Wielka samotność

2018-05-23
2018-05-23
9788380319189
Anna Zielińska
Alaska depresja literatura amerykańska niebezpieczeństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność trauma uczucie wspomnienia
Inne

Piękna opowieść o dzikości przyrody i ludzkiego ducha. Jak dla mnie nieco za bardzo ciążąca w stronę psychologizowania, ale dobrze pokazująca rzeczywistość kobiet w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Opisy Alaski pasjonujące; widać fascynację autorki tym regionem USA. Historia związku toksycznego i dojrzewania do miłości w cierpieniu chyba trochę zbyt ckliwa, lecz nie na tyle, by w nią nie uwierzyć:). Świetna powieść nie tylko jako rozrywka, lecz także jako refleksja nad tym, co dla każdego jest najważniejsze.

Kolejna piękna historia przedstawiona przez Kristin Hannah. To chyba moja ulubiona autorka! Ma umiejętność wzbudzania uwagi czytelnika ciekawymi wydarzeniami, a także cudownie tworzy postaci - są głębokie i często niejednoznaczne. Aspekt tego, jak przedstawieni są w książkach ludzie ma dla mnie kolosalne znaczenie. Uwielbiam bogate obrazy psychologiczne i próby podejmowania trudnych tematów, a to właśnie znalazło się w ,,Wielkiej Samotności". Językowo jak dla mnie, na wysokim poziomie, kocham to jak opisuje przyrodę i ludzi oraz ich przemyślenia. Dialogi także niczego sobie, autorce udało się nawet stworzyć różne sposoby wypowiadania się, w zależności od bohatera. Dzięki temu rozmowy w książce wydają się takie naturalne.

Długo myślałam że będzie to kolejna książka 10/10, jednak pojawił się pewien problem w końcówce. Mnie to zakończenie nie kupiło, było nierealne z punktu widzenia tego, jak działa świat. Autorka niestety w tym przypadku przesadziła. A szkoda, bo większość przeciwności losu i różnych wydarzeń w książce które ciągną czytelnika za nos, udało się jej rewelacyjnie.

Mój odbiór książki zmieniło także przeczytanie jednej z recenzji na lubimy czytać. Aż stwierdziłam, że muszę tą opinie odnaleźć i zakreślić ją jako spoiler bo wyjawiała za dużo motywów. To chyba ostatni raz kiedy czytam recenzje przed przeczytaniem książki, bo początkowo nie mogłam zapomnieć o tym, że ktoś wyjawił mi na czym będzie polegać ta książka :/

Gdyby tylko była odrobinę lepiej napisana :-)

Gdyby tylko była odrobinę lepiej napisana :-)

Bardzo przyjemnie się czyta, mimo że książka dotyka trudnych i bolesnych tematów. Opisy toksycznej, chorej relacji "ładnie" koresponują z opisami dzikiej, surowej Alaski. Zdecydowanie polecam i chętnie sięgne po kolejne książki tej autorki.

Lekka książka, dobrze się czyta. Zakończenie lekko przekombinowane ale to chyba taki styl autorki.

Dobra rozrywka wakacyjna, mało rzeczywista, momentami i ckliwa ale dobrze się czyta

Bardzo podobał mi się opis życia na Alasce lat 70- tych. Historia sama w sobie bardzo trudna, bolesna. Co podobało mi się najmniej to zakończenie. Nie pasowało mi, miałam wrażenie jakby autorka nie bardzo wiedziała co z tym zrobić i zakończyła je tak na szybko.

Wróciłem po ponad roku napisać recenzję, bo książka na nią zasługuje. Krótką, ale treściwą.

Piękna, nieoczywista, przejmująca, wzruszająca, chwytająca za serce historia. Polecam każdemu.

Mijają wieki a wzór "dobrej" historii wcale się nie zmienia, wystarczy: szara myszka, dramatyczne wydarzenia w domu i bogaty, przystojny wybranek. Tadaaam, gotowe! (Pierwszy europejski "Kopciuszek" został wydany w 1697 r.) Można też dorzucić sprawdzone elementy z "Romea i Julii" aby było jeszcze lepsze! Poszczególne "dobre" historie różnią się co prawda detalami ale szkielet pozostaje ten sam i naprawdę nie ma znaczenia czy bogaty jest wybranek, czy też jego ojciec po którym oczywiście dziedziczyć będą jego dzieci. Pieniądze sprawiają też, że o wiele łatwiej pokochać mężczyznę, nawet szpetnego lub/i niepełnosprawnego co rodzi pewien niesmak. Podsumowując: lubię rzeczy oryginalne, zaskakujące a nie kolejne odmiany historii wielokrotnie "wałkowanych", okraszonych serią dramatycznych wydarzeń. Owszem, jest tam toksyczna miłość, jest przemoc, zbrodnia, tajemnica, jest wreszcie tytułowa samotność ale w mojej opinii to tylko wydmuszka, nic poza tym. Kolejna naiwna pozycja karmiąca nadzieje "szarych myszek" na księcia z bajki, nieudolnie opakowana w dramatyczno-miłosne szaty. Dla kobiet może być dokonała, faceci niech się od tych rojeń trzymają z daleka.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając tę książkę miałam poczucie jakbym szła z małym kamieniem w bucie, który uwierał w najmniej spodziewanym momencie. Sama fabuła ciekawie oprowadza czytelnika w surowy klimat Alaski, który wymaga samozaparcia, pracowitości i umiejętności współpracy mieszkańców tego regionu. A życie tam jest o tyle trudniejsze jeśli trzeba mierzyć się ze słabościami, problemami, nałogami bliskich osób. Mam jednak zastrzeżenia do kilku wątków; są dla mnie zbyt wykrzyczane, wykreowane; jakby miały stanowić o lepszym odbiorze książki.
Hannah wielokrotnie udowodniła, że potrafi wywołać u czytelnika emocje, których sam by się nie spodziewał zapraszając nas do świata swoich bohaterów. Mnie to ominęło w tej książce.