Zbrodnie z namiętności

Sławomir Koper Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2018-04-18
2018-04-18
biografia literatura faktu miłość nienawiść relacje damsko-męskie sylwetki zabójstwo zazdrość zdrada

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Czy to były te czasy, do których się nawiązuje mówiąc ;teraz to już nie ma czasów?' Nic się nie zmieniło, teraz przynajmniej śmierć z miłości, samobójstwo i zaburzenia psychiczne nie są romantyzowane. Ciekawa lektura, do oderwania myśli.

[...]
Śmierć to jedna z tych rzeczy, których nie warto przewidywać, chyba że chcemy się na kimś zemścić.

𝐖𝐂𝐈Ą𝐆𝐀𝐉Ą𝐂𝐀 𝐈 𝐏𝐎𝐑𝐔𝐒𝐙𝐀𝐉Ą𝐂𝐀 𝐋𝐄𝐊𝐓𝐔𝐑𝐀 ! 𝐙 𝐑𝐄𝐆𝐎́Ł𝐘 𝐙𝐀𝐁𝐎́𝐉𝐒𝐓𝐖𝐀, 𝐀 𝐓𝐘𝐌 𝐁𝐀𝐑𝐃𝐙𝐈𝐄𝐉 𝐖 𝐀𝐅𝐄𝐊𝐂𝐈𝐄 𝐓𝐔𝐃𝐙𝐈𝐄Ż 𝐙 𝐌𝐈Ł𝐎Ś𝐂𝐈 𝐙𝐀𝐖𝐒𝐙𝐄 𝐖𝐙𝐁𝐔𝐃𝐙𝐀𝐉Ą 𝐒𝐄𝐍𝐒𝐀𝐂𝐉Ę 𝐈 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐎ŚĆ 𝐎𝐆𝐎́Ł𝐔 !
Każdy opisywany w tej książce "przypadek" jest inny, każdy jednakowo dramatycznie poruszający. Szczególnie przejmująca, dla mnie przynajmniej, była historia śmierci Andrzeja Zauchy.
Polubiłam styl Pana Sławomira i zdecydowanie nie jest to moje ostatnie z nim spotkanie. Z chęcią sięgnę po kolejną jego książkę, a z tego co się orientuję to ma dość szeroki ich wachlarz do wyboru 😉👍
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

𝐃𝐨 𝐩𝐨𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 :

POLECAM FILM DO OBEJRZENIA - Andrzej Zaucha - życie i śmierć (Kraków, 1991) | HISTORIE

[...]

Miłość i nienawiść. Dwie siły, które pociągają ludzi ku sobie. Autor na podstawie wnikliwej obserwacji tematu, posługując się bogatą bibliografią przedstawia nam dzieje miłości ludzi, którzy kochając popełnili zbrodnię na osobie kochanej. Opisuje miłość ludzi z pierwszych stron gazet: aktorek, piosenkarek z początku XX wieku. Nam najbliższy jest Andrzej Zaucha i od autora możemy się dowiedzieć do czego doprowadziła go miłość do zamężnej kobiety.

Ciekawe sprawy, szybko się czyta. Polecam.

Ciekawe sprawy, szybko się czyta. Polecam.

Dobrze się czyta!

Dobrze się czyta!

Cóż. Do słuchania podchodziłam parę razy, może kwestia lektora, może treści a może suchego języka.. Coś nie pykło. Koper opisuje jak naprawdę wyglądały relacje wśród znanych osobistości, gdy pojawia się ten trzeci, ci trzeci, a w konsekwencji śmierć. Mnie znużyło.

Znam kilka książek Kopra, dobrze się je czyta. Tak było i tym razem. Sześć historii o zbrodniach z namiętności - pięć z okresu międzywojennego i jedna z 1991 roku.
O życiu i tragicznym końcu Marii Wisnowskiej czytałam w "Czarnym romansie" Władysława Terleckiego, Dagny Juel - Przybyszewską poznałam bliżej dzięki książce Aleksandry Sawickiej. Andrzej Zaucha i jego śmierć to stosunkowo niedawna historia. Tu nakreślona dość szczegółowo w oparciu o wspomnienia wielu osób z otoczenia artysty i fragmenty zeznań sądowych.
Trzy opowieści były mi kompletnie nieznane. Iga Korczyńska, Zyta Woroniecka i małżeństwo Maliszów to tragiczni bohaterowie z lat 1931 - 1933.
Koper jak zwykle ciekawie pokazuje tło społeczne, zwraca uwagę na biedę i bezrobocie w tamtych czasach. Fragmenty artykułów prasowych, zwłaszcza z "Tajnego Detektywa" dają wyobrażenie o ogromnym zainteresowaniu tymi historiami; tłumy pod sądami, więzieniem, dyskusje w prasie i na ulicach.
Jak pisze w zakończeniu autor, problematyka dramatów miłosnych jest "niewyczerpaną kopalnią tematów", więc pewnie powstanie kolejna książka o wielkiej miłości, zazdrości i zbrodni.

Zbrodnia pozostaje zbrodnią bez względu na to w jakim czasie została zadana śmierć i jakim narzędziem jej dokonano. W książce mamy do czynienia z opisem tego typu przestępstw na przestrzeni ostatnich (plus minus) stu lat. Taki wybrał zakres czasowy autor, na pewno nie dlatego, że namiętność i zazdrość to wymysł współczesnych. Nas interesują kuluary zbrodni, jej tło i kontekst społeczny. No i plotki, bo jeśli chodzi o postaci, które znamy, to takie smaczki z prywatnego życia tychże lubimy. Pierwsza analizie została poddana śmierć zadana niejakiej Marii Wisnowskiej. Otóż ta pani była aktorką i famme fatale. 1 lipca 1890 zbrodnię z namiętności popełnił kochanek artystki podchorąży Aleksander Barteniew. Wiśnia była bardzo piękną skandalistką. Mężczyźni ją uwielbiali. Miała liczne romanse, czasem kilka jednocześnie. Żyła na krawędzi. Zabójcę Wiśni sąd uznał za winnego. Został on zdegradowany do szeregowca i przywrócony przez cara do służby w pułku na Kaukazie. To carowi zawdzięczał tak łaskawy wyrok gdyby nie on zgniłby na Syberii. Cała historia została opisana bardzo szczegółowo i ciekawie. Kolejną zbrodnią popełnioną w afekcie opisaną w książce jest śmierć Dagny Przybyszewskiej pochodzącej z Norwegii żony Stanisława Przybyszewskiego. Jej śmierć jest tajemnicza. Do dziś nie wiadomo czy pozbył się jej mąż czy zginęła z powodu nieszczęśliwej miłości. Po szczegóły odsyłam do książki. Kolejna historia to opowieść o księżnej Woronieckiej, zabójczyni niejakiego Jana Brunona Boya, którą ten rzucił. Woroniecka za ten czyn dostała 3 lata. Następna opowieść jest o tancerce Idze Korczyńskiej, która zginęła z ręki byłego narzeczonego, który za ten czyn odsiedział w więzieniu sześć lat. Kolejną sprawą był napad z bronią w ręku dokonany na listonosza przez Jana Malisza i jego żonę Marię. Nawet w napadzie na listonosza kryje się namiętność. Gdzie? Autor odpowiada na to pytanie. Ostatnią w książce jest historia miłości i śmierci Andrzeja Zauchy i Zuzanny Leśniak. Oprócz emocji, miłości, zazdrości i zdrady autor opisuje tło historyczne i społeczne czasów, w których zbrodnie te nastąpiły co pozwala przyjrzeć się zmianom legislacyjnym i spojrzeniu społeczeństwa na zbrodnie dokonane pod wpływem silnego wzburzenia w tzw. afekcie na przestrzeni lat.

Na początku trochę denerwowało mnie przeliczanie wszystkich kwot pieniężnych z czasów przedwojennych na euro, co przecież i tak jest względne. Trochę też znalazło się powtórzeń, ale ogólnie opowieści bardzo ciekawe. Autor przyłożył się do opowieści o zbrodniach i podał nie tylko motywy i tło ale także życiorysy sprawców i ofiar. Szkoda, że opisane są przedwojenne zdarzenia i nagle lata 90, duży przeskok.

Motywy zbrodni bywają różne od takich, które w jakimś stopniu możemy zrozumieć do tak błahych i absurdalnych, że budzą jeszcze większy sprzeciw niż sam czyn. Bywały czasy, że morderstwa dokonywane z pobudek uczuciowych były traktowane znacznie łagodniej, więc niektórzy adwokaci próbowali doszukiwać się na siłę czegoś romantycznego w działaniach swoich klientów. Do dziś afekt może stać się przyczyną orzeczenia mniejszego wymiaru kary, ale wymaga udowodnienia i przede wszystkim już nie wszystko można pod afekt podciągnąć.

"Zbrodnie z namiętności" to sześć tragicznych historii, w których miłość splotła się ze śmiercią. Część z nich jest powszechnie doskonale znana, ale trafiły się też takie, z którymi wcześniej się nie zetknęłam. Nie jestem tylko pewna czy tytuł jest w pełni adekwatny, bo zbrodnie kojarzą się dość jednoznacznie, a nie wszystkie sprawy były tak oczywiste.

Pierwsza z nich dotyczy tragicznej śmierci aktorki Marii Wisnowskiej. Kobieta wzbudzała zachwyt nie tylko na deskach teatrów, ale i poza nimi. Miała powodzenie u płci przeciwnej i bez oporów z tego korzystała. A przynajmniej taki jej obraz przetrwał do naszych czasów. Znając już trochę zagrywki prasy z tamtych lat, nie jestem pewna, czy powinno się na nich opierać. Nie ulega jednak wątpliwości, że straciła życie z rąk kochanka, a ich historia łudząco przypomina szekspirowski dramat "Romeo i Julia".

Kolejna sprawa nie była mi wcześniej znana i przyznaję, że była wyjątkowo męcząca w odbiorze. Rozumiem, że autor musiał nakreślić rys bohaterów na tle niezwykłej epoki, w której dane było im żyć, a ja niestety tego okresu w kulturze i sztuce nigdy nie byłam w stanie polubić. Patrząc na losy Przybyszewskich, trudno oprzeć się wrażeniu, że współcześni celebryci i  związane z nimi skandale to pikuś w porównaniu do tego, co bohema artystyczna wyprawiała sto lat temu. Zagłębiając się w życie tego małżeństwa, trudno oprzeć się wrażeniu, że to nie mogło skończyć się dobrze. I nie skończyło.

Następna opowieść jest o Idze Korczyńskiej, a jej tragedia bardzo przypominała mi to, co spotkało Marię Wisnowską. Znów bohaterka występuje na scenie, choć nie tak prestiżowej, bo kabaretowej. Znów jest zniewalająco piękna, znów przykuwa uwagę mężczyzn. Różnicą jest to, że życia pozbawił ją były, a nie obecny narzeczony.

Historia Zyty Woronieckiej przedstawiona w tej książce nie dostarczyła mi żadnych nowych informacji, trudno byłoby zresztą ich oczekiwać. Autor w przystępny sposób przedstawił wszystkie fakty.

Sprawa Maliszów jest zdecydowanie mniej znana i zaciekawiła mnie najbardziej. Napad rabunkowy zamienił się w krwawą rzeź, a mężczyzna do końca starał się ochronić żonę przed najwyższym wymiarem kary.

Ostatnia historia jest niemal współczesna dotyczy zabójstwa Andrzeja Zauchy i jego kochanki, którego dokonał mąż kobiety. Autor zarysował karierę muzyczną Zauchy, i o ile taki zabieg był pomocny w zrozumieniu dramatu Przybyszewskich, tak w tym przypadku nic nie wniósł. Przeraża mnie jednak to, że człowiek odpowiedzialny za podwójne morderstwo wyszedł już na wolność.

"Zbrodnie z namiętności" to przyzwoita pozycja, choć nie wnosi nic nowego. Dobrze sprawdzi się jako początek przygody z true crime'em.

Moje 6/10.

• Audiobooki