Hotel Varsovie. Bunt chimery

Cykl: Hotel Varsovie (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Miasto, jakiego nie znamy. To drugi tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga przenoszą czytelnika w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Warszawa, XVII wiek, karzeł Franciszek po potopie szwedzkim marzy o otworzeniu kolejnego zajazdu… Z czasem kolejne przebudowy i odbudowy staną się tłem tajemnic i sekretów, które mimo upływu lat nie tracą na intensywności. Mogą utrącić niejedną intrygę finansową i matrymonialną, nawet kilka pokoleń później.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

Cierpka_Wiśnia | 2019-05-21

Nie ukrywam, że Młoda Polska to najbliższy memu sercu okres, dlatego ta ostatnia płaszczyzna, ten wizerunek warszawskich ulic i kamienic podobał mi się bodaj najbardziej.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Bunt Chimery dorównuje Klątwie. Jest równie wnikliwa, porywająca i wciągająca. Pięknie pokazuje Warszawę na przestrzeni lat, co świadczy o ogromnej pracy autorki, by uzyskać informacje o tym, jak wyglądała topografia miasta. Chylę czoła, świetna robota. A zakończenie… zakończenie sprawia, że odliczam dni do premiery trzeciej części.

książek: 1909
Magdalena | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Dalszy ciąg sagi rodzinnej Żmijewskich i Szpakowskich.
Podobnie barwna i - niestety - podobnie chaotyczna opowieść. I znowu zabrakło redaktora, a korektorzy spali, dzięki temu dowiadujemy się po kilka razy o tych samych zdarzeniach, podczas jednego spaceru po mieście raz jest dzień, za chwilę noc, potem znowu widno... Bohater raz ma syna i dwie córki, a w innym miejscu dwóch synów i córkę. Pan Grabarski kilka stron dalej jest już panem Grabowskim. Zadziwia "kreatywna" gramatyka zdań, moc powtórzeń i literówek...
A jednak książka "się czyta". Autorka ma talent narracyjny, potrafi też budować ciekawe postaci, dzięki czemu łatwo dajemy się zainteresować i porwać akcji. Nie jest to niestety dobra literatura, ale dobre czytadło na pewno. Pani Zientek jest Mniszkówną naszych czasów :)

basia | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Nie doszłam do końca. Opisy przedługie. Niestety nie dla mnie :-(

joly_fh | 2019-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Druga część "Hotelu Varsovie" pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie, co pierwsza. Nawet chciałam dać jedną gwiazdkę więcej za czasy napoleońskie, ale odwiodły mnie od tego (znowu) sceny przemocy wobec kobiet. Pani Sylwio, litości! Wydaje mi się, że za dużo w tej sadze rodzinnej jest dewiacji, nieślubnych dzieci, kobiet upadłych, i przemocy właśnie. Co mężczyzna to okazuje się być brutalem, względnie erotomanem (by nie wyrazić się dosadniej). A poza tym drzewo genealogiczne jest tak poplątane (nie wiadomo jak splotły się losy Żmijewskich i Szpakowskich), że pogubiłam się, kto jest czyim przodkiem. Nawet wykres nie pomógł.

Zabookowane | 2018-11-28

Udzielając wywiadów po publikacji pierwszego tomu „Hotelu Varsovie” – „Klątwy lutnisty”, Sylwia Zientek podkreślała, że jej zamiarem było przede wszystkim przybliżenie historii Warszawy, a w dalszym planie historii Polski. Żeby zaś możliwa była realizacja tego ambitnego i edukacyjnego celu, stworzyła barwną fabułę opartą o burzliwe dzieje fikcyjnego rodu warszawskich hotelarzy. I to się udało wspaniale! [zajrzyjcie do recenzji „Klątwy lutnisty”] Opowiadając o skomplikowanych losach Żmijewskich i Szpakowskich, autorka oprowadziła czytelników po dawnej Warszawie, pokazała jej topografię, architekturę, realia życia, opowiedziała o bardziej i mniej znanych wydarzeniach historycznych, o postaciach ważnych dla polskiej stolicy. Zrobiła to w sposób brawurowy i niespotykany w polskiej prozie współczesnej, oczarowując czytelników i zjednując sobie rzesze fanów (a mnie oczywiście pośród nich). Kiedy więc do ich rąk trafiła, z małym poślizgiem zresztą, kontynuacja sagi – „Bunt chimery”,...

książek: 1908
korcia | 2018-11-07
Przeczytana: 11 października 2018

Trzeba przyznać, że Sylwia Zientek po raz kolejny wykonała kawał dobrej roboty, przyłożyła się do zbadania historii i realiów poprzednich stuleci, a potem wszystko to ubrała w zgrabną historię, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Mamy tu mnóstwo emocji, wrażeń i ciekawych wydarzeń, barwnych postaci i smakowitych kąsków. Jestem zachwycona drugą częścią „Hotelu Varsovie”, chociaż muszę przyznać, że pierwszy tom bardziej mnie oczarował. Tu momentami czułam się zagubiona w fabule i mnogości bohaterów, co szczególnie na początku trochę mnie męczyło. Potem było już lepiej i moje pierwsze odczucia diametralnie się zmieniły. To opowieść napisana z dużym rozmachem, pełna namiętności, ale też momentami brutalna, a może nawet bulwersująca. Nie każdemu musi się to podobać, ale warto poznać tę nieszablonową historię.

Jestem rozczarowana. I to bardzo.
Pobudzono mój apetyt pyszną zupą, a potem podano przypalone drugie danie :-/
Po naprawdę dobrej pierwszej części spodziewałam się czegoś lepszego. Mam wrażenie, że autorce zabrakło pomysłu, jak ciekawie pokierować losami bohaterów. No i te sceny gwałtów. Litości, ile można.
Najgorzej wypada wątek z czasów napoleońskich - wyjątkowo nudny, niepotrzebnie rozbudowany aż do takich rozmiarów ( za dużo historii, za mało prawdziwego życia), ale z tym współczesnym nie było wcale dużo lepiej.
Zabrakło mi humoru i zwrotów akcji z "Klątwy lutnisty".
Tak już bywa z tymi "sequelami"...

luelle | 2018-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam 🏠
Przeczytana: 29 października 2018

Pierwszą część wychwalałam pod niebiosa, ale druga rozczarowała mnie bardzo. Mnogość wynaturzeń, mnóstwo szczegółowych opisów scen współżycia, banalne i płytkie historyjki miłosne - kiczowate i mdłe to jest. Dopiero ostatnia 1/3 tomu przypomniała mi, dlaczego zachwyciłam się "Hotelem Varsovie". Mam ogromną nadzieję, że trzecia część odzyska poziom.

małaMi | 2018-10-07

Świetna! Pierwsza część mnie wciągnęła, druga jeszcze bardzie. Czekam niecierpliwie na tom 3. Polecam wszystkim lubiącym rodzinne sagi w tle z historią.

Salma | 2018-09-04
Przeczytana: 27 lipca 2018

Kontynuacja losów Żmijewskich i Szpakowskich nieco zawodzi. Autorka zaprasza do udziału w drugim tomie wiele kolejnych postaci, wydaje się, niezbyt sprawnie, gdyż ciężko się zorientować, kto tutaj jest kim. I znów trzeba powrócić do studiowania rycin drzew genealogicznych, aczkolwiek i ten zabieg od razu nie pomaga w "zapoznaniu się" z nowymi bohaterami. Nie pojawiają się natomiast niektóre osoby z tomu poprzedniego, co nieco burzy i tak już zaburzoną linearność poznawania tej obszernej historii. Autorka jednak obiecuje, że w trzecim tomie powrócą. W drugim tomie denerwuje nie tylko chaos spowodowany wymianą postaci, ale również powtarzalność niektórych wydarzeń w poszczególnych pokoleniach. Tak jakby autorki nie było stać na więcej fantazji i ograniczyła się ona do pewnych utartych już w powieści spraw. Niekorzystnie, według mnie, wypadła też kontynuacja wątku współczesnego, zbyt mocno kryminalnie. Na szczęście nie zajmuje zbyt wiele objętości całej powieści. I dobrze, bo jest...