Hotel Varsovie. Bunt chimery

Cykl: Hotel Varsovie (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Miasto, jakiego nie znamy. To drugi tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga przenoszą czytelnika w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Warszawa, XVII wiek, karzeł Franciszek po potopie szwedzkim marzy o otworzeniu kolejnego zajazdu… Z czasem kolejne przebudowy i odbudowy staną się tłem tajemnic i sekretów, które mimo upływu lat nie tracą na intensywności. Mogą utrącić niejedną intrygę finansową i matrymonialną, nawet kilka pokoleń później.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

allison | 2018-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2018

Rzadko zdarza się, by kontynuacja dorównywała pierwszej części, ale w przypadku cyklu "Hotel Varsovie" jest inaczej - drugi tom okazał się równie pasjonujący jak pierwszy, więc nic dziwnego, że pochłonęłam go jednym tchem.

W "Buncie chimery" autorka skupiła się na dziewiętnastowiecznej Warszawie, chociaż różnych epok - mamy zatem ostatnie lata oświecenia, romantyzm i wybuch powstania listopadowego oraz pozytywizm i dekadenckie nastroje końca stulecia.
Podobnie jak w pierwszej części, wydarzenia nie są przedstawione w kolejności chronologicznej, co przypomina układankę. Bardzo mi ten pomysł przypadł do gustu i liczę na to, że w trzecim tomie autorka będzie trzymać się tej samej konwencji.

Interesująco wypadły fragmenty rozgrywające się we współczesnej stolicy, odsłaniając przy okazji prawdę o pewnej intrygującej postaci przedstawionej w poprzednim tomie (przyznam, że takiego rozwiązania się nie spodziewałam).

Sylwia Zientek w ogóle często zaskakuje czytelnika zwrotami akcji,...

Monika | 2018-04-16

O "Hotelu Varsovie", zarówno o jego pierwszej części, jak i o "Buncie chimery", mogę pisać tylko w samych superlatywach.

"Klątwa lutnisty" była miłością od pierwszego wejrzenia, sam zachwyt. Dlatego oczywiście bardzo bałam się spotkania z drugim tomem. Niesłusznie zupełnie.
Autorka pisze tak samo pasjonująco, a losy bohaterów poprowadzone są z nieprawdopodobną wręcz precyzją.

No i znów Ona, tak ważna, Warszawa. Widać, że autorka kocha to miasto, a co najważniejsze stara się je zrozumieć (bo jako warszawianka wiem, że kochać stolicę i dostrzegać jej piękno jest bardzo trudno).

Naprawdę dla mnie Sylwia Zientek jest Prusem naszych czasów! I piszę to z pełną odpowiedzialnością!

Bardzo, bardzo polecam obie części "Hotelu Varsovie" i z niecierpliwością czekam na tom trzeci.
No i może jeszcze dodam, że moje peany na temat książek Sylwii Zientek są jak najbardziej moje ;-) To znaczy książki kupiłam za własne pieniądze, nie sponsorowało mnie wydawnictwo, autorki nie znam osobiście...

Jeżynka | 2018-06-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Warszawa to nie tylko współczesna ziemia obiecana dla wszystkich którzy zjeżdżają do stolicy aby spełnić swój sen o karierze, dużych pieniądzach i zanurzeniu się w wielkomiejskim życiu.
To także miasto z fascynującą, kilkusetletnią historią: którą choć w zarysach mieszkaniec tego miasta czy to autochton czy przyjezdny znać powinien.

Sylwia Ziętek w drugim tomie sagi "Hotel Varsovie. Bunt chmimery" oprowadza na po Warszawie z okresu napoleońskiego a także przełomu XIX/XX wieku kontynuując opowieść o rodzinie hotelarzy Żmijewskich którzy zaplątani w bieg historii uczestniczą w przełomowych dla miasta wydarzeniach (przyjazd Napoleona, powstanie listopadowe, bunt w Królestwie Polskim w 1905 roku) a jednocześnie przeżywają własne namiętności, zdrady i porażki.

Tak jak w poprzedniej części autorka, jak rasowy detektyw korzystając z mnóstwa tekstów źródłowych odtwarza Warszawę sprzed lat: jej architekturę, lokalne kawiarnie, modę ulicy, czy repertuar przedstawień teatralnych. I robi...

Giovanna | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

8/10 - druga część Hotelu Varsovia pochłonęła mnie tak jak pierwsza. Sylwia Z. podtrzymuje napięcie co powoduje, że książkę trzeba mieć przy sobie cały czas :-)

Historia Żmijewskich i Szpakowskich na przełomie wielu pokoleń. W tej części mocny nacisk na rodzinę i jej reputację coś co jest najważniejsze. Jednocześnie brutalne, ale i prawdziwe. Niestety pomimo tylu lat nadal jest priorytetem wielu rodzin. Nie szczęście, nie dobro, ale to co inni powiedzą. Jest to szeroki temat i można go poruszać na różnych płaszczyznach, aczkolwiek bardzo dominujący nadal i w niewielkim stopniu zmieniony, a z pewnością najbardziej widoczne na wsiach i mniejszych miejscowościach.

Niestety z moją krótką pamięcią miałam problem z elementami, które nawiązywały do poprzedniej części, więc musiałam wracać. Zbyt długi czas pomiędzy częściami przy tak wielu postaciach. Dla mnie zdecydowanie lepiej byłoby przeczytać jedna po drugiej. Z niecierpliwością czekam na kolejną i liczę, że czas oczekiwania...

zaczytanapatka | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W 1889 roku Regina Żmijewska wraca z Paryża wraz z przyjaciółką Wandą Mednis oraz córką Walerią. Konstanty, najstarszy syn, wreszcie się ustatkował i poślubił Klarę, z którą ma dzieci. Eleonora wyszła po raz drugi za mąż za Ignacego Darskiego. Na dobre odcięła się od prowadzenia hotelu i swój czas poświęca synkowi Tadeuszowi. Waleria jest bardzo wrażliwa i wciąż pakuje się w kłopoty a w mieście pojawia się kobieta posiadająca listy o szokującej tajemnicy skrywanej przez Reginę, które mogą ją skompromitować. Agnieszka jest aktorką o zszarganej reputacji. Nie posiada środków do życia i po pomoc udaje się do starszej siostry Eleonory.

1801 - 1813 rok - właśnie wtedy poznajemy Ludwika Żmijewskiego, syna generała Sokołowa, który go nie uznał. Został usynowiony przez Józefa Żmijewskiego. Mężczyzna pała wielkim uczuciem do Telimeny, z którą został rozdzielony w dzieciństwie. Siostra Ludwika prosi go o odnalezienie syna, który przepadł bez śladu. Właścicielami hotelu Varsovie są Maurycy i...

Panna_Wodna | 2018-05-10

Magia historii Sylwii Zientek polega na łatwości, z jaką autorka serwuje czytelnikowi serię podróży w czasie.
To voyage de luxe, bowiem odtworzono miasto na przestrzeni epok wnikliwie i starannie.

Oto wysłuchamy sprośnych śpiewek ulicznych handlarek, a omijając wszechobecne rynsztoki i dorożki, zajrzymy do kultowych cukierni, podrzędnych garsonier i sekretnych buduarów sprzed wieków. Odwiedzimy szemrane szynki, szulernie i traktiernie, wpadniemy na seans spirytystyczny albo na publiczną egzekucję. Warszawa balów arystokracji i doli dołów społecznych. Miasto epoki fin de siecle, ale i pożarów, zarazy i napoleońskiej gorączki.

Zmienia się sceneria wydarzeń, moda i nastroje społeczne, ale ludzkich namiętności nie dotyka czas. I o tym jest ta saga.

mirabelka01 | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Nawet nie macie pojęcia, jak cudownie jest powrócić do miejsc i bohaterów napisanych tak genialnie, i z tak wielkim wyczuciem. Poprzednia część tej wielopokoleniowej sagi o losie rodziny warszawskich hotelarzy zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a Bunt chimery tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że Sylwia Zientek powinna iść tą drogą, bo idealnie potrafi oddać klimat epoki i przeplatać wciągające intrygi z faktami historycznymi.

Tym razem Sylwia Zientek zabiera swoich czytelników do XIX i początku XX wieku, do czasów Napoleona, Chopina, młodopolskiej cyganerii. Losy rodzin Żmijewskich i Szpakowskich toczą się na tle ważnych wydarzeń historycznych, a bohaterowie spotykają się z realnymi postaciami. Oczywiście cały czas jesteśmy w Warszawie, która jest tutaj najważniejszym z bohaterów. To niesamowite, jak Sylwia Zientek oddaje klimat tego pięknego, ale trudnego do kochania miasta. Atmosferę brudnych, zamieszkałych przez biedaków uliczek przeplata z balami w pałacu księcia Józefa...

Gilbertwedel | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

W drugim tomie sagi rodzinnej poznajemy losy kolejnych właścicieli hotelu Varsovie. Tym razem akcja toczy się w XIX wieku oraz współcześnie.
Chociaż w tej książce jest wielu bohaterów, to główną rolę w całej historii gra sam hotel. To wokół niego wszystko się toczy i on jest tutaj najważniejszy. Cała historia jest napisana z wielkim rozmachem, mamy tutaj nieszczęśliwą miłość, zdrady, romanse, konflikty rodzinne, spiski i intrygi, wielkie tajemnice i wiele innych, niekiedy kontrowersyjnych wątków. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.
Największą zaletą tej historii jest ciekawe tło historyczne. Bohaterowie tej powieści żyją w czasach współczesnych dla wielkich postaci historycznych, takich jak Napoleon, Chopin czy Mickiewicz. W pewnym momencie akcja powieści rozgrywa się podczas publikacji kolejnych odcinków „Lalki” Prusa. Bardzo lubię tę książkę, byłam więc zachwycona możliwością podejrzenia, jak ludzie żyjący w tym okresie śledzili losy Wokulskiego i jak...

comique | 2018-06-12
Przeczytana: 02 czerwca 2018

"Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
tu szczęście można znaleźć,
tutaj serce można zgubić."

XIX wiek i Warszawa, jakiej nie znacie.
Pokoleniowa książka, która łączy w sobie historię rodziny Żmijewskich i Szpakowskich oraz dzieje słynnego Hotelu Varsovie. Nie zabraknie romansów, skandali i niepohamowanych namiętności.

Akcja powieści toczy się wciągu trzech wieków, od roku 1801 do czasów współczesnych. "Bunt Chimery" skupia się głównie na epoce wojen napoleońskich, romantyzmu i Młodej Polski. Opowiada również o ludziach, którzy mieli przyjemność bycia gośćmi owego hotelu, a są to między innymi Fryderyk Chopin, czy też Napoleon Bonaparte. Takich postaci historycznych występuje tutaj wiele. Plusem jest to, że na wstępie mamy przybliżonych bohaterów, nie musimy się głowić i wertować książki w celu poszukiwania ich i próbowania załapać kto kim jest. Ponadto na samym końcu znajduje się drzewo genealogiczne rodziny Żmijewskich i Szpakowskich, co również przydaje się...

dorotbook | 2018-05-08
Przeczytana: 07 maja 2018

Szukacie książki na miarę „Lalki” Bolesława Prusa? Koniecznie sięgnijcie po najnowszą powieść Sylwii Zientek: „Hotel Varsovie. Bunt Chimery”.

Początek XIX wieku, Warszawa, czasy napoleońskie. Z Francji do podupadłej Warszawy przybywa elegancki młodzieniec – Ludwik Żmijewski. W tym samym czasie w Hotelu Varsovie zjawia się tajemnicza dama, madame de Gris. Mieszkańcy podejrzewają, że kobieta jest szpiegiem samego Napoleona. Okazuje się, że Ludwik i piękna madame mają wspólna przeszłość.

Koniec XIX wieku, Warszawa. Hotel Varsovie jest zarządzany przez Reginę, wdowę po Jeremim Żmijewskim. Pewnego dnia odnajdują się listy, zawierające wstydliwe tajemnice. Dodatkowo córka Waleria postanawia zostać malarką i wpada w tarapaty. W stolicy panuje zepsucie, pleni się hazard a prostytucja jest na porządku dziennym.

XXI wiek, Warszawa. Dana Spakowski chce odzyskać posiadłość przy ulicy Długiej. Kobieta podaje się za dziedziczkę rodziny i wraz z pomocą prawnika zamierza odzyskać hotel. Czy jej...