Wiosna 1941

Wydawnictwo: W.A.B.
jusola

Po wkroczeniu Niemców na wschodnie ziemie Polski w 1941 roku żyjący na tych terenach Żydzi rozpaczliwie szukają schronienia. Artur i Klara wraz z córeczką uciekają na wieś, do Emilii, chłopki, której mąż zginął na froncie. „Dobry wygląd” umożliwia Arturowi przebywanie na zewnątrz. Klara i ich córka są brunetkami o ciemnej karnacji, dlatego całe dnie spędzają w kryjówce na strychu. Ich świat to fragmenty obrazów widziane przez szpary w ścianach. Wkrótce między Arturem a Emilią rodzi się uczucie…

Opowiadanie "Rozmowa" Idy Fink to najważniejsze, choć nie jedyne źródło inspiracji twórców "Wiosny 1941", polsko-izraelskiego filmu w reżyserii Uriego Barbasha. Pisarka patrzy na świat Holokaustu oczami ofiar i tych, którzy ocaleli „do następnego razu”. W jej lakonicznych i świetnie skonstruowanych opowiadaniach nie ma wzniosłości ani patosu, jest skupienie na szczególe, wrażliwość i głęboka prawda o człowieku. Twórcy filmu wybrali tę sama optykę.

W skład tomu "Wiosna 1941" wchodzą głośne i nagradzane na świecie opowiadania ze zbiorów "Skrawek czasu" i "Ślady", opublikowane także w "Odpływającym ogrodzie" (W.A.B. 2003), książce zbierającej wszystkie krótkie utwory autorki.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kiwi_Agnik | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

"... człowiek nigdy nie jest tak bardzo samotny jak w pierwszych chwilach samotności..."

22 opowiadania napisane w prosty i krótki, ale wymowny i treściwy sposób.
Czytało się szybko i płynnie.

Trzy opowiadania bardzo dobre: "Wiosenny poranek", "Zabawa w klucz" oraz "Czarna bestia".

Aczkolwiek oceniając całościowo owa książka nie zrobiła na mnie pożądanego wrażenia i nie poruszyła tak, jak inne książki o tematyce Holocaustu.

Grażyna | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 marca 2013

Nie lubię, nie potrafię i nie chcę oceniać literatury wojennej a już napewno literatury o Holocauście, a szczególnie osób będących uczestnikami tamtych wydarzeń. Muszą tu wystarczyć "gwiazdki", dla mnie to arcydzieło.

Grażyna | 2016-02-20
Przeczytana: luty 2016

Od tych opowiadań rozpoczęłam swoją osobistą "walkę"-z niechęcią do wszelkich opowiadań.Może uprzedziłam się do nich ze względu na krótkie ,nazbyt krótkie jak dla mnie "historie".Temat holocaustu poruszany przez autorkę mimo swoich krótkich historii jest tak opowiedziany prawdziwie- przez lakoniczność,skupienie czasami się na jednym szczególe.I w tym przypadku naprawdę nie widzę potrzeby dłuższej formy,bo w taki prosty sposób ,bez zbędnego patosu dowiadujemy się prawdy....o człowieku,jego różnym zachowaniu w czasach "nienormalnych"....

Literalny | 2014-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Wrzesień kojarzy się nie tylko z rozpoczęciem roku szkolnego. 1 września to data wybuchu II wojny światowej. To miesiąc pełen refleksji i powrotów do historii. Oprócz zadawania pytań: dlaczego? jaki był powód? czy rozmyślań: zginęło tylu niewinnych ludzi, warto przypomnieć sobie o pewnym zjawisku w tym kilkuletnim okresie. Mowa tu o zagładzie Żydów.

Z pomocą przychodzi nam Ida Fink. Jej książka nie zawiera dat czy suchego, szkolnego języka pełnego faktów. Autorka przedstawia kilka opowiadań, gdzie sięga do wnętrza człowieka, jego emocji i zachowań w czasie nieuchronnej podróży do obozu.Kobieta mistrzowsko analizuje te sytuacje, które pewnie miały miejsce naprawdę.

Dla tych, którzy nie lubią historii, ta książka również jest przeznaczona. To psychologia w czystej postaci.

Przytoczę opowiadania, które z nieznanej mi przyczyny, najbardziej zapadły w moją pamięć.

Jedno z nich, to historia ojca, który w czasie łapanek często zamiatał ulice. Gdy było to konieczne, chował się za...

malgo1000 | 2015-04-27
Na półkach: Posiadam, 2015, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Opowiadania pełne smutku, strachu, cierpienia, okrucieństwa, niepewności każdej następnej godziny. Oby dla naszego pokolenia los był łaskawszy...

silence | 2015-03-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, Historia
Przeczytana: 16 marca 2015

Była sobie książka. Niegruba, acz wystarczająco obszerna by oddać strach i ludzkie cierpienie. Nierozumiana lub być może, nie chcąca być zrozumianą. Pełna niedopowiedzeń, ukrytych przesłań, odnośników, pułapek. Smutna, w niektórych momentach frustrująco bolesna. Której stronice powoli żółknąć zaczęły, od delikatnego dotyku palców ludzi w każdym wieku. Ludzi, którzy z chęcią przemierzali rozdziały, w poszukiwaniu siły, chcąc zatrzymać się, podumać troszeczkę, wrócić do czasów, kiedy życie nie było takie kolorowe. To była bardzo piękna książka.

Jej autorka – Ida Fink, zupełnie zaczarowała mnie opowiadaniem, który pojawił się w pewnym podręczniku do języka polskiego. Przeczytałam raz, przeczytałam drugi. Przeczytałam mamie, zinterpretowałam tacie, kazałam czytać mojej ośmioletniej siostrze, która zrozumiała zapewne z niego tyle co nic. Ale to nie ważne, bo dzięki niemu znalazłam tę cudowną powieść.

„Wiosna 1941” to książka nietuzinkowa. Jest zbiorem opowiadań o Holocauście,...

bernadeta1233 | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Opowiadania - perełki. Opowiadania - niedomówienia. Bez patetyzmu, szczegółowych opisów "piekła na ziemi". Czasem by oddać morze uczuć wystarczy tylko jedno słowo...celne słowo. U Idy Fink z tych "celnych słów" zbudowane są króciutkie opowiadania. Do wielokrotnego odczytania. I choć przedstawiają czasy wojny ,i bohaterami -generalnie- są Żydzi to tematy/ problemy uniwersalne: o człowieku, losie, miłości, odpowiedzialności (za siebie, innych).
W tak niewielu słowach stworzyć obraz, który porusza, wstrząsa do głębi to naprawdę rzadko spotykana sytuacja. Dla mnie opowiadania Fink to rewelacja!

Hana | 2014-11-18
Na półkach: Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2014

Będąc nastolatką jako lektury obowiązkowe dotyczące wojny,czytałam Nałkowską, Borowskiego,Bratnego,Białoszewskiego,potem doczytałam Krall a teraz syn przyniósł Wiosnę Fink.Przeczytaliśmy ją razem i…...te opowiadania są subtelniejsze,czasami nawet poetyckie,co nie znaczy mniej dramatyczne. One są takie nie wprost.Takiemu młodziankowi zafiksowanemu na komputer i muzę trudno odczytać te opowiadania.Niezbędny jest wstęp typu rys historyczny.Bez tego lektura pozostanie niezrozumiana.

Marta | 2016-07-10
Na półkach: 2016 rok, Historia, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Niektóre opowiadania ciekawe, wzruszające i na pewno pozostaną w pamięci, niektóre mogłyby być zastąpione innymi. Może nie powinnam wybrzydzać i krytykować wspomnień z czasu holokaustu, ale oceniam nie ludzkie życia, a książkę, a ta niestety straciła na niektórych opowiadaniach. Ogólnie mówiąc: spodziewałam sie czegoś lepszego. Książka nie wzbudziła we mnie oczekiwanych uczuć i nie poruszyła tak, jak zwykle robia to książki o takiej tematyce.

Reading_is_sexyy | 2013-04-28
Przeczytana: 2013 rok

Nie będę opiniowała tej książki. Nie potrafię. Najgłębiej w pamięci pozostaną "Zabawa w klucz" i "Wiosenny poranek"