Zima czarownicy

Okładka książki Zima czarownicy Katherine Arden
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Zima czarownicy
Katherine Arden Wydawnictwo: Muza Cykl: Trylogia Zimowej Nocy (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia Zimowej Nocy (tom 3)
The Winter of the Witch

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Między ogniem a ciemnością

841 1 270

Wciąż nie wierzę, że skończyłam trylogię Zimowej Nocy. Ze wszystkich części ta podobała mi się najmniej, choć jest starannie poprowadzona. Dość otwarte zakończenie nieco mnie razi i chyba właśnie ono sprawia, że wciąż wyczekuje kolejnych rozdziałów, których już nie będzie, chyba, że autorka postanowi nas uraczyć jakąś poboczną historią z udziałem znanym nam bohaterów. Podoba mi się przemiana Wasi, pokazanie jej stanu ducha, wątpliwości, błądzenia, podążania raz za honorem, raz za zemstą, mierzenie się z konsekwencjami swoich wyborów. Postać niejednolita, inspirująca a przede wszystkim prawdziwa. Sama jej więź z nieśmiertelnymi braćmi jest jak personifikacja zła i dobra w każdym z nas, choć bogom czy czartom z panteonu słowiańskiego zdecydowanie daleko do tak czarno-białej metryki. Powieść wciąż porusza, wzrusza, pokazuje rąbek historii, pozwala gdybać, może troszkę marzyć o roli dwuwiary u wschodnich Słowian. Na pewno jeszcze do tej trylogii powrócę. Możliwe, że do pierwszej części jeszcze w przeciągu pół roku.

Całą trylogię uważam za rewelacyjną. Ciekawa, wartka akcja. Główna bohaterka, która ma swoje rozterki. Magia i legendy. Całość jest naprawdę dobrze napisana.

Doskonałość na miarę Harrego Pottera

Doskonałość na miarę Harrego Pottera

Świetne zwieńczenie serii! Niezmiennie uwielbiam ten baśniowy, ale też często brutalny i surowy, klimat. Podziwiam przemianę Wasi i to, jaką naukę wyciągnęła ze swoich wcześniejszych błędów, a przy tym nadal została naszą nieidealną Wasią. Jestem też na tak w stosunku do subtelnego wątku romantycznego, który tam jest. Cieszę się, że przeczytałam serię! Ostatni tom dał mi dużo satysfakcji tym, jak zakończył wszystkie wątki. Nie dodałabym do niego nic. Polecam mocno!♥️

Zaczynając czytać pierwszy tom tej trylogii i teraz go kończąc nie spodziewałam się, że spodoba mi się tak bardzo. 🔥🔥

Po zakończeniu mogę śmiało napisać, że dla mnie są to bardzo równe książki i jako całość dopełniają się idealnie. Największą zaletą tej książki i pozostałych jest ich klimat. Autorka nie wymuszenie czaruje bajkowością siermiężną średniowieczną Ruś co wydaje się nie do połączenia, a wyszło. Dla mnie jako wielbicielki mocniejszych książek dużą rolę odgrywa tutaj też brutalność i sytuacje, które wymagają podjęcia ciężkich decyzji.

Siłą książki jest jej bohaterka Wasilisa, która na przestrzeni trzech tomów rozwija się nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Podoba mi się, że z wydarzenia z drugiego tomu, które wzbudziło mój sprzeciw, ale i jednocześnie zrozumienie w postępowaniu Wasi, na zakończenie wyciąga wnioski i nie popełnia go po raz drugi.

„Zima czarownicy” zaczyna się mocnym wydarzeniem i do końca nie spuszcza z tonu, ale dla równowagi, by nie przytłoczyć akcją zdarzają się spokojniejsze momenty, które dobrze to wszystko wiążą. Jestem pod wrażeniem całego pomysłu, które pod warstwą niezgody między obecnymi, a dawnymi wierzeniami przedstawia całą gamę konfliktów, które możemy przełożyć nawet na nasze czasy. Wasia jako łączniczka ludzi i czartów stara się pogodzić dwa światy.

Nie mogę napisać, że zakończenie wbiło mnie w fotel, ale było takie jakie oczekiwałam po całej trylogii. Miało w sobie nutkę niepewności, smutku i radości. Cieszę się, że autorka nie poleciała w zakończeniu za mocno, bo dzięki temu zostawiła mnie z poczuciem zadowolenia.

Jak wspomniałam wcześniej wszystkie trzy książki trzymały dla mnie poziom, więc i ocena będzie taka sama jak u dwóch poprzednich, czyli 8/10. Teraz już wiem, że po twórczość Katherine Arden będę sięgać w ciemno, a wam gorąco polecam trylogię „Zimowej Nocy”.🔥

"Mam dla ciebie książkę" uslyszalam od koleżanki która ma totalnie inny niż ja gust. Zmęczona powtarzalnością kryminałów sięgnęłam po trylogię zimowej nocy i... Jestem zachwycona! Morozko, domownicy i porywająca walka dobra ze złem osadzona w uśpionej zimą starej Rusi. Idealna pozycja na długie jesienno-zimowe wieczory, idealna dla dorosłych, którzy chcą przez chwilę poczuć się znowu dziećmi, idealna by przenieść się w magiczny świat i uciec od rzeczywistości. Autorka fantastycznie i nienachalnie łączy świat nadprzyrodzony i realny, pokazuje rzeczywistość zabobonnych ludzi będących na progu zmiany wierzeń. Sprytnie wplata fakty historyczne. Postacie są wykreowane bardzo starannie, widać ze powieść jest dopracowana w każdym calu, nie ma tu miejsca na przypadek. Jest to jedna z niewielu książek która naprawdę mnie oczarowała. Polecam!

Ze wszystkich trzech tomów, ten podobał mi się najmniej aczkolwiek uważam że cała trylogia jest rewelacyjna !
Moje serce skradł Konstanty, który jest teraz jedną z moich ulubionych książkowych postaci. Żałuje tylko że było go tak mało..
W każdym razie bawiłam się świetnie przy tej trylogii i jestem pełna podziwu dla pomysłowości autorki oraz jej umiejętności tworzenia niestandardowych ciekawych postaci.

Mam mieszane uczucia. Cała seria jest na pewno perełką, po która warto sięgnąć.
Jednak ostatnia cześć niesie ze sobą poczucie, że finał jest… jakiś za bardzo amerykański? Czuję niedosyt, czegos tam zabrakło. Morozko na sam koniec jakby zatracił swój autorytet, moc, tajemniczość. Nagle stał się dziwnie potulny? Wasia wiedzie prym nad wszystkimi. Nie kupuję tego.

Mam mieszane uczucia. Cała seria jest na pewno perełką, po która warto sięgnąć.

Polecam tę książkę, ciekawa fabuła, wartka akcja. Czasem ma zadziwiające zwroty akcji. Szybko się czyta, jednym tchem.

Ktoś powinien zrobić na podstawie tej serii film animowany. Piękna historia. Lubię takie baśnie.