Oblubienica morza

Tłumaczenie: Monika Wisniewska
Wydawnictwo: SQN
Bride of the Sea
aleqsia

Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru "Drzewo migdałowe". Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami. Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt...

Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru "Drzewo migdałowe".
Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami.
Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski.

Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie rozpoczyna nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości.

Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje.
Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść - podróż przez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu.

Sara i Yousef, Rebeka i Ameer rozumieją, że na ich oczach tworzy się historia ich narodów, traum i nadziei wspólnoty. Mają jednak wybór. Bezpieczeństwo i szczęście nie pochodzi z grodzenia się, z lęku, ale jedynie z otwarcia się, odwagi rozumienia. Nie ma ziemi niczyjej, ale nikt nie ma też jej na własność. Jedyny sposób, żeby przestać się ranić podziałami społecznymi, to podzielenie się - zarówno ziemią, jak i uczuciem.
Karolina Sulej, pisarka i dziennikarka Wysokich Obcasów

źródło opisu: SQN

źródło okładki: SQN

SzkockaKrata | 2018-08-12

Izrael jest be, Palestyńczycy są cacy.
Taką tezę stawiają autorzy "Oblubienicy morza" i konsekwencje się jej trzymają. Izraelczycy to zwierzęta, którzy bombardują, gwałcą, leją służbę po pysku, wysiedlają i kradną. Biedni Palestyńczycy znoszą upokorzenia z pokorą i nadstawiają drugi policzek. Taki czarno-biały obraz świata serwowany jest czytelnikowi. A nie, przepraszam, mamy jeden wyjątek - Żydówkę, która uświadamia sobie jakimi bestiami są jej pobratymcy i staje w obronie ich ofiar. Szczególnie jednej, bardzo przystojnej ofiary płci męskiej. Ale nie ma co się dziwić - współautor książki Jamal Kanj jest przecież Palestyńczykiem z krwi i kości.
Pierwsze rozdziały bardzo mi się podobały, potem "Oblubienica morza" skręciła w stronę taniego romansidła z polityką w tle. Szkoda.

mamaKa | 2018-07-26
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Oblubienica morza" to kolejna książka na rynku wydawniczym, która wpisuje się w nurt "miłość na tle konfliktu" (tu czytelnik może wpisać dowolną epokę historyczną i towarzyszące jej wydarzenia). Tym razem dopisujemy wieloletni konflikt palestyńsko-izraelski, którego końca nie widać. Autorzy powieści przybliżają losy obu narodów i starają się w literacko poprawny sposób wskazać dialog i kompromis jako skuteczny sposób na powstrzymanie dramatu tysięcy mieszkańców Bliskiego Wschodu. Opisują to, co dr Wiesław Lizak podkreśla w jednym z wywiadów, że "problem wykracza poza spór terytorialny. Jest zakorzeniony w emocjach, religii, kulturze i historii". Autorzy, których korzenie wywodzą się z obu stron konfliktu są przykładem, że warto współpracować. Natomiast rzeczywistość odbiega od "życzeniowej" literatury. Bohaterowie powieści wpisują się w historyczno-społeczne i religijne tło. Są widocznym "przełożeniem" realnego dramatu. Książkę warto przeczytać.
Po zakończonej lekturze odnoszę...

Gośka | 2018-07-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Od jakiegoś czasu staram się nie wczytywać w opisy na tyłach okładek, gdyż już zbyt wiele razy psuło mi to przyjemność lektury. Z tego też powodu książka prawie zawsze jest dla mnie niespodzianką. Biorąc "Oblubienicę morza" do recenzji spodziewałam się babskiej literatury, która być może wyciśnie ze mnie parę łez, być może mnie wkurzy ckliwością, być może okaże się typowo romantyczną opowieścią z historią w tle. Moje oczekiwania nie były zbyt duże, jednak skusiłam się, bo latem lubię odsapnąć od thrillerów. Niebagatelny był także fakt, że znam debiut autorki. "Drzewo migdałowe" zrobiło na mnie swego czasu spore wrażenie. Ty, razem autorka, amerykańska Żydówka, absolwentka studiów bliskowschodnich, napisała powieść wespół z Palestyńczykiem urodzonym w obozie dla uchodźców w Libanie. Może gdybym znała ten fakt i wczytała się dokładniej w opis, nie przeżyłabym takiego zaskoczenia fabułą powieści. I od razu muszę Wam powiedzieć, że zaskoczenie jest całkowicie na plus, gdyż książka...

tajemniczeksiazki | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Ameer, Rebeka, Sara i Yousef. Cztery różne osoby i cztery różne historie, które łączy jedno. Walka o przyszłość, a raczej walka o lepsze jutro. Każde z nich pragnie szczęścia i przede wszystkim spokoju bowiem żyją w czasach, w których niczego nie mogą być pewni.

Sara jest pielęgniarką, która została wypędzona z Rosji do Palestyny. Kiedy zaczyna życie w nowym miejscu, jest pełna obaw, ale i nadziei, która pozwala przezwyciężać jej wewnętrzne lęki. Gdy zatrudnia się u pewnej rodziny, poznaje niejakiego Yousefa, mężczyznę, który z marszu odmienia jej życie.

Ameer to przeciętny, z pozoru niczym nie wyróżniający się chłopak. Wraz z najbliższymi mieszka na terenie jednego z obozu dla uchodźców w Libanie. Dzięki niezwykłej sile i determinacji, a także i wrodzonemu talentowi, udaje mu się wyjechać do USA, gdzie zaczyna karierę naukowca. Wydawać by się mogło, że jego życie w końcu wjechało na odpowiednie tory. Nic bardziej mylnego, bowiem demony z przeszłości nie dają o sobie...

Pokrecona | 2018-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2018

Historia opowiada o różnych osobach, także o tych, którzy są, ale jakby ich nie było.
Możecie być dobrymi ludźmi, czynić to, co słuszne i nikomu nie wchodzić w drogę, ale urodziliście się w czasie, gdy tępiono Żydów i cała reszta nie ma już znaczenia. Celownik karabinu przyczepia się na stałe do Waszego ciała i jedynym wyjściem jest ucieczka. Kolejny raz ukazana została ludzka mroczna natura i instynkty, które budzą się, gdy człowiek czuje przewagę nad drugim człowiekiem.
Jeśli lubicie czytać powieści o tragicznych losach bohaterów, gdzie ich miłość rozpada się przez podział społeczny, czy też konflikty polityczne, w tle rozwijają się historyczne wydarzenia, które budzą skrajne emocje, to ta książka jest dla Was.
Jest to historia o człowieczeństwie i jego odsłonach, o uczuciach, o pragnieniu wolności, przyjaźni i miłości. Narracja prowadzona jest wprost idealnie. Język, jakim napisana jest ta powieść, pozwala przenieść się w te rejony, w których akurat przebywają bohaterowie,...

Książkomaniacy | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

1932. Sara i jej ojciec uciekają z ZSRR. To dobrym znajomościom mogą zawdzięczać życie. Uciekają do Palestyny, gdzie mogą ułożyć sobie życie na nowo. Sara pracuje jako pielęgniarka pomagająca chorej kobiecie. Poznaje lekarza Yousefa i zakochują się w sobie. Jednak nie daje jest jej zaznać spokoju nawet w miłości. Konflikt palestyńsko-izraelski narasta i staje na drodze do ich szczęścia.

1981. Szatila Ameer to wspaniały młody naukowiec. Chłopak skonstruował baterię słoneczną
i przygotowuje się do udziału w konkursie naukowym. Niespodzianką jest, że ze względu na swoje pochodzenie nie zostaje do niego dopuszczony. Jednak naukowcy Harvardu nie stawiają pochodzenia na pierwszym miejscu i chcą zrobić wszystko, by pomóc Szatilowi i nie zmarnować tak błyskotliwego umysłu.

1994. Rebeka choć jest bogatą Żydówką nie została wypruta z miłości i wrażliwości. Nie może znieść faktu, że jej bracia znęcają się nad Arabami i często staje w ich obronie....

Cóż nie powiem, na początku obawiałam się treści zamieszczonej w powieści, ponieważ nie znałam autorki oraz powieści „Drzewo Migdałowe”. Jednakże obawy były zbędne i zbyteczne. Treść powieści zachwyciła mnie od pierwszych stron.

Podczas lektury odczuwałam z bohaterami lęk, smutek, radość i ulgę. Pomimo że historie mogą zdawać się tak różne, opowiadają o prawdziwym życiu osób, którym dane było niestety żyć w tamtym mieście i w tamtym roku. Możemy poznać, iż pomimo zaznanego cierpienia to czasem chwila szczęścia, jaka pojawia się potem, nie zawsze trwa na tyle długo, ile byśmy chcieli, że nawet rodzina stanie pomiędzy naszym szczęściem i wręcz brutalnie je zniszczy.

Ukazanie traktowania osoby o żydowskim pochodzeniu w czasie drugiej wojny światowej, podczas gdy u władzy zasiadł w Rosji Stalin, był naprawdę świetnym posunięciem i pomysłem. Pokazanie, jak wielu ludzi straciło fortuny i domy, z powodu swojego pochodzenia i zostali zmuszeni, aby wyemigrować z kraju, zostawiając czasem...

margoz | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

"Oblubienica morza" to najnowsza premiera wydawnictwa SQN, która zbiera niezwykle pochlebne opinie i powoli skrada serca czytelników na całym świecie. Czy i Ty ulegniesz jej urokowi? Najnowsza książka Michelle Cohen Corasanti - autorki Drzewa migdałowego, to wielowątkowa, trudna i wzruszająca historia o miłości, wolności, stracie i pragnieniu bezpieczeństwa. Przyznam, że i ja wylałam nad nią całe morze łez - czego zupełnie się nie wstydzę!

Tytułowa Oblubienica morza to Jafa - portowe miasto w dzisiejszym Izraelu, w dystrykcie Tel Awiw. Kiedy po raz pierwszy oglądamy Jafę z pokładu statku, na którym przypłynęli Sara i Avraham jest ona palestyńskim miastem, do którego zaczynają ściągać rzesze Żydowskich uchodźców z Europy i Azji, ściganych pogromem, poszukujących schronienia i bezpiecznej przystani. Wielu z nich jednak wcale nie ucieka, ale są uczestnikami tak zwanej pierwszej i drugiej aliji - masowej migracji Żydów (głównie z Rosji i Jemenu), którzy poruszeni ideami syjonizmu...

IdęCzytać | 2018-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

„Oblubienica morza” to opowieść o dwóch światach, o miłości ponad podziałami, trudnych wyborach i krzywdach wymierzanych człowiekowi przez drugiego człowieka.

Sara wraz z ojcem uciekają z Rosji do Palestyny, ich żydowskie pochodzenie nie ułatwia im startu w nowym miejscu. Dzięki kontaktom sprzed straty majątku, ojciec Sary otrzymuje pracę u dawnego kontrahenta, Omara Sultana, a Sara zostaje zatrudniona jako pomoc przy umierającej żonie Omara, Fatimie.

Yousef, syn Omara i lekarz, opiekuje się umierającą matką. Kiedy orientuje się, że jego myśli zajęła pielęgniarka matki, wzbrania się przed gorącym uczuciem z obawy przed związkiem z Żydówką.

W innych czasach, w obozie dla palestyńskich uchodźców, żyje Ameer. Pomimo wszelkich trudności jakie napotyka każdego dnia, udaje mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby zrobić doktorat i kontynuować badania naukowe.

Rebeka jest młodą, bogatą dziewczyną, która po pobycie w Jafie wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotyka...

Myślę, że po napisaniu światowego bestsellera trudno jest stworzyć kolejną równie dobrą, a nawet lepszą powieść. Michelle Cohen Corasanti podjęła wyzwanie i na początku lipca miała w Polsce swoją premierę książka "Oblubienica morza".
Ameer to młody zdolny chłopak, który chce poprawić byt swojej rodziny mieszkającej w libańskim obozie. Pomimo swojego talentu boryka się z wielką nieprzychylnością i wrogością.
Rebeka wywodzi się z bogatej izraelskiej rodziny, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Na studia wybiera ojczyznę przodków. Tam spotyka się z dyskryminacją i prześladowaniem Palestyńczyków przez swoich rodaków.
Sara to Żydówka mieszkająca w Rosji, którą wraz z ojcem musi opuścić ze względu na represje. Wcześniej żyła w luksusie, a teraz nie ma dachu nad głową i pracy.
Youself to młody palestyński lekarz, który zakochuje się w Żydówce.
Każda z tych osób chce żyć w bezpiecznym miejscu, realizować swoje pasje i marzenia oraz kochać. Niestety należą do narodów, które toczą...