Sophy

Emancypantka, katoliczka, na pewnym etapie socjalistka. Debiutem poetyckim zrobiła furorę. Zachwycił się nim Stefan Żeromski, a Jarosław Iwaszkiewicz na zawsze pozostał jej wiernym czytelnikiem. Skamandryci odbyli do niej pielgrzymkę, aby przystała do ich grupy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec nie raz prosiły ją o radę. Jej przekład Anny Kareniny okrzyknięto...

Emancypantka, katoliczka, na pewnym etapie socjalistka.

Debiutem poetyckim zrobiła furorę. Zachwycił się nim Stefan Żeromski, a Jarosław Iwaszkiewicz na zawsze pozostał jej wiernym czytelnikiem. Skamandryci odbyli do niej pielgrzymkę, aby przystała do ich grupy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec nie raz prosiły ją o radę. Jej przekład Anny Kareniny okrzyknięto kongenialnym, a spory z redaktorami przeszły do legendy. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego.

Dziś jednak najczęściej pamięta się o niej jako o sekretarz Józefa Piłsudskiego. Ona sama także bardziej od wierszy ceniła swoją karierę urzędniczki, dumna, że może służyć Polsce. A była to wielka dama i nietuzinkowa osobowość. „Jest ekscentryczna. Mówi zawsze, co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory”, pisała o niej Maria Dąbrowska.

Iłła to opowieść o niemal stuletnim życiu kobiety niezwykłej, a także zapis czasów i zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, piętnem nieślubnego dziecka, wolnością i zniewoleniem, namiętnością i wycofaniem.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133123/illa?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133123/illa?idcat=0

Monika | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Myślę, że prawdziwą wartością tej książki jest przywrócenie pamięci o Kazimierze Iłłakowiczównie. Bo chyba się nie mylę twierdząc, że dziś to poetka zupełnie zapomniana? Nawet za życia była zawsze obok głównego literackiego nurtu. Przyjaźniła się ze Skamandrytami, ale zawsze była osobna, samodzielna i niezależna. W twórczości i w życiu. Ciekawa osoba z niezwykle ciekawym życiorysem. Oczywiście streszczać jej życia nie będę, zachęcam do sięgnięcia po książkę. Zachęcam, bo to rzetelna biografia...może jak dla mnie zbyt sucha, taka akademicka w stylu, ale to oczywiście nie umniejsza jej wartości.

Arturion | 2017-10-12

Naturalna wnuczka Tomasza Zana (tak, tego przyjaciela Mickiewicza, arcypromienistego, przywódcy wileńskiej młodzieży akademickiej), córka jego syna Klemensa - co było wiadome wszystkim krewnym, ale do publicznej świadomości dotarło dopiero po jej śmierci.
Gdy wybuchała niepodległość Polski po I wojnie światowej, Kazimiera Iłłakowicz (bo tak się wtedy pisała) była już dość znaną poetką. Oryginalną i bezpretensjonalną. Dla Jarosława Iwaszkiewicza, który wtedy zjechał do Warszawy z Kijowa, była Kimś. Wszyscy Skamandryci ją szanowali jako poetkę, ba, nawet zaprosili do swego grona. I tak panna (do końca życia) Kazimiera została członkinią jednej z najbardziej znanych polskich grup poetyckich wszechczasów. Znacznie wcześniej trafiła na Parnas, niż obecnie bardziej ceniona Maria Kossakówna (primo voto Bzowska, Pawlikowska-Jasnorzewska). Jednakże dość szybko rozeszły się jej drogi z pobrykującymi młodymi buhajami słowa. Atoli - poproszona przez Grydzewskiego - nigdy z grupy nie wycofała...

BetiFiore | 2018-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Poezją Iłłakowiczówny i jej "rywalki" Jasnorzewskiej zaczytywałam się w liceum, na studiach i później trochę o niej zapomniałam. Ta biografia kusiła mnie od momentu wydania. Kupiłam ją kilka miesięcy temu i w końcu przeczytałam. Nie mogłam się oderwać od lektury - książka napisana bardzo rzetelnie, bez nadmiernego fabularyzowania ale też nie nazbyt "sucho". Znów nabrałam ochoty na powrót do twórczości Iłły - bardzo się z tego cieszę.

Agtama | 2018-03-07
Przeczytana: 08 lutego 2018

Poruszająca biografia poetki, która sama siebie definiowała poprzez pracę urzędniczki. Mimo ciężkiego życia naznaczonego trudnym dzieciństwem, skomplikowanych relacji rodzinnych i czasów wojny nie straciła pozytywnego podejścia do codzienniej egzystencji i pracy.
Myślę, że mozna ją nazwać prawdziwym państwowcem. Chciała pracować dla dobra Polski również w czassach nowej rzeczywistości politycznej. Tylko, że ta nowa polska władza jej nie chciała. Do Polski wróciła z Rumuni już kilka lat po wojni dzięki staraniom i pomocy Tuwima.
Z opisu autorki poetka jaki się jako osoba mająca w sobie dużo wrażliwości, ze wspomnień innych osób dochodzi jeszcze jej apodyktyczność, wobec siebie i innych.
Z pewnością była to postać nietuzinkowa i warta pamięci.

Moderna | 2017-11-26
Przeczytana: listopad 2017

Książka Joanny Kuciel-Frydryszak to historia pokazująca długie życie i złożona osobowość Iłły. Spotkamy tu i siostrę miłosierdzia z frontu wielkiej wojny i damę, która odbywała podróż po Europie, wygłaszając odczyty o marszałku Piłsudskim, mającą w torebce kwiat, gdyby kreacja wymagała szybkiej transformacji. Spotkamy też autorkę prowadzącą spory z redaktorami, albo autorkę będącą adresatką polemiki młodego poznańskiego polonisty (Barańczak się nazywał…). Jest młoda poetka debiutująca "Jabłoniami", jest autorka uznana, czytana przez Żeromskiego i Tuwima, jest tłumaczka złoszcząca się na Annę Karenin (nie Kareninę!), jest wreszcie staruszka, która w swoim mieszkaniu przy ul. Gajowej przyjmuje doktorat honoris causa uniwersytetu w Poznaniu. W tle opowieści pojawia się Wilno, Petersburg, Warszaw, Gruzja, Poznań… Przemykają Piłsudski, Pawlikowska-Jasnorzewska, Wierzyński, Kulmowa.

Kuciel-Frydryszak odmalowuje zmieniające się realia i świat, który ciągle się przekształca,...

d_st | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Bardzo ciekawa biografia, głównie za sprawą takiego przedstawienia poetki, które nie wybiela, nie poddaje stereotypom, nie szufladkuje. Postać nietuzinkowa i też nietuzinkowego portretu się Iłła doczekała.
Mogą ją bez obaw czytać niezainteresowani poezją ani biografiami poetów, w szczególności miłośnicy historii dwudziestolecia międzywojennego (można się zamyślić, czy w ogóle miała miejsce jakaś kontynuacja tej epoki kulturalnej w Polsce Ludowej). Książka daje dużo pola do refleksji własnych.
Mój ulubiony cytat - "Przestałam się już o to zabijać, żeby wobec wszystkiego zajmować postawę. W dzieciństwie i za młodu zajmowałam ją namiętnie wobec wszystkiego i bardzo się męczyłam. [...] Teraz jestem spokojniejsza i chłodniejsza i wiem, że tylko w rzadkich momentach najważniejszych trzeba "zająć postawę"".

czytankianki | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 października 2017

Książka Kuciel –Frydryszak nie pozostawia wątpliwości, że jej bohaterka była postacią złożoną, a przez to niezwykle interesującą. Twórczość Iłłakowiczówny pozostaje na drugim planie, co nie dziwi, bo publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Podczas lektury brakowało mi jednak dokładnego źródła cytatów i indeksu osób – te przydają się nawet laikom. Biografia zdecydowanie warta uwagi, choćby dla rozdziału o powstawaniu przekładu Anny Kareniny pióra Iłły.

Pełny tekst recenzji tu:

Miśka | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Niezwykła i moim zdaniem, niedoceniana obecnie (również przeze mnie) poetka.
Do tej pory znałam niewiele faktów z jej życia, więc dla mnie książka bardzo ciekawa. Bardzo dobrze się ją czyta.

Dotka76 | 2018-05-30
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2018

Bardzo dobrze napisana biografia, wnikliwa, lecz także bardzo wciągająca. Jedna z moich (dwóch) ulubionych poetek.

Cynamonka | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2018

Rzetelnie napisana biografia o nietuzinkowej osobie, jaką była Iłłakowiczówna.