PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9788301198534
literatura faktu
L_Settembrini

Jak obywatel Śliwa został fałszywym konsulem generalnym Austrii? Czym zajmowali się po godzinach biesiadnicy z „czerwonej oberży”? Jak to się stało, że większość kobiet w Rejowie nagle zaczęła ubierać się w najnowsze płaszcze Mody Polskiej? W jaki sposób Kalibabce udało się uwieść setki kobiet? Jak skończyła się błyskotliwa kariera Krwawego Maćka? Skazany wyszedł z sali rozpraw pilnowany...

Jak obywatel Śliwa został fałszywym konsulem generalnym Austrii?

Czym zajmowali się po godzinach biesiadnicy z „czerwonej oberży”?

W jaki sposób Kalibabce udało się uwieść setki kobiet?

Jak skończyła się błyskotliwa kariera Krwawego Maćka?

Skazany wyszedł z sali rozpraw pilnowany przez konwojentów. Na widok kogoś mu bliskiego, stojącego na korytarzu, ułożył palce w kwadracik, tak jak kadruje obraz reżyser filmowy, żeby nic nie rozpraszało widoku. „Okienko” miało znaczyć pójście za kraty. Ta książka jest właśnie takim okienkiem, soczewką w oglądzie PRL z perspektywy więziennej kraty. Przedstawione przestępstwa i czas procesów zostały tak dobrane, aby pokazać historie skazanych także w kontekście sytuacji politycznej, gospodarczej czy przemian obyczajowych. Sprawy dotyczą różnych rodzajów przestępstw i mają różne tło, łączy je z pewnością to, że wzbudzały ogromne zainteresowanie nie tylko środowiska prawniczego i rodzin oskarżonych, lecz także opinii publicznej.

Autorka przez pryzmat spraw sądowych przedstawia nam nie tylko przestępców, lecz także cały peerelowski świat wymiaru sprawiedliwości oraz życie codzienne w Polsce Ludowej. Niektórzy oskarżeni, którzy zostali uznani za winnych w rozumieniu ówczesnych kodeksów karnych, z dzisiejszej perspektywy nie złamali prawa, a zarzuty wobec nich wydają się absurdalne. Ciekawym elementem tego świata są ingerencje cenzury w relacje z rozpraw – dobrze było wtedy wiadomo, o czym i jak należy pisać.

Bazą materiałową dla książki były relacje prasowe z sal sądowych, zamieszczone w kilkunastu gazetach wychodzących w tamtym okresie, akta śledcze i sądowe, wspomnienia obrońców oskarżonych oraz reporterskie śledztwa autorki, niektóre prowadzone nawet wiele lat po zamknięciu sprawy. Informacje o tym, co zdarzyło się u skazanych, gdy wyszli na wolność, często przynoszą zaskakujące zwroty akcji.

Teksty w pierwotnej wersji były publikowane jako artykuły w tygodniku „Wprost” i tygodniku „Detektyw” (jeden reportaż), teraz w wersji rozbudowanej i uzupełnionej, jako szeroka panorama sądowych dziejów PRL, oddawane są w ręce Czytelnika.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 600

Z tamtych lat…

PRL-u świat, wspomnień sprzed lat, tak bardzo wyśniony, nostalgiczny i do rany przyłóż. To oczywiście wyłącznie pozory, pod którymi skrywa się wiele niecnych naleciałości. I mowa tu nie tylko o zakusach władzy, ale samym życiu przede wszystkim. Buchającą z każdego kąta codzienność, próbę dostosowania się do panujących warunków, pośród której i cwani chcą zyskać, ale też bezwzględni gotowi są skrzywdzić. Najciemniejsza strona księżyca, wśród której czają się zbrodnie sprzed lat.

Helena Kowalik przedstawia barwny krajobraz wykroczeń, której kalejdoskop zawiera zemstę na niewygodnych członkach władzy, próby dorobku na boku kradzieżami czy też bestialskie zabójstwa. Co ciekawe kara śmierci ma tu miejsce nie tylko wśród oczywistych spraw morderstw, a same wyroki potrafią nielicho zaskoczyć. Z pewnością jest to obraz świata, w którym należy zobaczyć więcej niż przemyka nam przed oczami.

Wszystkie zawarte sprawy podzielone są na cztery główne rozdziały, dzięki czemu nie ma tu miejsca sytuacja, gdzie opowieść o lowelasie sprzed lat przechodzi w zbrodnicze czyny Karola Kota. Jednakże choć rozgraniczenie to brzmi sensownie, prędko można przekonać się, że nie jest wystarczające. W zalewie płynących podczas rozdziałów opowieści wypadałoby je bardziej rozgraniczyć, niestety zastosowanie większej czcionki przy rozpoczynaniu każdej z nich nie jest wystarczające.

Szkodzi to tym bardziej, że wśród zamętu i chaosu naprawdę interesujące aspekty dotyczące codziennej rzeczywistości, ale i konkretnych przypadków tracą na wyrazistości. Dopieszczanie każdej opowieści z osobna gdzieś się zatraca w formie swoistego strumienia świadomości, w którym zdarza się, że dopiero po chwili można się zorientować, iż mamy do czynienia z zupełnie inną historią.

Powyższe utyskiwania nie świadczą wszakże, iż od „Peerelu zza krat” należałoby trzymać się z daleka. Wręcz przeciwnie, to inteligentnie zbudowana publikacja, w której przesiew mniej lub bardziej medialnych wykroczeń robi wrażenie. Podobnie służy tu forma, którą można by porównać do artykułów w gazecie, co niewątpliwe ma swój urok, nawet jeśli w wypadku co niektórych opowieści chciałoby się dowiedzieć więcej, niż lekko rozszerzone i skondensowane podstawy podstaw.

Wspomniana już struktura, nawet jeśli nie jest idealna, z pewnością się sprawdza i powinna przypaść do gustu także osobom, które kręcą nosem na podobne publikacje historyczne. Helena Kowalik w swojej książce dostarcza masę interesujących i niejednoznacznych opowieści skrzących się od kontekstów normalnie umykających nam w myśleniu o minionym ustroju. To kompendium, na które warto poświęcić swój czas i przekonać się, że historia w lekkiej formie wcale nie ujmuje jej pamięci, za to lepiej adaptuje się w głowach pozwalając pewne wyobrażenia poddać skutecznej rewizji.

Patryk Rzemyszkiewicz

_kingu_reads | 2018-06-20
Na półkach: 2018', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka „PeeRel zza krat’’ jest zbiorem reportaży, dotyczących głośnych spraw sądowych, które miały miejsce w latach od 1945 roku do roku 1989. Materiały zawarte w książce zostały zebrane przez autorkę z akt śledczych i sądowych , gazet wydawanych w tamtym okresie, a co więcej z opowieści osób oskarżonych i skazanych w tamtych latach. Rozdziały książki ułożone są w sposób chronologiczny .
W książce znajdziemy relacje z rozpraw dotyczących między innymi aresztowania w 1948 roku uczniów klasy maturalnej oskarżonych o spisek przeciwko ‘’podwalinom socjalistycznego państwa” , ponadto rozmowę autorki ze skazanymi w tej sprawie, których udało jej się odnaleźć po latach .
Głośna sprawa Jacka Śliwy , który podawał się za generalnego konsula Austrii w Polsce, na co na dobrą sprawę nabrał wielu wysoko postawionych polskich urzędników.

„Łapówki, przemyt , kreatywna jak byśmy dziś powiedzieli księgowość, kradzież państwowego, czyli niczyjego’’

Zarzuty nielegalnego przemycania zabronionych...

AnnaSikorska | 2018-08-13

„PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989” Heleny Kowalik nie jest lekturą łatwą, ponieważ ze względu na tematykę autorka zabiera nas w świat przestępców, a ci byli różni: od naśmiewających się z władz maturzystów, których wyroki zniszczyły plany na przyszłość po bezwzględnych bandytów w zgranej grupie rabujących i zabijających ludzi, po snucie baśni religijnych i szerzenie strachu. Jedno łączy wszystkie sprawy: wstrząsnęły opinią publiczną, a dziś wyroki zaskakują: jedne wydają się zbyt pobłażliwe, inne zbyt surowe.
Od pierwszych stron udajemy się w zadziwiającą podróż łączącą dwa bieguny: z jednej strony bandyci potraktowani łagodnie, zrehabilitowani jako bohaterzy i dodani w szeregi żołnierzy wyklętych, a z drugiej brutalne wyroki dla żartownisiów układających kawały lub rymowanki o władzy czy podających się za urzędników innych państw, a także handlujących walutą, nielegalnie przemycających dzieła sztuki czy towary zabronione, które dziś są dostępne. Powojenne...

bookinthemountains | 2018-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Więzienie dla dowcipkujących o polityce maturzystów. 5 lat za kratkami za przekroczenie granicy. Mężczyzna, który oszukał całą Polskę, podając się za konsula generalnego Austrii. Krakowski wampir - Karol Kot. Składanie ciał w ofierze w imię Szatana, a także wiele innych spraw, którymi w czasach istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej żył cały kraj, znajdziecie w książce "PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989". Jest to zbiór reportaży Heleny Kowalik, dotyczący spraw kryminalnych. Autorka przygotowała książkę, docierając do akt sądowych i śledczych, zapisów z przesłuchań podejrzanych oraz świadków. Dziennikara odnalazła również byłych więźniów i dowiedziała się jak wyglądało ich życie po wyroku.
Po książkę sięgnęłam chętnie z dwóch względów - pierwszym był fakt, że uwielbiam true crime, drugim - chętnie sięgam po książki lub artykuły z których mogę dowiedzieć się czegoś więcej na temat czasów PRLu. Często słyszę, że kto nie żył w tych czasach nigdy nie pojmie ich...

Iwona T | 2018-07-14

Dobry reportaż, to moim zdaniem taki, przy którym czytelnik się nie nudzi, który wciąga jak powieść - jednocześnie nie pozwalając zapomnieć, że wydarzenia tam opisane są prawdziwymi historiami. Tutaj mamy to zbiór reportaży traktujący o głośnych sprawach sądowych z lat 1945-1989.
Które to są kwintesencją ówczesnych czasów.
PRL - okres w którym "prawda" była zawsze po jednej stronie, można było kraść do woli, bo przecież wszystko było państwowe, czyli niczyje, najważniejsze sprawy załatwiało pół litra dobrej wódki, bądź kawał solidnego wiejskiego mięsa, a każde wypowiedziane słowo mogło być odebrane jako knowanie przeciwko władzy ludowej.
Autorka w konkretny sposób, nie bawiąc się w zbędne opisy, przedstawia najbardziej znaczące przypadki, nadużyć, zatajonych zbrodni i przestępstw gospodarczych.
Smutne i szokujące sprawy, sylwetki ludzi którzy zbudowali pozycję wykorzystując absurdy tamtych czasów, ale i opowieści ofiar systemu - którym władza zniszczyła życie.
"PRL zza...

Agnieszka | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Ciekawy wybór przedstawionych spraw, nie tylko tych dużego ale również mniejszego kalibru. O wielu z nich nie miałam wcześniej wiedzy. Tak naprawdę to książka nie tylko o sprawach sądowych, ale również o działaniu wymiaru sprawiedliwości i realiach minionej epoki.
Kawał dobrej reporterskiej roboty. Dla mnie jednak nieco zbyt suchy i surowy w odbiorze.

niepoczytalna com | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Sprawiedliwość w kraju absurdów

Kiedy książka Heleny Kowalik trafiła w moje ręce, nie do końca wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Zwykle tego typu zestawienia gwarantują rozrywkę, ale z podłożem merytorycznym jest już gorzej, jednak w tym przypadku otrzymałam literaturę faktu na najwyższym poziomie i to nie tylko dla osób, które są pasjonatami historii.

Książka podzielona jest na cztery części, a każda z nich poświęcona jest konkretnemu typowi oskarżeń: przestępstwa polityczne i zdrada narodu, oszustwa i podszywanie się, morderstwa i rozboje oraz działanie na niekorzyść skarbu państwa – możecie mi wierzyć, każda z nich jest wstrząsająca, jeśli nie przez rodzaj popełnionych zbrodni, to na pewno przez wydawane wyroki. Poszczególne rozdziały obnażają bezwzględność sądownictwa kraju totalitarnego, pożerającego obywateli, którzy nie chcą się dostosować do panujących zasad. Oskarżeni za swoje poglądy – często bez jakichkolwiek dowodów – płacili najwyższą cenę, wcześniej...

Karolina | 2018-07-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

„Większość ludzi umiera ze swoją prawdą i zostaje mnóstwo fałszywych tropów, które prowadzą donikąd..”

PEEREL ZZA KRAT to niezwykle pięknie wydany zbiór reportaży Pani Heleny Kowalik, dotyczący spraw sądowych z lat 1945-1989. Spraw kontrowersyjnych, które nawet teraz, po wielu latach wzbudzają ogromne emocje. Dla mnie Pani Helena jest niewątpliwie Mistrzynią w swoim fachu – świetną dziennikarką, która w tę książkę włożyła mnóstwo pracy. Reportaże powstały w oparciu o relacje prasowe, akta spraw, wspomnienia obrońców, oskarżonych, a także ich rodzin. Z wieloma osobami Pani Helena rozmawiała osobiście – zadawała niezręczne pytania, szukała odpowiedzi. W książce umieszczone zostały reportaże na temat tych spraw, nad którymi wciąż pozostaje wiele wątpliwości. Oprócz suchych faktów, autorka przybliża czytelnikowi ówczesny świat, jego realia, pragnienia i problemy. W ten sposób poznajemy m.in. kulisy sprawy „wampira z Krakowa”, czyli młodego Karola Kota, oskarżonego o dwa morderstwa,...

Kasia Kordeczka | 2018-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2018

'PeeRel zza krat' to zbiór reportaży z procesów sądowych, którymi żyła ówczesna Polska. Książkę tę napisała dziennikarka, wieloletnia korespondentka prasowa z sal sądowych. Nietrudno więc domyśleć się, że bazą materiałową były przede wszystkim relacje prasowe z procesów ale także akta śledcze i sądowe, wspomnienia obrońców oskarżonych, jak również rozmowy samej autorki z oskarżonymi czy ich bliskimi.

Rozdziały książki zostały ułożone chronologicznie, jednak w każdym z nich położono nacisk na przestępstwa, które były w danym okresie najpopularniejsze.
Całość doskonale ukazuje PRL jako bezlitosny okres sprzeczności i absurdu. Bo kiedy można było trafić na 3 miesiące do obozu pracy za rozmowę z innymi interesantami w biurze GS na temat przelatujących nad miastem samolotów amerykańskich? Kiedy przedwojenny narodowiec mógł otrzymać wyrok śmierci za rzekome szpiegowanie na rzecz niemieckiego wywiadu, mimo, iż zarzut był całkowicie zmyślony? Kiedy morderców broniono słowami 'zabił, ale...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Zbiór reportaży Heleny Kowalik "PeeRel zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989" stanowi zapis spraw kryminalnych, jakimi żyła ówczesna opinia publiczna, a które publikowane były na łamach wielu peerelowskich dzienników. Autorka posiłkuje się także aktami śledczymi i sądowymi.

A czymże mogli żyć przedstawiciele klasy robotniczej czy inteligencji? A chociażby walką z kułactwem, młodzieżą natrząsającą się z komunistycznego reżimu czy partyzantami chcącymi zniszczyć dopiero co utrwalające się w posadach komunistyczne państwo. W reportażu Kowalik nie brakuje także opisów spraw sądowych psychopatycznych morderców czy zwykłych cwaniaków grających na nosie dygnitarzom państwa ludowego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę czytając "PeeReL zza krat..." to niewątpliwie fakt iż wyroki wydawane były często na zamówienie partyjnych bonzów, a oni sami nierzadko sami uwikłani byli w wiele...

Dominika Gaweł | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Dzisiaj coś dla miłośników historii i nie tylko. W książce autorstwa Heleny Kowalik znajdziemy opis przeróżnych przestępstw i spraw sądowych im towarzyszących. Czasem komicznych, czasem przerażających. Oto kilka z nich. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjmujący łapówki w zamian za nadawanie tytułów prawniczych. Polacy uciekający do Bornholmu, uprowadzający przy tym dwójkę dzieci. Człowiek podający się za austriackiego konsula i czerpiący z tego ogromne korzyści majątkowe. Jerzy Kalibabka, czaruś okradający zakochane w nim kobiety, który dopuścił się ponad stu przestępstw na terenie całej Polski. Sprawy bezczeszczenia zwłok, odprawianie czarnych mszy, zachowania satanistyczne. Historia nożownika z Krakowa, który na pytanie sędziego, czego najbardziej żałuje odpowiada, iż tego, że nie ma na swoim koncie więcej ofiar. Nierozwikłana sprawa uprowadzenia i prawdopodobnego zamordowania lekarki. Wywożenie dóbr narodowych za granicę, rozboje mające na celu kradzież złota i dolarów....