The Bear and the Nightingale
mandżuria

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostw przed złem. Pewnego dnia owdowiały ojciec...

Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia.

Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc – by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani.

Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Baśń podszyta grozą

Życie rodziny Piotra Władimirowicza w XIV-wiecznej Rusi jest wypełnione ciężką pracą i walką z chłodem i głodem. Mimo to najważniejszym momentem dla całej rodziny jest chwila, kiedy staruszka Dunia zaczyna snuć bajki przy kuchennym piecu. Może dla większości to tylko opowieści i zapomniane legendy, ale w żyłach małej Wasi płynie pełna dawnej mocy krew, która pozwala dziewczynie dostrzegać to, co ukryte dla innych, a równocześnie ściąga na nią uwagę istot, które dawno już powinny odejść w zapomnienie. Ogniska domowego nadal strzeże tu domowik, waziła czuwa nad końmi, a w lesie można natrafić na lesowika i rusałkę. Czy wystarczy dla nich miejsca, kiedy Piotr sprowadzi do domu młodą, bogobojną żonę, a w dodatku wojnę wypowie im nowy duchowny? A jeśli nie, to kto będzie strzegł domów, gdy zimą do okien zaczną pukać upiorni goście?

W czasach rynkowego sukcesu amerykańskiej fantastyki „Niedźwiedź i słowik” Katherine Arden oferuje nam coś swojskiego, a zarazem świeżego. Równocześnie pokazuje, jak fascynująca może być słowiańska kultura, która zainspirowała amerykańską pisarkę i została znakomicie przyjęta przez czytelników. Autorka splata słowiańskie bajki i wierzenia w opowieść, w której na dalekich pustkowiach chrześcijaństwo miesza się z pogańskimi bóstwami i demonami. Dużo miejsca poświęca opisywaniu realiów życia w średniowiecznej Rusi, na końcu książki załącza nawet słowniczek najważniejszych pojęć. Opowiada o szarej codzienność wypełnionej ciężką pracą i walką ze srogą zimą, wplata w fabułę elementy historii i polityki i ukazuje sytuację kobiet, których życiowym celem ma być wczesne wyjście za mąż i urodzenie mężowi wielu dzieci, ewentualnie wstąpienie do klasztoru. Wasia jest inna, dostrzega więcej i nie barak jej odwagi, żeby zabrać głos i przeciwstawić się zastanemu porządkowi rzeczy, co oczywiście ciągle ściąga na nią kłopoty.

Żeby ocenić, na ile „Niedźwiedź i słowik” jest bajką, wystarczy uważniej przyjrzeć się okładce: najpierw rzucają się w oczy kolorowe kwiaty i zwierzęta, ale po chwili można między nimi dojrzeć kości, czaszki i zakrwawione miecze. Taka właśnie jest ta opowieść: łączy prostotę bajek z grozą wypełzającą z mrocznych lasów i z mrocznych serc. Znakomity początek trylogii.

Agnieszka Kruk

Nina | 2018-06-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Niedźwiedź i słowik - ja już wiem, kim oni są i Was również zachęcam do ich poznania. Jest tylko jeden warunek - trzeba przebrnąć przez przydługawe wprowadzenie do tej niezwykłej historii, no i trzeba lubić baśnie, szczególnie te nietypowe.
Kilka razy miałam ochotę odłożyć tę książkę, właśnie z powodu wspomnianego, długiego wstępu, nie będę ukrywać, że trochę nudnego. Cieszę się jednak, że tego nie zrobiłam, bo potem było już tylko lepiej, aby na sam koniec stwierdzić: "Ależ to było dobre!". Biorąc pod uwagę, że to debiut autorki, mogę nawet powiedzieć, że było znakomicie.
Ta powieść to bardzo specyficzny gatunkowy mix. Oczywiście historia baśniowa ale nie z gatunku tych z happy endem. Jest mrocznie, czasami zupełnie jak w horrorze, jest historia rodzinna, trochę jak z Kopciuszka, no i są moje ulubione stare bożki i boginki, mary i diabły oraz inne stworzenia nie z tego świata. Bardzo chętnie zapoznam się z dalszymi losami Wasi i jej rodziny.

Nie piszę tej opinii, żeby...

Monika | 2018-06-10

Skończyłam.
Wyglądam przez okno. A tu zdziwienie. Warszawa? Znów? A ja przez dwa dni przebywałam na Rusi.
I trudno wrócić do rzeczywistości. Bo ta książka jest magiczna i hipnotyczna.
Zaśnieżona Ruś (ach! jakie tu są opisy zimowego lasu!), rosyjskie baśnie, odwieczna walka dobra ze złem.
To jedna z najpiękniejszych książek, jakie dane mi było przeczytać.
I wiecie co...w tym wypadku sądźcie książkę po okładce. Bo jest zachwycająca tak samo jak treść.
Bardzo, bardzo polecam- to książka z gatunku tych, do których można wracać przez całe życie.

Tatiasza Aleksiej | 2018-06-04

Baśnie, książki fantasty - zdecydowanie wolę książki obyczajowe czy historyczne. Kiedy "Niedźwiedź i słowik" trafił w moje ręce - dzięki wydawnictwu MUZA - przyjrzałam się z uwagą okładce. Z daleka wygląda bardzo niepozornie, z bliska jest już groźniej. Widzimy jelenia, groźnego niedźwiedzia, trupią czaszkę, miecz, kości, słowika. Tak, jakby zło było głęboko ukryte i tylko czekało na odpowiedni moment, aby się wydostać. Zaintrygowała mnie, zaczęłam czytać i zostałam porwana...

Katherine Arden amerykańska powieściopisarka. Po ukończeniu szkoły średniej, spędziła rok w Moskwie. Studiowała francuski i rosyjski w Middlebury College. Obecnie mieszka w stanie Vermont. "Niedźwiedź i słowik" to jej debiut literacki i pierwsza część trylogii.

Zostałam porwana daleko, za góry i morza. Do dalekiej i mroźnej Rusi. Tam, gdzie zima trwa większą część roku, a bezkresne pola i lasy sięgają jak daleko wzrok zdoła ogarnąć. Tam żyje mała dziewczynka Wasia, córka zamożnego bojara i jej rodzina.
...

kaktusowaona71 | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Ten kto mnie zna od strony czytelniczej, wie, że dobrą baśnią, czy fantasy, nigdy nie pogardzę.
„Niedźwiedź i słowik” doskonale zatem wpisuje się w moje gusta.
Jest to bowiem baśń co się zowie, ale zdecydowanie nie do czytania naszym milusińskim na dobranoc, a do przeczytania przez nas samych. Dorosłych.
To taka baśń „z wyższej półki”, w typie Andersena, czy braci Grimm.... tylko dużo bardziej mroczna, zawikłana, tajemnicza i osadzona w realiach naszego uniwersum, ponieważ akcja nie rozgrywa się tu ani za lasami, ani za górami, a niejako po sąsiedzku – na Rusi, w czasach, zanim jeszcze nastał carat.
Przyznam, że początek mojej znajomości z tą pozycją, nie był najszczęśliwszy, bo do połowy książki, na dobrą sprawę nie działo się zbyt wiele, a fabuła rozwijała się w tak powolnym tempie, że sztuką było przeczytać rozdział i nie przysnąć :)
Niemniej jednak, kiedy przebrnęłam przez to nieprawdopodobnie długie wprowadzenie, na przestrzeni kilku stron, zostałam w tempie ekspresowym...

itysiek_reads | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Katherine Arden urodziła się w Teksasie. Przez rok uczyła się w szkole średniej we Francji, a przed rozpoczęciem studiów w Middlebury College mieszkała i studiowała w Moskwie. W Middlebury wybrała dwie specjalizacje: literaturę francuską i rosyjską. Po obronie licencjatu przeniosła się na Hawaje, gdzie pracowała na farmie. Uczyła też angielskiego w szkole w Alpach francuskich. Obecnie mieszka w stanie Vermont. „Niedźwiedź i słowik” to jej literacki debiut i pierwsza część trylogii [opis pochodzi z okładki].

Rozpoczynając lekturę tej książki od razu przenosimy się do innego, bajkowego i magicznego świata, siedząc przy kominku wraz z Dunią i dziećmi, słuchając mrocznych opowieści o demonie zimy, gdy za oknem panuje mróz i sypie śnieg. Poznajemy małą Wasię, która wraz ze swoim urodzeniem miała przejąć po swojej babci magiczne moce. Dziewczynka różni się od innych dzieci w jej wieku – jest dzika i nieustraszona, ma tajemny błysk w oku. Widzi różne demony, rozmawia z nimi i nie do...

Dorota | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Wasilisa Pietrowna jest nastolatką wychowującą się na północy Rusi, wśród lasów, ukochanej rodziny i bajek przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wasia nie jest zwykłą dziewczyną. Wieśniacy nazywają ją czarownicą. Widzi bowiem duchy, mary, bogów i boginki zamieszkujących świat ludzi.
Pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał. Pomyślałam sobie, że to taka "Szeptucha" tylko w wydaniu rosyjskim. I się nie myliłam.
Na szczęście nie ma tu rozbuchanego wątku miłosnego, w zasadzie nie ma go prawie wcale. Jest za to leszy, rusałka, domowik, Pan Mróz i inni. I to w zasadzie jest jak dla mnie jedyny plus tej książki. Atmosfera jaką stworzyła Autorka, baśniowe postacie i charakter Wasi. To było to co mnie ciągnęło do jej czytania.
Niestety przez prawie całą książkę niewiele się dzieje. Niby Wasia poznaje kolejne mary, które stają na jej drodze. Następnie są charakteryzowane, przedstawiane Nam, czytelnikom. Mówią Wasi jakieś tajemnicze rzeczy i na tym się kończy. I za kilka stron schemat...

Panna_Wodna | 2018-05-27

„Niedźwiedź i słowik” zabiera nas do dalekiej krainy, hen, na północną Ruś, odgrodzoną od świata zastępem potężnych borów.
Do krainy, gdzie domowego porządku strzeże Domowik, podróżnika-gapę zwodzi Leszy, na brzegu jeziora czyha rusałka, a koni w stajni dogląda Waziła.
To świat demonów, upiorów i duchów spleciony od wieków z człowieczym losem.
Tę kruchą symbiozę przerywa krucjata Popa z dalekiej Moskwy.
Z charyzmą, ikonostasem, butą oraz mocą błękitnych oczu, ojciec Konstanty wtarga wraz z krucyfiksem w świat obrzędów, zaklęć i guseł.
Tam, gdzie mieszka Ta, Która się Nie Boi, „o oczach króla mórz”...

rinos | 2018-06-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Pierwszy raz spotykam się z taką formą - miksem baśni, fantasy oraz odrobiny grozy -
i muszę przyznać, iż jest to spotkanie udane.
Rzecz dzieje się kilka wieków wcześniej na Rusi. Poznajemy Piotra Władimirowicza oraz jego rodzinę. Główną bohaterką tej baśni jest jego córka Wasia, dziewczyna odbiegająca od ówczesnych kanonów - jest nieposłuszna, chodzi własnymi drogami, zbyt odważna jak na płeć piękną itd.

"Niedźwiedź i słowik" to przyjemna lektura i pierwsza część trylogii "The Winternight Trilogy". Autorka idealnie połączyła wierzenia pradawne z wiarą chrześcijańską. Mamy cerkiew z popem na czele, jak również domowników, rusałki, banników i strażników podwórzy.
Ludzie na Leśnej Ziemi wierzyli w pradawne demony, wszystko się jednak zmieniło, kiedy ojciec Wasi przywiózł fanatycznie nabożną kobietę jako swoją nową żonę. Powstał chaos, który powoli zbiera swe żniwa...

A to dopiero pierwsza część tej trylogii. Na pewno przeczytam ciąg dalszy tej historii.
Ode mnie 6,5...

Ewelina | 2018-06-04

Zachwyciła mnie ta opowieść, warto sięgnąć! Klimat jak z mrocznych baśni, niewiarygodny!

FannyBrawne | 2018-06-09

Od dłuższego czasu nie przeczytałam książki, która by mnie całkowicie zachwyciła. Czytałam książki bardzo dobre, rewelacyjne, świetnie napisane, ale żadna nie zauroczyła mnie do tego stopnia, że nie chciałam, aby się kończyła i po zakończeniu nie mogła wyjść z podziwu. I żadna nie skłoniła mnie do tego, by wystawić jej maksymalną liczbę gwiazdek. Zmieniło się to za sprawą Katherine Arden i jej powieści ,,Niedźwiedź i słowik”, pierwszej części trylogii.

Kiedy Marina, żona bogatego bojara Piotra, zachodzi w kolejną ciążę, od razu wie, że jej najmłodsze dziecko będzie wyjątkowe. Mimo przeczucia śmierci przy porodzie, kobieta ani przez chwilę i oddaje życie, by mała Wasilisa mogła przyjść na świat. Wasia dorasta w szczęśliwym domu, razem z ojcem, rodzeństwem i starą nianią Dunią. Gdy dorasta odkrywa w sobie odziedziczony po przodkach dar widzenia domowych i leśnych duchów i demonów znanych z bajek Duni. Wszystko się zmienia, gdy ojciec Wasi żeni się po raz drugi z Anną, bratanicą...