Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-13388-5
dziecko, holocaust, Żydzi, Kielca, wojna

Dzieje małego chłopca i jego rodziny podczas straszliwych lat okupacji faszystowskiej w Polsce zobrazowane są w tym dzienniku z całą prostotą dziecinnego stylu, tym większe też czynią wrażenie. To, co opisuje mały Dawidek, może się wydać dziś komuś niezrozumiałym koszmarem —jest jednak obrazem rzeczywistości, przez którą musiały przejść miliony ludności polskiej i żydowskiej w tamtych ciężkich latach.

[słowo wstępne Jarosław Iwaszkiewicz ; posł. Maria Jarochowska]

książek: 1965
AmyColl | 2011-03-25
Na półkach: Książka, Przeczytane

Właściwie tu nie ma, co pisać. Ten pamiętnik jest tylko zwykłym zapisem dnia małego, a jednak już dorosłego chłopca, ale to, kiedy on był pisany, czyni go… wyjątkowym. Krótkie notatki pod datą o tym, co i jak. Niby nic, ale gdy dobieg się do końca i widzi urwane zdanie, dopiero wtedy dociera, że to nie jakieś zwykłe litery, czy przypadkowe zdania, tylko życie drugiego człowieka, który przeżył tak wiele jak większość z nas nigdy nie doświadczy. To jest życie na kilku kartkach, które nigdy nie miało szansy żyć naprawdę. I to jest najbardziej smutne.

kasiamaja | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Pamiętnik Dawida Rubinowicza
Reszta nie jest milczeniem
Wydanie I
Towarzystwo Dawida Rubinowicza, Bodzentyn 2010

Aż wstyd się przyznac, że odkąd mam w domu tą książkę, a jest to dosyc sporo czasu, nie odważyłam się jej przeczytac wcześniej.
Tak samo jak z książką "Nadzieja umiera ostatnia" zwlekałam długi czas, tak z tą musiałam się oswoic i dojrzec, by ją przeczytac.
Czuję się jednak usprawiedliwiona, gdyż temat wielkiej masakry za którą stoi Hitler jest trudny, ale brawa dla wszystkich, którzy nie boją się przeszłości, chcą ją poznawac i sięgają po takie lektury.

Wszystkie teksty i komentarze (oprócz pamiętnika) są przekazane czytelnikowi ciekawie i przejrzyście, z ogromem faktów.

Jeśli chodzi o sam pamiętnik, nie ma co się rozpisywac. Są to poprostu autentyczne zapiski młodego chłopca, żyjącego w czasie II wojny światowej. Chwytają za serce i zdumiewają.

Takie książki są nam potrzebne. Pokazują prawdę, do której tak wiele z nas przecież się ucieka.

Będąc istotą ciekawską,...

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: styczeń 2011

Troszkę się zawiodłam. Książka zapowiadała się dobrze, jednak czułam jakiś niedosyt. Czegoś mi zabrakło. Jest zapisem listów Dawida Rubinowicza, małego chłopca żyjącego w czasach II wojny światowej. Poznajemy jego historię tuż przed wrześniem 1939.

Pamiętniki (a właściwie zeszyty w których pisał wydarzenia ze swojego życia) są przytoczone toczka w toczkę. Jeśli mowa o tym czy książkę ciekawie się czyta to miałam wrażenie takiej huśtawki. Niektóre fragmenty są napisane w sposób ciekawy (szczególnie te, gdy pisał w młodszym wieku - bo oddają spojrzenie małego dziecka na to, co się działo wokół niego, a czego nie rozumiał). Jednak dalsze losy na przemian to nużą to interesują i tak w kółko.

Angel | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

W zasadzie wszystko co najważniejsze napisał Iwaszkiewicz na wstępie. To co było kiedyś wydaje nam się odległe, dalekie i niewiarygodne, ale wydarzyło się... Pamięć o tych czasach należy w sobie pielęgnować, po to, by nigdy nic podobnego nie miało miejsca...
Pamiętnik Dawida Rubinowicza to książeczka niezwykła, proste, dziecinne zdana, z czasem rozwijają się tak jak rozwija się osobowość chłopca. Pięknie widać to na piśmie... wydawca zadbał o kilka oryginalnych zdjęć,
gdzie doskonale widać zbyt wczesną dojrzałość... godziny, dni i miesiące w ciągłym strachu... codzienność oczami dziecka, to trzeba przeczytać.

Muszę przyznać, że byłam bardzo rozczarowana tą książką, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Niestety czytało mi się ją z trudem, po prostu, ot, taki pamiętnik chłopczyka, pisany prostym językiem. Żadnych wstrząsających opisów, żadnych błyskotliwych przemyśleń, dających do myślenia. Dosyć nużąca lektura.

| 2011-01-15

Autentyk i przez to poruszający.

Co i rusz trafiam na jakieś pamiętniki z okresu Holokaustu... To dobrze. Bo dzięki temu poszerzam swoją wiedzę o tym zjawisku.
Z tym pamiętnikiem jest taki problem, że na początku ciężko się go czyta. Trzeba się przyzwyczaić do stylu dziecka, do ewentualnych błędów... Potem idzie coraz lepiej, ponieważ z czasem sposób opisywania różnych wydarzeń z życia autora się zmienia.
Polecam.
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/07/05/dawid-rubinowicz-pamietnik-dawida-rubinowicza/

Grzegorz Mazur | 2013-06-12

Jeśli wziąć pod uwagę iż jest to pamiętnik małego dziecka, i ma to większą wartość historyczną niż literacką i ktoś chce dowiedzieć się jak to jest dla dziecka na wojnie to można pokusić się o przeczytanie.

| 2014-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Dojrzała pisownia, jak na tak młodego chłopca. Wszyscy wiemy, jak w tamtych czasach traktowano Żydów jednak po każdej przeczytanej książce tego typu znów wracają refleksje.

Tara | 2013-01-15
Przeczytana: 2010 rok

Rozdawano nam właśnie tą książkę na początku I klasy gimnazjum, od razu zabrałam się do czytania. Z tego co pamiętam, było w niej dużo, bardzo dużo smutku. Ciągły strach, bieda, dla mnie takie rzeczy są po prostu straszne. Może i nie jest ona powalająca na kolana, jednak to że wszystko opisane jest przez osobę, która to przeżyła daje nam troszeczkę do myślenia.
Mimo wszystko warta przeczytania, polecam.