Wyzwanie czytelnicze LC

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
The Dawn Watch: Joseph Conrad in a Global World
Bezimienna

Arcydzieło. Jedna z najważniejszych książek na temat kolonializmu, jakie powstały w naszych czasach. William Dalrymple, „The Guardian” Najlepsza książka 2017 „New York Timesa” Joseph Conrad i narodziny globalnego świata łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Maya Jasanoff, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Conrada i historii z...

Najlepsza książka 2017 „New York Timesa”

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Maya Jasanoff, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: Tajnego agenta, Lorda Jima, Jądra ciemności i Nostromo. W wizjonerskim stylu zgłębia życie i czasy Conrada, ukazując dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną i tę z przełomu XIX i XX wieku.

Joseph Conrad urodził się na terenie imperium rosyjskiego w 1857 roku jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W wieku szesnastu lat porzucił Europę Środkową, by zostać marynarzem. W ciągu dwudziestu lat opłynął wszystkie morza świata, po czym zamieszkał na stałe w Anglii i chwycił za pióro. Obserwował wzbierający, nastawiony na rywalizację „nowy imperializm”, który panoszył się w niemal każdym zamieszkanym zakątku naszego globu. Przyglądał się również z bliska miejscom położonym „o trzysta mil od wszelkich poczt i telegrafów”. Widział hipokryzję, stojącą za najważniejszymi ideałami Zachodu.

W tej wykraczającej poza ramy gatunkowe, porywającej intelektualnie i głęboko ludzkiej publikacji wyruszamy z autorką w podróż do mrocznego jądra Conradowskiego świata – a stamtąd prosto do naszego własnego jądra ciemności.

„Pełna współczucia, znakomita książka” – John Le Carré

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata to najżywsza i najbardziej sugestywna biografia Conrada, jaka powstała. Pięknie napisana książka.

„The Wall Street Journal”

„Jasanoff umiejętnie łączy w jedną całość szczegóły życia Conrada ze świadectwami zawartymi w jego czterech największych dziełach. Udaje jej się powiązać wyzwania i siły, ukryte za tymi powieściami, z wyzwaniami i siłami XXI wieku. Skuteczna zachęta, by przeczytać książki Conrada”.

„The Economist”

„Nienarzucająca się swym kunsztem, subtelna, inteligentna, pięknie opowiedziana książka. To dzięki ciepłu wobec przedmiotu badań Jasanoff staje na wysokości zadania”.

„Financial Times”

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

WielkiBuk | 2018-11-23
Przeczytana: listopad 2018

Maya Jasanoff weszła do świata Josepha Conrada z ogromnym szacunkiem i lekkim piórem, jak sama o sobie napisała: wyposażona w kompas historyczki, mapę biografki i sekstans czytelniczki prozy. Wyruszyła w podróż śladami marzyciela, marynarza, kapitana, pisarza, Polaka i Brytyjczyka, który przez całe życie zmagał się z depresją i wewnętrzną ciemnością. Wzięła na warsztat cztery conradowskie powieści, które najmocniej rezonują ze współczesnością – „Tajnego agenta”, „Lorda Jima”, „Jądro ciemności” i „Nostromo” – by snuć dzieje nie tylko samego Conrada, ale też rzeczywistości, którą tak bacznie obserwował i ubierał po lata w słowa. Uczyniła to po mistrzowsku, rysując przed czytelnikiem w „Josephie Conradzie i narodzinach globalnego świata” portret fascynujący, przyciągający jak magnes, snujący prawdy o nadchodzącej przyszłości, które rezonują niemal sto lat później i zapadają głęboko do serca:

Nie ma już Europy. „Jest tylko uzbrojony, handlujący kontynent, gdzie współzawodnictwo...

Miśka | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Tak naprawdę znałam mało faktów z życia Conrada i byłam tej książki bardzo ciekawa...
Owszem, sporo się dowiedziałam. Nie tylko o nim, ale również o czasach i miejscach, w których przyszło mu żyć. Jest w tej książce jednak coś, co sprawiło, że ciężko mi się ją czytało. Zbyt duża ilość cytatów, które pojawiają się dosłownie, co chwilę. Bywało to męczące i nużące.

Piotr | 2018-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2018

Maya Jasanoff pragnąc poczuć ducha Conrada zrezygnowała z dzisiejszych środków transportu, wybierając rejs statkiem. Chciała w ten sposób podróżować w takich samych warunkach, w jakich odbywał swe podróże Joseph Conrad. Jednocześnie weszła do jego świata z ogromnym szacunkiem, neutralnością badacza zachowującego emocjonalny dystans dążącego jedynie do zgłębienia tamtych realiów i z lekkim piórem pozwalającym w przystępnym języku opowiedzieć o tej nietuzinkowej postaci. Wyruszyła w zatem śladami marzyciela, kapitana, pisarza, Polaka i Brytyjczyka w jednym, który przez całe życie walczył z dopadająca go depresją – w skutek której w młodości próbował popełnić samobójstwo, i żyjącego w ciągłej ciemności. W swej pracy wykorzystała cztery sztandarowe jej zdaniem utwory: Tajnego agenta, Jądro ciemności, Nostromo i Lorda Jima pokazując okoliczności ich powstania i poruszaną przez nich problematykę w nawiązaniu do wydarzeń do państw w których dzieje się ich akcja oraz kolejnych etapów...

rajaner | 2019-01-02

Dla fanów Conrada (takich ,jak ja)lektura obowiązkowa,napiszę krótko,to trzeba przeczytać koniecznie !

Anika | 2019-01-11
Joanna | 2018-12-31