Hotel Varsovie. Bunt chimery

Cykl: Hotel Varsovie (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Miasto, jakiego nie znamy. To drugi tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga przenoszą czytelnika w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Warszawa, XVII wiek, karzeł Franciszek po potopie szwedzkim marzy o otworzeniu kolejnego zajazdu… Z czasem kolejne przebudowy i odbudowy staną się tłem tajemnic i sekretów, które mimo upływu lat nie tracą na intensywności. Mogą utrącić niejedną intrygę finansową i matrymonialną, nawet kilka pokoleń później.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

allison | 2018-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2018

Rzadko zdarza się, by kontynuacja dorównywała pierwszej części, ale w przypadku cyklu "Hotel Varsovie" jest inaczej - drugi tom okazał się równie pasjonujący jak pierwszy, więc nic dziwnego, że pochłonęłam go jednym tchem.

W "Buncie chimery" autorka skupiła się na dziewiętnastowiecznej Warszawie, chociaż różnych epok - mamy zatem ostatnie lata oświecenia, romantyzm i wybuch powstania listopadowego oraz pozytywizm i dekadenckie nastroje końca stulecia.
Podobnie jak w pierwszej części, wydarzenia nie są przedstawione w kolejności chronologicznej, co przypomina układankę. Bardzo mi ten pomysł przypadł do gustu i liczę na to, że w trzecim tomie autorka będzie trzymać się tej samej konwencji.

Interesująco wypadły fragmenty rozgrywające się we współczesnej stolicy, odsłaniając przy okazji prawdę o pewnej intrygującej postaci przedstawionej w poprzednim tomie (przyznam, że takiego rozwiązania się nie spodziewałam).

Sylwia Zientek w ogóle często zaskakuje czytelnika zwrotami akcji,...

O "Hotelu Varsovie", zarówno o jego pierwszej części, jak i o "Buncie chimery", mogę pisać tylko w samych superlatywach.

"Klątwa lutnisty" była miłością od pierwszego wejrzenia, sam zachwyt. Dlatego oczywiście bardzo bałam się spotkania z drugim tomem. Niesłusznie zupełnie.
Autorka pisze tak samo pasjonująco, a losy bohaterów poprowadzone są z nieprawdopodobną wręcz precyzją.

No i znów Ona, tak ważna, Warszawa. Widać, że autorka kocha to miasto, a co najważniejsze stara się je zrozumieć (bo jako warszawianka wiem, że kochać stolicę i dostrzegać jej piękno jest bardzo trudno).

Naprawdę dla mnie Sylwia Zientek jest Prusem naszych czasów! I piszę to z pełną odpowiedzialnością!

Bardzo, bardzo polecam obie części "Hotelu Varsovie" i z niecierpliwością czekam na tom trzeci.
No i może jeszcze dodam, że moje peany na temat książek Sylwii Zientek są jak najbardziej moje ;-) To znaczy książki kupiłam za własne pieniądze, nie sponsorowało mnie wydawnictwo, autorki nie znam osobiście...

Giovanna | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

8/10 - druga część Hotelu Varsovia pochłonęła mnie tak jak pierwsza. Sylwia Z. podtrzymuje napięcie co powoduje, że książkę trzeba mieć przy sobie cały czas :-)

Historia Żmijewskich i Szpakowskich na przełomie wielu pokoleń. W tej części mocny nacisk na rodzinę i jej reputację coś co jest najważniejsze. Jednocześnie brutalne, ale i prawdziwe. Niestety pomimo tylu lat nadal jest priorytetem wielu rodzin. Nie szczęście, nie dobro, ale to co inni powiedzą. Jest to szeroki temat i można go poruszać na różnych płaszczyznach, aczkolwiek bardzo dominujący nadal i w niewielkim stopniu zmieniony, a z pewnością najbardziej widoczne na wsiach i mniejszych miejscowościach.

Niestety z moją krótką pamięcią miałam problem z elementami, które nawiązywały do poprzedniej części, więc musiałam wracać. Zbyt długi czas pomiędzy częściami przy tak wielu postaciach. Dla mnie zdecydowanie lepiej byłoby przeczytać jedna po drugiej. Z niecierpliwością czekam na kolejną i liczę, że czas oczekiwania...

Jestem rozczarowana. I to bardzo.
Pobudzono mój apetyt pyszną zupą, a potem podano przypalone drugie danie :-/
Po naprawdę dobrej pierwszej części spodziewałam się czegoś lepszego. Mam wrażenie, że autorce zabrakło pomysłu, jak ciekawie pokierować losami bohaterów. No i te sceny gwałtów. Litości, ile można.
Najgorzej wypada wątek z czasów napoleońskich - wyjątkowo nudny, niepotrzebnie rozbudowany aż do takich rozmiarów ( za dużo historii, za mało prawdziwego życia), ale z tym współczesnym nie było wcale dużo lepiej.
Zabrakło mi humoru i zwrotów akcji z "Klątwy lutnisty".
Tak już bywa z tymi "sequelami"...

Jeżynka | 2018-06-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Warszawa to nie tylko współczesna ziemia obiecana dla wszystkich którzy zjeżdżają do stolicy aby spełnić swój sen o karierze, dużych pieniądzach i zanurzeniu się w wielkomiejskim życiu.
To także miasto z fascynującą, kilkusetletnią historią: którą choć w zarysach mieszkaniec tego miasta czy to autochton czy przyjezdny znać powinien.

Sylwia Ziętek w drugim tomie sagi "Hotel Varsovie. Bunt chmimery" oprowadza na po Warszawie z okresu napoleońskiego a także przełomu XIX/XX wieku kontynuując opowieść o rodzinie hotelarzy Żmijewskich którzy zaplątani w bieg historii uczestniczą w przełomowych dla miasta wydarzeniach (przyjazd Napoleona, powstanie listopadowe, bunt w Królestwie Polskim w 1905 roku) a jednocześnie przeżywają własne namiętności, zdrady i porażki.

Tak jak w poprzedniej części autorka, jak rasowy detektyw korzystając z mnóstwa tekstów źródłowych odtwarza Warszawę sprzed lat: jej architekturę, lokalne kawiarnie, modę ulicy, czy repertuar przedstawień teatralnych. I robi...

korcia | 2018-11-07
Przeczytana: 11 października 2018

Trzeba przyznać, że Sylwia Zientek po raz kolejny wykonała kawał dobrej roboty, przyłożyła się do zbadania historii i realiów poprzednich stuleci, a potem wszystko to ubrała w zgrabną historię, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Mamy tu mnóstwo emocji, wrażeń i ciekawych wydarzeń, barwnych postaci i smakowitych kąsków. Jestem zachwycona drugą częścią „Hotelu Varsovie”, chociaż muszę przyznać, że pierwszy tom bardziej mnie oczarował. Tu momentami czułam się zagubiona w fabule i mnogości bohaterów, co szczególnie na początku trochę mnie męczyło. Potem było już lepiej i moje pierwsze odczucia diametralnie się zmieniły. To opowieść napisana z dużym rozmachem, pełna namiętności, ale też momentami brutalna, a może nawet bulwersująca. Nie każdemu musi się to podobać, ale warto poznać tę nieszablonową historię.

zaczytanapatka | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W 1889 roku Regina Żmijewska wraca z Paryża wraz z przyjaciółką Wandą Mednis oraz córką Walerią. Konstanty, najstarszy syn, wreszcie się ustatkował i poślubił Klarę, z którą ma dzieci. Eleonora wyszła po raz drugi za mąż za Ignacego Darskiego. Na dobre odcięła się od prowadzenia hotelu i swój czas poświęca synkowi Tadeuszowi. Waleria jest bardzo wrażliwa i wciąż pakuje się w kłopoty a w mieście pojawia się kobieta posiadająca listy o szokującej tajemnicy skrywanej przez Reginę, które mogą ją skompromitować. Agnieszka jest aktorką o zszarganej reputacji. Nie posiada środków do życia i po pomoc udaje się do starszej siostry Eleonory.

1801 - 1813 rok - właśnie wtedy poznajemy Ludwika Żmijewskiego, syna generała Sokołowa, który go nie uznał. Został usynowiony przez Józefa Żmijewskiego. Mężczyzna pała wielkim uczuciem do Telimeny, z którą został rozdzielony w dzieciństwie. Siostra Ludwika prosi go o odnalezienie syna, który przepadł bez śladu. Właścicielami hotelu Varsovie są Maurycy i...

Panna_Wodna | 2018-05-10

Magia historii Sylwii Zientek polega na łatwości, z jaką autorka serwuje czytelnikowi serię podróży w czasie.
To voyage de luxe, bowiem odtworzono miasto na przestrzeni epok wnikliwie i starannie.

Oto wysłuchamy sprośnych śpiewek ulicznych handlarek, a omijając wszechobecne rynsztoki i dorożki, zajrzymy do kultowych cukierni, podrzędnych garsonier i sekretnych buduarów sprzed wieków. Odwiedzimy szemrane szynki, szulernie i traktiernie, wpadniemy na seans spirytystyczny albo na publiczną egzekucję. Warszawa balów arystokracji i doli dołów społecznych. Miasto epoki fin de siecle, ale i pożarów, zarazy i napoleońskiej gorączki.

Zmienia się sceneria wydarzeń, moda i nastroje społeczne, ale ludzkich namiętności nie dotyka czas. I o tym jest ta saga.

betsy | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Trochę mniej mi się podobała niż pierwsza część. Trudniej się czytało, może ze względu na przeskok w czasie i wprowadzenie nowych postaci z początku XIX w. Miałam trudności w połapaniu się kto jest kim i często musiałam zerkać do drzewa genealogicznego obu opisywanych rodzin. Wątek obyczajowy z tego okresu też najmniej mi się podobał. Miałam mieszane uczucia, trochę jakbym czytała "szmirę". Natomiast znów największe wrażenie zrobiło na mnie tło historyczne i dokładne oddanie realiów epoki. Czułam się, jakbym wraz z bohaterami spacerowała ulicami XIX -wiecznej i wczesno- XX wiecznej Warszawy. I za to 7 gwiazdek.

mirabelka01 | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Nawet nie macie pojęcia, jak cudownie jest powrócić do miejsc i bohaterów napisanych tak genialnie, i z tak wielkim wyczuciem. Poprzednia część tej wielopokoleniowej sagi o losie rodziny warszawskich hotelarzy zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a Bunt chimery tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że Sylwia Zientek powinna iść tą drogą, bo idealnie potrafi oddać klimat epoki i przeplatać wciągające intrygi z faktami historycznymi.

Tym razem Sylwia Zientek zabiera swoich czytelników do XIX i początku XX wieku, do czasów Napoleona, Chopina, młodopolskiej cyganerii. Losy rodzin Żmijewskich i Szpakowskich toczą się na tle ważnych wydarzeń historycznych, a bohaterowie spotykają się z realnymi postaciami. Oczywiście cały czas jesteśmy w Warszawie, która jest tutaj najważniejszym z bohaterów. To niesamowite, jak Sylwia Zientek oddaje klimat tego pięknego, ale trudnego do kochania miasta. Atmosferę brudnych, zamieszkałych przez biedaków uliczek przeplata z balami w pałacu księcia Józefa...