Kolejna alternatywna historia Polski

Okładka książki Kolejna alternatywna historia Polski Ziemowit Szczerek
Okładka książki Kolejna alternatywna historia Polski
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
Wolne Lektury
Wolne Lektury
2021-01-25
2021-01-25

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Szczerek w Wolnych Lekturach? Tak, ale … No właśnie. Krótka forma nie pozwoliła autorowi rozwinąć najlepszych cech jego pisarstwa (trafne obserwacje, humor, ironia, złośliwość, fabularne suspensy),za to uwypukliła jakiś jego chorobliwy pociąg do wulgaryzmów. Do tego jeszcze nie w dialogach, tylko zwyczajnych opisach (popie****one, niedor***ane etc). Zalety miały za mało miejsca aby rozbłysnąć, przez co wady stały się dużo bardziej bardziej widoczne – oczoj**ne używając jego słownictwa :-(. No i tym razem nie występuje para Udaj i Kusaj ;-).
Taka prosta historyjka - jak zwykle autor lub jego alter ego i jego przygody, obowiązkowo okraszone opisami stanami haju i zbliżonymi. Z tym, że tym razem dosyć egzotycznie, na karaibskiej – rajskiej – Dominikanie, w turystycznych rezerwatach dla białych oraz poza nimi, w towarzystwie dilerów i im podobnych. Akcja – o ile w ogóle można ją tak nazwać – nie porywa. Ratuje wszystko kilka przebłysków właśnie szczerkowego humoru, ironii i złośliwości oraz trafność spostrzeżeń o ludziach, nacjach, kulturach i zwyczajach, z którymi nie sposób się nie zgodzić.
No i wymowa, krytyczna wobec bogatego pierwszego świata, wykorzystującego biedę trzeciego, po to by się tanio zabawić na wszystkie możliwe sposoby.
Ale szkoda autora na takie dziełka, skoro może więcej i lepiej.
Wysłuchane w formie audiobooka.

Lubię Szczerka, ale to krótkie opowiadanie jest niestety beztreściowym zapychaczem. Mamy tu oczywiście zderzenie kultur i chłopaczków, ale czy jest cokolwiek więcej?

Na podstawie Wikipedii:
„Ziemowit Cyprian Szczerek (ur. 1978 w Radomiu) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia” Ziemowit Szczerek jest synem inżyniera i profesora trybologii Mariana Szczerka. Ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe w zakresie nauk politycznych. Mieszka w Warszawie i Krakowie….
….W grudniu 2013 Szczerek został nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. Laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna. W 2016 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Tatuaż z tryzubem wydaną przez Wydawnictwo Czarne
W lutym 2021 rozpoczął współpracę z internetową rozgłośnią Halo.Radio, której jest stałym felietonistą…”
„Wolne lektury”: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/szczerek-kolejna-alternatywna-historia-polski/
„Polak, jak to Polak, wiadomo: gdziekolwiek się znajdzie, wszystko mu się z jednym, ze swojskim kojarzy. Jak nie słoń a sprawa polska, to na przykład Polska a Dominikana po sezonie….”.
Wojciech Stodolnik na LC:
„Krótki felieton opowiadający o podróży na Dominikanę i obserwacji miejscowych stosunków z poszukiwanie analogii do życia w Polsce. Wszystko w oparach marihuany i kokainy.
Lektura mocna lecz chyba nie dla każdego.”
Ja:
Szczerek jest spostrzegawczym inteligentem dysponującym zapasem ironii we wszystkich odcieniach: od dobrotliwej po kpinę, z trafnymi skojarzeniami do grzesznych zjawisk nękających cały cywilizowany świat. W efekcie lektura łatwa i przyjemna, z dużą dozą humoru, a że paskudnie krótka (zaledwie godzina czytania),to daję 8/10

Na podstawie Wikipedii:

Lektura mocna lecz chyba nie dla każdego.

Lektura mocna lecz chyba nie dla każdego.

• Posiadam audiobook
  • EmpikGo / Legimi