Z tęsknoty za Judy

Wydawnictwo: Stentor
Missing Judy

Pięcioletnia Judy zaginęła osiem lat temu, ale jej starsza siostra Kim wciąż nie potrafi się uwolnić od poczucia winy. Feralnego popołudnia Judy była pod jej opieką. Pewnego dnia, po latach, pojawiają się ślady prowadzące do rozwiązania zagadki zniknięcia dziewczynki. Może to, że Judy żyje, nie jest tylko na nowo obudzoną nadzieją jej rodziców i siedemnastoletniej siostry, a śledztwo, którego podejmuje się Kim, przyniesie bolesne, ale oczyszczające dla całej rodziny zakończenie.

źródło opisu: Stentor

źródło okładki: Stentor

Wiórek | 2010-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2010

Ta książka wstrząsnęła mną do głębi. Ta książka obudziła we mnie pewien rodzaju, najskrytszy lęk przed tym, co kryje się w ciemności, za granicą światła. I wcale nie chodzi tu o zwykłe ciemności.
Za pośrednictwem tej książki wchodzimy w psychikę i myśli dziewczyny, która straciła siostrę osiem lat temu; po kłótni mała Judy po prostu poszła sobie i nigdy już nie wróciła. Jej siostra Kim oskarża się o to, że gdyby była dla niej choć trochę milsza to może nie doszłoby do tragedii, gdyby poszła za nią nic by się nie stało. Teraz ma kilkanaście lat i po wieloletniej terapii u psychologa nadal wypatruje Judy wśród ludzi na ulicy, nie umie powstrzymać się za podążeniem za dzieckiem choć trochę podobnym do jej malutkiej siostrzyczki.
Ale to nie tylko to sprawia, że Kim nie może uwolnić się od swoistych manii, od przygnębienia i czegoś na kształt chronicznej depresjii. To ciągłe poszukiwania Judy sprawiają jej, przynajmniej moim zdaniem, tak wielką udrękę. To grupa "Zaginione dzieci",...

Cassiel | 2011-09-08
Przeczytana: 08 września 2011

Od dawna chciałam przeczytać ,,Z tęsknoty za Judy'' autorstwa Anne Cassidy i kiedy dowiedziałam się, że mam taką możliwość uśmiechałam się od ucha do ucha. :) Książka porusza trudny temat, zaginięcie małej dziewczynki, śledztwo, uczucia starszej siostry która częściowo obwinia się za to. Lekturę tę czyta się bardzo szybko, ze względu na małą ilość stron jak i tego w jaki sposób została napisana. Wciąga już od pierwszych stron...

Pewnego wieczoru, kiedy Kim i Judy się kłócą, ta druga odchodzi w ciemność obrażona na wszystko co ją mogło spotkać tego dnia. Kim po jakimś czasie próbuje pójść za swoją młodszą siostrą, jednak nigdzie jej nie widać. Poszukiwania odnoszą negatywny skutek. Ślad za Judy zaginął..
Kiedy od tamtej pory mija osiem lat, pojawiają się nowe ślady, które mogą naprowadzić na właściwy trop. Kim przez te kilka lat zmieniła się, nie ma przyjaciółki, jest sama i musi radzić sobie z poczuciem winy. Ale to dzięki jej byłej koleżance jest nowy dowód. Czy możliwe jest to,...

Reading_is_sexyy | 2013-07-19
Przeczytana: 2013 rok

Od dawna chciałam ją przeczytać, i gdy już ją dostałam, bałam się jednej rzeczy, a mianowicie, że za dużo od tej książki wymagam. I rzeczywiście, jestem odrobinkę, ale powtarzam: odrobinkę, zawiedziona. Spodziewałam się łez, a tymczasem ich nie było, spodziewałam się emocji buzujących we mnie, ale się ich nie doczekałam. Nie zmienia to faktu, że jest to lektura mądra i życiowa, jest to historia, która może przydarzyć się każdemu, oraz jest to po prostu piękna powieść, którą radzę przeczytać każdemu. Polecam!

Querida | 2011-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 września 2011

Ciemność, rozświetlana jedynie przez parę ulicznych latarni. Ostre słowa, podniesione głosy. Dwie dziewczynki stojące samotnie na środku ulicy. Nagle jedna z nich odchodzi, ściskając w ręku czerwony balon w kształcie serca. Odwraca się i wkracza w mrok. Z każdym kolejnym krokiem staje się coraz bardziej niewidoczna, aż w końcu całkiem znika z pola widzenia. „Na pewno zaraz wróci”, myślisz, próbując uspokoić kołaczące w piersi serce i nachalne wyrzuty sumienia. „Chce mnie tylko nastraszyć”. Ona jednak nie wraca. Już nigdy. I ta kłótnia to ostatnie wspomnienie, które jej dotyczy. Gdy tylko zamkniesz oczy, zobaczysz obraz, jakby był wyciśnięty pod powiekami: oddalający się od Ciebie balon; jedyny jasny punkt w ciemności.

Osiem lat temu pięcioletnia Judy, będąc pod opieką starszej siostry Kim, zniknęła. Obraziła się na sprawującą nad nią opiekę dziewczynkę, odwróciła się i odeszła, by już nigdy nie wrócić. Żaden człowiek wiedział, co stało się z pięciolatką; jej sprawa pozostała pod...

wielu trudu sprawiło mi zdobycie tej ksiązki bo bardzo zależało mi na jej kupnie.

Po przeczytaniu "Gdzie jest JJ" i "Gorzkich urodzin" nie mogłam przegapić tej książki.

Od razu po jej trudnym zakupieniu wzięłam sie do czytania.
Wciągnęła mnie od pierwszej strony.
po raz kolejny musze przyznać autorce jak wspaniale wprowadza czytelnika i jak plastycznie wprowadza przeszłość do rzeczywistości.

Po raz kolejny zostałam miło zachwycona i mam nadzieję że nie ostatni.
Chociaż szkoda,że tylko 3 ksiąki anny zostały przetłumaczone na język polski :(

Ksiązka jest zachwycająca, intrygujaca a jej zakończenie jest niespodziewane (okej ja cos tam wyczułam ale nei podejrzewałam takiego czynu)jak i również fakt jak została zapamiętana przez Kim, to było piękne :)

Isadora | 2011-08-17
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Czy może spotkać rodziców koszmar większy niż zaginięcie dziecka? Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie coś gorszego od chronicznej niepewności co do jego losów, od najstraszniejszych wizji, jakie podsuwa znękana wyobraźnia, od życia w nieustannym zawieszeniu, niekończącym się oczekiwaniu - na jakikolwiek ślad, okruch informacji - na cokolwiek, co tylko pozwoli podsycać gasnącą nadzieję?

Pewnego jesiennego popołudnia wesoła, rezolutna 5-latka Judy wybiera się wraz ze swoją starszą siostrą do jej przyjaciółki Teresy. Kim nie jest zachwycona tą nieoczekiwaną asystą i wyraźnie daje to odczuć siostrze. Rozżalona dziewczynka wymienia z Kim kilka przykrych słów, rusza przed siebie ulicą - i wszelki ślad po niej ginie.

Od zaginięcia Judy mija osiem lat, które zmieniło rodzinę Hockneyów na zawsze. Ponieważ policyjne, bardzo drobiazgowe śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów i utknęło w martwym punkcie, zrozpaczeni rodzice postanawiają działać sami. Znajdują oparcie nie tylko w sobie...

Izuś | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Kim przed ośmioma laty straciła młodszą siostrę. Do dziś, nie jest w stanie sobie wybaczyć tego jaka była dla Judy przed zaginięciem, i że dopuściła do tego, że Judy zniknęła.
Akcja książki toczy się dwutorowo. Kim bardzo często wraca do wspomnień z przeszłości dotyczących życia przed zaginięciem siostry.
Mimo, że minęło już osiem lat, to do teraz, główna bohaterka we wszystkich małych dziewczynkach widzi Judy. Dodatkowo ma problem ze sobą, obwiniając się o to, co się stało. Nie może znieść widoku rodziców, którzy także nie poradzili sobie z traumą, jaką jest zaginięcie dziecka.
Sprawa Judy rusza na nowo, po wyemitowaniu przez telewizję programu dotyczącego dawno zaginionych dzieci. W sprawie Judy, zgłasza się mnóstwo ludzi, którzy gdzieś, coś słyszeli. Dodatkowo była przyjaciółka Kim twierdzi, że Judy żyje, i kiedyś została porwana, przez Amerykankę,która straciła córkę.
Kim trzymając się ostatniej deski nadziei, postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, czy Judy żyje, i co się z...

Irena | 2012-06-20
Przeczytana: 15 czerwca 2012

„- Wiele osób pogrążonych w smutku po stracie bliskiej osoby ma poczucie winy z powodu ostatnich spędzonych z nią chwil. (...) Nagła i nieoczekiwana strata nie pozwala ludziom zakończyć różnych spraw tak, jakby chcieli.”*

Łatwiej jest pogodzić się z odejściem bliskiej osoby jeśli się jej spodziewamy. Jednak gdy utrata jest niespodziewana trudno nam zapomnieć. Ma się uczucie, że to nie tak powinno się skończyć. Ostatni raz nie powinien być kojarzony z kłótniami, urazą i złością. Czujemy, że nie tak to powinno wyglądać...

Osiem lat temu Kim miała zająć się swoją młodszą siostrą Judy w czasie gdy była u przyjaciółki. Na skutek niefortunnych zdarzeń Judy oddaliła się od Kim i... przepadła. Na nic zdały się poszukiwania, dziewczynki nie odnaleziono. Poszukiwania trwały cały czas, ale z każdą chwilą malały szanse. Nastał moment gdy inni wrócili do życia codziennego i swoich spraw. Tylko rodzina Kim żyła nadal stratą, szczególnie starsza siostra. Gdzieś w podświadomości czuła, że to...

Aredhel | 2015-04-20
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

"Z tęsknoty za Judy" to naprawdę bardzo ładna książka.
Osobiście nie przepadam za dziećmi, więc muszę powiedzieć, że mała Judy była lekko irytująca, ale nie przeszkadzało to zbytnio w odbiorze powieści, a jedynie było trochę upierdliwe :P.Cóż, co zrobić.
Narracja jest pierwszoosobowa, więc znowu (tak, jak w przypadku "Chudej") mogłam wejść do głowy głównej bohaterki.Przyznaję, że w tego typu powieściach stanowi to zabieg wiele ułatwiający.

Kim przez osiem lat dręczy poczucie winy, które ją dusi i nie pozwala żyć dalej.Cały czas ma nadzieję, że jej siostra żyje.To dziwne, jak czasem zmarłe, czy też, jak w tym przypadku, zaginione bliskie nam osoby mogą wpływać na nasze życie.Rodzina i przyjaciele powinni zajmować ważne miejsce w naszym sercu, ale nie wolno im pozwolić zatrzymywać nas samych w ciągle odtwarzanej taśmie przeszłości.
Z drugiej strony - cieszmy się obecnością ukochanych osób.Lepiej doceniać to, co się ma i okazywać możliwie dużo miłości, bo nigdy nie wiadomo co...

marcia | 2012-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Spodziewałam się czegoś lepszego lecz przyznaję pomysł na książkę jest bardzo dobry, ponieważ porusza trudną tematykę, z którą większość współczesnych pisarzy nie chce się mierzyć.
"Z tęsknoty za Judy" jest to opowieść generalnie o dwóch siostrach, które nie miały szczęścia. Rozstają się skłócone, starsza siostra kilkuletniej Judy, Kim bardzo żałuje, że nie miała okazji przeprosić swojej małej siostrzyczki, czuje, że tak na prawdę zaginięcie Judy to jej wina.
Okładka książki natomiast bardzo mi się podoba, jest prosta, a dzięki temu piękna. Cała wydaje się harmonijna i przyciągająca wzrok czytelnika.
Polecam, a ponieważ książka nie jest zbyt gruba warto poświęcić na nią chwilę.