Odpływający ogród

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-16-9
literatura żydowska, getto
Adam B

W skład tomu opowiadań Odpływający ogród wchodzą głośne i nagradzane na świecie opowiadania z tomów Skrawek czasu, Ślady oraz sześć nowych tekstów. Będzie to najpełniejszy obraz twórczości pisarki, która ukazuje świat holokaustu, świat skazanych na śmierć, od wewnątrz, widziany oczami ofiar i tych nielicznych "ocalonych od następnego razu". Nie ma w jej opowiadaniach epatowania brutalnością i okrucieństwem, nie ma wzniosłości ani patosu. Jest skupienie nad szczegółem, wrażliwość i głęboka prawda psychologiczna.

| 2014-12-06

Wstrząsające!
Niezwykle ciężko mi jest "opiniować" takie książki, ale jednocześnie czuję, że muszę kilka słów napisać.
Te kilkanaście krótkich opowieści wstrząsnęło mną bardzo, chociaż przecież wszystko to niby "wiem", znam historię i nie jestem dzieckiem. Ale w starciu z horrorem, który opisany jest w tej książce, człowiek staje się tak mały i bezradny, że już nie wiadomo, czy nie lepiej byłoby być dzieckiem jednak.
Nie będę oczywiście tu pisał o "fabule" żadnej, fabułę napisał już Hitler i spółka. Ale te historie, pisane tak "spokojnie", "chłodno", z poziomu zwykłej ulicy, w jakimś tam zwykłym miasteczku, z poziomu sąsiada, który "widział To przez okno" - po prostu wstrząsające!
Brak mi słów na więcej.

Marta | 2011-01-05
Na półkach: Przeczytane, Z bibliotek
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Na początku lektury byłam zła. Niedawno czytałam zbiór opowiadań "Wiosna 1941", a tutaj wszystko się powtarzało. Szybko jednak złość mi przeszła, bo te opowiadania można czytać kilka razy i nie szkodzi im to. Ida Fink ładnie pisze. Nie chodzi o to, że poruszająco, czy wstrząsająco. Bo tematyka holokaustu zawsze taka jest: poruszająca i wstrząsająca, ale w twórczości Idy Fink jest coś więcej. Więcej niż Żydzi - ofiary. Są ludzie. Zwyczajni ludzie pokazani w swoim codziennym, bardzo zwyczajnym często wręcz sielskim otoczeniu przedwojennym, ludzie którym wojna zabiera wszystko co najważniejsze - tą szczęśliwą codzienność, bliskich, poczucie bezpieczeństwa i godność. Są wreszcie ukazani ludzie, którzy przeżyli wojnę. Ich próby dalszego życia. Natomiast nie ma tu patosu. Książka jest jednocześnie wzruszająca i pogodna. Ida Fink ładnie pisze.

Maciej | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Żydzi
Przeczytana: kwiecień 2014

W sposób pozbawiony patosu i wielkich słów Ida Fink przedstawia zagładę z perspektywy zwykłych ludzi. Chwyta kadr z życia przeciętnych żydów pokazując przerażające sytuacje, walkę o przetrwanie i godność. W opowiadaniach śmierć jest tak naturalna i oczywista, że autorka podchodzi do niej z absolutną obojętnością, beznamiętnie i bez komentarza. I właśnie dzięki takiej narracji wg mnie można dostrzec prawdziwy dramat tamtych wydarzeń.

Natomiast obojętność współobywateli, Polaków wobec Holokaustu trochę jednak zbyt jednostronnie pokazana i przerysowana.
Opowiadania warte szczególnej uwagi:
- Sabina pod workami
- schron
- wesoła Zosia

Magnificat | 2013-07-22

Ida Fink... Kobieta, która piszę tak subtelnie... Ta subtelność oczarowała mnie, opowiadania są bardzo głębokie, prawdziwe. Delikatne, wielokrotnie miałam przyjemność grać rolę wodospadu. Książka bardzo mnie zbliżyła do Żydów żyjących w okresie holocaustu. Nawiązałam relację z ich uczuciami.

| 2013-03-31
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Jestem w trakcie czytania, ale za pewne kiedy ją przeczytam moja opinia nie ulegnie wszelako zmianie. Piękna książka, tu szczegóły nie są monotonne, są niczym nieoszlifowany diament. Jest niezwykle wzruszająca. Uległam strumieniu łez, ile razy nie ma znaczenia, myślę, że każdy by nie był posępny przy tej wspaniałej książce. Warto przeczytać? PEWNIE!!! Dobra, naprawdę dobra. Świetna, piękna, fenomenalna!

cynaderki | 2015-01-26

Bez patosu, zadęcia i moralizatorstwa. Proza epicka w treści i minimalistyczna w formie. Zbiór wspomnień, przypomnień, opowiadań o Zagładzie.

Ida Fink pozwala zmierzyć się z niepojętym. Literacko bez zarzutu.

Mary | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane, Chcę mieć, 2012