Einstein nie dostał Nagrody Zajdla, a jedynie Nobla, choć to dzięki niemu statki kosmiczne mogą wykonywać skoki nadprzestrzenne, a bohaterowie tej antologii przenosić się w czasie lub odwiedzać światy alternatywne. Czy takie wizyty są jednak bezpieczne? Czy nie grożą zarażeniem innych światów niebezpiecznymi formami życia lub obcymi ideami, które zakłócą bieg historii? Tego już Einstein nie wiedział, lecz sympozjum naszych fantastów udzieliło wyczerpujących wyjaśnień. Jeśli chcesz się przekonać, co było prawdziwą przyczyną rewolucji październikowej, co ciekawego Obcy widzą w ludziach albo, na przykład, skąd się biorą ekscentryczni artyści – sięgnij po „Tempus Fugit”.

Opowiadania:

Maja Lidia Kossakowska: Ewangelia według Johna Thomasa Scotta
Romuald Pawlak: Jak liście z drzew
Tomasz Kołodziejczak: Klucz przejścia
Andrzej Pilipiuk: Sprawa Filipowa

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2006]

Chrisstofferr | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Tempus Fugit... czas ucieka... przy tym tomie zdecydowanie szybciej mi uciekł niż przy lekturze tomu pierwszego... ale do rzeczy...
Kolejna antologia opowiadań... osiem utworów których wiążącym tematem był czas/przestrzeń... i zdecydowanie lepsza mieszanka niż wcześniejsza... według mojej opinii na uwagę zasługują opowiadania:
- Jak liście z drzew - Romualda Pawlaka - bo nie ważne skąd jesteś - zawsze warto być człowiekiem
- W blasku świec - Katarzyny Kruszewskiej - za ciekawe podejście do tematyki kryminału wraz z zagadnieniem czasu
- Tęczowy smok - Evy Mroczek - za humorystyczne - dla mnie - podejście do podroży międzywymiarowych
- Błazen - Tomasza Kaczmarka - za dosyć osobliwe podejście do funkcji nadwornych błaznów i ich roli w społeczeństwie
Reszta opowiadań dobra aczkolwiek czegoś im jednak brakuje - nie mają tego czegoś do czego chciałoby się wracać...

Natalia | 2011-12-29

Mierne.

Paulina Pingot | 2013-12-16
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2013

Największe wrażenie wywarło na mnie opowiadanie Pani Kossakowskiej. Nie spodziewałam się, że ukrzyżowanie Jezusa może być tak dobrym tłem dla opowiadania! Jak zwykle Pilipiuk również nie zawodzi. Co do reszty opowiadań, nie wszystkie były tak porywające, niektóre wręcz nudne.

Fillon | 2015-09-08
Przeczytana: 06 września 2015

Według mnie lepszy niż tom 1. Błazen w połączeniu z Tęczowym smokiem okraszone Jak zwykle solidnym Pilipiukiem.

Mirka | 2012-02-08
Przeczytana: 12 lutego 2012

świetne opowiadania - i nic więcej do dodania :)

boinsky | 2016-11-09
Sayuri | 2016-11-06