Skrzypce z Auschwitz

El violí d'Auschwitz
978-83-7495-808-0
obóz, Oświęcim, muzyka, nazizm
literatura faktu

Obóz koncentracyjny w Auschwitz. W nieludzkich warunkach obozowej egzystencji młody polski żyd Daniel, utalentowany lutnik z Krakowa, pracuje w warsztacie stolarskim. Pewnego dnia komendant obozu, wielbiciel muzyki klasycznej i kolekcjoner instrumentów rozkazuje mu, aby wykonać koncertowe skrzypce równie doskonałe, jak instrumenty słynnego Stradivariusa. Daniel niezwłocznie rozpoczyna pracę, która tak go pochłania, że nie myśli ani o tym, co go otacza, ani o tym, co go czeka, jeśli instrument nie okaże się perfekcyjny.

Maria | 2019-05-19
Przeczytana: 27 grudnia 2010

To dobrze, że są pisarze, którzy poprzez swoją twórczość przejęli pałeczkę pamięci od świadków Holokaustu, więźniów obozów koncentracyjnych. Bo nadal istnieją czytelnicy chcący czytać, poznawać i zrozumieć trudną historię II wojny światowej poprzez takie opowieści jak ta. Historię Daniela, polskiego Żyda, z zawodu lutnika, który w obozie Auschwitz staje się przedmiotem zakładu o skrzynkę wina i jego życie między dwoma wysokimi rangą nazistami w administracyjnej hierarchii obozowej. Ma wykonać skrzypce tak doskonałe jak instrument Stardivariusa w określonym, nieznanym mu terminie. Ale pomimo, że Daniel, skrzypce i wyścig o życie są główną fabułą tej opowieści, to równie ważną rolę odgrywa czas, w którym się toczy. Osadzona w realiach obozu koncentracyjnego jednym przypomina, innym przekazuje wiedzę i pamięć o czarnych kartach historii tamtego okresu. Aby ją uwiarygodnić i ukazać precyzyjność działania systemu eksterminacji i jego wykonawców, autorka przed każdym kolejnym rozdziałem...

Kasia | 2019-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Przeczytanie jej to chwila, książeczka cieniutka i niepozorna.
Ale za to, bardzo wymowna w treści. Pełna bólu, grozy, cierpienia. Wypełniona głodem, biciem, szykanami i strachem.
A w tym wszystkim miłość do swojej pracy, do muzyki, do ludzi.

Pozostanie w mojej pamięci.

Dominika Gaweł | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

„Skrzypce z Auschwitz” to kolejne dzieło biorące na warsztat dramat ludzi więzionych w nazistowskim obozie zagłady. Głównym bohaterem książki jest żydowski lutnik, który na rozkaz nazistów stworzył skrzypce jednemu z muzyków. Zarówno lutnik jak i skrzypek byli więźniami obozu w Oświęcimiu. Jest to krótka historia, ale dotyka sedna bestialstwa nazistów. Brak w tej książce patosu. To opowieść o zwykłych ludziach, którzy pragnęli przeżyć piekło i którzy każdego dnia drżeli o życie własne oraz swoich bliskich. I chociaż lektura ta dotyka trudnego tematu, to miałam wrażenie, że bił z niej ogromny spokój. A to, co wstrząsnęło mną najbardziej to autentyczne dokumenty, będące notatkami służbowymi niemieckich zbrodniarzy. Każde takie dzieło traktuję, jako swoisty hołd oddany ludziom, którzy przeżyli Auschwitz, dlatego zachęcam do poświęcenia jednego, dwóch wieczorów do zapoznania się z nią.

Mój instagram: my.books.shelf

Michal Zacharzewski | 2018-04-08
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Historie obozowe nie są czymś wyjątkowym w polskiej literaturze. Problem w tym, że obecnie poza lekturami mało kto je czyta – nakłady tego typu prozy są zatrważająco niskie. Najwyraźniej rodaków bardziej interesuje to, czy ukute przez Jana Karskiego powiedzenie „polskie obozy koncentracyjne” jest nieładne, złe czy paskudne. Skrzypce z Auschwitz sytuacji na rynku wydawniczym nie zmienią. Tym bardziej, że są powieścią nietypową. Cieniutką i nieco oderwaną od obozowej rzeczywistości. No i napisaną przez Katalonkę Marię Angels Angladę.

Młody krakowski Żyd Daniel zostaje umieszczony w obozie Auschwitz III. Wkrótce poznaje z autopsji prozę życia w tym miejscu, skromne racje żywnościowe, bicie, wywózkę do komór gazowych. Aby przetrwać ukrywa, iż na wolności był lutnikiem. Pracuje jako stolarz. Pewnego dnia komendant dowiaduje się o jego niezwykłych umiejętnościach i zleca mu przygotowanie skrzypiec nie ustępujących najlepszym instrumentom na świecie. Mężczyzna dostaje narzędzia, dostaje...

Nie przebrnęłam, nie dałam rady przebrnąć przez styl i podejście do tematu.
Po przeczytaniu siedemdziesięciu stron stwierdzam, że nie warto marnować czasu. Autorka moim zdaniem naczytała się powieści o Holokauście, po czym postanowiła napisać swoją, opierając się tylko na tym, co przeczytała. Nie jestem nawet pewna, czy powinna być tutaj mowa o przeczytanych książkach - może pani naoglądała się melodramatów z Zagładą w tle i na ich podstawie stworzyła swoje "dzieło".
Ta powieść jest sztuczna, napisana jak fanfik - powierzchownie, bez zgłębiania tematu.
Wielkim plusem jest wykorzystanie prawdziwych dokumentów.
Poza tym - niestety, niewarte uwagi, nie polecam.

książek: 1933
Anna | 2016-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2016-52
Przeczytana: 14 października 2016

To co działo się w czasach wojny wciąż mnie przeraża, mimo iż już wiele książek przeczytałam na ten temat. Los Daniela był o tyle niepewny, że nie wiedział jaki jest termin zlecenia wykonania skrzypiec. Cały czas musiał mieć się na baczności i nie dać pretekstu doktorowi z "piekła rodem" i reszcie oficerom do ukarania go. Najgorsza była jednak ta niepewność. Przy budowie skrzypiec budziły się wspomnienia z czasów sprzed wojny. Uspokajał się przy tym, zapominał o głodzie. Wzruszyła mnie jego historia.

,,Skrzypce Auschwitz" to bardzo ciekawe dłuższe opowiadanie, bo to naprawdę cieniutka książeczka.
Poznajemy tu historie Daniela. Żyda lutnika, który trafił do obozu. Musi zrobić skrzypce dla komendanta obozu.
Autorka starała się oddać horror obozu, no ale nie całkiem jej się udało. Ciekawym pomysłem było dodanie treści autentycznych dokumentów. Myślę, że gdyby dodać kilkadziesiąt stron uzyskaliśmy byśmy autentyczną opowieść o życiu w tamtym miejscu.
Mimo tych niedociągnięć uważam, że nie zmarnowałam czasu na jej czytanie i mogę powiedzieć, że wywarła na mnie wpływ.
Szczerze polecam. Dobra na początek w czytaniu książek w tej tematyce.

goskrzys | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, II wojna
Przeczytana: 29 marca 2016

Obawiam się, że wraz z upływającym czasem, koncepcja II wojny światowej i obozów zagłady coraz bardziej ulega pewnej trywializacji. Wydarzenia te zaczynają być postrzegane przez pryzmat filmowych wizji reżyserów, naga prawda faktów przegrywa z hollywoodzką wersją w technikolorze. A że coraz mniej pozostaje przy życiu naocznych świadków tych czasów - głosy sprzeciwu, lub choćby te, chcące sprostować bzdurne nie raz informacje - są coraz rzadsze...

Ważne jest, oczywiście, żeby mimo wszystko nadal mówić o tamtych czasach, o tamtych zbrodniach. Żeby nadal stanowiły one straszliwe memento, żeby ludzkość nie zapomniała, jaki los człowiek potrafi zgotować swojemu bliźniemu. Ale ważne jest również, żeby zachować w tym wszystkim zarówno szacunek dla tych, którzy stali się ofiarą przeszłości, jak i zwykły zdrowy rozsądek. I pokorę wobec prawdy historycznej...

"Skrzypce z Auschwitz" opowiadają o historii, która teoretycznie mogła się zdarzyć naprawdę. Ale jest jednak tylko wymysłem...

| 2016-03-06
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 05 marca 2016

Recenzja na moim blogu :) zapraszam serdecznie! :)

Rafał | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Ta książka to kaprys. A właściwie ten "kaprys" opisuje. Jak bowiem inaczej nazwać to co się dzieje w opisach autorki? Niepojęte dla mnie jest wycenianie czyjegoś życia za skrzynie wina, sprawdzanie na ludziach jak to jest, gdy się kogoś specjalnie poddaje zimnym prysznicom czy też zabija się kogoś, bo wyszedł z szeregu? Dla mnie ten okres wojenny, a zwłaszcza "życie" w obozach jest najlepszym przykładem tego do czego jest zdolny człowiek w imię chorych ambicji.
Książkę polecam, choć ciężko się ocenia taką literaturę.