„Firefly Lane” Kristin Hannah. Nie ma przyjaźni bez kolców

LubimyCzytać
26.01.2021

Słodki czy raczej gorzki i cierpki – jaki smak ma przyjaźń? Kristin Hannah, znawczyni emocji, tworzy przejmujący obraz relacji łączącej dwie kobiety. Czytelnik towarzyszy Tully i Kate obserwując, jak bohaterki zmieniają się przez lata, a czas wystawia ich przyjaźń na próbę. Opowieść została zrealizowana przez Netflix, a premiera serialu „Firefly Lane” już 3 lutego.

„Firefly Lane” Kristin Hannah. Nie ma przyjaźni bez kolców

 Kristin Hannah wielu czytelnikom nie trzeba przedstawiać. Spod jej pióra wyszły takie książki, jak: „Wielka samotność”, „Zimowy ogród”, „Nocna droga” i „Słowik”. Ta ostatnia opowieść głosami czytelników zdobyła tytuł Książki Roku 2016 w Plebiscycie lubimyczytać.pl. Hannah wie, jak snuć historię, by nie można było się od niej oderwać – niezależnie od tego, czy fabuła dotyczy wojennej zawieruchy, jak w przypadku „Słowika”, czy zwykłego życia, jak w „Firefly Lane”.

Właśnie to zwykłe życie opisane jest na kartach powieści, która od stycznia 2021 roku jest dostępna w nowym wydaniu (okładka filmowa pojawi się na rynku 27.01). Książka na rynku amerykańskim cieszyła sie bardzo dużym powodzeniem i znalazła się na liście bestsellerów „The New York Timesa”. Teraz trafia w ręce polskich czytelników nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Kristin Hannah

Przeciwieństwa, które się przyciągają

„Firefly Lane” to powieść, w której najważniejsi są bohaterowie. A raczej bohaterki – Tully i Kate. Nić znajomości nawiązały będąc nastolatkami, a następnie zamieniły ją w mocną linę okrętową, która splatała ich życie przez kolejne dekady.

Obie jednak dzieli sporo. Przede wszystkim osobowość, lecz także pochodzenie – Kate Mularkey to zwykła dziewczyna ze szczęśliwej rodziny, natomiast piękna Tully Hart, wychowywana przez babcię, intryguje sekretem, który skrywa.

Przez większość życia tęskniła za mamą, ale nie tak, jak się tęskni za zgubioną zabawką czy przyjaciółką, która przestała przychodzić się pobawić, bo coś jej się nie spodobało. Tęskniła tak naprawdę. Zawsze to czuła w środku, tę pustą przestrzeń, która doskwierała w ciągu dnia i szarpała bólem w nocy.

- fragment książki „Firefly Lane” Kristin Hannah

Reklama

Dziewczęta łączy pewne przykre wydarzenie, które sprawia jednak, że obie czują, że mogą sobie zaufać. Na zaufaniu zbudują podwaliny swojej relacji. Razem będą chodzić do szkoły i uczęszczać na uniwersytet, a nawet dzielić rodzinę, gdy matka Kate zaprosi porzuconą Tully do grona Mularkey’ów. Będą też dzielić wspólne marzenie o dziennikarskiej karierze – duet z życia prywatnego przecież doskonale sprawdzi się również w telewizji, prawda? Okazuje się jednak, że nie do końca…

Przebojowa, bezkompromisowa Tully prze do celu, realizując wyśniony cel. Nie przeszkodzi jej w tym nieszczęśliwe dzieciństwo czy brak matczynej miłości, bo Tully nie ogląda się za siebie. Jest mocna i nieustępliwa, zawsze też może liczyć na wsparcie Kate. Cichsza od swej ukochanej przyjaciółki, Kate dostosowuje się do panujących realiów, znajdując spełnienie w spokoju. W końcu jednak i ona wybierze swoją ścieżkę w życiu...

W sercu Tully rozkwitło niczym egzotyczny kwiat nowe uczucie. Jego pełen słodyczy zapach zdawał się unosić w powietrzu.
Po raz pierwszy w życiu Tully czuła się z kimś całkowicie bezpiecznie.
- Zawsze - powtórzyła. - Bez względu na wszystko.

- fragment książki „Firefly Lane” Kristin Hannah

Kadr z serialu Firefly Lane, Katherine Heigl i Sarah Chalke

Kochać, czyli dawać?

Reklama

„Firefly Lane” to książka o przyjaźni. Właśnie ta relacja jest tu najważniejsza, a autorka pokazuje jej blaski i cienie – dobro, które ze sobą niesie oraz cenę, którą trzeba niekiedy za nią zapłacić. W powieści Kristin Hannah wybrzmiewa wiele pytań. Czy możliwa jest przyjaźń na całe życie? Jak wiele warto poświęcić dla drugiej osoby? Kiedy stawiać siebie na pierwszym planie? Co daje nam wsparcie bliskich?

Relacje miłosne są gdzieś na drugim planie opowieści, w tle, nadając konturów postaciom Tully i Kate, wpisując je w kontekst namiętności, które mogą nimi rządzić. W żadnej mierze „Firefly Lane” nie jest jednak romansem, to raczej opowieść o siostrzeństwie – bo też obie bohaterki są niemal jak siostry.

Autorka odmalowuje losy dziewcząt (a następnie kobiet), opisując jednocześnie barwne tło obyczajowe Stanów Zjednoczonych, przechodzących społeczne transformacje. Książka zaczyna się w latach 70., a kończy kilka dekad później. Z kart powieści wybrzmiewa muzyka tamtych czasów – rozpoczyna ją „Dancing Queen”, kończy Leona Lewis z „A Moment Like This”. Także hasło wyśpiewywane przez Whitney Houston „I’m Every Woman” dobrze oddaje ducha powieści. To bowiem nie tylko uniwersalna opowieść o przyjaźni, lecz także o byciu kobietą. Ważnymi wątkami są więc doświadczenia macierzyństwa i relacje matka-dziecko, związki z mężczyznami, (nie)szczęśliwa miłość, marzenia o karierze i spełnianiu się jako niezależna kobieta.

Kadr z serialu Firefly Lane, Katherine Heigl i Sarah Chalke

Wielka przyjaźń na małym ekranie, czyli serial Netflixa

Firefly Lane – na tej cichej uliczce rozpoczęła się znajomość Tully i Kate, a nazwa ta to symbol ich przyjaźni. Taki tytuł nosi też serial, który lada dzień będzie można obejrzeć na Netflixie. Jego premierę zaplanowano na 3 lutego 2021 roku. W główne bohaterki wcielą się Katherine Heigl (w roli Tully) oraz Sarah Chalke (jako Kate Mularkey).

Czytelników warto jednak namówić, by przed obejrzeniem serialu sięgnęli po wersję książkową. Dość powiedzieć, że wielbiciele prozy Hannah doczekali sie także kontynuacji „Firefly Lane”, zatytułowanej „Fly Away”. O tym, czy ona również zostanie przeniesiona na mały ekran, dowiemy się w przyszłości.

Książka „Firefly Lane” Kristin Hannah jest już dostępna w księgarniach online

Przeczytaj fragment książki „Firefly Lane”

Firefly Lane

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Artykuł na podstawie książki „Firefly Lane” we współpracy z Wydawnictwem Świat Książki

[ec]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2946
4
26.01.2021 12:58

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd