Upadki

Tłumaczenie: Jadwiga Jędyras
Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska
Vallen
83-89133-22-9

17-letni Lukas spędza wakacje na południu Francji w rodzinnym domu matki. Dramatyczne wydarzenia tego upalnego lata na zawsze odmienią jego życie. Chłopak odkryje mroczną tajemnicę swojego dziadka sięgającą czasów wojny i będzie musiał się z nią zmierzyć. Jednocześnie zwiedziony fałszywą przyjaźnią wplącze się w działania grupy młodych nacjonalistów, prześladujących arabskich imigrantów, i zapłaci za to bardzo wysoką cenę. Kiedy wreszcie odważy się zerwać z organizacją, ofiarą zemsty bojówkarzy stanie się jego dziewczyna, młoda Amerykanka, Caitlin. Okaleczona w sprowokowanym przez bojówkę wypadku, na zawsze będzie musiała porzucić marzenia o tańcu.

izabela81 | 2014-08-11
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Któż z nas nigdy nie upadł? Nie potknął się? Może nie w sensie fizycznym, ale psychicznym - tak. Któż z nas nie ma problemów, konfliktów, dylematów? Każdy z nas z czymś walczy. To powieść o słabości ludzkiej natury, o trudnych moralnych wyborach, pierwszej miłości, toksycznej przyjaźni, zagubieniu młodego człowieka oraz niełatwej sztuce tolerancji i wybaczania. A przede wszystkim to powieść o niezwykle trudnej sztuce podnoszenia się z różnego rodzaju upadków. Dialogi są dynamiczne, a bohaterowie wyraziści. To książka trudna i wstrząsająca, skłaniająca do refleksji.

dzosefinn | 2011-01-09
Przeczytana: styczeń 2011

Upadki zdarzają się każdemu, ale trzeba znaleźć w sobie dość odwagi, by podnieść się i iść dalej. Bo to świadczy o naszym uporze i determinacji, w dążeniu do spełnienia własnych marzeń.

Upadki Anne Provoost opowiadają wstrząsającą historię siedemnastoletniego Lucasa, który czuje się zagubiony i staje przed wieloma trudnymi decyzjami. Co wybrać? Miłość do Caitin, czy przyjaźń z Benoit'em i Alexem? Wrażliwy chłopak zostaje wykorzystany przez kolegów, co prowadzi do tragicznego finału. Autorka opisała tu przykład toksycznej przyjaźni, jak można bez problemu manipulować uczuciami drugiego. Oprócz tego Lucas dowiaduje się o mrocznej przeszłości swojego dziadka, co jeszcze bardziej wpływa na jego stan emocjonalny i jest jeszcze bardziej zagubiony.

Na każdym kroku główny bohater dostaje obuchem w głowę i upada. Książka uczy nas jak po upadku podnosić się i wyciągać wnioski z podjętych przez siebie decyzji. Ponieważ wszystko to co zrobimy, prędzej czy później do nas powróci i wpłynie w...

nieidentyczna | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Któż z nas nie upada? Nie potyka się? Któż nie miewa problemów, zawirowań, konfliktów? Każdy, jak okiem sięgnąć, z czymś się boryka. A kłopoty te są szczególnie ważne i trudne dla dorastających ludzi, często potrzebujących wsparcia i rady, lekkiego nakierowania, jak poradzić sobie z daną przeszkodą. Bohater książki Anne Provoost siedemnastoletni Lucas będzie upadał wielokrotnie. Podczas swoich wakacji w domu nieżyjącego już dziadka wiele razy przyjdzie mu się podnosić się z kolan po policzkach wymierzonych przez zaskakujące koleje życia.

Lucas to młody, nieco nieśmiały i zagubiony nastolatek, który jak każdy w jego wieku, przechodzi swoisty bunt. Poszukuje właściwych dla siebie ścieżek, własnej tożsamości, siebie… Ale to trudne zadanie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy bohater odkrywa mroczną tajemnicę dziadka, sięgająca czasów II wojny światowej. To, co wydarzyło się niegdyś, jest ciągle żywe w świadomości okolicznych mieszkańców, którzy nadal wytykają dawne błędy,...

Beata | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

17-letni Lucas spędza wakacje w małym miasteczku, w domu swojego zmarłego dziadka. Towarzyszy mu matka. Chłopak nie miała pojęcia, że to lato na zawsze odmieni jego życie. Podczas niego pozna okrutną tajemnicę z przeszłości jego rodziny, oraz przeżyje coś, co raz na zawsze zakończy jego dzieciństwo.
Tyle pozytywnych opinii, byłam niemal pewna, że ta książka to będzie to. Teraz, świeżo po lekturze, zastanawiam się, jak mogłam być tak naiwna. Jestem o krok nazwania tej książki gniotem. Główny bohater jest tak niesamowicie irytujący. Ma 17 lat, a zachowuje się na nie więcej niż 10. Jest nieodpowiedzialny i przerażająco naiwny. Sam pomysł na książkę był świetny. Opis według mnie zdradza zbyt wiele, ale nadal jest lepszy od samej powieści. Zazwyczaj mam dużo empatii do bohaterów książkowych, ale przykro mi, Lucasie, ty jesteś moim wyjątkiem. To chyba właśnie w postaciach leży problem tej książki. No i w rozciągniętej, monotonnej jak codzienne wczesne wstawanie fabule. Styl też nie jest...

Tinkerbelle | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Książka jest dobra. Nie fajna, ale dobra. Mocna. Lektury tego typu zawsze wprawiają mnie w przygnębienie, nie zmienia to faktu, że dobrze, że są. Gdzieś czytałam, że ludzie którzy dużo czytają, cechują się o wiele większa empatią i wyobraźnią. Sądzę, że to właśnie taka pozycja. Dużo nas uczy, pozwalając w przyszłości wykazać się może większą przenikliwością w ocenie ludzi.
W skrócie, książka opisuje zmorę każdej matki - źle dobrane towarzystwo. W tym przypadku nawet bardzo źle dobrane.

bromba | 2014-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Autorce świetnie udało się pokazać 'sytuację bez wyjścia' albo 'błędnego koła', którą bohater - 17-letni, wychowywany tylko przez matkę (a przynajmniej nie doszukałam się wątku ojca) Lucas sprowadził sam na siebie brakiem jasnych poglądów czy też 'jaj' w kwestiach politycznych, które to poglądy rzutują jednak na wybory moralne.

Jeszcze nie spotkałam się z taką książką dla młodych ludzi, która pietnowałaby brak poglądów politycznych u młodzieży, niewyrobienie społeczne, nieangażowanie się, czy też brak postawy obywatelskiej: broniącej słabszych, imigrantów, prześladowanych.

Mocna książka = pod względem konstrukcji i tematyki; świetnie oddane rozterki, 'bicie się z sobą' i cała atmosfera tego parnego lata...

Monika | 2013-08-03
Przeczytana: 31 lipca 2013

Akcja powieści Anne Provoost rozgrywa się na południu Francji, dokąd nastoletni Lucas przyjeżdża wraz z matką podczas wakacji. Zamieszkują w domu niedawno zmarłego dziadka, gdzie matkę całkowicie pochłania porządkowanie rzeczy po zmarłym ojcu. Lucas, wyrwany
z wielkiego miasta, spodziewa się okropnie nudnych wakacji. Nie przypuszcza nawet, jak bardzo kilka tygodni spędzonych w znanym mu dobrze miasteczku, gdzie niejednokrotnie przyjeżdżał do ukochanego dziadka, zmieni jego życie. I nie tylko jego. Chłopak bowiem, próbując rozwiać mgłę tajemnic, jaka osnuwa postać jego dziadka, wplątuje się w działania rasistowskich ekstremistów. Fakt, iż ulega manipulacji starszych, charyzmatycznych "kolegów" przyniesie zgubne skutki, niestety, nie tylko jemu samemu, ale też osobom, na których najbardziej mu zależy.
"Upadki" to powieść pełna psychologicznej prawdy o słabości ludzkiej natury, młodzieńczej naiwności, braku tolerancji, ciasnocie poglądów i horyzontów, która w wielu przypadkach...

HealyRoom | 2014-06-23

'' Upadki '' to książka opowiadająca o 17-letnim chłopcu, Lucasie, który wbrew swej woli wraz z matką wyjeżdża na wakacje do domku niedawno zmarłego dziadka. Jest on położony na południu Francji, z dala od hucznych miast, a w okół rozciągają się różnorodne sady i pola. Jednak Lucas ma tam sąsiadkę, a jest nią siostra zakonna mieszkająca w opuszczonym kastorze naprzeciw dworu dziadka, która jest kobietą chowającą do niego urazę. Chłopiec stara się pogodzić z godzinami ciszy i spokoju, gdy do klasztoru przyjeżdżają goście - młoda Amerykanka Catlin z swą matką. Ale czy są one tu mile widziane ? I skąd więziła się uraza zakonnicy ?

Książkę przeczytałam, gdyż znajdowała się ona w spisie książek na DDK ( Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży ), do którego uczęszczam przez jakiś czas.

Po tytule książki możemy spodziewać się wszystkiego, lecz najbardziej sugeruje on upadki psychiczne, czy fizyczne, z którymi boryka się wiele...

Aoichan | 2014-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Podczas czytania "Upadków" wiele razy przeszło mi przez myśl, iż ta książka nadawałaby się na lekturę szkolną. Porusza ona tematy takie jak rasizm, toksyczna przyjaźń, przemoc czy skutki działania pod presją. Zahacza także o obozy koncentracyjne w czasach II Wojny Światowej.

"Nie uwierzysz, do czego inny człowiek jest zdolny, bo sam nie jesteś do tego zdolny. Nie masz nosa wyczulonego na zagrożenia. Możesz nazwać to niewinnością, dla mnie to naiwność."

Lucas nie jest szczęśliwy, gdy dowiaduje się, że na wakacje wyjeżdża z matką w góry do domu jego zmarłego dziadka. Przetrwać ten czas pomagają mu Benoit i Alex - nowopoznani, starsi przyjaciele. Ich rozrywki, do których wkrótce przyłącza się również Lucas, są jednak zgoła inne, niż typowych osób w ich wieku. Jak ta znajomość zakończy się dla chłopca? Czy pożałuje, że w ogóle ich poznał? A może odkryje dzięki nim swoje powołanie?

Caitlin opuszcza Nowy Jork i zmierza do klasztoru siostry Beatrycze, by ćwiczyć przed przesłuchaniami...

Neisea | 2013-12-20
Przeczytana: listopad 2013