PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989

Okładka książki PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989 Helena Kowalik
Logo Lubimyczytac Patronat
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-04-20
2018-04-20
9788301198534
cenzura korupcja kryminalistyka literatura faktu manipulacja PRL półświatek proces sądowy przestępczość śledztwo więzienie zbrodnia

Z tamtych lat…

Bardzo interesująca i wciągająca pozycja. Dobrze skonstruowana, przejrzyste przedstawienie konkretnych spraw i do tego lektor, którego słuchało się bardzo przyjemnie. Ja jestem na tak.

Ciekawe i nieoczywiste sprawy, nieprzemielone przez media. Podobał mi się wątek tajemniczych samobójstw (“samobójstw”?) marynarzy. Bardzo ciekawy jest reportaż o pacyfikacji wsi białoruskich przez żołnierzy wyklętych. Ważna rzecz, zwłaszcza w czasach pisowskiej propagandy. Ciekawe są też opowieści o “propagandzie szeptanej” - jest to niezła przestroga przed tym, do czego mogą prowadzić wszelkie autorytaryzmy, nie ważne, czy z prawa, czy z lewa. Porządne reportaż sądowe, które pięknie pokazują, że starożytni mieli rację twierdząc, że historia jest nauczycielką życia.

Drugi audiobook ściągnięty dla kogoś, którego zacząłem słuchać do malowania drzwi :D I spodziewałem się właściwie, że mnie zaciekawi... ale zostałem negatywnie zaskoczony - zaczął się tak nudno, że dałem sobie spokój. Nie ocenię więc, bo nie przesłuchałem do końca, a takich książek nie oceniam. A że nie mam ochoty słuchać dalej, dodam tylko do "porzuconych" książek. Początek był dla mnie wyjątkowo nudny, historie chyba same polityczne (albo aż tak odleciałem myślami, że tylko te zarejestrowałem ;) )... może kryminalne byłyby ciekawsze, bo wysłuchałem wielu historii kryminalnych i ogólnie nawet lubię... tu jakoś "nie pykło" i dałem sobie spokój zanim znów na końcu stwierdziłbym, że niepotrzebnie słuchałem ;) Nie wiem, może to błąd, może dalej jest ciekawie a nawet bardzo ciekawie... ale nie muszę przecież kończyć wszystkich książek i poznawać wszystkich historii kryminalnych na świecie ;)

Dobra książka o mniej i bardziej znanych procesach z okresu PRL-u. Helena Kowalik już chyba przyzwyczaiła swoich czytelnikow do tego że rzetelnie je opisuje jednak bez zbędnych emocji. Z tego powodu nie każdemu zapewne przypadnie do gustu ale jest naprawdę ciekawa.

Za „PeeReL zza krat” zabierałam się od dłuższego czasu. Helena Kowalik jest bowiem znaną reportażystką, która od lat pasjonuje się tematyką minionych spraw sądowych. Tym razem na kartach książki zawarła te, o których głośno było w okresie przypadających na panowanie komunistycznego reżimu tj. 1945-1989. W książce pojawiają się zatem sprawy i te bardziej medialne jak np. głośna sprawa fałowego konsula generalnego Austrii, czy uwodzicielskiego oszusta Kalibabki, ale i te, o których współcześnie się głośno nie mówi, a pamięć o nich przycichła, co nie znaczy, że kiedyś nie pisano o nich na pierwszych stronach gazet.
Autorka, dzieli swoją reporterską przygodę na cztery części, w każdej skupiając się na innym typie przestępczości. Są zatem i wątki polityczne, i przestępczość gospodarcza, i barwne oszustwa, jak i zbrodnie zabójstwa. Niezależnie z jakim typem sprawy autorka się mierzy opiera swe rozważania na analizie akt sądowych, doniesieniach prasowych, czy relacjach osób, które miały swój udział w sprawie, jak np. obrońców oskarżonych. Nie można zatem zarzucić autorce braku skrupulatnego przygotowania. Pod względem dziennikarstwa śledczego jest to absolutny majstersztyk. Jedyne czego mi w tej książce zabrakło to emocje. Dziennikarska precyzja i dbałość o zachowanie wierności relacjonowanych faktów sprawiły, że jest to bardzo rzetelny, aczkolwiek pozbawiony napięcia zbiór spraw karnych, które u mnie, może dlatego, że o wielu już słyszałam nie wywołały dreszczyku emocji. A szkoda.

1981

Pereel zza krat, to solidny zbiór reportaży, o sądowych sprawach z przeszłości, które niekoniecznie dziś są znane szerszej publiczności.
Autorka postawiła na solidny przegląd, od spraw kryminalnych, po łapówkarstwo, czy oszustwa finansowe na wielką skalę. O części spraw w ogóle nie miałam pojęcia. Autorka ma taką umiejętność, że przenosiła nas na salę sądową i odkrywała nie tylko kulisy danej sprawy, ale i pokazywała szerszy kontekst.
Jak dla mnie lektura tej książki była wielką przyjemnością. O wielu sprawach, które poznałam, opowiadałam potem rodzinie i znajomych. A to pokazuje jak bardzo poruszyła mnie ta książka. Dla fanów reportażu, sądownictwa i historii.

Bardzo solidny zbiór reportaży sądowych z czasu PRL. Dosyć szeroki przekrój spraw od politycznych, kryminalnych po ekonomiczne daje ciekawy pogląd na społeczeństwo, państwo i prawo w tamtych czasach i nie pozwala się nudzić. Czyta się z zaciekawieniem, przyjemnie i szybko. Czasem brakowało wgłębienia się w jakąś sprawę, pokazania kontekstu społecznego itp ale z drugiej strony dzięki tej zwięzłości w książce zmieściło się naprawdę sporo historii. Polecam!

Uwielbiam wszystko, co wychodzi spod pióra Heleny Kowalik. Kolejna świetna pozycja dla miłośników gatunku.

Dobrze napisany ciekawy reportaż o mniej znanych aferach z czasów PRLu.

Dobrze napisany ciekawy reportaż o mniej znanych aferach z czasów PRLu.

Zbiór konkretnych, ciekawych reportaży o sprawach sądowych, również tych mniej znanych. Interesujące i opowiedziane bez ocen i emocji. Polecam!

• Reportaż

Dodaj cytat z książki PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989