Oblubienica morza

Okładka książki Oblubienica morza Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Oblubienica morza
Michelle Cohen CorasantiJamal Kanj Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura obyczajowa, romans
Bride of the Sea
Sine Qua Non
2018-07-04
2018-07-04
Monika Wiśniewska
Monika Wiśniewska ojczyzna miłość ponad podziałami rasizm konflikt

Książka napisana przez dwóch autorów. Niewątpliwie, jeden z nich ma większy dryg do pisania, od drugiego. Dało się to wyczuć w niektórych momentach. Ogólnie rzecz biorąc książka trafiła do mnie przypadkiem, akurat w czasie, w którym konflikt palestyńsko-izraelski przybrał ostrzejszy wymiar. Jest w niej sporo subiektywizmu (ale gdzie go nie ma) natomiast mimo wszystko rzuca ciekawą perspektywę na współczesne wydarzenia. Atutem jest pochodzenie obydwóch autorów: Żydówka i Palestyńczyk.

Książka o tej samej tematyce co Drzewo migdałowe. Losy bohaterów silnie się przeplatają. Książka warta poświęcenia czasu choć nie zrobiła na mnie tak silnego wrażenia jak poprzednia powieść autorki.

Powieść ukazująca konflikt palestyńsko-izraelski, ale UWAGA jedynie okiem Palestyńczyków. Pod względem historycznym przedstawiona została sytuacja Palestyńczyków, którym przyszło walczyć z ruchem syjonistycznym na terenach należących aktualnie do Autonomii Palestyńskiej, a nawet poza nią.

Książka opisuje losy 4 osób, które zmagają się w różnoraki sposób ze skutkami ww. konfliktu, i miłością, która nie jest prosta i łatwa.

Piękna historia, może momentami trochę naiwna i nieprawdopodobna, ale mimo wszystko warta przeczytania.

Ameer, Rebeka, Sara i Yousef - dwa narody, Palestyńczycy i Żydzi. Dwie strefy czasowe, cztery osoby i cztery różne historie, o stracie, poświęceniu, tęsknocie i miłości między podziałami. Los bohaterów nieustannie się ze sobą splata. Każdy z nich pragnie szczęścia i walczy o lepszą przyszłość. Autorzy książki pokazują nam zmiany jakie zachodziły podczas nasilającego się konfliktu izraelsko - palestyńskiego i trudne życie uchodźców. Sporo tu konfliktów, nienawiści i ludzkich dramatów wynikających z różnic kulturowych i walki z niesprawiedliwością.
Książka opisuje siłę uczuć i niesamowite przywiązanie do rodziny. Pokazuje nam, że gdy w grę wchodzą miłość i szczęście to warto nie poddawać się i walczyć o swoje marzenia.
Ta opowieść bardzo mnie poruszyła, lecz zakończenie było zarówno bardzo przewidywalne jak też nieprawdopodobne.

Bardzo dobre, miłość żydówki i Palestyńczyka , nie wiedziałam że Żydzi zgotowali Palestyńczykom taki los jak Niemcy Żydom, warte przeczytania

Pierwsze 1/3 książki czytało mi się całkiem ok. Ale niestety im dalej tym słabiej. Historia może i ciekawa, ale opisana w jakiś taki sposób, że nie mogłam się z nią utożsamić. Ostatnie 1/3 niestety bardziej przekartkowałam niż przeczytałam. Dłużyły mi się dialogi, jakieś to wszystko momentami "zbyt piękne", miłość jak z harlequinowego romansidła. Nawet smutne wydarzenia były opisane w taki sposób, że zupełnie mnie nie wzruszyły.

książka ciekawa, zakończenie trochę naiwne. bardzo tendencyjna. Palestyńczycy są dobrzy, a Żydzi źli. Ten konflikt jest dużo poważniejszy.

Bardzo ciekawa. Miałam kłopot nad zapanowaniem nad fabułą w różnym czasie i bohaterami.

Konflikt na bliskim wschodzie widziany oczami bohaterów. Pokazuje okrucieństwo, upodlenie człowieka, bestialstwo i pogardę z pobudek narodowościowych i wyznaniowych. Zabrakło mi jednak emocji. Przeskoki czasowe spowodowały początkowy mętlik z barku powiązań postaci. Kolejny element przeszkadzający w odbiorze, to ukazanie stronniczego przedstawienia na złych Izraelczyków i dobrych Palestyńczyków.
Uważam, że książka warta poznania i poszerzenia swoich horyzontów światopoglądowych.

„Oblubienica morza” to powieść Michelle Cohen Corasanti, autorki bestsellerowego „Drzewa migdałowego”. Napisała ją wspólnie z Jamalem Kanj, który przyszedł na świat w obozie dla uchodźców w Libanie, a potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Elementy jego biografii stały się inspiracją do stworzenia jednej z postaci.
Akcja rozgrywa się w kilku miejscach i na trzech płaszczyznach czasowych.
W 1932 roku Sara i jej ojciec uciekają ze Związku Radzieckiego przed stalinowskimi prześladowaniami. Żydowska rodzina padła ich ofiarą, będąc właścicielami przedsiębiorstwa handlującego zbożem. W Palestynie parę uciekinierów przyjmuje pod swój dach Omar, z którym tata Sary prowadził interesy. Nie wszystkim jednak podoba się, że zamożny Palestyńczyk otoczył opieką Żydów…
Rok 1981. Nastoletni Ameer mieszka z rodziną w obozie dla palestyńskich uchodźców w Bejrucie. Żyją w biedzie, ale robią wszystko, by zdolny chłopak skończył szkołę i dostał się na studia.
Marzenia się spełniają, ale zostają brutalnie przerwane rok później podczas masakry dokonanej w obozie przez nacjonalistyczną „chrześcijańską milicję” wspieraną przez izraelskie siły zbrojne…
W roku 1990 osiemnastoletnia Rebeka od dwóch lat mieszka w Izraelu. Przyjechała tu z USA jako córka zamożnych Amerykanów o żydowskich korzeniach. Jest inteligentna, oczytana i wydaje jej się, że dużo wie o świecie, bo podróżowała z rodzicami po wielu krajach.
Dopiero, gdy jej narzeczony uderza w twarz arabską służącą, dziewczynie powoli otwierają się oczy na to, co dzieje się wokół. Zaczyna interesować się sytuacją Palestyńczyków mieszkających całkiem niedaleko nowoczesnych, strzeżonych osiedli żydowskich.
Rebeka kilka razy staje w ich obronie, co pewnego dnia doprowadza do tragedii…
Co łączy te trzy historie?
Od razu widać, że temat uchodźctwa, kulturowych odmienności, uprzedzeń, fanatyzmu oraz prześladowań i zbrojnych konfliktów.
W każdej z opowieści spotykamy się z przemocą, nieraz wyjątkowo bestialską. Część opisów mrozi krew w żyłach, wstrząsa, ale każe też zastanowić się nad tym, jak to możliwe, by w cywilizowanym świecie wciąż dochodziło do ludobójstwa, bezkarnych mordów, gwałtów, grabieży…
Jest coś jeszcze – w pewnym momencie część wątków zaczyna się krzyżować, ale więcej na ten temat nie zdradzę, by nie spojlerować.
„Oblubienica morza” nie jest jedynie powieścią o wojnie, śmierci i przemocy. To także wzruszająca, pięknie opowiedziana historia miłości, przyjaźni, nadziei, która przypomina, że dzieci nie powinny odpowiadać za grzechy przodków.
Autorzy pokazują również, jak piękne miejsca na ziemi mogą zamienić się w piekło za sprawą chorych z nienawiści ludzi.
W kontekście obecnej wojny na Ukrainie i dokonywanych tam przez Rosjan bestialstw ta książka nabiera szczególnego znaczenia.
Czyta się ją szybko, z dużymi emocjami, gdyż chce się jak najszybciej poznać kolejne perypetie bohaterów. A potem żałuje się, że to już koniec…
Pochłonęłam jednym tchem i wiem, że długo będę pamiętać tę lekturę, czego i Wam życzę.

Akcja rozgrywa się w kilku miejscach i na trzech...

• Przeczytane w 2018