiła się dużo gorzej niż niemieckie wojsko. Nie zrozumcie mnie źle, oczywiście nie zamierzam wybielać niemieckich okupantów, jednak w tej książce znalazłam potwierdzenie tego, co słyszałam. Rosjanie słynęli z przemocy, a do tego cytując moją...